Файл: Алгоритмдеу жне программалау Педагогты атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 59

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Алгоритмдеу және программалау

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 10

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

СҰРЫПТАУ ӘДІСТЕРІ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.5.1.4 Практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Python программалау тіліндегі сұрыптау ұғымы мен

функцияларын анықтайды

Көптеген оқушылар:

Сұрыптау функцияларын программалауда қолданады

Кейбір оқушылар:

Сұрыптау әдістерінің тиімділігін тұжырымдайды

ЕБҚ бар балалар үшін

-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту

-Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау)

  • Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы)


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Жаңа тақырыпқа шолу

Өткен сабақты пысықтау: «Ғажайып алаң» әдісі

Плакатқа шеңбер сызылады. Шеңбер бөліктерге

бөлінеді. Бөліктерге өткен сабақ туралы сұрақтар

жазылады. Түйреуішті қаламмен шеңбердің

ортасынан айналдырады. Түйреуіш қай сұрақта

тоқтаса, оқушылар сол сұраққа жауап береді.

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.






Сабақтың ортасы




№2 тапсырма. Іздеу

Кіру файлында (input.txt) ұзындығы N болған

ағылшын алфавитінің кіші әріптерінен тұратын жол

берілген (1≤N≤1000). Осы жолды алфавит бойынша

реттегенде К-шы орында тұрған әріпті тап.Шығуфайлының (output.txt) бірінші қатарында К орында

тұрған әріп жазылған.

№ Мысалы Нәтиже

1 kdaldfjs

4

f

Дескриптор:

- Сұрыптау түрлерін анықтайды.

- Сұрыптау түрлерін программалауда қолданады.

Жауаптарын фигуралар арқылы бағалау

«Зымыран сұрақтар» әдісі

Оқушылар тақырып бойынша сұрақтар жазып, ұшақ

жасап, келесі топқа ұшырады. Басқа топтың

сұрақтарына жауап береді.

Оқушылардың жауаптарын бағалау парағына балл

қою арқылы бағалау.

Мұғалімді тыңдайды


1-тапсырманы орындайды

2-тапсырманы орындайды


Стикер

4 балл

Стикер

3 балл

Стикер

3 балл




Сабақтың соңы

Шағын тест

Оқушылар өздерін бағалайды.

2.Кері байланыс:



Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/




Бөлім

Алгоритмдеу және программалау

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 10

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

§ 3.13 ГРАФТЫҢ АНЫҚТАМАСЫ МЕН НЕГІЗГІ ҰҒЫМДАРЫ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.5.1.5 Практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Граф және граф түрлерін анықтайды

Көптеген оқушылар:

Графтарды программалауда жүзеге асырады

Кейбір оқушылар:

Графтарға арналған есептер құру, сызбасын ұсынады

ЕБҚ бар балалар үшін

-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту

-Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау)

  • Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы)


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Топқа біріктіру: Оқушылар компьютер құрылғылары арқылы топтарға бірігеді.

Өткен сабақты пысықтау: «Айналдыру» әдісі Оқушылар өткен сабақ бойынша тақырып жазылған плакатқа білетіндерін жазады. Келесі топқа ұсынады, ол топ толықтырады. Жұмыстарын қорғайды.


Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.




Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, ынталандыру.

Сурет

Плакат, маркер

Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл» әдісі

- «Граф» дегеніміз не? Оны не үшін қолданады?

«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

Оқушылар тақырыпты кітаптан оқиды, түсінгендерін жұпта талқылайды. Мұғалім білімдерін толықтырады.

1 тапсырма. Сызбасын салу* Берілген байланыс матрицаларына қарап, графтың сызбасын сал (1-сурет).
№2 тапсырма. Іздеу

а) Бағдарланбаған граф: N=6 ә) Бағдарланғанграф: 0 1 0 0 1 1 N=6

1 0 0 1 0 1 0 10 30 50 10

0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0

0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 10

1 0 1 1 0 1 0 40 20 0 0

0 1 0 0 1 0 10 0 10 30 0

Дескриптор:

Граф түрлерін анықтайды, салыстырады.

Фигуралар арқылы бағалау
2 тапсырма. Байланыс матрицасын алу* Берілген сызбаларды байланыс матрицасы арқылы (а-есеп) және қабырғаларының байланысы арқылы (ә-есеп)сипатта.

а)Бағдарланбаған граф ә) Бағдарланған граф:N=
Дескриптор:

  • Графтардың түрлерін анықтайды.

  • Графтарды программалауда қолданады.

Фигуралар арқылы бағалау

3-тапсырма.

  • Графтарға арналған есеп құрастырып,ұсыныңдар.

  • Есептің мәтінін құрыңдар және сызбасын салыңдар.

Дескриптор:

  • Графтарға арналған есеп құрастырады.

  • Сызбасынсалады.

Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау.


Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма




Стикер

4 балл




Сабақтың соңы

«Эссе» әдісі

Графтардың программалауда және ғылымдағы маңы- зынбағалаңдар.

Фигуралар арқылы бағалау

Кері байланыс: «Смайлдер» әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерін смайлдер арқылы білдіреді.Шағын тест

Оқушылар өздерін бағалайды.





Өзін-өзі бағалау.

Плакат /слайд/







Бөлім

Алгоритмдеу және программалау

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 10

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

§ 3.13 Графтағы алгоритм түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.5.1.5 Практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Графтардың алгоритмдерін анықтайды

Көптеген оқушылар:

Графтардың алгоритмдерін салыстырады

Кейбір оқушылар:

Графтардың алгоритмдерін программалауда қолданады

ЕБҚ бар балалар үшін

-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту

-Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау)

  • Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы)


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі

Оқушылар windows, linux, android сөздерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді.

Өткен сабақты пысықтау: «Кір жаю» әдісі Оқушылар түрлі түсті қағаздардан киім үлгілерін қырқады. Өткен тақырып бойынша білетіндерін әрбір киімге жазып, сымға қыстырғышпен іліп қояды.

Жұмыстарын топ болып қорғайды.


Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.




Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, ынталандыру.



Қағаз қиындылары Түрлі түсті қағаз, қыстырғыш, сым, қайшы

Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл» әдісі

  • Графтар теориясы адам өмірінің қай салаларында қолданылады депойлайсың?

  • Графтар көмегімен қандай мәселелердің шешімі табылады?

«Джигсо» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді, түсінгендерін топта талқылайды.

1-тапсырма. «Венн диаграммасы»

  • Флой алгоритмі мен дейкстра алгоритмдерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырыңдар.

Дескриптор:

  • Графтардың алгоритмдерін анықтайды.

  • Графтардың алгоритмдерінсалыстырады.

Фигуралар арқылы бағалау

2-тапсырма.

Зерттеу тапсырмасы

  • Интернетті пайдаланып, Форд-Белман алгоритмі және ағаштар жайлы ақпараттық ізденіс жасаңдар. Бұл алгоритмдердің қандай ерекшеліктерібар?

  • Практикалық тұрғыдан қолданыс салаларын анықтаңдар. Программа кодынталдаңдар.

Қысқа жолдыанықтау

  • Берілген 3-суреттегі графтың байланыс сызбасына қарап төмендегі тапсырмалардыорында:

  1. Дейкстра алгоритмін қолданып, К төбесіненP

төбесіне баратын қысқа жолдардыанықта. а) N = 6, К = 1, Р=6

ә) N = 6, К = 2, Р=5

б) N = 6, К = 4, Р=6

Флойд алгоритмін қолданып, графтың біртөбесінен екінші төбесіне баратын байланыс матрицасы менең қысқа жолды сипаттайтын нәтижелік матрицасын құрастырып, жазыңдар.


Дескриптор:

Граф алгоритмдерін программалауда қолданады.

Фигуралар арқылы бағалау

2-тапсырма.

- Графтардың және граф алгоритмдерінің ғылым мен техникада қандай маңызы бар?

Дескриптор:

Граф алгоритмдерінің маңыздылығын тұжырымдайды.

Оқушылардың жұмыстарын қоржындарына фишка салу арқылы бағалау

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма




Стикер

4 балл



Оқулық

Қоржын, фишка


Сабақтың соңы

Тест (электронды тест)

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Өздерін бағалайды

Кері байланыс: «Бутерброд» әдісі

Оқушылардың бір тобы тақырып туралы жағымды пікір, екінші тобы сын, үшінші тобы тағы да жағымды пікір айтады.




Өзін-өзі бағалау.

А4 парағы