ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.01.2024
Просмотров: 481
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| бағытталған интерактивті тəсіл. Тақтада сұрақ/тапсырма жазылғаннан кейін əрбір оқушы жекеше өз ойлары мен пікірін берілген уақыт ішінде (2-3 мин) қағазға түсіреді. Содан кейін оқушы жұбымен жазғанын 3-4 мин талқылайды, пікірлеседі. Мұғалімнің екі- үш жұпқа өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялауын сұрауына болады. | Мысалы, алға 3 қадам жүр. Дескриптор:
| Талпын! | |
| (Ө)«Ортақпортрет» əдісіБұл əдіс оқушылардың өз ойларын, пікірін, еркін жеткізуге үлкен септігін тигізеді. Тапсырма бойынша интерактивті тақтада көрсетілген суретке қарап əңгімелейді. Ойлары мен пікірі сəйкес келген оқушылар бірлесіп ауызша алгоритмді сипаттайды. 3- тапсырма. Суретте күнделікті тұрмыстағы қозғалыстар берілген. Осы қозғалыстардың ауызша алгоритмін сипаттаңдар. | Дескриптор:
| Қалыптастырушы бағалау Оқушылар өзін-өзі «Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! | Интерактивті тақта |
Сабақтың соңы(7мин.) Сабақтыбекіту.Рефлексия | ІІІ. Ой толғаныс. Рефлексия (Т)«Еркінжазу»əдісі Бұл əдіс «ой толғаныс» кезеңінде пайдалануға лайықты да тиімді. Мұғалім сабақ барысында қарастырылған жаңа ақпарат жайында, одан алған əсері, не үйренгені, нені əлі де біле түсу керек екені т.б. туралы өз пікірін қағаз бетіне түсіруді | Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
| тапсырады. Жазуға уақыт береді. Уақыт аяқталған кезде, оқушылар өз жазғандарымен топ мүшелерін таныстырады. Ең жақсы деп танылған жұмысты ұжымда оқуға болады. Оқушылардың алған білімдерін қорытындылауға, оған сын көзбен қарап, ойын түйіндеуге үйретеді. Мақсаты: оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды; жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. | | |
Саралау. Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулығын жəне қауіпсіздік ережелерін сақтау. | |
«Диалог жəне қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтиды. | «Басбармақ» əдісі. | Денсаулықты сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік ережелерінің тармақтары орындалады. | |
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту жəне сабақ беру туралы не айтасыз? 1: 2: Сабақты жақсартуға не жəрдемдесер еді? Оқыту жəне сабақ беру туралы не айтасыз? 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аударуым керек? 1: 2: |
-
сабақ. Робот қозғалысын программалау
Бөлімі | V бөлім. Роботтехника: датчиктер (ортақ тақырып: «Дəстүр жəне фольклор») |
Педагогтің аты-жөні | |
Күні | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Робот қозғалысын программалау |
Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты | 2.5.2.1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру; |
Сабақтың мақсаты | Барлықоқушы: Ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын программалауды үйренеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс- əрекеті | Бағалау | Ресурстар |
(Ұ) Ұйымдастырукезеңі (1-7мин.) | Сəлемдесу, оқушыларды түгендеу. І. Қызығушылықты ояту. «Арқаға сурет салу» ойыны Бұл ойында барлық əрекеттерді үнсіз орындау керек. Оқушылар екі топқа бөлініп, бірінің артынан екіншісі тұрып, сап түзейді. Мұғалім ең артында тұрған оқушыларға бір заттың атауы жазылған қағаз ұсынады (мəселен, алма, алмұрт, жүзім, гүл, кітап, ағаш, автомəшине т.б.). Тапсырма: соңында тұрған оқушы үндемей, алдында тұрған оқушының арқасына əлгі заттың суретін саусағымен салады. Арқасына сурет салынған оқушы алдында тұрғанның арқасына өзінің арқасына салынған суретті салады. Суреттер салынып біткеннен кейін мұғалім соңғы оқушыдан арқасына салынған заттың атын сұрап, оны қағазда жазылғанмен салыстырады. /Бұл ойын оқушыларға жағымды көңіл күй сыйлайды/. | |||
Топтастыру | Топтастыру Кəмпиттер арқылы 2 топқа бірігеді. Оқушыларға кəмпиттер таратылады. Кəмпиттердің түріне қарай топтасады. | |||
(МК,Ұ)Ой қозғау. «Миғашабуыл»əдісі | (Ұ) Ой қозғау.«Миғашабуыл»əдісі Мұғалім өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру мақсатында оқушыларға сұрақтар қояды. Оқушылар ұжымдық үлгіде жауап береді. Егер сұраққа жауап дұрыс айтыл- маса, мұғалім дұрыс жауапқа қарай бағыт- тап, дұрыс жауапты табуға көмектеседі. | –Роботты ненің көмегімен басқарады? Есіңе түсір. –Оқулықтағы 1- суретке қара. Робот қандай негізгі бөлшектерден тұрады? Əңгімеле. | Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Стикерлер» əдісі арқылы бағалайды. Қызыл түс – Жарайсың! Жасыл түс – Жақсы! Сары түс – Талпын! | |
Жаңа сабаққадайындық | Жаңа сабаққа дайындық ретінде «Сұрақ-жауап» əдісін қолданып, талқылау жұмысын жүргізу. Қандай да болмасын ақпарат (мəлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша жеткізеді. Ұжымдық талқылауда оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерінің еркін айтылуы, ешқандай сынға ұшырамауы керек, қағазға түсіруге де, ауызша талқылау жұмысын жүргізуге де болады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейінмұғалім интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалаукритерийлеріментаныстырады. | |||
Сабақтыңортасы(31мин.) | ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін). (МК,Ұ)Оқулықпенжұмыс.«Мағынанытану»əдісі Ойлау мен үйренуге бағытталған əрекет мағынаны тану (түсіне білу) деп аталады. Мағынаны ашып, мəнін тану үшін, оқушы бұл кезеңде жаңа ақпаратпен танысады, тақырып бойынша жұмыс істейді, практикалық тапсырмалар орындайды. Оның өз бетімен жұмыс істеп, белсенділік көрсетуіне жағдай жасалады. | Интерактивті тақта Оқулық | ||
| (Ж) . 3-суреттегі роботтың тəй-тəй қозғалысында қолданған əр программа блогының қызметін анықтаңдар.
блокты қолдануға бола ма? | Дескриптор
мотордан басқа | Оқушылар бірін-бірі «Стикерлер» əдісі бойынша бағалайды. Қызыл түс – Жарайсың! Жасыл түс – Жақсы! Сары түс – Талпын! | Интерактивті тақта |
| | блокты қолдануға болатынын айтады. | | |
| (Ж) «Идея туралыпікір»əдісі Бұл əдіс оқушыларды жұптастырады. 2-тапсырма Роботтың қозғалыс программасының блок- схемасын құрастыр. | Дескриптор
| Жұптағы оқушылар бірін-бірі тапсырма орындау деңгейіне байланысты «Стикерлер» əдісі бойынша бағалайды. Қызыл түс – Жарайсың! Жасыл түс – Жақсы! Сары түс – Талпын! | Интерактивті тақта |
| (О) 3- тапсырмаОқулықтағы 4-суретте робот қозғалысының схемасы берілген. Осы қозғалысты қалай программалауға болады? Өз жобаңды ұсын. | Дескриптор
| Оқушылар өзін-өзі «Стикерлер» əдісі бойынша бағалайды. Қызыл түс – Жарайсың! Жасыл түс – Жақсы! Сары түс – Талпын! | Интерактивті тақта |
Сабақтың соңы(7мин.) Сабақтыбекіту.Рефлексия | ІІІ. Ой толғаныс. Рефлексия (Ө)«Бірауызсөз»əдісі Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын түсіндіріп береді. Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады (оларды тақтаға алдын ала жазып қойған дұрыс): ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым т.б. Мақсаты: оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды; жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. | Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Стикерлер» əдісі арқылы бағалайды. Қызыл түс – Жарайсың! Жасыл түс – Жақсы! Сары түс – Талпын! | ||
Саралау. Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулығын жəне қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||
«Диалог жəне қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтиды. | «Стикерлер» əдісі. | Денсаулықты сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік ережелерінің тармақтары орындалады. | ||
Жалпы бағалау |