Файл: Кинематика негіздері Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 189

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін динамика тарауын бастайтын боламыз. Өткен тоқсанда біз кинематика негіздері, астрономия тарауларын аяқтаған едік. Өткен тараулар бойынша сұрақтарға жауап береміз. (1 тапсырма)

Сұрақтар:

  1. Кинематика қай тілден алынған 

  2. Дененің кез келген екі нүктесін қосатын түзу сызық өзіне-өзі параллель күйде қозғалатын козғалыс

  3. Механикалық қозғалыс  дегеніміз

  4. бастапқы жылдамдықсыз түсірілген дененің Жердің тартылысы әсерінен жасайтын қозғалысы 

  5.  Санақ жүйесі деп

  6.  Қозғалыстың кинематикалық сипаттамалары

  7. Жұлдызды аспан,шоқжұлдыз туралы қысқаша түсінік?





тапсырманы орындау




Ұпай



Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы



-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Ньютонның бірінші заңы, инерциялық санақ жүйелері»
Бейнероликтен демонстрациясына қараңыздар

Теориялық материал

Оқулықты ашындар:

Физика, 9 сынып Казахбаева Д.М.Р. §15 , 73 бет

Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)


  • Динамика-

  • Инерциялық санақ жүйесі-

  • Инерциялық емес санақ жүйесі-

  • Бейнероликтен көрген демонстрациядан түйген біліміңізді жазыңыздар


Тәжірибе жасап, түсіндір (3 тапсырма)


  1. «Қалайша тиынды стақанға түсіруге болады?»

Үстел үстінде суы бар стакан. Стаканның бетінде карта. Карта үстінде тиын тұр. Тиынды қолмен ұстамай қалайша стақанның ішіне түсіруге болады?



  1. «Қалайша қағазды аламыз?»


Ұзын парақ қағаздың үстінде суы бар банка тұр. Банканы орнынан жылжытпай қалайша қағазды алуға болады?







Теориялық материалмен жұмыс


Тәжірибе жасау




Ұпай


Ұпай


https://www.youtube.com/watch?v=WmbI9_u99nk
https://www.youtube.com/watch?v=MK-AP65S3AU

Оқулық, жұмыс дәптері

Карта, тиын, стакан, қағаз, банка



Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер






Дескрипторлар

Тапсырма


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Сұрақтарға жауап


2


Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2

Тапсырма№3



Конспект жазылған




2


Тәжірибе жасап, түсіндіру



6





































Барлығы:

10

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Динамика негіздері

Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Механикадағы күштер

Сабақтың номері:

№ 19

Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары

9.2.2.3.- ауырлық күші, серпімділік күші және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Күштердің пайда болу себептерін түсіндіреді

Басым бөлігі:

Денеге бағыттары әртүрлі бірнеше күштердің әрекет ететінін түсіндіреді

Кейбір оқушылар:

Механикадағы күштердің формулаларын есептер шығаруда қолданады



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін динамика тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз Ньютонның бірінші заіы,инерция түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұраққа жауап жазамыз (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.
- Векторлық және скалярлық шамалар айырмашылығы?

- Бір дененің екінші денеге әрекеті қалай байқалады?

- И.Ньютон кім?




1 тапсырманы орындау




Ұпай



Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Механикадағы күштер»
Сілтемеге өтіп, бүгінгі тақырып жайында қарап шығамыз.

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, ауырлық, серпімділік күштерінің формуласын пайдаланып есептер шығара аласыздар

Теориялық материал

Оқулықты ашындар:

Физика, 9 сынып Казахбаева Д.М.Р. §16 , 77 бет

Оқып, күштерге мысалдар жазу(2 тапсырма)


  • Ауырлық күшіне мысал

  • Серпімділік күшіне мысал

  • Үйкеліс күшіне мысал.


Есепті шығар. (3 тапсырма)
№1 Массасы 6 кг білеуше қатаңдығы 20(Н/кг) серіппенің көмегімен тақтай бетінмен бірқалыпты сырғанайды. Үйкеліс коэффиценті 0,2 болса, серіппенің ұзаруын табыңдар.
№2 Тығыздығы 9300 кг/м3 көлемі 2,3 см3 болатын денеге әсер ететін ауырлық күшін табыңдар. Еркін түсу үдеуі 9,8 м/с2

№3. Деформациялаушы 2,4 кН күштің әсерінен серіппе 6 см ұзарды. Серіппенің қатаңдық коэффициентін табыңдар.
№4 Массасы 1500кг автомобиль 0,5м/с2 үдеумен горизонталь бағытта қозғала бастады. Қозғалысқа кедергі жасайтын күш 500Н-ға тең. Қозғалыстың өндіретін тарту күшін табыңдар.








Теориялық материалмен жұмыс

Есептер шығару




Мадақтау

Ұпай


https://www.youtube.com/watch?v=M0GavuZDpLg

Оқулық, жұмыс дәптері

Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер






Дескрипторлар

Тапсырма


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Сұраққа дұрыс жауап берген


1


Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2

Тапсырма№3


Мысалдар келтіру



3


Есеп шығару:

Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.



1

SI жүйесіне дұрыс аударылған

.

1

Формулалар дұрыс жазылған

1

Математикалық есептеулер дұрыс .

1













Барлығы:

8



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Динамика негіздері

Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ньютонның екiншi заңы, масса

Сабақтың номері:

№ 21

Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары

9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Ньютонның екінші заңын тұжырымдай алады

Басым бөлігі:

Ньютонның екінші заңын есептер шығаруда қолдана алады

Кейбір оқушылар:

Ньютонның екінші заңына өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін динамика тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз механикадағы күштердің табиғатын түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша кестені толтырыңдар. (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.




1 тапсырманы орындау




Ұпай



Кесте

Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Күш. Масса. Ньютонның екінші заңы»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, Ньютонның екінші заңын тұжырымдап, оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.

Теориялық материал

Оқулықты ашындар:

Физика, 9 сынып Башарұлы Р. §16, 73 бет

Физика, 9 сынып Казахбаева Д.М.Р. §17 , 86 бет

Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)


  • Күштің өзінің алатын үдеуіне ықпал ететін қасиетін инерттілік деп аталады.

  • Масса – дененің инерттілігінің өлшемі

  • Ньютонның екінші заңы: денеде туындайтын үдеу оған әрекет етуші күшке тура пропорционал.



Ньютонның екінші заңының формуласын



Бұл теңдеу динамиканың негізгі заңы деп аталады.Бұдан теңәрекетті күш үдеудің шамасы
мен бағытын анықтайтыны шығады.


Ньютонның ІІ заңының негізінде күш бірлігі енгізіледі.

Күш бірлігіне массасы 1 кг дене 1 м/с2 үдеу тудыратынын күш алынған. Си жүйесіндегі күш бірлігі Ньютон (Н) деп аталады. Сонымен, = 1 кг*м/с2


Есепті шығар. (3 тапсырма)
№1 1.5 м/с² жылдамдықпен үдейтін массасы 1 т машинаға әсер ететін тең әсерлі күшті есептеңіз

С деңгей

№2 Массасы 4 кг дене қандай да бір күшті әрекетінен 2м/с2 үдеу алады. Массасы 8 кг денеге дәл осындай күшпен әрекет еткенде , ол қандай үдеу алады?

№3 60Н күш денеге 0,8 м/с үдеу береді. Осы денеге қандай күш 2 м/с 2 үдеу бере алады?



Б ерілгені: SI Формула Шешуі:

m= 1т 1000кг

а=1,5 м/с²

Т/к: F-?








Теориялық материалмен жұмыс


Есептер шығару




Ұпай

Ұпай


Оқулық, жұмыс дәптері

Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер






1 тапсырма

Р/с

Күштің түрлері

Белгіленуі

Формуласы

1

Ауырлық күші







2

Серпімділік күші







3

Үйкеліс күші







4

Тіректің реакция күші







5

Теңәрекетті күш








Дескрипторлар

Тапсырма


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Кесте толтырылған


2


Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2

Тапсырма№3



Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, Ньютонның екінші заңының тұжырымдамасы және оның математикалық формуласы жазылған




1


Есеп шығару:

Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.



1

SI жүйесіне дұрыс аударылған

.

1

Формулалар дұрыс жазылған

2

Математикалық есептеулер дұрыс .

2

Жауап дұрыс жазылған.

1




Барлығы:

10


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Динамика негіздері

Педагогтің аты-жөні



Күні:




Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дененің салмағы, салмақсыздық

Сабақтың номері:

27

Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары

9.2.2.10 – үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау;

9.2.2.11 – салмақсыздық күйді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Дененің салмағы туралы біледі.

Басым бөлігі: Дененің салмағы массаға тәуелді болатынын түсінеді.

Кейбір оқушылар: Дененің салмағы түсінігін өмірмен байланыстыра алады.