ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.02.2024
Просмотров: 47
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақстан тарихы 11 сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер | Мектеп:«Т.Аманов атындағы №16 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Райстанова Перизат Каримхановна | |||||||||||||||||||||||
Сынып 11 | Қатысқандар: Қaтыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы) | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес) | 11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалану; | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы:Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалана алады. Көпшілігі:Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын талдайды. Кейбіреуі:Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарына баға бере алады. | |||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдылары ның деңгейлері | Қолдану | |||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт | Өзгеріс пен сабақтастық, интерпретация | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | -Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын қолданады. -Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын талдайды. -Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарына баға береді. | |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пəнге қатысты лексика мен терминология: Аграрлық саясат, Көші-қон, моноэтностыққұрам Оқушылардың оқылым,тыңдалым, айтылым дағдысын қалыптастыру үшін «Конверт –сұрақ» әдісі арқылы дереккөздерді шағын топта оқып, талдатып, нәтижесін үлкен топқа түсіндіреді. Жазылым:«ПОПС» формуласын қолдану арқылы оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмасы бойынша өз пікірін дәлелдеп, көзқарасын білдіріп, шешім шығарып жазады. Лексика мен терминология: Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер. көші-қон саясаты,казактық отарлау, шаруалық отарлау,аграрлық саясат, столыпиндік реформалар, этникалық топ, полтэтникалық қоғам,моноэтностыққұрам. | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Елбасы Н.Назарбаевтың «Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығы мен «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» құндылықтарын оқушы бойында қалыптастыру; Тарих сабақтары арқылы сыни ойлау мен шығармашылық қабілетін дамыту арқылы өмір бойы білім алуға тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім білім | 11 сынып Қазақстан тарихы 11.1.4.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау барысында алдыңғы білім қалыптасқан. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | Жоспарланған іс-әрекеттер | Дерек көздері | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)Құрылымдалған топ арқылы топтарға жершары бейнеленген допты л ақтыру арқылы сәттілік тілейді. Мақсаты: сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды орта орнату. Қ/Б: Әр оқушыға өзін-өзі бағалау парағы беріледі, сабақ соныңда қорытынды бағаға рефлексия жасалады.
Жаңа тақырыпқа өту үшін экран арқылы тақырыптық суреттерді пайдаланамын. «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша берілген суреттер арқылы жаңа тақырыптың не туралы болатынын анықтайды. Тапсырма 1.Жеке жұмыс. «Теріп алу» әдісі байынша оқулықтағы мәтінді толық оқи отырып тірек сөздерді дәптерге теріп, жазып алады. | Жершары бейнеленген доп. АКТ Тақырыптық суреттер 11 сынып оқулық 96-101 беттер Тірек сөздер | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут | Тапсырма 2.Конверт-сұрақ әдісі арқылы шағын топта ұсынылған дерекөздерді талдайды, нәтижесімен үлкен топпен бөліседі. /Дереккөз бойынша саралау жүзеге асады./ 1 топ:(Оқулықпен жұмыс) ХІХ ғасырдың 20 жылдары қоныс аударушылардың негізгі бөлігі қай аймаққа орналасты? Қазақстандағы шаруашылық отарлау қай облыстарда жүрді? Шартты белгімен картаға белгілеп, көші – қон саясатының нәтижесін түсіндіріңдер. 2 топ Интернет рессурсы «Столыпин реформасы» Столыпин реформасының нәтижесі көшпелі қазақтарға қалай әсер етті? 3 топ. Интернет рессурсы, моноэтностық құрам XVIII ғасыр аяғы - XX ғасырдың басында Қазақстан халқының моноэтностық құрамы қаншалықты өзгеріске ұшырады? Дескриптор -XVIII ғасыр аяғы - XX ғасырдың басындағы көші- қон сасатын түсіндіреді. - XVIII ғасыр аяғы - XX ғасырдың басындағы аграрлық саясаттың әсерін түсіндіреді. -XVIII ғасыр аяғы - XX ғасырдың басындағы моноэтникалық құрамының өзгеруін талдайды. Қ/Б «Сиқырлы сызғыш» арқылы топтық бағалау. Өте жоғары, жоғары, орта, төмен деңгей. Тарсырма 3. Жұптық жұмыс. «Тоғыз шаршы» әдісімен суреттер желісі бойынша көші-қон саясаты, казактық отарлау, шаруалық отарлау, аграрлық саясат, столыпиндік реформалар, этникалық топ, полтэтникалық қоғам, моноэтностық құрам тірек сөздерді пайдаланып, сұрақтарға жауап береді. /Сыныптағы оқушылардың деңгейін ескеріп қиындық деңгейі бойынша саралау/ Барлық жұп 1- қатардағы шаршы сұрақтарына жауап береді. Жұпатардың басым бөлігі 1,2- қатардағы шаршы сұрағына жауап береді Кейбір жұптар 1,2,3- қатардағы шаршы сұрағына жауап береді.
Дескриптор: - Тірек сөздер арқылы суретте не бейнеленгенін мазмұнымен байланыстырады, болжам жасайды. - Суреттегі көрністі шынайы тарихи оқиғалармен, жылдармен оқиғаны талдайды. - Суретке ұқсас оқулық мәтінінен мәлімет тауып этникалық құрамның өзгеру үдерісінің әсеріне баға береді. Қ/Б: Өзара бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жұптар арасындағы бағалау. | 11 сынып оқулық 96-101 беттер Карта http://world-nan.kz/kz/blogs/agrarnaya-reforma-petra-stolypina https://www.zharar.com/24420-abstract.html | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы: 10 минут Рефлексия Үйге тапсырма: | Тапсырма 4. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы (жеке жұмыс) ПОПС формуласы арқылы "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалана отырып, моноэтностық құрамының өзгеруінің қазақ халқына тигізген әсеріне баға бер. П-өз қөзқарасы, О-түсіндіру, П-дәлелдеп мысал келтіру, С-қорытынды пікір. П «Менің ойымызша Қазақстан халқының моноэтностық құрамы»- .............................. О «Себебі, мен оны былай түсіндіремін»-...................... П «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын........... С «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім.»-............................ Дескриптор - Қазақстан халқының моноэтностық құрамының өзгеруін талдайды. - Қазақстан халқының моноэтностық құрамының өзгеруі туралы нақты дәлелдерді жинақтайды. - Моноэтникалық құрамының өзгеруінің қазақ халқына тигізген әсеріне баға береді. Әр оқушыға берілген өзін-өзі бағалау парағы бойынша қорытынды бағаға рефлексия жасалады. Шығармашылық тапсырма. Қосымша деректерді пайдаланып, Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдеріне зерттеу жүргізу. | | ||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырысыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||||||
Диалог және қолдау көрсету мақсатында оқушыларға суреттер беріліп,тақырыпқа қатыстылығын анықтауды жоспарладым. Оқушы қажеттілігінен қарай қиындық бойынша және дереккөз бойынша саралау жүргіземін Терминдер беру арқылы сыныптағы кейбір оқушылар күрделі сұрақтармен жұмыс жасалды. ПОПС формуласы әдісі бойынша оқушылардың жеке қабілеттерінің ілгерлеуіне, өз бетінше ізденуіне жұмыс жасалады | «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар арасындағы бағалау.Әр оқушыға берілген өзін-өзі бағалау парағы бойынша қорытынды бағаға рефлексия жасалады. «Сиқырлы сызғыш» арқылы топтық бағалау. Өте жоғары, жоғары, орта, төмен деңгей. Осы тәсілдер арқылы сабақтың өң бойында өзін өзі бағалау, өзара бағалау жүргізіледі. | -Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. -Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. - Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | | |||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Қалыптастырушы бағалау парағы
Тақырып: Қазақстан халқының моноэтностық құрамының өзгеруі
(XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)
Оқу мақсаты:11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін
"аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалану;
Бағалау критериі:"аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалана отырып, моноэтностық құрамның өзгеруінің қазақ халқына тигізген әсеріне баға береді.
Ойлау дағдыларының деңгейі: Жоғары деңгей
Тапсырма:ПОПС формуласыарқылы "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалана отырып, моноэтностық құрамының өзгеруінің қазақ халқына тигізген әсеріне баға бер.
П-өз қөзқарасы, О-түсіндіру, П-дәлелдеп мысал келтіру, С-қорытынды пікір.
П.Біздің ойымызша Қазақстан халқының моноэтностық құрамы- ............................................
О.Себебі, біз оны былай түсіндіреміз-.................................\
П.Оны біз мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламыз............................
С.Осыған байланысты біз мынадай қорытынды шешімге келдік-......................
-
Бағалау критерийі
Дескриптор
Балл
"Аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалана отырып, моноэтникалық құрамның өзгеруінің қазақ халқына тигізген әсеріне баға береді.
Қазақстан халқының моноэтностық құрамының өзгеруін талдайды
1
Қазақстан халқының моноэтностық құрамының өзгеруі туралы нақты дәлелдерді жинақтайды.
2
Моноэтникалық құрамының өзгеруінің қазақ халқына тигізген әсеріне баға береді
2
Барлығы:
5