Файл: ысамерзімді жоспар 5саба Сабаты таырыбы Берілген санны пайызын табуа есептер шыару.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.02.2024
Просмотров: 24
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспар
№5-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Берілген санның пайызын табуға есептер шығару
Бөлім: | Пайыз |
Педагогтің аты-жөні: | Байбазарова А.Т. |
Күні: | 31.03.2023ж |
Сыныбы: 5 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар берілген санның пайызын табуға есептер шығарады. Көпшілік оқушылар үшін: Білім алушылар берілген санның пайызын және пайызы бойынша санды табуға берілген есептермен танысады. Кейбір оқушылар үшін: Білім алушылар берілген санның пайызын табуға берілген есептерді сипаттап бере алады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасады және тілектерін білдіреді. | 1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. | Оқушылардың белсенділігі үшін ҚБ | Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Сұрақтар:
| 1. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатыментаныстырады. | Дескриптор: 1. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. 2. Өзгенің пікірін толықтырады. | . ДК экраны |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. | Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтіні тақтада шығады. Бұл бізде тура пропорция жолы келесі тәсіл формула арқылы да шығаруға болады. Егер b=16, P=40% деп белгілесек, есептің шығару өрнегі әріптермен мына түрде жазылады. Бұл жердегі а-Ізделінді сан (100%- ке сәйкес) b-Проценті берілген сан P-процент саны Мысалдар көрсетеді. Қосымша1 | Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Мысалдарды жазады. | ҚБ | ДК экраны жұмыс дәптері |
| Тапсырма А санын тап, егер оның 15% -ы 21-ге тең болса а) А=500 оның 25% -ы 45-ке тең болса б) А=600 оның 20% -ы 2-ге тең болса с) А=140 оның 5% -ы 7-ге тең болса д) А=3900 оның 1% -ы 6-ға тең болса г) А=180 оның 8% -ы 48-ге тең болса ж) А=210 оның 7% -ы 35-ке тең болса е) А=10 оның 3% -ы 117-ге тең болса к) А=700 | Тапсырманы дәптерлеріне жазып орындайды. | дескриптор
| |
10 мин |
Оқушылар деңгейіне қарай тапсырманы орындайды. | 2-тапсырма Процентті жай бөлшекпен жазыңдар: 15%; 6,4%; 35%; 116%; 105%; 220%. | Дескриптор: әр дұрыс жауапқа бір балл | ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
| 3- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 3-тапсырма 1)Шеңбердің радиусы оның диаметрінің неше процентін құрайды? 2)Квадраттың қабырғасының ұзындығы оның параметрінің неше процентін құрайды? | Дескриптор: 1.Есептің мазмұнын түсінеді; 2.Пайызын табады. Дескриптор 1.Есептің мазмұнын түсінеді; 2.Пайызын табады. | ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үйге тапсырма: №1135 есеп. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | |
Қосымша1
Мысал 1. Қант қызылшасының 18% -ын қант құрайды.
162 кг қант алу үшін неше килограмм қант қызылшасы керек?
162 кг қант - қант қызылшасының 18% құрайды.
Шешуі:
1) 18%=18:100=0,18
2) 162:0,18=900
Мысал 2. Мектептің бастауыш сыныптарында 240 оқушы оқиды, және бұл барлық мектеп оқушыларының 60% құрайды. Мектепте барлығы қанша оқушы оқиды?
Шешуі:
240 оқушы барлық мектеп оқушыларының 60% құрайтын болса,
онда 1% -ы 240:60=4 оқушыны құрайды. Мектептің барлық оқушылары 100%. Демек, барлық оқушылардың саны
4 ∙ 100=400 (оқушы).
Шешімі келесі өрнек түрінде жазылады:
240 — 60 %
? — 1% осыдан
(240 * 1%) / 60 % =4
1 % = 4 оқушы, онда 100 % оқушы тең 4 * 100 = 400 оқушыға
Мысал 3. Көлік бірінші күні 750 км жол жүрді, бұл оның барлық жолының 30% құрайды. Көлік қандай жолды
жүруі тиіс болды?
Шешуі:
1. Жолдың 1%-ы қанша километрді құрайтынын табайық:
2. Жолдың 100%-ы қанша километрді құрайтының
табайық, яғни жолдың барлық ұзындығы:
1. 750 — 30 %
? — 1 % , осыдан (750 * 1 %) / 30 % = 25 км
2. 750 — 30 %
? — 100 % , осыдан (750 * 100 %) / 30 % = 2500 км
Мысал 4. 24% -ы 96 болатын санды табайық.
1) 24% = 24:100=0,24
2) 96:0,24 = 9600:24 = 400