Файл: Визуалды нер Пн кркем ебек Сынып 6.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.11.2023

Просмотров: 302

Скачиваний: 9

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім. А : Сәндік- қолданбалы өнер.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 6-

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Бұйым жасау. Бұйымды сәндеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.3.2-Ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау

6.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

6.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану.

Сабақ мақсаттары

Табиғи материалдардың пішіндерін анықтап, әр түрлі бейнелермен ұқсастықтарын іздеп табу.

Жұптасып шығармашылық жұмыстың нобайын орындау.

Бағалау критерийлері

Табиғи материалдардың түрлі бейнелермен ұқсастықтарын табады.

Шығармашылық идеяларына байланысты нобайлар орындайды.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Бұйым туралы ауызша және жазбаша түрде баяндама жасап ойын түсіндіріп береді.

Пәндік тіл және терминология: Құрақ құрау- лоскутное шитье-quiting ,

-құрақ құрау түрлері ,  -квилт техникасы,  -печворк өнер

Табиғи материалдар, талдың қабығы,бұтақ, тал түбірі,құм ,жапырақ,гүл күлтелері, кепкен жемістер, сабан, құс қауырсындары, мүйіз, сүйек, тері.

Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер:

............. әшекей бұйым жасауда қандай заңдылықтарды ескерген?

Мен бұл.........таңдау себебім, ...

Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім.

Мен ... ........пайдалы жақтарын білемін.

Мен ... материалдар мен құралдарды қолданғанын білдім.

Бұйым мынадай ............. тұрады

Құндылықтарды дарыту



Индустрияландыру мен инноватцияларға негізделген экономикалық өсу. Экономикалық өсу – бұл біздің  еңмаңызды міндетіміз, Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған тікелей  байланысты. Біздің басты міндетіміз – өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инноватциялық – индустриялық кластерлерді  дамыту. Сондықтан елімізде ғылым саласының шешуші реформалары, білім беру жүйесі  жаңғырту  жүргізілуде, техникалық және кәсіби мамандар даярлаудың жаңа тиімді жүесі жасалды.

Пәнаралық байланыстар

Биология, тарих, сызу пәндерімен тығыз байланыста болады.

АКТ қолдану дағдылары

Шығармашылық идеяларын іске асыруда АКТ қолданады .

Бастапқы білім


Табиғи және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық пен механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау және сипаттау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу.

Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі. Табиғи және жасанды материалдардан жасалған бұйымдар туралы видео көрсету.

Сиқырлы суреттер» /тұсау кесер жаңа тақырыпты ашу, мақсатымен таныстыру/


Табиғи материал дегеніміз не?

Табиғи материалдар не үшін керек?

Табиғи материалдардан қандай бұйымдар жасауға болады?

Табаиғат-адамөміріндегіеңкеректіқазынакөзі. Адам жаратылысынанберітабиғаттакездесетіннәрселердіңбәрін мысалы; ағаш, тас, құм, шөптербәрінкерегінежаратабілген. Сондықтан жердегі өсіп тұрған заттарды өз керегіне жарата отырып, одан әртүрлі бұйымдар жасаған. Табиғаттан ерегіңді ала білу барда, оны қайтару, яғни табиғатты аялай білу, сақтай білуді ел  ұмытпаған.

Адам баласы өте ерте заманнан бері жануарлардың етін тамақ, сүтін сусын, терісінің жүні киім, малдың өзі көлік ретінде және сүиегі мен мүйізінен еңбек құралдарын , тұрмысқа қажетті бұйымдар жасағанын тарихи деректерден жақсы білеміз .

.




Сабақтың ортасы


Сарамандық жұмыс

Барлық жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтауымыз керек !

1.Желіммен жұмыс жасағанда көзге тимеуін қадағала, жұмыстан соң желім тиген жерді жуып таста.

Жұмысымыз бірнеше кезеңде    жүргізіледі.

Жұмысымызды бастамас бұрын бізді табысқа жетелейтін не нарсе екенін айқындап алайық:

Олай болса,табыс критерийін бірге құрайық.

1.Жұмыс құрылымының сақталуы;

2.Орындалу реті;

3.Түстер үйлесімі

4.Ұқыптылық



Сарамандықжұмыс:

Табиғатта өсіп тұрған нәрселерді қоғамда пайдалы еңбек ретінде көрсету үшін, біз олардан әртүрлі бұйымдар, жасамалар, сыйлықтар жасауға үйренуіміз керек. Бүгінгі сабағымызда жаңғақтан, талдың шыбығы, қарбыздың, қауынның, асқабақтың дәндерінен бұйымдар жасап үйренеміз. Қолдарында бар материалдармен әр топқа тапсырмалар беріледі.Оған жапсырылатын табиғи материалымызды желіммен жапсыру әдісімен жұмысымызды орындаймыз.
Критерийі

Өз бұйымында қазақтың ұлттық нақышын

қолданады

Дескриптор

- бұйым жасау кезінде ұлттық ою-өрнектерді қолданады;

- бұйым жасау кезінде қауіпсіздік ережесін сақтайды;

- бұйымды ұқыпты жасайды.



Қажетті материалдар:Нобай үлгілері, сызбалар.

Альбом, қарындаш, бояулар.

Оқушлардың жинақтаған табиғи материалдар түрлері.
Табиғи материалдардан буйымдар http://igrushka.kz/vip85/podpri.php

Сабақтың соңы

  1. Рефлексия

Менің жұмысым аяқталған болып табылады ма?

Шығармашылық жұмысты орындау процесінде менің жұмысымның жетістігі неден құралады? Қандай жаңашылдық алдым?






Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Оқушылар жұмыстың қиын немесе барынша жеңіл түрлерін қарым-қабілнетіне қарай таңдай алады.Берілген ресурс бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді.

.

Өздерінің және басқалардың жұмыстарын талдайды.

Сынып бағалауы.

Қайшы, кеңсе пышағы, бояу түрлері, желім т.б. заттар мен материалдарды қолданып жұмыс жасау кезіндеқауіпсіздік техникасының сақталуын міндеттеу қажет.


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім. А : Сәндік- қолданбалы өнер.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 6-сынып (ұлдар).

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтақырыбы

Практикалық жұмыс Жұмысты қорғау.

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

6.3.1.1

-Мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру.

Сабақмақсаттары

Көрмелерді қалай ұйымдастыруға болатынын ойластыру.

Көрмеге жұмыстарды дайындау.

Көрмеге қатыстырылған өзіңнің жұмысын таныстыру және кері байланыс алу.


Бағалау критерийлері

Көрмеге жұмыстарын дайындайды.

Көрмеге қатыстырылған өзіңнің жұмысын таныстырады

Сұрауды ұйымдастыру жолымен кері байланыс алады

Тілдікмақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Бұйым туралы ауызша және жазбаша түрде баяндама жасап ойын түсіндіріп береді.

Пәндік тіл және терминология:

Музей, сурет, көрме,көркемдеу,жәрмеңке, жарнама, драпировка.

Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер:

............. ұйымдастыруда қандай заңдылықтарды ескерген?

Мен бұл.........қорғау себебім, ...

Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім.

Мен ... ........пайдалы жақтарын білемін.


Құндылықтардыдарыту


Өнер адамдарының жұмыстарын бағалай білу.

Қарым-қатынастағы адалдық, әділдік және ашықтық.


Пәнаралықбайланыстар

Тарих, музыка сияқты пәндермен тығыз байланыста болады.

АКТ қолдану дағдылары

Көрмені безендіру,жарнамалау, таныстырылым даярлауда АКТ қолданады.

Бастапқы білім


Сәндік-қолданбалы өнер түрлерін біледі. Тиісті материалдарды қолданып, әртүрлі көркем техникамен қарапайым бұйымды жасай алады

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу.

Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі.





Сабақтыңортасы


Осы бөлім бойынша алған білімдерін тексеру үшін оқушылардың жұмыстарынан көрме ұйымдастыру. Бұл оқушыларды ынталандыруға және жұмыстарды шынайы бағалауға мүмкіндік береді. Көрме өткізу үшін оқушылар мынандай сұрақтарды талқылайды: Көрмені қандай нұсқада өткіземіз? Қалай өткіземіз? Қай жерде өткіземіз?

Қандай жұмыстарды ұсынғанымыз дұрыс? Кімдерді шақырамыз? Келушілерге қандай жағыдай жасалуы керек?

Көрме ұйымдастырудың тәртібі бар екендігін айтып түсіндіру.

1. Тақырып таңдау.

2. Мақсаты және міндетін анықтау.

3. Бұйымдарды іріктеу.

4. Көрме құрылымын өңдеу.

5. Көрме орынын дайындау.

6. Көрмені безендіру.

7. Көрмені жарнамалау.

8. Көрменің нәтижелілігін саралау.

Оқушылар өз туындыларын көрмеге (құжаттайды, жұмыстарының атаулары мен орындалған оқушылар тізімі, шүбіректермен (драпировка) безендіру) даярлайды, мүмкін болатын сұрақтарға жауаптар іздестіреді.


Қайшы, кеңсе пышағы, бояу түрлері, желім т.б. заттар мен материалдар.

Сабақтыңсоңы

Оқушылар көпшілік алдында жасалған бұйымдарын таныстырып, қойылған сұрақтарға жауап береді, кері байланыс орнатады.





Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Оқушылар жұмыстың қиын немесе барынша жеңіл түрлерін қарым-қабілнетіне қарай таңдай алады.Берілген ресурс бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді.

.

Өздерінің және басқалардың жұмыстарын талдайды.

Кері байланыс орнату.

Қайшы, кеңсе пышағы, бояу түрлері, желім т.б. заттар мен материалдарды қолданып жұмыс жасау кезіндеқауіпсіздік техникасының сақталуын міндеттеу қажет.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?






Бөлім

Мектеп:

Сынып: 6


Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электрлі қол құралдары мен жабдықтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


. 6.2.2.1-Табиғи, жасанды және конструктивті материалдарды өңдеу үшін пайдаланатынқозғалысты беру механизмдері мен қол электрлік құралдардың құрылысын анықтайды және сипаттайды

6.2.6.2-Қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Жасанды және табиғи материалдарды, конструктивті өңдеуге арналған құрылғылар мен қол құралдарын анықтап, сипаттайды және қолданады.


Бағалаукритерийлері

Әр түрлі материалдармен жұмыс жасауды жалғастырады

оларды өңдеуге (лобзикпен кесу, музыкалық аспаптар жасау, сымнан бұйымдар жасау) дағдыларын дамытады

Нысандардың сиппаттамаларын зерттейді

музыка және сәндік қолданбалы өнер мен дәстүрлі мәдениет аумағындағы түсініктерін кеңейтеді.

Тәжірбиелік жұмыс жасау барысында қауіпсіздік еңбек ережесін сақтау қажеттілігін ескере отырып, сенімділік танытып, сапасына мән береді.

Тілдік мақсаттар


  • Электрқұрылғылар - Электроприборы-electrical appliances

  • Қыл ара - лобзик - jig saw

  • Бұрғылаубиті- сверло - drill

  • монтаж пышағы - монтажный нож - mountingknife

  • Балға – молоток - a hammer

  • Қолмен жұмыс істеу ережелері - Правила работы с ручным - Rules of work with manual

Құндылықтардыдарыту


Сабақ барысындаеңбектенужәнеэстетикалыққұндылығынбойынасіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді.

Пәнаралық байланыстар

Физика пәндерімен: Электр құрылғылармен жабдықтау

Математика: Өлшемдер қою және түсіру

АКТ қолдану дағдылары

Жұмысбарысындаматериалдарға негізделген суреттемелер мен жазбалар жасауда бейне ролик көрсетіледі

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Ұйымдастыру бөлімі

Топтасу



Е режелер

Уақыт Сұрақтар тұрағы Сыйластық





Тапсырма 1. « Қызықты тапсырмалар» ойыны

Мақсаты: Оқушылар аккумуляторлы бұрандалы көмегімен бұрғылап тесу үшін тескіш темірдің диаметрлерін өз беттерінше таңдап, бұрғылайды.Өзара топ арасында жауап береді.

Интер белсенді тақтасында бейнетаспа көрсету.

https://yandex.kz/video/search?filmId

Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау.

Бейнероликтен не байқадық?
Қандайойтүйдіңіздер?

Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Сабақтың тақырыбы:Электрлі қол аспаптары және құрал- жабдықтар. Тәжірбиелік жұмыс

Сабақ мақсаты :

*Ағаш және темір өңдеу білдегінің тағайындалуы мен құрылысын түсіндіру

*Конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану

Бағалау критерийлері:


  • табиғи және жасанды материалдармен жұмыс жасауды жалғастырады

  • оларды өңдеуге (лобзикпен кесу, музыкалық аспаптар жасау, сымнан бұйымдар жасау) дағдыларын дамытады

  • Нысандардың сиппаттамаларын зерттейді

  • музыка және сәндік қолданбалы өнер мен дәстүрлі мәдениет аумағындағы түсініктерін кеңейтеді.

  • Тәжірбиелік жұмыс жасау барысында қауіпсіздік еңбек ережесін сақтау қажеттілігін ескере отырып, сенімділік танытып, сапасына мән береді.







Сабақтыңортасы

35 минут

Топтық жұмыс



Сабақтағы тілдік мақсаттарды орындау үшін тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс жүргізіледі

Термин сөздік-Термин словарь-Gglossary

  • Электрқұрылғылар - Электроприборы -electrical appliances

  • Лобзик - лобзик - jig saw

  • Бұрғылаубиті - сверло - drill

  • монтаж пышағы - монтажный нож - mountingknife

  • Балға – молоток - a hammer

  • Қолмен жұмыс істеу ережелері - Правила работы с ручным - Rules of work with manual

Жасанды және табиғи материалдарды, конструктивті өңдеуге арналған құрылғылар мен қол құралдарын анықтап, сипаттайды және қолданады.






Қажетті құрал-жабдықтар тізімін анықтау.



Материалдар: ағаш, коматекс, пластик, фанера.

Құрал- жабдықтар және қол құралдары: лобзик, балға, ара, қысқаш, ағаш өңдеу шеберүстелі.

Техникалық қауіпсіздік ережесі

Топтық тапсырма: Берілген құрал-жабдықтарды қолдануының ерекшеліктері туралы ойланып тізімін (ережесін) жазу.
1.
2.
3.
4.


Топтық жұмыс

Тапсырма : Қолда бар материалдар мен құралдарды пайдаланып, дайындаған дизайын үлгісіне сүйеніп, ағашты бұрғылау немесе сымнан бұйым жасау

Дискриптор:

  • Қолда бар аспаптар мен материалдар көмегімен таңдалған музыкалық аспаптар және сымнана жасалынатын бұйымдардыңаэродинамикалық нысанды таңдайды;

  • Өз бұйымдарын кесіп, ішінен және сыртынан әшекейді;

  • Нысандарды бірге бекітеді және желімдейді;

  • Нысандардыңсипттамаларынзерттейді;

  • Қауіпсіздік ережесін сақтай отырып сенімділік танытып сапасына мән береді

Музыка ырғағымен практикалық жұмыс жасау

https://www.youtube.com/watch?v=Dkkg4pQhROE&list=PLC2F21351078690A9&index=3

Мақсаты: оқушының орталық нерв жүйесіне, яғни, жүйкесіне әсер етіп, ой - өрісін жетілдіреді, рухани дүниелерін байытады, сезімталдыққа, нәзіктікке, қайырымдылыққа тәрбиелейді.

Қорғау сатысы

Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды.(Топтық бағалау жүргізу мүмкіндігі бар). Топ оқушылары өз жұмыстарын қорғап болған соң, әртүрлі деңгейдегі оқушыларға тақырып төңірегінде сұрақтар қойылады.

Жоғары деңгейдегі оқушыларға:

2-3 ашық сұрақтар қойылады (түсіндіруді, өз көзқарасын білдіруді талап етеді).

Мысалы;

Қандай материалдан жасалған?

Ағаштың қандай қасиеті бар ?

Орта деңгейдегі оқушыларға:

2-3 жабық сұрақтар қойылады (қысқа жауапты талап етеді).

Мысалы;

ағаштың қандай түрі қолданылған?

Не үшін жасалған?
Сарамандық жұмысы: (жұптық жұмыс, 5 минут):Әр топтың оқушылары ойларынан адамның түрін, көңіл күйін сипаттап айтып береді. Ал екінші топ, көз алдарына сол адамды елестету арқылы қағаз бетіне адамның бейнесін түсіреді.

Тапсырма берген топтың оқушысы, өзінің сипаттап берген адам бейнесінің қалай шыққанын бағалайды.
Дескриптор:

  • Портретті парақта дұрыс орналастырады;

  • Түстерді дұрыс табады;

  • Адамның бейнесін дұрыс келтіреді:

  • Жұмысы аяқталған.



Слайд

Көркем шығармашылық бояу құралдары, альбом немесе А 4 форматты қағазы

АКТ



Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия.

Оқушыларға келесі сұрақтарды қоюға болады

Саған не оңай болды?

Қолыңнан не жақсы келді?

Не қиын болды?

Неге олай ойлайсың?

Жаңадан не үйрендің?





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың барысында қабілеті жоғары оқушыға тапсырманы күрделетемін


Өзара бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі және мұғалім бағалауы (дескрипторлар арқылы) жүреді


Денсаулықсақтаутехнологиялары. Интерактивті тақтаны 10-мин артық қолданбау

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет. Бұл сабақта практикалық жұмыс жасау барысында оқушылар орындарынан тұрып жүреді

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелері


Сабақбойыншарефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.







Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

3-бөлім. А :

Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6




Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Құрамы бөлшектерден робот құрастыру

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.3.1

орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу
6.2.3.2

ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
6.2.6.1

техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақмақсаттары

Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, белгіленген өлшемдер арқылы арнайы құралдар көмегімен ажырайтын және ажырамайтын бөлшектерден тұратын бұйымдар дайындау.

Бағалаукритерийлері

  • Электр қол құралдарын қолданып, белгілі өлшем арқылы өнімдерді өңдейді;

  • Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер арқылы бұйымдар жасайды;

  • Механикалық беріліс туралы зерттеп, талдайды;

  • Материалдар мен құралдармен тәжірбие жүргізу барысында қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтайды.

Тілдікмақсаттар


Құрал- жабдықтар және қол құралдары:

  • лобзик,

  • балға,

  • ара,

  • қысқаш,

  • ағаш өңдеу шеберүстелі.

Терминология:

  • Механикалық беріліс- механическая передача- mechanical transmission;

  • Ажырайтын бөлшектер- отделимые детали- detachable parts;

  • Ажырамайтын бөлшектер- неотделимые детали- inseparable details.

Құндылықтардыдарыту


Сабақ барысындаеңбектенужәнеэстетикалыққұндылығынбойынасіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді.

Пәнаралықбайланыстар

Тарихпәнімен: ҮстелүстіойындарыныңшығутарихынанықтауМатематикапәндерімен: робот дайындауда жеке бөлшектердайындауда өлшемдер қою және белгілеу үшін.

АКТ қолдану дағдылары

Жұмысбарысындаматериалдарға негізделген суреттемелер мен жазбалар жасауда бейне ролик көрсетіледі.

Бастапқы білім


Роботтың нобайы және материалдарды таңдаутақырыбы бойынша білімдерін тексеру.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен сәлемдесу және түгелдеу.

Бастапқы білімге қысқаша шолу :

  • Болашақ робот үлгісін орындауға қандай қажетті материалдарды таңдадыңыз?

  • Физикалық , механикалық, және технологиялық қасиеттерін , өңделуін, беріктілігін, жапыстырылуын тұстарын ескердіңіздер ме?


Деген сұрақтар қою арқылы оқушылармен бірге алдыңғы білімді қорытындылаймыз.

Интер белсенді тақтасында бейнетаспа көрсету.

Механикалық беріліс қорабының (МБҚ) құрылымы туралы бейнебаян көрсету.


Бейнебаяннан кейін оқушыларға сұрақ жауап арқылы сабағымыздың тақырыбын ашып алуға болады. Мысалы:

  • Бейнебаяннан қандай ой түйдіңіздер?

  • Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар?


Сабақтың тақырыбы: Робот дайындау. Роботтың қозғалатын бөлшектерін дайындауға тәжірбие жүргізу.

Сабақ мақсаты :

  • Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, белгіленген өлшемдер арқылы арнайы құралдар көмегімен ажырайтын және ажырамайтын бөлшектерден тұратын бұйымдар дайындау.

Бағалау критерийлері:

  • Электр қол құралдарын қолданып, белгілі өлшем арқылы өнімдерді өңдейді;

  • Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер арқылы бұйымдар жасайды;

  • Механикалық беріліс туралы зерттеп, талдайды;

  • Материалдар мен құралдармен тәжірбие жүргізу барысында қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтайды.


https://www.youtube.com/watch?v=3EeHkKljArE

Механикалық беріліс қорабының (МБҚ) құрылымы қандай?




Сабақтыңортасы


  1. мин

Сабақтағы тілдік мақсаттарды орындау үшін тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс жүргізіледі

Термин сөздік-Термин словарь-Gglossary

  • Механикалық беріліс- механическая передача- mechanical transmission;

  • Ажырайтын бөлшектер- отделимые детали- detachable parts;

  • Ажырамайтын бөлшектер- неотделимые детали- inseparable details.


Құрал- жабдықтар және қол құралдары:

  • лобзик,

  • балға,

  • ара,

  • қысқаш,

  • ағаш өңдеу шеберүстелі.


Механикалық қозғалыс туралы сұрақ- ждауап арқылы әңгімелесемін.

  • Велосипедте басқыштың көмегімен артқы дөңгелекке қалай қозғалыс беріледі?

  • Сағат қандай ауыстыратын механизмдерден тұрады?

  • Білдек пен машинаның қозғалтқыштары айналу барысында тегершікке қандай беріліс арқылы беріледі?

  • Тағы да қандай механикалық беріліс түрлерін білесіздер?

  • Осы механикалық берілісті өздеріңіздің роботтарыңыздың қандай бөліктеріне қолдануға болады?

Оқушылармен бірге әр түрлі материалдардан жасалған механизм бөлшектерін немесе бөлшектерді қандай әдістер және қалай біріктіруге болатынын талқылаймын.Оқушыларға сұрақ қою арқылы өздеріне танымал ағаштан, темірден, пластикалық және т.б. жасанды материалдарды бөлшектерді біріктіру әдістерін айтып береді. Мыс:

  • Ағаштан жасалған екі бұйымды бір- біріне қалай және ненің көмегімен бекітуге болады?

  • Темірден жасалған екі бұйымды бір- біріне қалай және ненің көмегімен бекітуге болады?

  • Пластикалық, шыны, резеңке және т.б.жасанды материалдарды бір- бірімен қалай бекітуге болады?

  • Қандай бөлшектердің біріктірулерін кейін ажыратып алуға болады, неге кейбірін ажыратып алуға болмайды?



Шағын топтық немесе жұптық жұмыс.
Тапсырма №1 : Робот дайындау.

Қолда бар керек материалдар, құралдар, көмекші құралдар (желім, шеге, бұрама шеге, бұрандама, бұрама, степлер, тойтармалар, дәнекерлегіш) табиғи және жасанды материалдарды бөлшектерді өзара біріктіруге таңдаңыздар.

Механикалық беріліс түрлерін роботтың бөлшектерін қозғалтуға және әртүрлі материалдарды өзара біріктіру тәсілдерін анықтап, технологиялық карта көмегімен роботтың бастапқы кезеңін дайындаңыздар.
Дискриптор:

  • Қажетті құралдар мен материалдарды тиімді пайдаланады;

  • Технолгиялық картаға сүйене отырып, механикалық беріліс түрін робот бөлшектеріне қозғалтуға және біріктіруге шығармашылық түрде пайдаланады;

  • Өз жұмыс нәтижелерін өзара топ арасында таныстырады.



http://www.bilu.kz/kazah-igry.php#togyz

Қазақтың ұлттық ойындары


Ресурстар:

Қағаз, бүрмеленген қағаз, бояу, желім, бамбук түйреуіштер не оларға баламалар, скотч және т.б.

https://www.youtube.com/watch?v=VydMH_TYFyo

Деревянный робот трансформер



https://www.youtube.com/watch?v=WfKz1ZiDCW4

Игрушкаизкоробков





Сабақтыңсоңы

5 минут

Рефлексия

Мақсаты: оқушылардың бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін және келесі сабақта қай оқушымен, қандай сұрақ төңірегінде жұмыс жасауды жоспарлау мақсатында кері байланыс жүргізу


«Сөйлемді аяқтаңыз»

  • Бүгін маған ұнады.....

  • Мен үйрендім.....

  • Батпырауықты жасау барысында, мен білдім.......

  • Менің ықыласым пайда болды........







Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары


Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.




Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме?
Оқу мақсатын игеруде «талпынды» алған оқушылар бар ма? Неліктен олар «талпынды» алды?
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туаралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туаралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтың барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлуім қажет?

1:

2:




Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

3-бөлім. А :

Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6




Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Роботтардың түрлері және пайда болу тарихы

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.3.1орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу

6.2.3.2ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау

6.2.6.1техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақмақсаттары

  • Робот техникасының тарихы туралы нақты ақпарат алады;

  • Робот техникасының келешегі жайлы болжамды пікір қалыптасады;

Топтасып, ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, сыни ойлауға дағдыланады

Бағалаукритерийлері

Электр қол құралдарын қолданып, белгілі өлшем арқылы өнімдерді өңдейді;

Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер арқылы бұйымдар жасайды;

Механикалық беріліс туралы зерттеп, талдайды;

Материалдар мен құралдармен тәжірбие жүргізу барысында қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтайды.

Тілдікмақсаттар


Құрал- жабдықтар және қол құралдары:

  • лобзик,

  • балға,

  • ара,

  • қысқаш,

  • ағаш өңдеу шеберүстелі.

Терминология:

  • Механикалық беріліс- механическая передача- mechanical transmission;

  • Ажырайтын бөлшектер- отделимые детали- detachable parts;

  • Ажырамайтын бөлшектер- неотделимые детали- inseparable details.

Құндылықтардыдарыту


Сабақ барысындаеңбектенужәнеэстетикалыққұндылығынбойынасіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді.

Пәнаралықбайланыстар

Тарихпәнімен: ҮстелүстіойындарыныңшығутарихынанықтауМатематикапәндерімен: робот дайындауда жеке бөлшектердайындауда өлшемдер қою және белгілеу үшін.

АКТ қолдану дағдылары

Жұмысбарысындаматериалдарға негізделген суреттемелер мен жазбалар жасауда бейне ролик көрсетіледі.

Бастапқы білім


Роботтың нобайы және материалдарды таңдаутақырыбы бойынша білімдерін тексеру.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен сәлемдесу және түгелдеу.

Бастапқы білімге қысқаша шолу :

  • Болашақ робот үлгісін орындауға қандай қажетті материалдарды таңдадыңыз?

  • Физикалық , механикалық, және технологиялық қасиеттерін , өңделуін, беріктілігін, жапыстырылуын тұстарын ескердіңіздер ме?


Деген сұрақтар қою арқылы оқушылармен бірге алдыңғы білімді қорытындылаймыз.

Интер белсенді тақтасында бейнетаспа көрсету.

Механикалық беріліс қорабының (МБҚ) құрылымы туралы бейнебаян көрсету.


Бейнебаяннан кейін оқушыларға сұрақ жауап арқылы сабағымыздың тақырыбын ашып алуға болады. Мысалы:

  • Бейнебаяннан қандай ой түйдіңіздер?

  • Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар?


Оқушылар робот-рикша, робот-солдат, робот-көмекші қималарды таңдап алады.

Топ құрастыру.БББ кестесін тарату


«Табыс ағашы»
Критериалды бағалау беріледі. Әр әрекет Бағалау критерийлері:

  • Электр қол құралдарын қолданып, белгілі өлшем арқылы өнімдерді өңдейді;

  • Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер арқылы бұйымдар жасайды;

  • Механикалық беріліс туралы зерттеп, талдайды;

  • Материалдар мен құралдармен тәжірбие жүргізу барысында қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтайды.


https://www.youtube.com/watch?v=3EeHkKljArE

Механикалық беріліс қорабының (МБҚ) құрылымы қандай?




Сабақтыңортасы


  1. мин

Сабақтағы тілдік мақсаттарды орындау үшін тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс жүргізіледі

Роботтар — қарқынды дамып келе жатқан болашақтың жоғарғы технологияларының бірі. Қазіргі кезде роботтар өміріміздің көптеген саласына, атап айтқанда, ғарышты игеру, денсаулық сақтау, өндіріс, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қорғаныс ісі және басқа да  салаларға еніп үлгерді.

Қазақстан Республикасында өнеркәсіптің жеделдетіле индустрияландырылуы, жаңа технологиялардың қарқынды дамуы өскелең ұрпақты жоғарғы білікті техникалық сала мамандары ретінде даярлауды талап етеді. Осыған байланысты «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ жалпы білім беретін мектеп оқушыларына арнап «Робот техникасы» курсы 1-деңгейінің (5, 6 және 7 сыныптарға арналған) бағдарламасын әзірлеп шығарды.

Оқушылар аталған курс аясында жаратылыстану-ғылыми бағыттағы математика, физика, информатика және т.б. пәндер бойынша алған білімі мен дағдыларын кіріктіре отырып, робот техникасы, инженерлік дизайн және технология  негіздерін зерттейді.

Практикалық жобаларды орындау принципіне негізделіп құрастырылған курста робот техникасы және инженерлік жүйелерді жобалау саласы бойынша білім негіздері мен дағдылары  меңгертіледі. Оқушылар курс барысында әртүрлі есептерді шығару үшін роботтардың үлгілерін әзірлейді, оларды жасау техникасын бағдарламалайды және роботтар құрастырады.

Курстың теориялық материалдары практикалық бөлігімен сәйкестендірілген.  Оқушылар 2 немесе 3 адамнан тұратын топта жұмыс жасап, күрделі роботтарды жинақтайды және тестілеуден өткізеді. Курс жұмысы роботтар жарысымен аяқталады.

  • . Бейнекөрсетілім не жайында?

  • «РОБОТ» сөзін естіген кезде сіздің ойыңызда қандай бейне пайда болады?

(Постер қорғау бейнекөрсетілімнен көрген видеоға байланысты постер жасап, қорғау, талдау)

Оқушы әрекеті

Робот техникасы тарихын түсініп алады. Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.

Топқа берілген үлестірмелер арқылы бірігеді. Бірлесе отырып, постер жасайды.

1-топ: Робот техникасының тарихы.

2-топ: Робот техникасының болашағы.

  • 3-топ: Робот бейнесі


Механикалық қозғалыс туралы сұрақ- ждауап арқылы әңгімелесемін.

  • Велосипедте басқыштың көмегімен артқы дөңгелекке қалай қозғалыс беріледі?

  • Сағат қандай ауыстыратын механизмдерден тұрады?

  • Білдек пен машинаның қозғалтқыштары айналу барысында тегершікке қандай беріліс арқылы беріледі?

  • Тағы да қандай механикалық беріліс түрлерін білесіздер?

  • Осы механикалық берілісті өздеріңіздің роботтарыңыздың қандай бөліктеріне қолдануға болады?

Оқушылармен бірге әр түрлі материалдардан жасалған механизм бөлшектерін немесе бөлшектерді қандай әдістер және қалай біріктіруге болатынын талқылаймын.Оқушыларға сұрақ қою арқылы өздеріне танымал ағаштан, темірден, пластикалық және т.б. жасанды материалдарды бөлшектерді біріктіру әдістерін айтып береді. Мыс:

  • Ағаштан жасалған екі бұйымды бір- біріне қалай және ненің көмегімен бекітуге болады?

  • Темірден жасалған екі бұйымды бір- біріне қалай және ненің көмегімен бекітуге болады?

  • Пластикалық, шыны, резеңке және т.б.жасанды материалдарды бір- бірімен қалай бекітуге болады?

  • Қандай бөлшектердің біріктірулерін кейін ажыратып алуға болады, неге кейбірін ажыратып алуға болмайды?


І топ

Өнеркәсіптегі роботтардың бір жақсы қасиеті- олар ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға қарағанда тиімді істейді. Одан бөлек, роботтар ешқашан ауырмайды немесе демалуды қажет етпейді. Олар күніне 24 сағат, аптасына 7 күн жұмыс істейді. Роботтар ешқашан "қолым тимей жатыр", "шаршап жүрмін" деген сияқты сылтаулар айтпайды.

ІІ топ

Роботтарға түскі үзілістің де қажеті жоқ. Кейде жұмыс адам үшін тым қауіпті.Қиын болған жағдайда робот мұны ешқандай қауіпсіз немесе қиындықсыз атқарып шығады. Роботтардың көпшілігі тұрақты. Механикаландырылған жұмыстарды атқару үшін зауыттарда пайдаланылады.

ІІІ топ

Роботтардың біз жиі еститін көптеген түрі бар. Бүгінде роботтар зауыттар мен фабрикаларда, тауар қоймасында, ауруханаларда және басқа да көптеген өндіріс орындарында түрлі жұмыстар атқарады. Роботтар өндіріс орындарында көбірек пайдаланылады.

Шағын топтық немесе жұптық жұмыс.
Тапсырма №1 : Робот дайындау.

Қолда бар керек материалдар, құралдар, көмекші құралдар (желім, шеге, бұрама шеге, бұрандама, бұрама, степлер, тойтармалар, дәнекерлегіш) табиғи және жасанды материалдарды бөлшектерді өзара біріктіруге таңдаңыздар.

Механикалық беріліс түрлерін роботтың бөлшектерін қозғалтуға және әртүрлі материалдарды өзара біріктіру тәсілдерін анықтап, технологиялық карта көмегімен роботтың бастапқы кезеңін дайындаңыздар.
Дискриптор:

  • Қажетті құралдар мен материалдарды тиімді пайдаланады;

  • Технолгиялық картаға сүйене отырып, механикалық беріліс түрін робот бөлшектеріне қозғалтуға және біріктіруге шығармашылық түрде пайдаланады;

  • Өз жұмыс нәтижелерін өзара топ арасында таныстырады.



http://www.bilu.kz/kazah-igry.php#togyz

Қазақтың ұлттық ойындары


Ресурстар:

Қағаз, бүрмеленген қағаз, бояу, желім, бамбук түйреуіштер не оларға баламалар, скотч және т.б.

https://www.youtube.com/watch?v=VydMH_TYFyo

Деревянный робот трансформер



https://www.youtube.com/watch?v=WfKz1ZiDCW4

Игрушкаизкоробков





Сабақтыңсоңы

5 минут

Рефлексия

Мақсаты: оқушылардың бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін және келесі сабақта қай оқушымен, қандай сұрақ төңірегінде жұмыс жасауды жоспарлау мақсатында кері байланыс жүргізу


«Сөйлемді аяқтаңыз»

  • Бүгін маған ұнады.....

  • Мен үйрендім.....

  • Батпырауықты жасау барысында, мен білдім.......

  • Менің ықыласым пайда болды........







Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары


Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.




Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме?
Оқу мақсатын игеруде «талпынды» алған оқушылар бар ма? Неліктен олар «талпынды» алды?
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туаралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туаралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтың барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлуім қажет?

1:

2: