Файл: Визуалды нер Пн кркем ебек Сынып 6.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.11.2023

Просмотров: 299

Скачиваний: 9

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Бөлім: Бөлім 4 «Тамақтану мәдениеті»


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Қазақ халқы мен түрлі халықтардың мәдениетінде және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.4.1-Қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау

6.2.4.2-Әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету

Сабақ мақсаттары

Дастархан басында әдептілік сақтау, өзін-өзі ұстау мәдениетін ұқтыру, ретсіз тамақтанудың зияндылығын меңгерту, гигиеналық ережелерді күнделікті сақтауға баулу.
Санитарлық, гигиеналық, эстетикалық, практикалық талаптарды есепке ала отырып, тамақ қабылдау үшін үстел дайындау дағдыларын жетілдіру. Кестеде мінез-құлық мәдениетіне арналған материалды қорытындылаңыз. Жалпы мәдениетті тәрбиелеңіз. Тақырыпқа қызығушылық таныту.

Бағалау критерийлері

үстелде қалай отыруға болатынын біледі.

дастарханды әдемілеп жабдықтауды біледі

өзіндастархан басындадұрыс ұстауды үйренеді


Тілдік мақсаттар


Ложка-қасық,вилка-айыр(шанышқы), нож- пышақ.

Дәстүр - көптеген қатынастар, әдет-ғұрыптар, ұрпақтан-ұрпаққа берілетін практикалық және қоғамдық іс-әрекеттер дағдылары, әлеуметтік қатынастарды реттеуші органдарының бірі.
Рәсімдер - символикалық мәнге ие стереотиптік сипаттағы әрекеттер жиынтығы.
Этикет - қоғамдағы адамдардың мінез-құлық ережелері, осы қоғамның көзқарасын дұрыс ұстанады.

Ұлылығы- қабылданған этикетке және этикалық нормаларға сәйкес әрекет ету қабілеті. Сәйкестік сезімі бар адамдар сыпайы деп аталады. Ұқыптылық мінез-құлық ережелерін қарапайым қана емес, сонымен қатар сұхбатты түсінуге және басқа адамдарға жағымсыз жағдайларға жол бермеуді де білдіреді.

Асхана құралдары-құралдардң жиынтығы альминиден тот баспайтын болаттан жасалған асханалық серверлер,тойларда және банкеттерде қолданылатын

Құндылықтарды дарыту




- басқалардың жұмысын бағалаңыз

- бір-бірімен ынтымақтасуға арналған тапсырмаларды талқылау барысында

- жауапкершілікті сезіну.

Пәнаралық байланыстар


тарих, әдебиет, байланыс мәдениеті

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта. Интернет желісінен электр қуатының негізгі көздері туралы жалпы мәліметтерді іздестіру.


Бастапқы білім


Қазақстанда тұратын әртүрлі халықтардың үстелінде мінез-құлық мәдениетіне арналған жалпылама материал.




.




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақты ұйымдастыру

Ынтымақтастыру атмосферасын құру

«Шаттық шеңбері» оқушылар бір-бірімен қол ұстасып, шеңбер бойымен тұрады. Бір – біріне қарап, жақсы тілек айтады.


Оқушыларға түрлі іс-әрекеттер бейнеленген карточкаларды беріп, оларды рет-ретімен орналастыруды сұрау.
Жетелеуші сұрақтар арқылы оқушыларды жоспарлау туралы ұғымға әкелу

Оқушыларға сабақтың тақырыбы хабарланады.

Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаты мен жетістік критерийін құрастыру.

« Миға шабуыл» бейне көрініс талқылау

Ас адамның арқауы,

Деген сөз бар ежелден.

Бойға сіңіп, тарқауы,

Үшін керек ереже.

  1. Дұрыс тамақтану үшін тамақтанудың гигиеналық ережелерін сақтау керек. Тамақ ішер алдында қолды жуу керек. (қолды жуу суреті)

  2. Тамақты жиі қабылдау майлы, тәтті, тұзды тағамдарды пайдалану зиянды әдеттерге жатады. Олардың бірі семіздікке, кейбіреуі асқазан, бауыр, бүйрек ауруларына әкеп соқтырады. (семіз, бауыр, бүйрек, асқазан) Тамақты жақсы ұста. Тамақты ішкен кезде сөйлеме.

  3. Тамақтың жақсы ішуіне тағамның сыртқы түрі, иісі, үстел әзірлігі де әсер етеді. (Дастархан әзірі)

  4. Үстелде отырғанда өзіңді жақсы ұста, тамақ ішкен кезде сөйлеме, тамақты жақсылап шайна, әдептілік сақта. (дастархан басында өзіңді жақсы ұста, тамақты шайнау)

  5. Ретсіз тамақтану (кейде ерте, кейде кеш) көбінесе асқазан ауруына шалдықтырады. Белгіленген уақытқа сәйкес тамақ ішіп үйренсе, сол уақытқа сәйкес асқорыту сөлдерінің бөлінуі қалыптасады. Бұл ағзаның жұмысын жеңілдетіп астың жақсы қорытылуына жағдай туғызады. Ретсіз тамақтану 8.00 де, 13.00 де, 20.00 де, тамақты ұйқыға дейін 2 сағат бұрын ішу керек. Бата беру.

  6. Тамақты ұйқыға дейін екі сағат бұрын ішу керек.




Источник: http://24.kz/ru/tv-projects/etiket/item/229331-etiket-natsionalnye-pravila-povedeniya-kazakhov-za-stolom

Сабақтың ортасы




2. - Дастархан мәзірі дегеніміз не? (оқушылар жауаптары)

Жазба кітапшасында

Дастархан мәзірі -тамаққаішу үшін керек.

Дастархан мәзірінің басты мақсаты - барлық қажетті элементтерді қамтамасыз ету , үстелге тәртібін жасау.

Дастархан мәзірінің тәртібі- ең жайлылық отыруға қажеттілігі талаптарын орындап, отырғандарға қолайлы жағдай жасау.

Дастархан мәзірін таңғы асқа, кешкі асқа қою үшін не қажет?

Бұл сұраққа жауап беру үшін біз тест қолданамыз.

  1. Этикет ережелеріҮстелдің шетінен мүлде алыс жайғасқанда немесе өте жақын отырып, шынатақты оның үстіне қойып алған да дұрыс емес. Тәрелкеге еңкеймей тік отыру керек. Үстелдің үстіне асылып барып тамақ алуға болмайды. Жеке бастың қолдануына арналған майлықты ашып тізеге жайып қояды. Тамақты жеп болған соң майлықпен ерінді және саусақтарды сүртуге болады. Тамақтанып болған соң майлық үстелдің үстіне бүктелмей, жай ғана қойылады, майлық балалардың жағасына қыстырылады.

Үстел басында әңгіме байыппен айтылады. Әңгіме барысында, әсіресе пышақ, шанышқы ұстап отырып, қолды сермеуге болмайды.

Ортақ табақтағы тамақты өзіңе ең жақын немесе үстіндегі бөлікті арнайы қойылған шанышқымен немесе қасықпен салған жөн. Табақ қонақтарға сол жағынан беріледі де, босаған ыдыс оң жағынан жинап алынады.

Әдетте тағамдар шанышқының, қасықтың, қалақшаның немесе қысқаштың көмегімен тәрелкеге салынады, бірақ бірқатар азықтар қолмен алынады. Олар нан, печенье, жемістер, цитрус жемістері, қант. Бұл тағамдарды пышақпен немесе шанышқымен бөлуге болмайды, олар қолды былғамайды, әр қайсысы бөлек-бөлек алынып, тәрелкеге немесе кесеге салынады.

Нанды үлкен бөлікпен жеу немесе тұтас бөлкенің өзін дастарханға тұтастай қою онша жарасымды көрінбейді, сондықтан мейлінше қажетіне қарай ұқсас бөліктерге бөліп қойған дұрыс.

Жалпы, әр отбасының ең басты байлығы – балалары болуға тиіс. Қоғамдағы отбасы институтының негізгі міндеті де – бала тәрбиелеп, елге дұрыс азаматтар өсіріп, қосу. Алайда, бүгін материалдық жағдай мен мәнсапты бірінші кезекке қойған замандастарымыздың көпшілігі ба­ланы отбасының байлығы деп санамайды. Сол себепті, бұрынғы аталарымыздай баласының санымен емес, дүниемен ғана мақтануға тырысады.
Қанекей балалар, енді денсаулыққа пайдасы бар тағамдар мен көкөністер туралы қандай мақал-мәтелдерді білесіңдер?

1. Жаны саудың – тәні сау.

  1. Денсаулықтың қадірін ауырғанда білерсің.

  2. Тазалық – саулық негізі, Саулық – байлық негізі.

  3. Көзің ауырса қолыңды тый, Ішің ауырса аузыңды тый.

  4. Досы көптің жаны семіреді, Асы көптің тәні семіреді.

  5. Нан – тамақтың атасы, Ынтымақ – көптің батасы.

Мақал-мәтелдерді жалғастыру.

1. Ас иесімен тәтті, … (тағамымен жақсы)

  1. Ас тұрған үйде … (ауру тұрмайды)

  2. Ас тасыса қатығы төгілер … (ашуы тасыса ақылы төгілер)

  3. Ас атасы … (нан)

  4. Қойдың сүті … (қорғасын)

  5. Ішің ауырса … (аузыңды тый)

7. Ас адамның … (арқауы)





Сабақтың соңы


Рефлексия;

- не білді, не үйренді?

- не түсініксіз болды ?

- немен жұмыс істеу қажет?




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады


Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Бөлім: 5-бөлім:


Мектеп:







Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:







Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:










Сабақ тақырыбы

Электр схемаларыының шартты белгілерімен танысу. Электр тізбегі







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.5.3-Электросызбалар элементтерінің шартты графикалық белгілерін орындау, анықтау және зерделеу

6.2.5.-Қарапайым электр тізбектерінің есебін жүргізу және ажырата білу







Сабақ мақсаттары

электр энергиясын өндіру және оның тұрмыста қолданылуы жайлы түсінік беру.
Электр схемаларының шартты белгілерін білу және қолдануын білу








Бағалау критерийлері


• Білім алушы
-Электр тізбектерінің түрлерін біліңіз

. • Электр тізбектерінің қолданылатын жерін біліңіз.

• Сұлбалардың тағайындалуын білу.

• электр схемаларының түрлерін айқындау







Тілдік мақсаттар


Талқылау сұрақтары:

Электр құрылғыларының өздері жұмыс істей ме?

 Диалог: Кәсіби бағдар беру мақсатында студенттерге электрик мамандығы туралы айтып беріңіз








Құндылықтарды дарыту




-басқа адамдардың жұмысын бағалаңыз

- бір-бірімен ынтымақтасуға арналған тапсырмаларды талқылау барысында

- жауапкершілікті сезіну.


Электротехникалық дағдыларды қалыптастыру, «электр тізбегін», «электрлік және схемалық диаграммаларды» құру, олардың мақсаттарын, сурет ережелерін, электр тізбегіндегі тұтынушыларды қосудың әртүрлі нұсқаларын, электр тізбектерін жинау ережелерін, практикалық міндеттерді шешу арқылы жинақталған білімдерді қалыптастыру электр тізбектері).







Пәнаралық байланыстар

Физика .







АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Ғаламтор желілері







Бастапқы білім


Схема диаграммаларын жобалау және технологиялық бөлімнің алдыңғы білімдерін талқылау









Сабақ барысы







Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


- сабақтың мақсаттарын және мақсаттарын анықтау

- Электр схемаларының түрлерін көрсету.

- өздерін жүзеге асыру үшін шығармашылық атмосфераны қалыптастыру.

Өзіңіздің электр энергияңыздың қандай көздерімен сізбен танысқанымызды еске түсірейік.

• Батареялар

• Аккумуляторлар

• Электр станциялары (ГЭС, ЖЭО, АЭС ....)

• Пайдалы қазбалар


Бұдан әрі қарай ілгерілеу, адамзат жаңа энергия көздерін анықтайды. Энергия бүкіл планетаның өмірі үшін қажет, сондықтан біз оны қолданамыз, түрлендіреміз, алуымыз, түрлі машиналар мен механизмдерді жобалау, электр энергиясын беру үшін түрлі электр тізбектерін жинаймыз.

Суреттер, плакаттар, интербелсенді тақта, көрсетілім материалдары (Электротехникалық арматура)

Сабақтың ортасы



Адамның өмірінде қолданылып жүрген энергияның ең ыңғайлысы және арзаны электр энергиясы болып табылады.Өндіріске қолданылатын көптеген машиналар, аппаратар, қондырғылар, механизмдер электр энергиясының күшімен жұмыс істейді. Оны алу үшін электр энергиясының көзі(ток көзі) болу керек. Ток көзі ретінде гальваникалық элемент, аккумулятор немесе генератор пайдаланылады.

Электр энергиясын арнайы қабылдағыштар қабылдайды.Мысалы, станокта энергияның қозғалтқыш қабылдап алады, ал тұрмысқа қажет энергияны элетр шамы, электр үтік т.б. қондырғылар қабылдап алады.Мұның бәрін элекр тұтынушылардеп атайды.Ал элекр тұтынушы құралдар элекр энергиясысы жылуға,дыбысқа, жарыққа немесе механикалық қозғалысқа айналдырады.

Элекр энергиясын ток көзінен тұтынушыға жеткізу үшін арнайы өткізгіш қажет.Жақсы өткізгіштер тобына металдар жатады. Табиғатта ток көзін өткізбейтін материалдарда да көп кездеседі.Ондай материалдар оқшаулағыш деп аталады.Мысaлы, пластмасса, әйнек, резеңке, құрғақ ағаш, фарфор материалдары оқшаулағыш ретінде өндірісте көп қолданылады.

Ток көзі элекр тұтынушыны өткізгішпен қосу арқылы электр тізбегі алынады. Тізбек қосылған кезде онымен ток жүреді, ал егер оны кез келген жерден үзіп тастаса, ток тізбек арқылы жүрмейді. Демек токты жүргізу үшін тізбекті қосу керек, ал оны тоқтату үшін тізбекті үзу керек. Тізбекті қосып, үзу үшін арнайы элекр ажыратқыш қолданылады. Ең қарапайым элекр тізбегі 4 элементтен тұрады: ток козі, ажыратқыш, электр өткізгіш және қабылдағыш.

Электр тізбегіндегі элементтерді шартты белгілермен белгілейді

Оқушылардың өзіндік жұмысы. Дәптерде тірек-сызбаларды орындау.

Шартты белгілермен көрсетілген жүйелерді, яғни электр схемасының тірек-сызбалары:

а) гальваникалық элемент немесе аккуммулятор

ә) электрсұқпа шанышқы

б) ажыратқыш

г) электр шамы

д) сымдардың қилысуы

Электротехникалық жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерімен таныстыру.


  1. Сарамандық жұмыс.

- Оқушылар үш топқа бөлінеді

-Әр топқа электр тізбегінің дайын планшеттері таратылады,жұмыс істеу тәртібі түсіндірледі.

- 2-суреттегі а, ә, б сызбалары бойынша әр топ кезектесе отырып теориалық білімдерін іс жүзінде атқарады.






А) Ә) Б)

2- сурет

.


Тапсырма: 1 Электр тізбегінің барлық элементтері шартты кескіндердің көмегімен диаграммаларда бейнеленген. Осы әдеттегісуреттердіжазукітапшаларыңызғасалайық.
Гальваникалық ұяшық

Электр қыздырғыш шам

Ауыстыру

Дирижабль, резистор

Сымды қосылым

Гальваникалық жасушалардың батареялары

Қабық

Қосылымсыз сымдардан өту

Электр қозғалтқышы

Темір өзегі бар катушка

Қоңырау шалу

Розетка

Форекс

Мысалы;


Тапсырма: 2

Батареяда шам жасаңыз


Практикалық жұмыс

Қауіпсіздік ережесімен таныстыру , электромонтер мамандығымен таныстырып өту.

Кезекшілер электр конструкторлар таратады. 

1-тапсырма: бір электр шамын қосу; 

2- тапсырма: екі электр шамын қосу; 

3-тапсырма: үш электр шамын қосу; 

4-тапсырма: параллель электр тізбегін жинау (бағдаршам) 



Его величество электричество: http://festival.1september.ru/articles/620222/

Урок электробезопасности: http://nsportal.ru/shkola/klassnoe-rukovodstvo/library/2013/12/07/urok-po-elektrobezopasnosti-v-5-klasse-07122013

Электрическая цепь и ее составные части:

http://nsportal.ru/shkola/fizika/library/2013/12/01/prezentatsiya-elektricheskaya-tsep-i-eyo-sostavnye-chasti


Сабақтың соңы


Сабақтың соңында студенттер: - Сабақ ұнады ма, сен не ұнады? - оқу үрдісінде қандай қиындықтар кездеседі




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы







Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады


Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары





Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
















Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?















































































































































САБАҚ:

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқан саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Батереялы шырағыдан дайындау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.1-Табиғи, жасанды және конструктивті материалдарды өңдеу үшін пайдаланатынқозғалысты беру механизмдері мен қол электрлік құралдардың құрылысын анықтайды және сипаттайды

6.2.6.2-Қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру

Сабақтың мақсаты



электр энергиясын өндіру және оның тұрмыста қолданылуы жайлы түсінік беру.

Электротехникалық жұмыстарды орындағанда ұқыптылыққа, жауапкершілікке үйренеді

Бағалау критерийлері

Әр түрлі материалдармен жұмыс жасауды жалғастырады

оларды өңдеуге (лобзикпен кесу, музыкалық аспаптар жасау, сымнан бұйымдар жасау) дағдыларын дамытады

Нысандардың сиппаттамаларын зерттейді

Тәжірбиелік жұмыс жасау барысында қауіпсіздік еңбек ережесін сақтау қажеттілігін ескере отырып, сенімділік танытып, сапасына мән береді

Тілді кмақсаттар


  • Электрқұрылғылар - Электроприборы-electrical appliances

  • Қыл ара - лобзик - jig saw

  • Бұрғылаубиті- сверло - drill

  • монтаж пышағы - монтажный нож - mountingknife

  • Балға – молоток - a hammer

  • Қолмен жұмыс істеу ережелері - Правила работы с ручным - Rules of work with manual




Құндылықтарды дарыту

Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу.

Оқушылар арасында жақсы қарым-қатнас орнату.

Оқушылар бір- бірін тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе білу.

Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.

Пәнаралықбайланыстар

Физика пәндерімен: Электр құрылғылармен жабдықтау

Математика: Өлшемдер қою және түсіру

АКТ қолдану дағдылары

Жұмысбарысындаматериалдарға негізделген суреттемелер мен жазбалар жасауда бейне ролик көрсетіледі

Бастапқы білім


Табиғи материалдардан дайындалатын бұйым нобайын орындау

Нобайларын және орындау жоспарын аудитория назарына ұсынады.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 кезең
Сабақтың ортасы

2 кезең



Үй тапсырмасын бекіту
«Кім біледі?» ойыны. Шартты белгілер түрлерін слайд арқылы сұрау (8 шартты белгі) «беске» білетін оқушы 1 сұраққа жауап беріп, қалғаның оқушылардан «кім біледі?» деп сұрайды.
Электр схемасы дегеніміз?
«Иә, жоқ» ойыны

Темір тоқ өткізе ме?
Ауа тоқ өткізе ме?
Әйнек тоқ өткізе ме?
Пластмасса тоқ өткізе ме?
Мыс сым тоқ өткізе ме?
Ағаш тоқ өткізе ме?
Ылғаш ағаш тоқ өткізе ме?
Резеңке тоқ өткізе ме?

Суретшілер жұмыстарының көшірмелері

И.

Сабақтың соңы


Электр аспаптарымен жұмыс істегенде, көптеген материалдарды пайдаланасыңдар. Олармен жұмыс істеу үшін арнайы аспаптар қолданылады.
Электр материалдарының қатарына электр сымы, түтікшелер, оқшаулауыш таспа, бау т.б. жататын болса, аспаптардың қатарына тістеуік, монтер пышағы, қысқаш, жұмыр қысқыш, бұрауыш т.б. жатады. Электр сымдарының ішкі қабаты мыс пен алюминийден, сыртқы қабаты тоқ өткізбейтін оқшаулауыштан жасалады.
Электр бауы иілгіш оқшаулауыш әзірленіп, тұрмыстық электр жабдықтары мен тоқ көзін жалғастырады. Ол екі немесе көп тоқ өткізгіштен тұрады. Сымдардың бәрі бір түтіктің ішінде орналасады. Оқшаулауыш таспалар мен түтіктер электр сымдарының жалғанған жерін оқшаулап тұрады.
Сымдарды кесу үшін тістеуікті қолданады. Оның сабы міндетті түрдеоқшаулауышпен қапталады. Монтердің пышағы сымнан оқшаулауышты алып тастау үшін қажет. Пышақтың сабы пластмассадан немесе ағаштан жасалады. Қысқаштар электр сымдарын майыстыру немесе бұрау үшін қажет. Бұрауыштың көмегімен электр жабдықтарын құрастырады. Оның сабы да ағаштан немесе пластмассадан жасалған.

Электрмен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері
1. Ұқыпты, тәртіпті, өте сақ болыңдар: мұғалімнің ауызша және жазбаша нұсқауларын бұлжытпай орындап отырыңдар.
2. Жұмыс орындарыңды мұғалімнің рұқсатынсыз тастап кетпеңдер.
3. Электр аспаптарын, материалдар мен жабдықтарды жұмыс орындарыңа мұғалім көрсеткен тәртіппен жайғастырып қойыңдар.
4. Тапсырманы орындауда қажетсіз заттарды жұмыс орнында ұстамандар.
5. Ток көздерін мұғалімнің рұқсатынсыз қоспандар.
6. электр тізбектерін құрастырғанда, ауыстырып қосу тетігін жалғастырғанда, жөндегенде, ток көзі ажырап тұруы керек.
7. электр тогы көзінде, сондай-ақ электр қондырғысының басқа бөліктерінде кернеудің бар-жоғын бақылау үшін арнайы бақылау шамын немесе кернеу көрсеткіш аспапты пайдалан.
8. Егер жұмысшы электр желісіне жабысып қалса, оны құтқаруы үшін, тіпті электр желісін шауып тастауға да болатынын білген жөн.
9. Резеңке қолғап пен резеңке етік кию ток соғудан сақтайтынын естен шығармаған жөн.
Сарамандық жұмыс
Жеке
Жұмыс киімін кию: фартук, жеңқап
Жұмысқа қажет материалдар: құрастыруға қажетті бұрауыш т.б. электр патрондары
Жұмыстың мақсаты: Тұрмыста қолданылатын электр шамы патроны құрылысымен танысып, оларды құрастырып үйрену
Патрондар электр шамдарын электр тізбегіне қосу үшін қажет. Олардың төбеге, бекітілген және асып койылатын бірнеше түрі бар. Патрондардың корпусы ток өткізбейтін материалдардан әзірленген. Оның ішкі бөлігінде екі түйіспелі бұрауышы болады, ол металл пластиналарға бекітіледі.
Патрондардың құрылысымен танысу үшін суретті пайдаланып, мынадай іс-амалдарды орындаңдар:

1. Электр патронының корпусынан қақпағын ажыратып алыңдар, оның фарфордан жасалған өзегін шығарыңдар.
2. Өзектің құрылысымен танысып, оның түйіспелерін, түйіспе бұрауыштарын табыңдар.
3. Сымдарды жалғайтын жерлерді біліп алыңдар.
4. Өзектің орнына қайта бекітіп, қақпағын жабыңдар.
5. Патрон қақпағын бекітіңдер.

Ойын: сен маған мен саған

«Жұбын тап»
Екі бағанда тұрған сөздердің жұбын табу.
Электр үстелі
Технологиялық бұрау
Жұмыс материалдар
Сымды таспа
Оқшаулауыш пышағы
Электротехникалық схемасы
Қауіпсіздік элемент
Гальваникалық карта
Монтер ережесі

«Дұрыс жауабы»
Электр схемасы
Технологиялық карта
Жұмыс үстелі
Сымды бұрау
Оқшаулауыш таспа
Электротехникалық схемасы
Қауіпсіздік ережесі
Гальваникалық элемент
Монтер пышағы




Сабақтың соңы

2-мин

кері байланыс

Рефлексия

Мақсаты: оқушылардың бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін және келесі сабақта қай оқушымен, қандай сұрақ төңірегінде жұмыс жасауды жоспарлау мақсатында кері байланыс жүргізу


«Сөйлемді аяқтаңыз»

  • Бүгін маған ұнады.....

  • Мен үйрендім.....

  • Бұйымдар жасау барысында, мен білдім.......

  • Менің ықыласым пайда болды........







Қосымша ақпарат



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары










Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Бөлім: 5-бөлім:


Мектеп:







Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:







Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:










Сабақ тақырыбы

Тұрмыстағы жөндеу жұмыстарында электрлі қол құралдарын қолдану







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.5.6-Электрлік қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша жөндеу операциялары мен интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстарын орындау

6.2.6.1-Техникасын қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану







Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

Электр энергиясының көздері туралы айтады Өткен тақырыптарды айтып және түсіндіред







Бағалау критерийлері

• Білім алушы

Ақпарат көздерімен жұмыс істей білу.

Осы тақырып бойынша ақпараттың дұрыс көздерін таңдау үшін АКТ-ны пайдаланады.

Қауіпсіздік ережелеріне сәйкес жұмыс істейді.








Тілдік мақсаттар


Мұнда : Электр тоғы туралы әңгіме; Электрмонтаждау құралдары туралы оқиды және айту; Бейнебаяндарды талқылау. Слайдтарды оқу. Жұмыстарын таныстырылым жасау кіреді.

Пәндік лексика және терминология Диалог/жазу үшін қажетті сөз тіркесттері

Пәндік терминология Электр энергиясы, электр тоғы, электротехникалық арматура, электр энергисының көзі.

Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар: Электротехникалық арматура дегеніміз не?

Сіздің ойыңызша неге электрмонтер мен электрші саптарында оқшаулағышы бар құралдарды пайдаланады? Электрқозғалтқыш жасағанда немен жұмыс қызықтырды?







Құндылықтарды дарыту



Сабақта құндылықтарды дамыту электр энергиясының негізгі көздеріне қатысты жалпы мәселелерді талқылау арқылы жүзеге асырылады

қарым-қатынас

- жауапкершілікті сезіну








Пәнаралық байланыстар

Физика . Орыс тілі ( терминология)







АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Ғаламтор желілері







Бастапқы білім


Электромонтажды құралдардың дизайн және технология бөлімі бойынша алдыңғы сабақтағы түсініктерін ортаға салады








Сабақ барысы







Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақтың басында:

Кіріспе, сөйлесу.

Сабақтың тақырыбына кіріспе

Электрлік қол аспаптарымен үйде жөндеу жұмыстарын жүргізу

 Сұрақтар:

Электр құрылғыларының өздері жұмыс істей ме?

тұрмыстық техниканы электр энергиясына қалай және неге қосамыз? Бұл үшін не қажет?


Суреттер, плакаттар, интербелсенді тақта, көрсетілім материалдары (Электротехникалық арматура)

Сабақтың ортасы


(Ұ) «Тұрмыстық шырағдандар, электротехникалық арматура» және «Электр әлемі ертегісі» туралы бейнебаяндар көрсету. Оқушылар электртехникалық арматураның үлгілерін зерттеп, олардың міндеттерін зерделейді. Олардың қандай материалдан жасалғандығына оқушылардың назарын аударыңыз. Электртехника жұмыстарына арналған құралдардың үлгілерін көрсетіңіз. Оқушыларға өздеріне алдын ала білетін құрылғыларды сұрап, олардың не себепті ұстайтын жерлері пластмассадан жасалғандығың сұраңыз. Қандай материалдар тоқ көзін өткізбейді? Мұғалім «оқшаулау», «тоқ өткізгіш

Электр тоғы дегеніміз не?

Электр энергиясының көздерімен танысу. (МК) Телевизор, компьютер, кір жуу машинасы, қол шамы, тоңазытқыш, қысқы толқынды пеш, ұялы телефон жұмыс жасау үшін не қажет? Оқушыларға біздің үйімізге электр тоғы қалай келетіндігін атап айтып бер. Тақырыппен танысу үшін «Электр тоғы» және «Генератор-ток көзі» тақырыбындағы таныстырыл және бейнебаянды көрген жөн.

Оқушыларға сұрақ қойыңыз, мысалы;

Аккумулятордың генератордан қандай айырмашылығы бар? Егерде телевизордың штепсельді айырын суырып тастасақ, ол өшіп қалады, ал егерде ноутбук айырын алып тастасақ, ол жұмыс жасай береді. Неге? (ноутбукте автономды аккумулятор батареясы бар)

Шырақтағы ақаулар және оны түзетудің тәсілдері:

  1. Шам күйіп кеткен жағдайда шырақтағы электр тізбегінен бөліп тастап, шамды 4 минутқа дейін суыту керек. Шамды бұрап шығарып, орнына жаңасын салған жөн.

  2. Шам соңына дейін бұралмаған жағдайда шырақты сөндіру қажет. Шамды соңына дейін бұрап, екінші қолмен шырақты ұстап тұрған дұрыс.

  3. Электр тізбегі үзіліп кеткен кезде, сымды қарап шығу керек. Ток келетін желі үзілсе, оны жалғап, қалпына келтіреді (немесе жаңасымен ауыстырады). Сөндіргішті, патронды және ашаны бөлшектеп, қарау қажет. Тексеріп ақауды жөндеу керек. Бұрандаларды қайтадан бұрап бекітеді.




Сказочный мир электричества:

http://festival.1september.ru/articles/649293/
Бытовые светильники. Электротехническая арматура:

http://www.myshared.ru/slide/820844/

https://www.youtube.com/watch?v=A4Wn-y3mOEc

Сабақтың соңы

Тапсырма:

Интернеттегі электр көздері туралы ақпаратты іздеу және зерттеу жүргізу үшін АКТ-ні қолдану.

Оқытушы электр тогының «оқшаулағыштары» мен «өткізгіштері» түсініктерін түсіндіреді.

Топтарда жұмыс жасайтын оқушылар электрлiк фитингтердi - розеткаларды, шанышқыны (жиналмалы және ажыратылмайтын), электрлiк картридждi, қосқышты зерттейді. Зерттеу негізінде қорытындылар жасалады, мысалы:


• Бұл өнім қандай? • сөндіргіштер неге бөлінбейді, құйылады • екі түрінің қайсысының жұмыс істеуі қауіпсіз


Әрбір жұптың оқушылары бағалау критерийлеріне сәйкес басқалардың жұмысын бағалайды.

Сабақтың соңында оқушылар:

- анықталды

- неге үйрендім кері байланыс беріңіз.

Сынып қалған бұранда шегенің орның қалпына келтіру:

https://www.youtube.com/watch?v=boX6Powcr5w
Түсіп қалған жиһаз есігі:

https://www.youtube.com/watch?v=FlLc9xkWoJo
Жиһаз бен шкаф есіктерін реттеу:

https://www.youtube.com/watch?v=n7g6QgUAi68


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы







Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады


Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары





Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
















Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?