ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 18
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзынағаш ауылындағы орта мектебі «КММ»
Қазақ әдебиеті
Бөлім: | Адамгершілік – асыл қасиет | ||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Кусаинова Р | ||||||||||
Күні: | 07.02.23 | ||||||||||
Сыныбы: 5 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ағаттықтың азабы | ||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу | ||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады | ||||||||||
Сабақтың барысы: | |||||||||||
| Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
Сабақ кезеңі/Уақыт Сабақтың басы 3 мин. Сабақтың ортасы 35 мин | Амандасу. Түгендеу. «Жақсы сөз» Бір-біріне бір жақсы сөз айту. Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру. Сенің меңгеретінің: - шығармадағы басты кейіпкердің портретін сипаттап, іс-әрекеті арқылы образын ашасыз; - шығарма кейіпкерлерін сәйкестендіріп, кейіпкерлердің көркем бейнесін анықтайсыз; - өз көзқарасыңызға шығармадан дәлел келтіріп, ойыңызды қорытындылайсыз. 1-тапсырма. Шығармадағы басты кейіпкер, Қожаның портретін сипаттайтын сөз тіркестері мен сөйлемдерді тауып жазыңыз. Шығарма негізінде кейіпкердің маңызды үш іс-әрекетін анықтаңыз Талқылау сұрақтары: 1. «Менің атым Қожа» хикаятындағы кейіпкерлер кімдер? 2. Не себепті сіз Қожаны тентек бала деп ойлайсыз? Анықтама бұрышы Портрет – бұл адамды бейнелеу. Портретте адамның ұзына бойы, отырған қалпы немесе бет - пішіні ғана бейнеленуі мүмкін. Осы көріністің бәрі - портрет деп аталады. Жазушы адам портретін жасау үшін, оны оқушыларына жеткізіп беру үшін теңеу, эпитет, метафора тағы басқа бейнелеу құралдарын қолданады. Жазушы шығармаға қатысушылардың сыртқы портретімен қатар ішкі портретін – мінезін, құлқын, наным-сенімін, дүниеге көзқарасын суреттейді. Әдебиетте мұны мінездеу дейді. 2-тапсырма. «Графикалық органайзер» әдісі арқылы берілген үзінділер бойынша шығарма кейіпкерлерін сәйкестендіріп, кейіпкерлердің көркем бейнесін ашыңыз Талқылау сұрақтары: 1.Осы оқиға кезінде Қожаның орнында болсаң не істер едің? 2.Сыныптарыңызда Қожа бейнесіндегі балалар бар ма ? ЕББҚ тапсырмалары Төмендегі сұрақтарды негізге ала отырып, ойыңызды төрт сөйлеммен жеткізіңіз. Сіздің ойыңызша, Қожаның іс-әрекеті дұрыс па? Қожа шығарма соңында қалай өзгерді,жақсы жағына ма,әлде керісінше ме? | Бір-біріне жақсы тілек жолдайды. Сабаққа зейінін бұрады Сабақ мақсатымен, танысады. Шығарма негізінде кейіпкердің маңызды үш іс-әрекетін анықтайды
Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,…» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін…» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын…» Соңғы сөйлем:«Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім…» | Ауызша жауап береді Дескриптор: -кейіпкер портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді тауып жазады; 2б -маңызды үш әрекетін анықтайды.3б Дескриптор: Берілген үзінділер арқылы шығарма кейіпкерлерін сәйкестендіреді;5б Дескриптор: - тақырып туралы өз ойын жазады; -тақырыпты түсіну сөйлемін жазады; -өз көзқарасына шығармадан дәлелдер келтіре алады; тақырып бойынша қорытынды жасайды. | 5-сынып «Қазақ әдебиеті» Слайдтар Презентация 5-сынып «Қазақ әдебиеті» | |||||||
Сабақтың соңы | «Ағаттықтың азабы» тақырыбында өз көзқарасыңызды тұжырымдап, эссе жазыңыз. Сөз көлемі 80-100 сөз | «ҚҚҚ»әдісі бойынша өз түсініктерін жеткізеді Құнды- Қызық- Қиын- | 10 балдық жүйемен бағаланады. | |