ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 26.10.2023
Просмотров: 43
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4В Қозғалыс | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | | ||||||
Сабақ тақырыбы | Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы арасындағы байланысын орнату | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының арасындағы байланысын орнату | |||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы байланысын анықтайды Көпшілік оқушылар: бұлшықет түрлерінің толық салыстырмалы сипаттамсын жасайды; Кейбір оқушылар: Бұлшықеттердің екі түрін жаттықтырудың жолдарын ұсынады | |||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар Жылдам және баяу бұлшықеттерін сипаттайды Әрбір спорт түріне сәйкес дамыған бұлшықетті қарастырады Бұлшықетті дамыту жолдарын анықтайды | |||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: көлденең жолақты бұлшықет, бұлшық ет талшықтары, ультрақұрылым, көпядролы, митохондрия, миофибрилла құрылымы: актин/жіңішке жіпшелер/, миозин /жуан жіпшелер/, /зоналар, дискі /, саркомер, сарколемма саркоплазма, саркоплазматикалық ретикулум, көлденең (T) канал, тропонин,тропомиозин; жиырылу, қажу. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: X бұлшықетті талшық түзеді. У ........миофибрилла құрамына кіреді. Ашық/күңгірт филамент аталады........... | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Азаматтық жауапкершілікті дамыту Оқушылардың білімге қызығушылығын дамыту арқылы Қазақстанның интеллектуалдық әлеуетін арттыру Барлығына ортақ құқық пен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету Оқушылардың бірлескен іс әрекеті бір біріне деген сыйластық, өз ара көмек көрсету дағыларын дамытады | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ноутбуктар, презентация | |||||||
Бастапқы білім | Өткен сабақта оқушылар бұлшықет талшықтар құрылысын қарастырды | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы | Сабақ басында: Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын талдау Оқушылармен бірлесіп жетістік критерийін анықтау | Презентация | ||||||
Сабақтың ортасы | Оқушыларғажылдам және баяу бұлшықет талшықтарын салыстыруды және айырмашылықтарын түсіндіруді ұсыныңыз. Сабақтан бірнеше сағат бұрын тауықтың төс және сан бұлшықеттерін препарациялап және кейін салыстыруға әзірлеп қою қажет. Тапсырма 1 - жеке жұмыс Салыстыру кестесін толтыру үшін оқушыларға ақпараттар ұсыныңыз. Бұлшықет талшықтарын салыстыру білгілері: - түсі; - ағзада орналасуы; - энергия көзі; - майдың болуы; - жиырылу жылдамдығы. Тапсырма 2 - жұппен жұмыс Оқушыларға әр алуан спорттың түрлері туралы бейнеролик көрсетіңіз және спортсмендердің әр тобы өкілдерінде жақсы дамыған бұлшықет талшықтарының түрлерін анықтауды ұсыныңыз. Топтарда Олимпиада ойындарын (жүгіру, жүзу, бокс, шанга, велосипед споры, күрес, шаңғы спорты) талқылауды және қай спортшыларда баяу/жылдам бұлшықеттер жақсы дамығанын анықтап, тізімін жасауды тапсырыңыз. Спортшылардың денесінің бұлшықет түрлерінің пропорциясын анықтап қарау үшін оқушыларға кейбір қазақстандық чемпиондардың фотосуреттерін ұсыныңыз. Постер қорғау Тапсырма 3 Қоргаудан кейін түрлі бұлшықеттін сипаттамасын аңыктаңыз Тапсырма 4 Оқушыларға спорттың белгілі түрі үшін (спринтердің немесе ауыр атлеттің) бұлшықет талшықтарының қандай түрлерін дамыту қажеттігін анықтауды сұраңыз. Кейін олар осы екі бұлшықет талшықтарын жаттықтыру тәсілдерін ұсынулары қажет болады. | Баяу/тез бұлшықет талшықтары туралы ақпараттық бюллетень: http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/body/factfiles/fastandslowtwitch/soleus.shtml Бұлшықет талшықтарының түрлері туралы орыс тіліндегі ақпарат: http://sportwiki.to/Типы_мышечных_волокон Баяу және тез бұлшықет талшықтары туралы мәлімет: http://fitseven.ru/myschtsy/kak-nakachatsa/tipy-myshechnyh-volokon Казахстандық спорт туралы мәлімет: https://www.youtube.com/watch?v=eUKoldhLSMs | ||||||
Сабақтың соңы | Оқушылар рефлексияны жазады | | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Берілген мәлімет оқушылардың біліктііне сәйкес болу қажет | Формативті бағалау сабақ бойы өткізіледі | Биология сабағындағы қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |