Файл: азастан Республикасыны Оуаарту министрлігі орта мектебі кмм.doc
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 27.10.2023
Просмотров: 389
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 139-сабақ
Бөлім: | Ғарышқа саяхат. Теңдеу және теңсіздік, өрнек | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 4 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Теңдеулер. Теңдеуді түрлендіру арқылы шешу | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 4.2.2.2 39+490:k=46, 230·а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу | |
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді. Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді. -Санала отырып топқа бірігіп, топ басшысын сайлаңдар. Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу: А)Үйге берілген тапсырманы тексеру. Жаңа тақырыпты ашу «Жасырын сөз» әдісі: -Бөлмедегі жасырын сөзді анықтаңдар. (теңдеулер) -Теңдеу дегенді қалай түсінесіңдер? Мысал келтіріңдер. - Ендеше бүгінгі сабақта теңдеулерді түрлендіруді үйренетін боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. | Ширату жаттығуларын жасайды. Топтарға бірігеді. Тапсырма тексертеді. Жасырын сөзді табады. | «Ауызша мадақтау» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | Теңдеу-лер сөздері |
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин | (Т) 1- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 1) Өрнектерді ықшамдап, Күн жүйесіндегі ғаламшарлар суретін атауымен сәйкестендіріңдер. 52а+32а-4=84а-4-Уран 10а*3=30а-Нептун 25а+35а-20а=40а-Шолпан 10а-а+7а=16а-Жер 42х-24х+2=18х+2-Марс 4х*6*10=240х-Юпитер 8*х*9=72х-Сатурн Есте сақта! 2) Тапсырманы орындаңдар. А) Теңдеуді шешіңдер. 5х+2х=49 7х=49 Х=49:7 Х=7 5*7+2*7=49 35+14=49 49=49 25у+75у=800 450а-300а=600 100у=800 150а=600 у=800:100 а=600:150 у=8 а=4 25*8+75*8=800 450*4-300*4=600 200+600=800 1800-1200=600 800=800 600=600 3) Есеп бойынша теңдеудің қалай құрылғанына қараңдар. Оны шешіңдер. Ш: 1)х+9х=8000 10х=8000 х=8000:10 х=800 (плакат) 2) 9х=9*800=7200 (макет) Ж: плакат 800тг, макет 7200тг. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді. (Ұ, Д) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. 4) Теңдеуді шешу тәсілін түсіндіріңдер. (х+54)-28=38 х+54-38=38 х+26=38 х=38-26 х=12 (12+54)-28=38 66-28=38 5) Теңдеуді шешіңдер. 2*(100+х)=400 700:у-2=5 2*100+2х=400 700:у=5+2 200+2х=400 700:у=7 2х=400 -200 у=700:7 2х=200 у=100 х=200:2 700:100-2=5 х=100 5=5 2*(100+100)=400 400=400 200+(b+400)=1000 (800+x)-300=600 b+400+200=1000 x+800-300=600 b+600=1000 x+500=600 b=1000-600 x=600-500 b=400 x=100 200+(400+400)=1000 (800+100)-300=600 1000=1000 600=600 6) Есепті теңдеу құрып шығарыңдар. х-кіші глобус 3х-үлкен глобус Ш: х+3х=16000 4х=16000 х=16000:4 х=4000 (кіші глобус) 3*4000=12000(үлкен глобус) Ж: кіші глобус-4000тг, үлкен глобус-12000тг Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: -Ұқсас тапсырма құрастыр. (Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 7) Сандарды жазыңдар. ІІ, ІІІ, V,VII, IX, X, XII. 8) Ерекше бір тәсілмен есептеп көріңдер. 164*5=164:2*10=820 262*5=262:2*10=1310 16*25=16:4*100=400 36*25=36:4*100=900 24*125=24:8*1000=3000 48*125=48:8*1000=6000 9) Ойланып жауап беріңдер. Ж:9 адам 36 рет қол алысты. Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: -Ұқсас тапсырма құрастырып көр. | Тапсырмаларды орындайды. Билеп сергиді. Тапсырма орындайды. Тапсырма орындайды. | Дескриптор: Өрнектерді ықшамдап, Күн жүйесіндегі ғаламшарлар суретін атауымен сәйкестендіреді-1балл. Теңдеудің шешімін табады-1балл. Есеп бойынша құрылған теңдеудің шешімін табады, жауабын анықтайды-1балл. Теңдеуді шешу тәсілін түсіндіреді-1балл. Теңдеулерді шешеді-2балл. Есепті теңдеу құрып шығарады-1 балл. Сандарды Рим цифрымен жазады-1балл. Өрнектің мәнін ерекше бір тәсілмен есептейді-1балл. Шешуін табады-1балл. | Математика 4-сынып 4-бөлім |
Қорытынды 2 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Үй тапсырмасы: 27-бет №10. | Ойын айтады. жасайды. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 140-сабақ
Бөлім: | Ғарышқа саяхат. Теңдеу және теңсіздік, өрнек | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 4 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Санды және әріпті өрнектерді түрлендіру | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 4.2.1.1 сандық және әріптік өрнектерді түрлендіру | |
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 2 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді. Топқа бөлу «Санау» әдісімен жүреді. Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу: А)Үйге берілген тапсырманы тексеру. -Ал бүгінгі сабағымызда санды және әріпті өрнектерді түрлендіруге берілген тапсырмалар орындайтын боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. | Жаттығу жасайды. Топтарға бірігеді. Тапсырма тексертеді. | «Бас бармақ» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | |
Жаңа білім 15 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин | (Т) 1- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 1)Тапсырмаларды орындаңдар. а) Теңдеуді шешіңдер. 4000+5а=3000+3000 4000+5а=6000 5а=6000-4000 5а=2000 а=2000:5 а=400 Ж: 400 есе қашық орналасқан. Ә) Берілген деректер мен сызба бойынша есеп құрастырып шығарыңдар. Ш: 149597887-384403=149213484 Б) х-Күннің диаметрі Ш: х-13996526=3474 х=3474+13996526 х=14000000 Ж: Күннің диаметрі 14000000. 2) Өрнектерді қалай ықшамдауға болатынын түсіндіріңдер. А) х+х+х=3х ә) 7у-2у=5у Б) (4+5)*у=9у в) 10в-4а-ықшамдал- (10-6)*х=4х майды. 3) Өрнектерді ықшамдаңдар. d+d+d+d=4d b+7b+11b=19b b+b+b=3b 20a+13a+32a=65a c+c+2c=4c 4s+3s+7s=14s 19p+20p-8p=31p 14p+20p-p=33p 3t-2t+t+5t=7t Ә) 16a-9a=7a 10p-8p=2p 11a-8a=3a 12b-6b=6b 17x-10x=7x 21e-10e=11e Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді. (Ұ, Д) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. 4) Өрнектерді түрлендіріп, мәнін табыңдар. a=3, b=2, c=4, d=5 (234+124)а+237с=358а+237с=358*3+237*4= =2022 562с+634с+76с=1272с=1272*4=5088 569b+(69+77)d=569b+146d=569*2+146*5= =1868 (645+567+867)c-659a=2079c-659a=2079*4-659*3=8316-1977=6339 5) Есептеңдер. a=6, b=2, c=5, d=7 717b-84b+88c=633b+88c=633*2+88*5=1706 (d+c)*25+34d=(7+5)*25+88c=538 564b+(a-b)*26=564*2+(6-2)*26=1232 (d+c)*34-42d=(7-5)*34-42*7=114 6) Дәптерге жұптап жазыңдар және есептеңдер. 3*5+10=10+3*5=25 3*(10+5)=3*5+3*10=45 3*(10-5)=3*5=15 (5+5+5)*10=3*5*10=150 Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: -Ұқсас тапсырма құрастыр. (Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 7) Есепті шығарыңдар. А)Ш: 128*3=384км 384-128=256км Ж: әлі 256км ұшуы тиіс. Ә) 41490:90=461км 461км*3*60=82980км 82980:41490=2 Ж: 3 сағатта 82980км ұшады. Жерді 2 рет айналады. 8) Жердің диаметрі 12756км, ал Айдың диаметрі 3476км. Жердің диаметрі Айдың диаметрінен неше км артық? Ш: 12756км-3476км=9280км Ж: 9280км артық. Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: 31-беттегі №9. | Тапсырмаларды орындайды. Билеп сергиді. Тапсырма орындайды. Тапсырма орындайды. | Дескриптор: -Жиындармен берілген тапсырмаларды орындайды-1балл. Қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілейді-1балл. Қос теңсіздіктерді шешіп, шешімдер жиынын жазады-2балл. Өрнектердің мәнін есептейді-1балл. Өрнектердің мәнін есептейді-1балл. Жұптап жазып, мәнін есептейді-1балл. Есептердің шешуін өрнек түрінде жазады-1балл. Салыстырады-1балл. Есепті Эйлер дөңгелегінің көмегімен шығарады-1балл. | Математика 4-сынып 4-бөлім |
Қорытынды 2 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Үй тапсырмасы: 31-бет №10. | Рефлексия жасайды. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«------------------------ орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 141-сабақ
Бөлім: | Ғарышқа саяхат. Теңдеу және теңсіздік, өрнек | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 4 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Есепке әріпті өрнектер құру | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 4.2.1.2 әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу | |
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 2 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді. Топқа бөлу «Санау» әдісімен жүреді. Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу: А)Үйге берілген тапсырманы тексеру. -Ал сабағымызда әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табуды үйренетін боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. | Жаттығу жасайды. Топтарға бірігеді. Тапсырма тексертеді. | «Бас бармақ» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | |
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. 1)Теңдеулерді шешіңдер. 76*х=38*50 456+768+а=1567+765 76*х=1900 1224+а=2332 х=1900:76 а=2332-1224 х=1900:76 а=2332-1224 х=25 а=1108 76*25=38*50 456+768+1108=1567+765 1900=1900 2332=2332 12*(х+9х)=480 5х+3х-200=1000 12*10х=480 8х-200=1000 120х=480 8х=1000+200 х=480:120 8х=1200 х=4 х=1200:8 12*(4+9*4)=480 х=150 12*40=480 5*150+3*150-200=1000 480=480 1000=1000 2) Тапсырманы орындаңдар. А) d+30; 5d; (d+30)*3; 5d+(d+30)*3 Ә) Ш: х=100тг 2х+6(х+70) =2х+6х+420=2*100+6* *100+420=1220 Ж: құны 1220тг. 3) Тапсырманы орындаңдар. А) Өрнек құрыңдар. n=50 Ш:9000000:n-30000=9000000:50- -30000=150000 Ж: 150000тг жұмсайды. Ә)Ш: 9000000: (9000000:n-30000)= =60 Ж: 60 бұйым жасайды. Б) Маржан бұрын қалың дәптерді 138 теңгеден сатып алып жүрген. Бір апта бұрын қалың дәптердің бағасы әдеттегіден 58тг қымбаттағанын көрді. Ал бүгін ол дәптердің бағасы 24 теңгеге арзандаған екен. Бүгін қалың дәптердің бағасы қанша теңге болды? m=58 Ш: (138+m)-24=(138+58)-24=172тг Ж: Бүгін қалың дәптердің бағасы 172тг теңге болды. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: - Ұқсас тапсырмалар құрастыр. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді. (Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 4) Қос теңсіздікті жеке екі теңсіздікке алмастырыңдар. 385 386, 387,388,389,390,391 521 522,523,524,525,526,527,528,529 5) Есепті шығарыңдар. А) Ш: s-(s:8*1) Ж: s-(s:8*1) беті қалды. Ә) Ш: 9n-4n=5n Ж: 5n кітап қалды. (Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 6) Тапсырманы орындаңдар. Мәтінде 15 әртүрлі сандар кездесті. 9754909, 1900000, 1100000, 739062, 729626, 496915, 47034, 19000, 2017, 2016, 2006. 7) Сызба бойынша санды өрнектер құрыңдар. Мәнін табыңдар. (100+36)*(100-36)=8704 252+252=25*25+25*25=1250 Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға:35-бет №8. | Тапсырмаларды орындайды. Билеп сергиді. Тапсырмаларды орындайды. Тапсырма орындайды. | Дескриптор: - Теңдеулерді шешеді-2балл. Өрнектер құрады-1балл Айнымалысы бар өрнек құрып, есептің шешуін, жауабын табады-2балл. Өрнек бойынша есеп құрастырады-1балл. Қос теңсіздікті жеке екі теңсіздікке алмастырады-1балл. Теңсіздіктердің шешімдер жиынын жазады-1балл. Есепті шешуін, жауабын жазады-1балл. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді-1балл. Сызба бойынша санды өрнектер құрып, мәнін табады-1балл. | Математика 4-сынып 4-бөлім |
Қорытынды 3 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Үй тапсырмасы: 35-бет №9. | Рефлексия жасайды. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«------------------------ орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 142-сабақ
Бөлім: | Ғарышқа саяхат. Теңдеу және теңсіздік, өрнек | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 4 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 4.2.1.3 - айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану | |
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурс |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді. Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен әртүрлі суреттер алғызу арқылы жүреді. Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу: А)Үйге берілген тапсырманы тексеру. Ә) «Ой қозғау» әдісі: -Біз өткенде не үйрендік? -Өте жақсы, онда бүгінгі сабағымызда да айнымалысы бар өрнектерді құрамыз және есептер шығару барысында қолдануды жалғастыратын боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. | Жаттығу жасайды. Топтарға бірігеді. Тапсырма тексертеді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. | «Бас бармақ» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | әртүрлі суреттер |
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. 1)Есептеңдер, тексеріңдер. 10000:250=40-м 250*8=2000-е 42142:2=21071-т 848400:2=424200-е 1212*4=4848-о 42006:6=7001-р 175500:500=351-и 560000:800=700-т Метеорит. 2) Есептеңдер. А) 5210-k+181122:26, мұндағы k=854; 3129. 5210-854+18122:26=5053 5210-3129+18122:26=2778 Ә)а:(25*4)*3, мұндағы а=48000; 54000. 48000:(25*4)*3=1440 54000:(25*4)*3=1620 3) Өрнектерді жазыңдар. Әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есептеңдер. С=290 Ш: с*9=290*9=2610 Ж: 2610 қорап әзірлеу керек. Ә) b=27 Ш: b:3*9=27:3*9=81 Ж: барлығы 81 бет мәтін аудару керек. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: - Ұқсас тапсырмалар құрастыр. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді. (Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 4) Есепті амалдар бойынша шығарыңдар. Ш: 1000-385=615 615:5*2=123*2=246 1000-385-246=369 Ж: 369 жүк мәшине қалды. 5) Амалдардың орындалу ретін анықтаңдар, мәнін табыңдар. (726-139)*47+10011=37600 (411-325)*602-16926=34846 (982-709)*852-9608=222988 (738+906)*375-287453=329047 6) Өрнектер бойынша есептер құрастырыңдар. А) Дүкенге 120 кг апельсин және әрқайсысы 65 кг-нан 2 қорап банан әкелінді. Дүкенге барлығы қанша кг жеміс әкелінді? Ш: 120+65*2=250кг Ж: барлығы 250 кг жеміс. ә) Дүкенге 168 кг апельсин әкелінді. Оның әрқайсысы 43 кг-нан 2 қорабы сатылып кетті. Дүкенде неше кг апельсин қалды? Ш: 168-43*2=82 Ж: 82кг қалды. б) Дүкенге әрқайсысы 15кг болатын 4 қорап жасыл жүзім және әрқайсысы 12 кг-нан болатын 4 қорап қара жүзім әкелінді. Дүкенге барлығы қанша кг жүзім әкелінді? Ш: 15*4+12*4=108кг Ж: барлығы 108 кг жүзім әкелінді. (Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 7) Тапсырманы орындаңдар. 1 6см 24см 28см 30см +8 +4 +2 Ж: 4 айдан кейін 30см өседі. 8) Өрнектің мәні тура болатындай сұрақ белгісінің орнына цифрлар қойыңдар. 796+1003+507=2306 568+1209+403=2180 389+1002+760=2151 Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға:38-бет №9. | Тапсырмаларды орындайды. Билеп сергиді. Тапсырмаларды орындайды. Тапсырма орындайды. | Дескриптор: -Өрнектердің мәнін тауып, метеорит атауын шығарады-1балл. Әріпті өрнектердің мәнін есептейді-1балл. Әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есептейді-1балл. Есепті амалдар бойынша шығарады-1балл. Амалдардың орындалу ретін анықтап, мәнін есептейді-1балл. Өрнектер бойынша есептер құрастырады-3балл. Бидайдың өсу заңдылығын анықтап, 4 айдан кейінгі биіктігін есептейді-1балл. Өрнектің мәні тура болатындай сұрақ белгісінің орнына цифрлар қояды-1балл. | Математика 4-сынып 4-бөлім |
Қорытынды 2 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Үй тапсырмасы: 38-бет №10. | Қорытынды жасайды. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 143-сабақ
Бөлім: | Ғарышқа саяхат. Теңдеу және теңсіздік, өрнек | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 4 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектерді салыстыру | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 4.2.1.6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыру; | |
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді. Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен фигуралар суретін алғызу арқылы жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: А)Үйге берілген тапсырманы тексеру. Жаңа тақырыпты ашу - «Бұрыш» әдісі: -Бұрыштардағы парақтарды алып, онда берілген бөлшектерді екі топқа бөліңдер: 3/8; 97/100; 806/500; 59/50 -Қандай топтарға бөлдіңдер? (Бұрыс және дұрыс бөлшектер) -Олай болса, бүгінгі сабағымызда бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыруға берілген тапсырмалар орындайтын боламыз. Оқу мақсатын жариялайды. | Ширату жаттығуларын жасайды. Топтарға бірігеді. Тапсырма тексертеді. Тапсырма орындайды Тақырып ашады. | «Ауызша мадақтау» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | Интер-белсенді тақта |
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады. 1)Сурет бойынша бөлшектерді жазыңдар. А)Боялған бөліктер: 5/12; 8/12; Боялмаған бөліктер: 7/12; 4/12. 5/12<7/12; 8/12>4/12. Ә) Боялған бөліктер: 4/16; 6/16. Боялмаған бөліктер:12/16; 10/16. 4/16<12/16; 6/16<10/16. Есіңде сақта! 2) Есептеңдер. 35/90+33/90+8/90=76/90 14/45-(12/45+1/45)= 1/45 70/190-(15/190+20/190)=35/190 6/12+(5/12-1/12)=10/12 121/300-(10/300+90/300)=21/300 43/100-(25/100+17/100)=1/100 3) Салыстырындар. 15/90+12/90 <1/90+40/90 2/12-1/12 <5/12-2/12 77/120+42/120 >61/120+21/120 5/30+3/30 >5/30+2/30 4) Берілген санның 1/3 және 1/10 бөлігін табыңдар. 360000:3*1=120000 360000:10*1=36000 420000:3*1=140000 420000:10*1=42000 27000:3*1=9000 27000:10*1=2700 3000:3*1=1000 3000:10*1=300 Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: 40-бет №6. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді. (Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 5) Есептеңдер. 8/30+4/30+6/30=18/30 64/70-(5/70+26/70)=33/70 34/60+8/60+(41/60-16/60)=67/60 10/15+(14/15-4/15)=20/15 (13/67-6/67)-6/67=1/67 28/46-(30/46-2/46)=0 7) Салыстырыңдар. 1/4тәул >340мин 1/4м <1/2м 1/2сағ< 35мин 1/4тәул< 12сағ 1/2тәул= 12сағ 1/4т =250кг 1/2м <60см 1/5км= 200м 8) Сызба бойынша санды өрнектер құрыңдар және мәнін табыңдар. (100-28):12*31+114=300 (12*12:18*31)*(12*12:18*31)=61504 9) Есепті шығарыңдар. 3+6=9 (барлық бутербродтың 3/4 бөлігі) 9:3*1=3 (барлық бутербродтың 1/4 бөлігі) 3+3=6(Арманның алғаны) 6-1=5(Арманның «Әлиядан алғаны) 6+5=11(Әлияның әкелгені) Ж: Әлия 11 бутерброд әкелген. (Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 10) Периметрі мен ауданын табыңдар. Жалпы ауданын табыңдар. S1=7*9=63см2 Р1=(7+9)*2=32см S2=2*2=4см2 Р1=(2+2)*2=8см S3=8*11=88см2 Р1=(8+11)*2=38см S=S1+S2+S3=63+4+88=155см2 11) Өрнектердің мәнін табыңдар. (250*560-451*260-10260):192+780936:5006= =221 (675252+46010):(20000-19906)*3-259584:48= =17611 Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: 42-бет №12. | Тапсырмаларды орындайды. Билеп сергиді. Тапсырмаларды орындайды. Тапсырма орындайды. | Дескриптор: - Сурет бойынша бөлшектерді жазады, салыстырады-1балл. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін пайдаланып, мәнін табады-1балл. Берілген сандардың 1/3 және 1/10 бөлігін табады-1балл. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін пайдаланып, мәнін табады-1балл. Шамалармен берілген бөлшектерді салыстырады-1балл. Сызба бойынша санды өрнектер құрады және мәнін табады-1балл. Есептің шешуін, жауабын табады-1балл. Фигуралардың периметрі мен ауданын табады-1балл. Фигуралардың жалпы ауданын табады-1балл. Өрнектердің мәнін табады-1балл. | Математика 4-сынып 4-бөлім |
Қорытынды 2 мин | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Үй тапсырмасы: 42-бет №13. | Рефлексия жасайды. | ҚБ қойылады. | |