ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.11.2023
Просмотров: 12
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
-
Роботтыңқозғалысы
Бөлімі | V бөлім. Роботтехника: датчиктер (ортақ тақырып: «Дəстүр жəнефольклор») |
Педагогтіңаты-жөні | |
Күні | |
Сыныбы | Қатысушыларсаны: Қатыспағандарсаны: |
Сабақтыңтақырыбы | Роботтыңқозғалысы |
Оқу бағдарламасына сəйкесоқумақсаты | 2.5.2.1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысынұйымдастыру; |
Сабақтыңмақсаты | Барлықоқушы: Ауызшанысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысынұйымдастырады. |
Сабақтыңбарысы
Сабақтыңкезеңі/уақыты | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар |
(Ұ) Ұйымдастырукезеңі (1-7мин.) | Сəлемдесу,оқушылардытүгендеу. І.Қызығушылықтыояту.«Жағымдытілектералқасы»ойыны Алдын ала топтағы оқушы санына сай ұзын (70 см) жəне көбірек түрлі түсті қысқа (10см) жіптер дайындалады.Жағымды əуен арқылы барлық қатысушылар бір шеңбергетоптасады. Мұғалім қолындағы жіптерді көрсетіп: «Менің қолымда түрлі түсті, ұзын-қысқажіптербар.Шынмəнінде,бұларжайжіптеремес,біздіңшығармашылығымыздыңұшқындары.Аңызғасүйенсек,егертазажүректіадамдарбіржерге жиналса, бұл ұшқынды əдемі алқаға айналдырады екен. Қазір ұзын жіптердіəрқайсысыңалып,өзмойындарыңатағып,ұшынбайлауларыңдысұраймын.Содансоңтүрлі түсті қысқа жіптен алып, бір-біріңнің мойындарыңдағы алқаға жағымды тілекайтып,байлайсыңдар.Осылайшақысқажіптералқамыздыңмоншақтарынаайналады. Барлығы байлап болған соң, осы күннен естелік ретінде сақтап қою ұсынылады. /Бұлойыноқушыларғажағымдыкөңілкүйсыйлайды/. | |||
Топтастыру | Топтастыру. «The Hot» программасы арқылы оқушыларды үштопқа топтастыру. «Робот», «Салт-дəстүр», «Қозғалыс» дегенатауларментоптастыруғаболады.Оқушыларөзтоптарыныңатауларыбойыншатүсінікбереді. | Компьютер | ||
(МК,Ұ)Ой қозғау. «Миғашабуыл»əдісі | (Ұ)Ойқозғау. «Миға шабуыл»əдісі Мұғалім өткенсабақ пен жаңасабақтыұштастырумақсатындаоқушыларғасұрақтар қояды.Оқушыларұжымдық үлгідежауапбереді. Егер сұраққажауап дұрысайтылмаса,мұғалім дұрысжауапқа қарайбағыттап,дұрыс | –1-суретке назараудар. Қазақхалқының қай салт-дəстүрі бейнеленген?Əңгімеле. –Тəй-тəй басқанбаланың қозғалысынроботпен көрсетугеболама? –Роботты қозғалысқакелтіретінқандайқозғалтқыштар бар?Есіңетүсір. | Мұғалімбелсенділіктанытқаноқушыларды «Басбармақ» əдісібойыншабағалайды. Жарайсың!Жақсы! Талпын! | Интерактивтітақта |
| жауабынтабуға көмектеседі. | | | |
Жаңа сабаққадайындық | Мақсаты:қандайдаболмасынақпарат(мəлімет,проблема,сұрақ)туралыбарбілгендерінжазбашанемесеауызшаойсалады. Ұжымдық талқылауда оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісіндамытады,ойынеркінжеткізеді.Пікірлерініңеркінайтылуы,ешқандайсынғаұшырамауыкерек,қағазғатүсіругеде,ауызшаталқылаужұмысынжүргізугедеболады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейінмұғаліминтерактивтітақтадансабақтыңтақырыбы,мақсаты,бағалау критерийлеріментаныстырады. | |||
Сабақтыңортасы(31мин.) | ІІ.Мағынаныашу(білімдіөзектендіруүшін). (МК, Ұ) Оқулықпен жұмыс. «Минуттық шешім» əдісіОқушылароқулықтағыжаңабілімайдарыныңмəтініноқып,мəтіннен оқылған аса маңызды тармақтарды(пайдалы, мағынасыбар)анықтайды. | ИнтерактивтітақтаОқулық | ||
| (Т) «Ойлан, бірік,бөліс!» əдісіОқушылар ойынакелгенжауаптардынемесе идеялардыбарынша көпжазады (Ойлан).Одан кейін оларөз идеяларынəріптестеріменбіріктіреді (Бірік)жəне соңындамұғалім бүкілсыныптыңидеяларынталқылаудыбастайды (Бөліс).1-тапсырма. Баланың қимыл-қозғалысынроботтыңқозғалысыарқылы көрсетуүшін, 2-суреттегіпрограммалықблоктардың бірінпайдаланудыойластырыңдар.Таңдағанпрограммалықблогыңның параметрлерінанықтаңдар. |
| Оқушылар бір-бірін«Басбармақ»əдісібойыншабағалайды. Жарайсың!Жақсы! Талпын! | Интерактивтітақта |
| (Ж) «Ойлан.Жұптас. Пікірлес» əдісіОқушыларғақандай даболмасын сұрақ,тапсырмаберілгеннен кейінолардытыңғылықты орындауға |
| Қалыптастырушыбағалау_Жұптағы_оқушыларбір-бірін_тапсырмаорындау_деңгейінебайланысты_«Басбармақ»'>Қалыптастырушыбағалау Жұптағы оқушыларбір-бірін тапсырмаорындау деңгейінебайланысты «Басбармақ» əдісібойыншабағалайды. Жарайсың!Жақсы! | Интерактивтітақта |
| бағытталғанинтерактивтітəсіл. Тақтадасұрақ/тапсырмажазылғаннанкейін əрбіроқушы жекеше өзойлары менпікірін берілгенуақыт ішінде (2-3мин) қағазғатүсіреді. Соданкейін оқушыжұбыменжазғанын 3-4 минталқылайды,пікірлеседі. Мұғалімнің екі-үш жұпқа өзпікірлерін бүкілсыныпқажариялауын сұрауынаболады. | Мысалы, алға 3 қадамжүр. Дескриптор:
| Талпын! | |
| (Ө)«Ортақпортрет» əдісіБұл əдісоқушылардың өзойларын, пікірін,еркін жеткізугеүлкен септігінтигізеді. Тапсырмабойыншаинтерактивтітақтадакөрсетілгенсуретке қарапəңгімелейді.Ойлары менпікірі сəйкескелген оқушыларбірлесіп ауызшаалгоритмдісипаттайды. 3- тапсырма.Суреттекүнделіктітұрмыстағықозғалыстарберілген. Осықозғалыстардыңауызшаалгоритмін сипаттаңдар. | Дескриптор:
| Қалыптастырушыбағалау Оқушыларөзін-өзі «Басбармақ» əдісібойыншабағалайды. Жарайсың!Жақсы! Талпын! | Интерактивтітақта |
Сабақтың соңы(7мин.) Сабақтыбекіту.Рефлексия | ІІІ.Ойтолғаныс.Рефлексия (Т)«Еркінжазу»əдісі Бұл əдіс «ой толғаныс» кезеңіндепайдалануға лайықты да тиімді. Мұғалімсабақ барысында қарастырылған жаңаақпарат жайында, одан алған əсері, неүйренгені,неніəлідебілетүсукерекекені т.б.туралыөзпікірінқағазбетінетүсіруді | Мұғалім белсенділік танытқаноқушыларды «Басбармақ» əдісібойыншабағалайды. Жарайсың!Жақсы! Талпын! |
| тапсырады. Жазуға уақыт береді. Уақытаяқталған кезде, оқушылар өзжазғандарымен топ мүшелерінтаныстырады. Ең жақсы деп танылғанжұмыстыұжымдаоқуғаболады. Оқушылардың алған білімдерінқорытындылауға, оған сын көзбен қарап,ойынтүйіндеугеүйретеді. Мақсаты: оқушы алған білімін саралайбілугедағдыланады. Тиімділігі: тақырып бойыншаоқушылардың пікірін анықтайды;жинақталған деректердің құнды болуынқадағалайды. | | |
Саралау. Сіз қандай тəсілмен көбірекқолдаукөрсетпексіз?Сізқабілеттіоқушылардыңалдынақандайтапсырмаларқоясыз? | Бағалау. Сізоқушылардыңматериалды игерудеңгейінқалай тексеруді жоспарлапотырсыз? | Денсаулығын жəне қауіпсіздікережелерінсақтау. | |
«Диалог жəне қолдау көрсету», «Тапсырма»,«Жіктеу». Саралаутапсырмалардыіріктеуді,белгілібіроқушыданкүтілетіннəтижені,оқушығажекеқолдаукөрсетуде,оқуматериалыменресурстардыоқушылардыңжекеқабілеттерін ескере отырып əзірлеудіқамтиды. | «Басбармақ»əдісі. | Денсаулықты сақтау технологиялары.Сабақта сергіту жаттығулары менбелсенді жұмыс түрлерін қолданамын.Осысабақтақолданылатынқауіпсіздікережелерінің тармақтарыорындалады. | |
Жалпыбағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту жəне сабақ беру туралыне айтасыз?1: 2: Сабақты жақсартуға не жəрдемдесер еді? Оқыту жəне сабақ беру туралыне айтасыз?1: 2: Менсабақкезіндесыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері,қиыншылықтарытуралыненіанықтадым?Келесісабақтарданегеназараударуымкерек? 1: 2: |