Файл: ыстау Кршім негізгі орта мектебі кмм (білім беру йымыны атауы).docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.11.2023

Просмотров: 15

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Қыстау – Күршім негізгі орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси көзқарастары
(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Қоғамдық – саяси ойдың дамуы

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Құрманбекова Әсел Еркінқызы

Күні:




Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси көзқарастары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметіне талдау;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметін тұжырымдайды;

Көпшілігі: XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметін дәлелдейді;

Кейбірі: XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметіне баға береді.

Бағалау критерийі

XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметін тұжырымдайды.

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи талдау және түсіндіру

Маңыздылық



Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары деңгей дағдылары

Ерекші білім беруді қажет ететін оқушы

1 топ (көру қабілеті төмен оқушы)

Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма

Мәтінмен жұмыс

    

  Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

8 минут


Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.

Ой қозғау



  • Суретте кімдер бейнеленген?

  • Олар туралы не білесіңдер?

  • Бұл тұлғалардың қазақ ағартушылығына қатысы бар ма?

  • Сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?

ЕБҚ: 1-топ (көру қабілеті төмен оқушы). Суреттер топтамасын үлкейтіп шығарып беремін.

Оқушылар сыныпта осы сұрақтар бойынша пікір алмасып, бір – бірінің жауаптарын мұқият тыңдап, бірін – бірі ауызша бағалай алады. Сонымен қатар мұғалім оқушыларды жаңа тақырыпты анықтауға жетелеймін.

Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен, сабақ мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырамын. Оқу мақсатына оқушылардың назарын аудартамын.

Топтарға бірігеді, жағымды ахуал қалыптасады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды.

Дескриптор:

  • Суретте бейнеленген адамдардың кім екендігін анықтайды;

  • Суретте бейнеленген адамдар жайлы білімдерін ортаға салады;

  • Бұл адамдардың қазақ ағартушылығымен байланысын анықтайды;

  • Сабақтың тақырыбын анықтайды.

Мұғалім оқушылардың жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.

Өзін – өзі бағалау


Суреттер

Ш.Уәлиханов

https://litvek.com/icl/i/73/362673/i009-001-215667248.jpg

Ы.Алтынсарин

https://e-history.kz/storage/tmp/resize/news/1200_0_7d74135976e2ecfe1203e1d1872321ea.jpg

А.Құнанбаев

https://www.bugin.kz/media/2021/04/25/182957044200.jpg



Сабақтың басы

12 минут

Тапсырма 1.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының көтерген мәселелерін әр түрлі аспектіде талдаңыздар.

1 топ

Қазақ ағартушылары

Көтерген мәселелер

саяси

әлеуметтік

рухани - моральдық



Ш.Уәлиханов










2 топ

Қазақ ағартушылары

Көтерген мәселелер

саяси

әлеуметтік

рухани - моральдық



Ы.Алтынсарин










3 топ

Қазақ ағартушылары

Көтерген мәселелер

саяси

әлеуметтік

рухани - моральдық



А.Құнанбаев










ЕБҚ: 1-топ (көру қабілеті төмен оқушы). Тапсырманы үлкейтіп, аудио-жазба арқылы оқушыға ұсынамын.

Дескриптор:

- Ш.Уалихановтың көтерген саяси мәселесін талдайды;

- Ш.Уалихановтың көтерген әлеуметтік мәселесін талдайды;

- Ш.Уалихановтың көтерген рухани - моральдық мәселесін талдайды.

Дескриптор:

- Ы.Алтынсариннің көтерген саяси мәселесін талдайды;

- Ы.Алтынсариннің көтерген әлеуметтік мәселесін талдайды;

- Ы.Алтынсариннің көтерген рухани - моральдық мәселесін талдайды.

Дескриптор:

- А.Құнанбаевтың көтерген саяси мәселесін талдайды;

- А.Құнанбаевтың көтерген әлеуметтік мәселесін талдайды;

- А.Құнанбаевтың көтерген рухани - моральдық мәселесін талдайды.

Мұғалім оқушылардың жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.

1-10-ға дейін бағалау


Оқулық ,

Алматы «Атамұра» 2020,

11 сынып Қазақстан тарихы

Кесте, А4 таратпа парағы

Ш.Уәлиханов

https://litvek.com/icl/i/73/362673/i009-001-215667248.jpg

Ы.Алтынсарин

https://e-history.kz/storage/tmp/resize/news/1200_0_7d74135976e2ecfe1203e1d1872321ea.jpg

А.Құнанбаев

https://www.bugin.kz/media/2021/04/25/182957044200.jpg




Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

Тапсырма 2.

XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметіне SWOT талдау жасау.

1 – топ: Ш.Уәлиханов

2 – топ: Ы.Алтынсарин

3 – топ: А.Құнанбаев

S (күшті жақтары)




W (әлсіз жақтары)




O (мүмкіндіктер)




T (қауіп - қатерлер)




ЕБҚ: 1-топ (көру қабілеті төмен оқушы). Тапсырманың форматын үлкейтіп беріп, қолдау көрсетемін.
Тапсырма 3.

Функционалдық сауаттылықты арттыруға арналған.

Мәтінмен жұмыс




Оқушының ойы

Ы.Алтынсаринге «шоқынған» деген айыпты не себепті тақты деп ойлайсың?




Не себепті Абай жер аударылып келген өзге ұлт зиялыларымен араласты?




Абайдың жастарға арналған өсиеттерінде не айтылған?





ЕБҚ: 1-топ (көру қабілеті төмен оқушы). Тапсырманың форматын үлкейтіп беріп, қолдау көрсетемін.

Дескриптор:

- ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметіндегі күшті жақтарын талдайды;

- ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметіндегі әлсіз жақтарын талдайды;

- ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметіндегі мүмкіндіктерді талдайды;

- ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметіндегі қауіп-қатерлерді талдайды.

Дескриптор:

- Ы. Алтынсаринге «шоқынған» деген айыптың тағылуын анықтайды;

- Абай жер аударылып келген өзге ұлт зиялыларымен араласуын талдайды;

- Абайдың жастарға арналған өсиеттерін талдайды.

Мұғалім оқушылардың жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
«Бас бармақ»

Мұғалім оқушылардың жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.


«Ең үздік жауап»


Оқулық ,

Алматы «Атамұра» 2020,

11 сынып Қазақстан тарихы

Кесте

А4 таратпа парағы

Оқулық ,

Алматы «Атамұра» 2020,

11 сынып Қазақстан тарихы

Кесте

А4 таратпа парағы



Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия «БББ кестесі»

Білемін

Білдім

Білгім келеді










Үйге тапсырма: Абайдың сегізінші қара сөзін талдап келу

Тақырып бойынша не білетінін, не білгенін, нені білгісі келетінін жазады.

«Ең үздік жауап»

«БББ кесте»

А4 таратпа парағы



Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Сабақтың тақырыбы:

XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси көзқарастары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметіне талдау;

*Бағалау критерийі

XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметін тұжырымдайды.

Тапсырма 2. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:

XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық – саяси қызметіне SWOT талдау жасау.

1 – топ: Ш.Уәлиханов

2 – топ: Ы.Алтынсарин

3 – топ: А.Құнанбаев


S(күшті жақтары)




W(әлсіз жақтары)




O(мүмкіндіктер)




T(қауіп - қатерлер)





ЕБҚ: 1-ші топ. Оқушыға тапсырманың форматын үлкейтіп, қолдау көрсету,

Дескриптор:

-ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметіндегі күшті жақтарын талдайды;

-ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметіндегі әлсіз жақтарын талдайды;

-ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметіндегі мүмкіндіктерді талдайды;

-ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметіндегі қауіп-қатерлерді талдайды.