Файл: ыса мерзімді жоспар 7 сынып 20212022 оу жылы Шымкент аласы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.11.2023

Просмотров: 12

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«№99 мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



Қысқа мерзімді жоспар

7 сынып

2021-2022 оқу жылы

Шымкент қаласы

Қысқамерзімді жоспар


Бөлім:

7.3С Координация және реттелу

Педагогтің аты-жөні:

Көбей Ақбота Тохтарбайқызы

Күні:




Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

The theme of the lesson:

Орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері. Жұлын

Structure and function of the central nervous system. Spinal cord

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

During the lesson the goal to achieve

7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру

7.1.7.4- compare structure and function of the central nervous system

Сабақтың мақсаты:

Lesson objectives:


  1. Жұлынның құрылысын, қызметін және зақымдануын атайды, ағылшын тілінде ойын дұрыс жеткізеді;

2. Ағылшын тілінде терминдерді атып, қызметтерін сәйкестендіреді;

3. жұлынның көлденең кесіндісі арқылы ми мен жұлынның байланысын сипаттай алады.

Тілдік мақсат:

Language

objectives:


New terms

English

Kazakh

Russian

Spinal cord

Жұлын

Спинной мозг

White matter

Мидың ақ заты

Белое вещество

Gray matter

Мидың сұр заты

Серое вещество

Cervical parts

Мойын бөлігі

Шейная часть

Thoracic parts

Кеуде бөлігі

Грудная часть

Lumbar parts

Бел бөлігі

Поясничная чать

Sacral parts

Сегізкөз бөлігі

Крестцовый часть

Coccygeal parts

құйымшақ бөлігі

Кончиковый часть





Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі-Organization moment :

Қайырлы күн-добрый день-good morning

Психологиялық ахуал қалыптастыру
Оқушыларды түрлі түсті гүлдер арқылы 4 топқа біріктіру.

Dividing into 4 groups by multi colored flower



Жаңа сабаққа кіріспе


(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Жаттығу жасайды.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:

Students will be asked the following questions:

  1. What do you remember about of the brain?

  2. Көпірдің қызметі қандай?

  3. What do you see the picture?

  4. Ортаңғы мидың қызметтерін атаңдар.

  5. Who wants to tell the lobes of the cortex?

  6. Шүйде бөлігінде не орналасқан?

  7. What do you know about of the Cerebellum?



Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Қалыптастырушы бағалау.

«Mobile phone» әдісі.

Оқушылар әр тапсырмадан кейін ұялы телефонға лүпіл жинап отырады.






Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.


Оқушылар оқулықтан 167-175 бб оқиды.

Төмендегі тапсырмаларды орындайды.

Performs the following tasks.

«Тұжырымдамалық карта» әдісі.

Оқушылар жұлынның құрылысы мен қызметтерін көрсету үшін 3-4 слайдтан тұратын таныстырылым дайындайды.

Жаңа термин сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.

Оқулықты оқып танысып шығады.

Олар интернет ресурстар/оқулықтар/ арқылы зерттеулер жасап, соңында сыныпқа ұсынады.

1-group: жұлынның құрылысы

2- groups: жұлынның қызметі

3- groups: жұлынның зақымдануы

4- groups: қорытындылау


Дескриптор:

* Жұлынның құрылысын, қызметін және зақымдануын

түсіндіреді,

*Ақпараттық технологияны қолданады


Тақырып бойынша желісін Twig Bilim порталын пайдаланып видеоролик көру




«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

Әр жұп жұлынның көлденең кесіндісін (микропрепараттар) жарық микроскобымен анықтайды.


  1. Жұлынның көлденең кесіндісін қарап шығыңдар.

  2. Ортасында және шеттерінде қандай заттар орналасқан?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Ми мен жұлын өзара қалай байланысқан?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Қорытынды жасап, суретін салыңдар

Дескриптор:

* Жұлынның көлденең кесіндісін қарап шығады;

* Ортасында және шеттерінде қандай заттар орналасқанын айтады;

* Қорытынды жасап, суретін салады.

.


Жұмыс дәптерлері.




«Crossword» шешу.

Әр оқушыға үлестірмелі материал таратылады.

Distribution of material to each student.


S

T

R

A

P

R

A

B

M

U

L

U

A

P

A

C

O

C

C

Y

G

E

A

L

C

W

I

D

N

M

E

L

S

N

O

M

R

H

B

N

Z

P

R

L

O

B

E

O

A

I

C

W

A

Q

V

A

T

R

M

T

L

T

O

S

D

L

I

T

Y

A

I

O

P

E

R

V

P

R

C

N

U

I

D

R

A

M

T

U

O

A

A

O

I

N

B

T

R

A

E

J

N

X

L

R

R

R

R

R

T

T

X

F

S

D

N

F

A

D

A

A

S

T

H

O

R

A

C

I

C

O

I

C

M

E

D

U

L

L

A

D

F

P

N

T

G

R

A

Y

M

A

T

T

E

R

S

S



Дескриптор:

* ағылшын тілінде термин сөздерді біледі;

* термин сөздерді сөзжұмбақтан таба алады.

8-сынып оқулығы.

Үлестірме материал

Distributed materials

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия


«plikers.com» әдісі.

«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Жеке жұмыс:

Оқушылар сабақтың соңында жаңа тақырыпты бекіту үшін «plikers.com» сайтынан тапсырмаларды орындайды.

At the end of the lesson, students complete assignments from the «plikers.com» wedsite to approve a new topic.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай және жинаған лүпіліне қарай әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды.