ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.11.2023
Просмотров: 28
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән | Қазақ тілі мен әдебиеті | ||||||||||||
Бөлім | Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты | ||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | Жетимекова Жанар Ермековна | ||||||||||||
Күні | 12.04.22 | ||||||||||||
Сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қабдеш Жұмаділов – қаламгер. «Қаздар қайтып барады» повесі | ||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.3.1 Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: мәтіннен авторлық көзқарасты анықтай алады, тірек сөздерді қолдана отырып негізгі аргументтерді талдайды, шығармадағы көтерілген мәселені сұрақтарға жауап бере отырып талдайды, кейіпкерлердің іс-әрекетін дәйексөздер арқылы салыстырып бағалайды. | ||||||||||||
Көптеген оқушылар: мәтіннен авторлық көзқарасты анықтай алады, негізгі аргументтерді талдайды, шығармадағы көтерілген мәселені талдайды, кейіпкерлердің іс-әрекетін салыстырып бағалайды | |||||||||||||
Кейбір оқушылар: Шығармада көтерілген мәселе бойынша өз ойын еркін жеткізеді. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: шығарма үзінділерімен жұмыс жасай алады, өз пікірлерін айта алады. Термин сөздер: қалың жыныс, тыңайып қалу, тілі аузына сыймай, қоржын, торсық, малта Шығармашылық жұмыстар үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін; Талқылауға арнлаған сұрақтар:
| ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Туған жеріне деген сүйіспеншілік, атамекенін құрметтеу | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі – шығарманың мазмұнымен танысу, кейіпкерге сипаттама бере алу; Өзін-өзі тану – кейіпкердің көңіл-күйі, сезімі сипатталады | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушыларды білім беру ресурстарынан қосымша ақпараттар таба білуге дағдыландырады | ||||||||||||
Бастапқы білім | Мәтін мазмұнымен таныса алады, мәтіннен негізгі ақпараттарды көрсете алады, мәтінді сюжетіне орай құрылымдық бөліктерге жіктеп, жоспар құра алады | ||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
Cабақтың басы 5 минут | 1.Ұйымдастыру 2.Қызығушылықты ояту. Бүгінгі сабағымыздың ұраны «Әркімнің туған жері – Мысыр шаһары» Сағыну деген не? Нені сағынуға болады? Адамға не қымбат? 3.Ой шақыру «Сұрақ - жауап» әдісін пайдаланып оқушыларға сұрақтар қою.
4.Топтастыру ?? | Оқушылар сабақтың ұранын айтады Сұрақтарға жауап береді Сабақтың тақырыбын ашады Өз пікірлерімен және тәжірибелерімен бөліседі Ықтимал жауаптар: «Басқа елге барғанда, басқа жақта болғанда туған жерін, үйін, туғандарын сағыну болады» Топтасады | Ынталандыру Мадақтау сөздері | Презентация Оқулық | |||||||||
Сабақтың ортасы | ТЖ 1-тапсырма. Шығарма мазмұны ұсынылады.Оқыған шығарма бойынша берілген сұрақтарға жауап беру қажет. Шығарма жауаптарын ұсынылған графикалық органайзерге толтырады Сұрақтар:
Идеясы кейіпкері шығарма Тақырыбы көтерілген ТЖ 2-тапсырма. Мәтіннен авторлық көзқарасты анықтау мақсатында негізгі аргументтерді талдау тапсырылады. Ұсынылған кестенің (Кесте1) мазмұнына сай толтыру және кейіпкердің іс-әрекетін салыстырып бағалау тапсырмасы беріледі Кесте 1
| Оқушылар шығарманы оқиды. Оқыған шығарма бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Жазушының өмірі және шығармашылығы туралы түніктері болады. Мәтіннен негізгі ақпараттарды табады. Кестенің мазмұнына сай ақпараттарды толтырады Шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекетін бағалайды, салыстырады, өзіндік көзқарастарын білдіреді | Бағалау критерийі: Мәтіннен авторлық көзқарасты анықтай алады, негізгі аргументтерді талдайды. Дeскриптор:
Бағалау критерийі: 1. Мәтіннен авторлық көзқарасты анықтай алады, негізгі аргументтерді талдайды. 2. Шығармадағы көтерілген мәселені талдайды, кейіпкердің іс-әрекетін салыстырып бағалайды. Дескриптор:
| Презентация Сұрақтар | |||||||||
Сабақтың соңы | Шығарма үзіндісін оқығаннан кейін орындалады. 1. Жазушының өмірі мен әңгімесінің арасында қандай байланыс бар? 2. Жазушы, Байтас қарт, қаздың арасында қандай ұқсастық бар? 3. Байтас қарттың бөтен елге баруының себебі неде,не үшін барған деп ойлайсың? 4 Жазушы осы әңгімесі арқылы не айтқысы келді? 5.Байтас қарт неліктен: “Бұл – менің ақырғы тілегім ғой”,-дейді. | І топ. Жазушы осы әңгімесі арқылы не айтқысы келді? Әңгіменің маңыздылығы неде? Туған жер топырағын аттаған қарттың сезімі, сағынышы, қуанышы қалай суреттелген? ІІ топ. Әңгімеде кездесетін жер+-су, тау аттарын теріп жазыңдар | Әңгімені оқығанда немесе тыңдағанда ойларыңа не сақталып қалды? сақталған жерлерін мәтіннен тауып оқыңдар. Дескриптор: -ойларын жеткізе алады; -сұрақтарға жауап береді Мадақтау | Кітаппен Туған жерге қатысты мақал-мәтелдер келтіреді 1.Етікші, Тапрбағатай, Күйгентас, Тентек+Халдай, Айнабұлақ, Арғанаты, Көкшілік, Нұра жұмыс | |||||||||
| Рефлексия. «Өзге елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол» демекші, өз туған жеріміз өзімізге ыстық.Қай жерде, қай елде жүрсең де бәрібір саған туған жерің қымбат.Себебі туған жерің – сенің кіндік қаның тамған жер, ата-бабаң ғұмыр кешкен жер, ағайын-туыс, достарың жүрген жер, тарихи Отаның.Сондықтан туған жердің қадірін біліп, өз Отанына қалтықсыз еңбек ету - әрбір азаматтың борышы. | Туған жерге, Отанға қатысты мақал мәтелдерді атай алады. | Суреттерге қатысты мақалдарды белгілеу | 1.Отан оттан да ыстық. 2. Ел іші — алтын бесік. 3.Отансыз адам — ормансыз бұлбұл. 4. Туған жердің тасы да таныс 5. Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық. |
Педагогтің әрекеті бағанына тапсырмадан соң саралау тәсілі, құндылықты дарыту жолы толық ашылып, нақты жазылады.
Бағалау бағанында тапсырма тұсына критерий, кері байланыстың түрі (ауызша, жазбаша және графикалық түрінің бірі), әдісі («Бағдаршам» т.б.) тапсырмамен байланыстырылып жазылады. ҚБ тапсырмасы тұсына критерий, дескриптор және кері байланыс түрі әдісімен жазылады.
Ресурстар әр тапсырма тұсына сілтеме т.б. арқылы жазылады.
Сабақ жоспарының аталған тармақтары міндетті болып табылады. Педагог пәннің ерекшілігі мен оқушылардың қажеттілігіне қарай қосымша элементтер енгізуге құқылы.