Файл: 14 орта мектепгимназиясы.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 22.11.2023

Просмотров: 15

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«№14 орта мектеп-гимназиясы»
(мектептің атауы)

(Сабақтың тақырыбы)

Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі.

Бөлімі:

6.3 С. Координаталық жазықтық

Педагогтің аты-жөні

Тоқшылықова Л.С.

Шенгельбаева Н.Б.

Тыналиев Б.Т.

Күні:

03.03.2023ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.3.2.3 кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу;

Сабақтың мақсаты

  • Кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табады.

  • Сызықтық алгоритм көмегімен координатаның бас нүктесінен, берілген нүктеге дейінгі ара қашықтықты табатын программа кодын жазып, экранға шығарады.




     Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтын басы
Ұйымдастыру (2мин)
Үй жұмысын тексеру

(2мин)

Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру (оқушыларға жылы лебіздер айту).

Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтау, сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.

Үй жұмысын тексеру.Шығарылмаған есептерге көңіл аудару. Жіберілген қателерді талдау.

Дескриптор:

Таблицаны дұрыс сәйкестендіреді - 2балл



Оқушылар амандасады.

Сұрақтарға жауап береді.


ҚБ-2 балл;

1-2 слайд

3 слайд

Алғашқы білімдерін тексеру

(4 мин)


Сабақтын ортасы
Негізгі бөлім.

(10 мин)


ІІ. Алдыңғы білімдерін тексеру. Ауызша жұмыс.

Координаталық жазықтық ұғымын еске түсірейік? Ол үшін сәйкестікке арналған тапсырманы орындау керек.

Координаталық жазықтықта барлық координаталары тек қана теріс мәнді болатын ширек




абсциссасы нөлге тең

Нүкте абсцисса осіне тиісті болса...

х

А(6;-7) нүктесі қай ширекте орналасқан?

ІІІ ширек

Нүкте ордината осіне тиісті болса,

у

Абсцисса осін қалай белгілейді?

ординатасы нөлге тең







Ордината осін қалай белгілейді?




ІV ширек




Оқушылар ауызша жауап береді.

ЕБҚО қолдау көрсету.


Координаталық жазықтықта барлық координаталары тек қана теріс мәнді болатын ширек




абсциссасы нөлге тең

Нүкте абсцисса осіне тиісті болса...

х

А(6;-7) нүктесі қай ширекте орналасқан?

ІІІ ширек

Нүкте ордината осіне тиісті болса,

у

Абсцисса осін қалай белгілейді?

ординатасы нөлге тең







Ордината осін қалай белгілейді?




ІV ширек






Бағалау парағы
Үлестірме материалдар электрондық түрде


4 слайд


1 тапсырма: Жұптық жұмыс

1. Координаталық жазықтықта ABCD квадраттың үш төбесінің координаталары А(-3;-2); В(-3;2); С(1;2) бойынша төртінші төбесі D-нің координаталарын тауып, квадрат салыңдар.

Дескриптор:

-Координаталық жазықтықта координаталары бойынша нүктені орналастырады-1балл

-Кесінділерді координаттық жазықтықта салады-1балл

-Координаттық жазықтықта D нүктесінің координатасын табады-1балл;


Оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды,қажет болған жағдайда бір-біріне қолдау көрсетеді.

ЕБҚО жұбының тарабынан қолдау көрсетіледі.



ҚБ-3 балл;


5-6 слайд Үлестірме материалдар


(2 мин)



2 тапсырма: «Карта». /функционалдық сауаттылық/

Координаталық жазықтықтағы орналасқан карта бойынша қалалардың белгіленген нүктесінің координаталарын табыңдар.

Дескриптор:

-Координаталық жазықтықтағы қалалар нүктесінің координаталарын дұрыс табады-1 балл;



Тапсырманы талқылауда белсенді қатысып, сұрақтарға жауап береді


ҚБ-1 балл;


7-Слайд

8 мин+10 мин

3 тапсырма: Жеке жұмыс (үлестірме )

1. Координаттық жазықтықта M(6;6), N(-2;2), K(4;1), P(-2;4) нүктелерін белгілеңіз. MN және KP түзулерін жүргізіңіз.

а) MN түзуінің абсцисса осімен қиылысу нүктесін G нүктесімен белгілеп, координатасын анықтаңыз;

ә) KP түзуінің ордината осімен қиылысу нүктесін L нүктесімен белгілеп, координатасын анықтаңыз.

2. Координатаның бас нүктесінен G нүктесіне дейінгі ара қашықтықты табатын программа кодын жазып, экранға шығар.

Дескриптор:

- MN түзуінің абсцисса осімен қиылысу нүктесін G нүктесімен белгілеп, координатасын анықтайды – 1балл;

- KP түзуінің ордината осімен қиылысу нүктесін L нүктесімен белгілеп, координатасын анықтайды – 1балл;

- Программада енгізілетін деректер мен олардың типтерін дұрыс анықтайды – 1балл;

- Есептеуді дұрыс ұйымдастырып, нәтижені экранға шығарады – 1балл.

Оқушылар жеке жұмыс жасайды

ЕБҚО (ауызша немесе жазбаша кеңес беріледі)

ҚБ-4 балл;



8-9;

10-11-12

слайд үлестірме материалдар

Сабақтың соңы Рефлексия/ 2 мин.


5 мин.

Бекіту сұрақтары:

- Кесінділердің, сәулелердің, түзулердің бір-бірімен қиылысу нүктесінің координатасын қалай табамыз?

-Абссица осьімен қиылысу нүктесін тапқанда, ординатасы нешеге тең болады?

- Ордината осьімен қиылысу нүктесін тапқанда, абссицасы нешеге тең болады?

Кері байланыс.

Бағалау.

Үй тапсырмасы:

Осы нүктелерді координаталары бойынша белгілеңіз. Ол нүктелерді қосқан кезде сурет пайда болады.

Ай: (-4;4),(-7;2),(-11;3),(-12;5),(-12;7),(-11;9),

(-7;10),(-4;8),(-7;9),(-9;8),(-10;6),(-9;4),(-7;3)

Жұлдыздар: (-2;3),(1;3),(4;3),(7;3),(10;3),(1;6),

(4;6),(7;6),(10;6),(4;9),(7;9),(10;9)


Оқушылар сабақтағы іс-әрекеттеріне рефлексия жасайды, өз іс-әрекетіне өзін-өзі бағалау жүргізеді.



ҚБ, өзін-өзі бағалау жиынтығын кунделікке қою.

13 слайд

Padlet.com

платформасы.