Файл: азастан Республикасы Оуаарту министрлігі Білім беру йымыны атауы 263 орта мектеп кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 22.11.2023

Просмотров: 23

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Іс жүргізу құқығының негіздері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен принциптері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

әкімшілік іс жүргізудіжүзеге асырудың құқықтық негіздерін белгілей тұра,әкімшілік процесс ұғымын, міндеттерін және қағидаларын ашу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Мұғалімнің сәлемдесуі мен оқушыларды түгендеуі

«Миға шабуыл» әдісі ретінде суреттер қолданып, әкімшілік іс жүргізу жүйесімен таныстыру

  • Қандай суреттер бұл слайдта көрсетілген?

  • Осы суреттерді бүгіңгі өтетін жаңа сабақпен қалайша байланыстыруға болады?

«Іс жүргізу» және «әкімшілік іс жүргізу» ұғымдарын қалайша түсінесіздер?

- Қалай ойласыздар, әкімшілік іс жүргізу қандай міндеттер атқарады?

Дескриптор:Оқушылар суреттерге қарап өз жауаптарын береді

Дескриптор:

Оқушылар «әкімшілік іс жүргізу» ұғымына өз түсніктерін береді


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Нұрмашев Ү. Ө. Апахаев Н. Ж.

ҚР әкімшілік іс жүргізу құқығы.





Жаңа білім

ТапсырмаСыныптық/Топтық жұмыс

-Видеоматериал және таратылым мәліметтер негізінде келесі сұрақтарға жауап беріңіздер:

- Әкімшілік процесс қандай түрде және формада көрініс табады?

- Әкімшілік процестің қандай кезеңдері бар?

Құжаттар:Әкімшілік процес 2 формада көрініс табады:

1) әкімшілік іс жүргізу өндірісі

2) юрисдикциялық өндірісі

ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

Әкімшілік іс жүргізу өндірістің/ процестің6 кезеңдері белгіленеді:

1) Тәртіпке қатысты іс қозғау;

2) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы құрастыру;

3) Тергеу ісін жүргізу;

4) Қарастыру;

5) Шағым беру (аппеляция);

6) Орындау

ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

ТапсырмаТоптық/Жұптық жұмыс

1 топ – Әкімшілік процестің белгілері

2 топ – Заңдылықты сақтау қағидаты мен процесуалдық тендік қағидаты;

3 топ – материалдық шындық қағидаты мен қолжетімділік қағидаты;

4 топ – шұғыл жасу (оперативтілік) қағидаты мен үнемділік қағидаты;

5 топ – жариялылық қағидаты мен ұлттық тіл қағидаты;

6 топ – дұрыс іс жүргізбегені үшінбасқару органдардың және ондағы лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі

Сабақтың нәтижесін талқылау.

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.


Оқушылар

әкімшілік процесс қандай түрде және формаларын жазады;

Оқушылар әкімшілік процестің кезеңдерін жазады;
Оқушылар әкімшілік процестің белгілерін атайды;
Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Дескриптор:

- Оқушылар әкімшілік процестіңформалары мен түрлерінбелгілейді;

- Әкімшілік процестіңкезеңдерін нақты белгілей алады

Дескриптор:

-Оқушылар әкімшілік процестің белгілерін анықтайды;

-әкімшілік процесс белгілерінің маңыздылығын ашады;

-әкімшілік процесс қағидаттарын нақты айтады;

-әкімшілік процесс қағидаттарына өз бағаларын береді.

ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.

ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.

Астана әкімшілік сотында 6 айдың ішінде 16 жарым мың іс қаралды

https://www.youtube.com/watch?v=H5Z0LIKoWJs
Қызылов М. — Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы: Оқулық. — Астана: Фолиант, 2009. — 504 б



Бекіту
Кері байланыс

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

«Әкімшілік іс жүргізу үрідісінде қолданатын қағидалардың

  • Мен көп жаңа мағлұмат алдым

  • Бұл менім өміріме қажет болуы мүмкін

  • Сабақта ойланатын нәрселер көп болды

  • Сабақ барысында барлық туындаған сұрақтарға жауап алдым

  • Сабақта мен адал жұмыс жасадым және сабқ мақсатына қол жеткіздім

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


«Ең үздік жауап»

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Ақпараттық карточка

А4, конспект

1   2   3   4   5   6




Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Іс жүргізу құқығының негіздері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен принциптері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау

Сабақтың мақсаты

әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтайды;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі: Мұғалімнің сыныпты сабаққа дайындау үдерісі.

«Миға шабуыл» әдісі ретінде суреттер қолданып, әкімшілік іс жүргізу жүйесімен таныстыру

  • Инфографикадан нелерді байқадыңыздар?

  • Суреттерге назар аударып, «әкімшілік процесс», «әкімшілік іс жүргізу түрлері», «арыз», «өтініш», «шағым» ұғымдарын түсіндіріңіздер.

  • Дескриптор:Оқушылар суреттерге қарап өз жауаптарын береді

Тапсырма

- Арыз, өтініш, шағым ұғымдарының әкімшілік процеске қандай қатысы бар?

- Қалай ойласыздар, әкімшілік іс жүргізуге қандай міндеттер кіреді?

Оқушылар арыз, өтініш, шағым ұғымдарының әкімшілік процеске қандай қатысы бар екеніне өз түсніктерін береді

- әкімшілік іс жүргізудің міндеттерін атайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Нұрмашев Ү. Ө. Апахаев Н. Ж.

ҚР әкімшілік іс жүргізу құқығы. Оқулық





Жаңа білім

ТапсырмаСыныптық/Топтық жұмыс

-«Әкімшілік ұстау» тақырыбындағы бейне сабақты тамашалап, ондағы заңның баптарына түсініктеме ұсынасыздар.

Бейнематериал және таратпа ресурстарақпараттары негізінде келесі сұрақтарға жауап беріңіздер:

- Әкімшілік процестегі әкімшілік ұстау дегеніміз не?

- Әкімшілік ұстаудың қандай заңдық шарттары бар?

- Әкімшілік ұстауда азаматтар мен құқық қорғау органдарының арасындағы қарым-қатынас этикетін құрастырыңыздар.

ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

Қолданылатын құжаттар:ҚР Конституциясының «Адам және азамат» бөлімі 10-39 баптары аралығы, ҚР Әкімшілік Кодексі;ҚР Әкімшілік Құқық Бұзушылық туралы Кодексі, ҚР ішкі істер органдары туралы Заңының 19 –бабы 5-тармағы

Әкімшілік ұстауға түсініктеме беру:

Жеке адамды жеке бас бостандығынан, атап айтканда, оның құқыққа қарсы әрекетін тыю мақсатымен белгілі бір уақыт ішінде арнаулы орында мәжбүрлеп ұстай отырып, іс-әрекет және жүріп-тұру бостандығынан уақытша айыру. Оны ішкі істер органдарының (полицияның) қызметкері; төтенше жағдай жарияланған жердің комендатурасы мен әскери сақшысы; шекара қызметінің органдары; күзетілетін объект орналасқан жердегі аға әскери қызметші, ішкі істер органдарының қызметкері, әскерилендірілген күзеттің лауазымды адамы; барлық қорғау органдары; көлік бақылау органдары; әскери автомобиль полициясының лауазымды адамдары; қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау органдары; салық қызметі мен салық полициясы органдарының лауазымды адамдары; кен кадағалаудың, шекаралық қызмет органдарының, т.б. лауазымды адамдары; кеден органдарының лауазымды адамдары; Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің лауазымды адамдары; сот приставтары жүзеге асыра алады.

ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

Әкімшілік процестің белгілері:

Заң өндірісінің бір түрі;

Мемлекеттік басқару субъектілерінің билік жасау қызметінің бір түрі;

Әкімшілік құқықтың материалды (объективті) нормаларын жүзеге асыру үшін жағдайлар жасайды;

Әкімшілік іс жүргізудің мақсаты – басқару істерді шешу мен нақты заңдық нәтижелерге жету;

Әкімшілік іс жүргізудің нәтижелері (аралық және толық) ресми құжаттарда бекітіледі;

Әкімшілік құқықтың жекеше институттың қалыптастыратын әкімшілдік іс жүргізу нормаларымен реттеледі;

Нақты реттілікке ие болады. ТапсырмаТоптық/Жұптық жұмыс

1 топ – Әкімшілік процестің белгілерін және мәселелерді шешу жолдарын ұсыну

2 топ – Әкімшілік құқық бұзушылық үшін өкініш анықтамасы және жазаны жеңілдететін мән-жайларды анықтау

3 топ – Әкімшілік құқық бұзушылықты жасауға қасақана жол берген тұлға мен оны жасаған тұлғаның заңға сәйкес жауапкершіліктерін анықтау

4 топ – ҚР ӘҚБтК-нің 330 бабының 1-бөлімі бойынша жасалған әкімшілік құқық бұзушылыққа қолданылатын жауапкершілік деңгейін анықтау.

ЕББҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

Құқықтық жағдаят №1

Жарқайың ауданы Державинск қаласының дүкен сатушысы кәмелетке толмағанға темекі бұйымын сатқан.Сот қаулысымен дүкен сатушысына ҚР ӘҚтК сәйкес қандай жаза қолданылуы тиіс?

Құқықтық жағдаят №2

03.03.2014 жылы С. қаласы Ұ. көшесінің бойында орналасқан «Жезқуат» дүкенінің жанында азамат М. темекі қорабын ашып, жылтыр қағазын өтіп бара жатып лақтырып кеткен, сөйтіп ортақ қоғамдық орынды ластаған. Сот отырысында азамат М. өз кiнәсiн толығымен мойындап, шын жүректен өкінетіндігін бекітті. С. қалалық сотының қаулысымен

ҚР ӘҚБтК-нің нешінші бабына сәйкес азамат М. әкiмшiлiк құқықбұзушылық жасағаны үшін кінәлі деп танылды және жаза түрінде әкімшілік қамауға тартуға бола ма ?

Құқықтық жағдаят №3

Аудандық сотында азамат У.-ға қатысты әкімшілік іс қаралды. Іс құжаттарына сәйкес, азамат У. 2014 жылғы 08 мамырда «Мазда-323» көлігінің иесі бола тұра, қаланың Уәлиханов-Байтұрсынов көшелерінің қиылысында алкогольдік масаң күйіндегі азамат С.-ға көлік құралын жүргізуге берген.

Сот көлік иесі мен жүргізушіге ҚР Жол жүру ережесі туралы және ҚР ӘҚБтК сәйкес қандай жаза тағайындауы тиіс?

Құқықтық жағдаят №4

Қалалық мамандандырылған әкімшілік сотына  ҚР Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 330 бабының 1-бөлімімен аз. Г қатысты әкімшілік іс түсті. Іс материалдарына сәйкес азаматша аз.Г. 09 сәуір 2014 жылы А қаласы 7 шағын ауданының үйдің кіреберіс подъезінде азаматша аз.Т. жанжалдасып лас сөздер мен балағаттап қоғамдық орында құрметтемеушілік білдірген, яғни ҚР ӘҚБтК-нің 330 бабының 1-бөлімі бойынша әкімшілік құқық бұзушылық жасаған. 

Сот қандай қаулы шығаруы тиіс?

кері байланыстар беріп бағалайды.

ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

Оқушылар әкімшілік ұстау» тақырыбындағы бейне сабақты тамашалап, ондағы заңның баптарына түсініктеме береді


Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі


Оқушылар әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау үшін өздерінің құқықтық ситуациялары бойынша «Арыз», «Өтініш», «Шағым», «Заңды өкіл», «Сарапшы», «Куәгер», «Сот шешімі» және «Медиация» терминдерін қатыстыра отырып, рольдік қойылым ұйымдастырады.


Сұрақтарға жауап беруде бойынша рольдік қойылымды көрсетудегі әкімшілік процес2 формада көрініс табады:

1) әкімшілік іс жүргізу өндірісі

2) юрисдикциялық өндірісі
Әкімшілік іс жүргізу өндірістің/ процестің 6 кезеңдері белгіленеді:

1) Тәртіпке қатысты іс қозғау;

2) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы құрастыру;

3) Тергеу ісін жүргізу;

4) Қарастыру;

5) Шағым беру (аппеляция);

6) Орындау

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Дескриптор:

- Оқушылар әкімшілік процестегі әкімшілік ұстаудың анықтамасын береді;

- Әкімшілік ұстаудың заңдық шарттарын ҚР Әкімшілік Құқық Бұзушылық туралы Кодексінің баптарына сүйене отырып түсіндіреді.

- Әкімшілік ұстауда азаматтар мен құқық қорғау органдарының арасындағы қарым-қатынас этикетін инфографика түрінде құрастырады.

ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.

ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.


Дескриптор:

Бағалау үдерісі.

Әрбір тапсырмадан соң мұғалім дескрипторлар арқылы жеке, жұптық және топтық формада орындалған жұмыстардың мазмұнына

Құқықтық бейнеролик Әкімшілік ұстау

https://www.youtube.com/watch?v=Z1jkjEViTPA
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы

Қазақстан Республикасының Кодексі 2014 жылғы 5 шілде

Қызылов М. — Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы: Оқулық. — Астана: Фолиант, 2009. — 504 б

Қазақстан Республикасының кодексі әкімшілік құқық бұзушылық туралы [Текст] : - Алматы : Баспа, 2001. - 256б. с
Баянов Е. Әкімшілік құқық. Оқулық. Алматы 2007 ж.
Сейдеш, Б. Б. 
Әкімшілік құқық пәнібойыншадәрістер: учебное пособие. - Алматы :Дәнекер, 2004. - 139 б

Жумабаев К.С. «Құқық негіздері», Практикум, Ақтөбе, 2014 ж.
Өзбекұлы С., Қопабаев Ө. Мемлекет жəне құқық теориясы. –Алматы, 2006. Ахметов Р.И. Основные понятия термины административного права.Алматы; 1999;


Бекіту
Кері байланыс

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

«Әкімшілік процеске қатысатын жеке және заңды тұлғалардың құқықтық сауаттылығы неліктен маңызды?» тақырыбында инфографика құрастыру

«Бекіту» әдісі

  • Мен көп жаңа мағлұмат алдым

  • Бұл менім өміріме қажет болуы мүмкін

  • Сабақта ойланатын нәрселер көп болды

  • Сабақ барысында барлық туындаған сұрақтарға жауап алдым

  • Сабақта мен адал жұмыс

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


«Ең үздік жауап»

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Ақпараттық карточка

А4, конспект

1   2   3   4   5   6




Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Халықаралық құқық

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Халықаралық жария құқығы түсінігі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтау

Сабақтың мақсаты

Халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіреді және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


мұғалімнің оқушылармен сәлемдесуі

«Миға шабуыл» әдісі бойынша суреттерді пайдалану арқылыоқушыларды жаңа сабақпен таныстыру:

- Бұл слайдта қандай суреттер көрсетіледі?

- Бұл суреттерді жаңа сабақтың тақырыбымен қалай байланыстыра аласыз?

- Жаңа сабақты жақсы түсіну үшін Сіздермен бірге халықаралық жария құқығы туралы бейнематериал көрейік. Осы бейнематериалға негізінде келесі сұрақтарға жауап берейік:

- «Халықаралық құқық» ұғымын қалай түсінесіз?

- Халықаралық құқықтың міндеттері мен функциялары қандай?

Оқушылар «халықаралық құқық» ұғымына өз түсініктерін береді

Халықаралық құқықтың міндеттері мен функциялары туралы ойлану.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






Кулжабаева Ж.О. Международное публичное право. Алматы, 2006

Жаңа білім

Топтық / жұптық жұмыс

1 топ - Халықаралық жария құқығының түсінігі, қызметі мен міндеттері.

Халықаралық жария құқығының түсінігі

қызметі мен міндеттері







ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

2-топ - Жария және жеке құқықтың айырмашылықтары;

Жария және жеке құқықтың

айырмашылықтары







ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

3-топ - Халықаралық құқықтың пайда болуы мен дамуының тарихы;

Халықаралық құқықтың пайда болуы мен дамуының тарихы







ЕББҚ оқушыға тапсырмаларды орындау үшін уақытты шектемелмей, оқушы жазуын соңына дейін бітіруіне мүмкіндіктер жасалады.

4-топ - Халықаралық құқықтың қайнар көздері;

Халықаралық құқықтың қайнар көздері;




ЕББҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

5-топ - Халықаралық құқықтың қағидаттары.

Халықаралық құқықтың қағидаттары











Жалпы сабақты талқылау. Сабақты қорытындылай келе, жаңа сабақты шоғырландыру мақсатында мұғалім қазіргі заманғы халықаралық құқықтың ерекшеліктеріне назар аударады.

ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды


Оқушылар «халықаралық құқық» ұғымына анықтама береді

Оқушылар халықаралық құқықтың қағидаттарын жазады

Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

дескриптор:

Оқушылар «халықаралық құқық» ұғымына анықтама береді,

•Халықаралық жария құқықтың міндеттері мен қызметтері туралы пайымдаулар жасайды.

дескриптор:

Оқушылар халықаралық құқықтың қағидаттарын біледі;

Халықаралық құқықтың барлық принциптерін бір бірінен нақты ажырата алады;

Халықаралық құқықтың принциптерін бағалаңыз.

ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.

ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.

Международное публичное право: учебник. – 2-е изд., М43 перераб. и доп.\ Под ред. К.А. Бекяшева. – М.:, 2003. – 640 с.

Сарсембаев М. А. Международное право. Учебник. А., 2002

Международное право /Под ред.Н.Т.Блатовой.- М., 2001

Баскин Ю.Я., Фельдман Д.И. История между-народного права.

Бекіту
Кері байланыс

Сабақты қорытындылау

«Сэндвич кері байланысы» немесе «сэндвичті мақтан тұтады»

1-қабат- позитивті түсініктеме

сізге ұнады

2-қабат - сындарлы сын

жақсартуға және оны қалай жақсартуға болады

3-қабат - келешекке арналған оң пікірлер:

Маған ұнады, бірақ келесі жолы ...
Үйге тапсырма

«Халықаралық құқық қағидаттарын сақтаудың мәні қандай?» тақырыбына эссе жазыңыз.

«мақұлдау» әдісі

Мен көп нәрсені үйрендім

- Бұл менім өміріме пайдалы болады.

- Сабақта ойланатын тұстар көп болды.

  • Сабақ барысында туындайтын барлық сұрақтарға жауаптар алдым

Сабақта а) адал жұмыс жасадым және сабақтың мақсатына жеттім

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


«Ең үздік жауап»

Оқушылар бағалай критерий

лерімен өз деңгейлерін бағалайды

Ақпарат

тық карточка

А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Іс жүргізу құқығының негіздері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау

Сабақтың мақсаты

Халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіреді және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


. Шоу: "Енді біз құстар сияқты аспанға ұшуды, , балық сияқты суда жүзуді үйренген кезде, бізге тек бір нәрсе қалды – жер бетінде адам сияқты өмір сүруді үйрену". Автор бұл сөздермен не айтқысы келді? Оны қалай жасауға болады?

Сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен танысу.

Видеосюжет көру.

Негізгі:

  • Халықаралық келісім шарттар, құқықтық дәстүрлер, құқықтың негізгі қағидалары.

Қосымша:

  • халықаралық ұйымдардың актілері, халықаралық сот және төрелік органдардың шешімдері.

Оқушылар тарихи анықтама. Заманауи халықаралық құқықтың ерекшеліктері. Халықаралық құқықтың дереккөздерімен танысады


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



ҚР Конституциясы. А.,2017

Международное право

https://www.youtube.com/watch?v=zCQdCiaXxOQ





Жаңа білім

1 тапсырма Топтық / жұптық жұмыс

Халықаралық құқық дереккөздерінің қандай түрлеріне жататынын анықтаңыз:

1. Біріккен Ұлттар Ұйымының Жарғысы 1945 ж.

2. ТМД экономикалық сотының регламенті 1997 ж.

3. Адам құқықтары жөніндегі Еуропалық соттың шешімі 2002 ж.

4. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы 1948 ж.

5. 1949 жылғы соғыс құрбандарын қорғау туралы Женева конвенциялары

6. Біріккен Ұлттар Ұйымының Босқындар мәртебесі туралы Конвенциясы 1951 ж.

7. Біріккен Ұлттар Ұйымының Бала құқықтары туралы Конвенциясы 1989 ж.

8. Адам құқықтары жөніндегі Еуропалық соттың 1975 ж. шешімі: Бельгияға қарсы Бельгия полициясының ұлттық кәсіподағы.

9. Бала құқығы декларациясы 1959 ж.

ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

2 тапсырма Топтық / жұптық жұмыс

Қандай халықаралық сот инстанцияларының юрисдикциясында келесі талаптарды қарау кіреді?

1. Зейнетақы төленбеуіне байланысты зейнеткер К. Қазақстан үкіметіне талап-арыз.

2. Басқа елдердің аумағында жергілікті әскери қақтығыстарға қатысқан ҚР азаматтарына қатысты талап.

3. Бұрынғы Семей ядролық полигонына іргелес жатқан аумақ тұрғындарының ҚР басшылығына денсаулыққа келтірілген зиянды өтеу туралы талап арызы.

4. Талап АҚ "КЕСОС" Қазақстанның "АҚ Шығыс энергетикалық компаниясы" байланысты Ресей негізсіз жоғарылатылған бағамен жеткізілетін электр.

5. Азамат П. ҚР Үкіметіне оның жылжымайтын мүлкін табиғи апатта жоюға байланысты талап-арызы.

6. "Лукойл" компаниясының салық тарифтерінің артуына байланысты ҚР Үкіметіне қойған талабы.

Жалпы сабақты талқылау. Сабақты қорытындылай келе, жаңа сабақты шоғырландыру мақсатында мұғалім қазіргі заманғы халықаралық құқықтың ерекшеліктеріне назар аударады.

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

Оқушылар халықаралық құқықтың негізгі көздері бойынша жауап береді

Оқушылар халықаралық құқықтың көмекші көздері бойынша жауап береді.
Сабақты қорытындылай келе, жаңа сабақты шоғырландыру мақсатында мұғалім қазіргі заманғы халықаралық құқықтың ерекшеліктеріне назар аударады.
Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Дескриптор:

- Оқушылар халықаралық құқықтың негізгі көздері бойынша жауап береді»

- Оқушылар халықаралық құқықтың көмекші көздері бойынша жауап береді.

ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.

ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.

Международное публичное право: учебник. – 2-е изд., М43 перераб. и доп.\ Под ред. К.А. Бекяшева. – М.:, 2003. – 640 с.

Сарсембаев М. А. Международное право. Учебник. А., 2002

Международное право /Под ред.Н.Т.Блатовой.- М., 2001

Баскин Ю.Я., Фельдман Д.И. История между-народного права. – М.,

года.
Хельсинский Заключительный акт 1975 г.

Бекіту
Кері байланыс

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Келесі сабаққа сіздің қарауыңыз бойынша оның құзыретіне кіретін кез келген құқық бұзушылық бойынша кез келген халықаралық сот сатысына талап арыздың жобасын дайындаңыз.

Чемодан. Себет. Ет тартқыш»

- Мен өзіммен не аламын.

- Маған нені қайта өңдеу керек.

- Не қажетсіз болып шықты.


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


«Ең үздік жауап»

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Ақпарат

тық карточка

А4, конспект