ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 22.11.2023
Просмотров: 24
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
№ 2
ТАҚЫРЫБЫ: «Дұрыс сөйлеу мәнері» | Мектеп «142 жалпы білім беретін мектеп» КММ | | ||
Ортақ тақырып: Мен кіммін және | | | ||
қандаймын? | | | | |
Күні: 14.09.2022 ж | | Педагогтің аты-жөні:Коштибаева А.Е | | |
| | | | |
Сынып/топ: | | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
| | | | |
Сабақтың оқу | 0.1.1.1 Ілікпе сөз бен фразаларды айтуда тыныс алуды реттеу. | |||
мақсаттары | 0.1.2.3 Интонацияларды ажырата алу және оларды айту. | |||
| 0.2.1.2 Кеңістікте бағдарлау (ойластырылып құрылған сахна алаңында), | |||
| түрлі қарқында қозғалу. | | ||
| 0.2.1.3 Өз әрекетін серігінің әрекетімен үйлестіру, оның қалай әрекет | |||
| ететінін алдын ала сезу. | | ||
| 0.3.1.6 Ым-ишара, дауыс ырғағы, ойын атрибуттарын қолданып таныс | |||
| әдеби шығармалар негізінде кейіпкерлердің бейнелерін жасау. | |||
| | | ||
Күтілетін нәтиже | Барлық тәрбиеленушілер: | | ||
| кеңістікте бағдарлау, түрлі қарқында қозғалу дағдылары қалыптасады; | |||
| ым-ишара қимылдарын орынды жасай біледі. | |||
| Тәрбиеленушілердің көпшілігі: | | ||
| интонацияларды ажыратады және оларды айтады; | |||
| дауыс ырғақтарын ажырата біледі. | | ||
| Кейбір тәрбиеленушілер: | | ||
| өз әрекетін серігінің әрекетімен үйлестіреді, оның қалай әрекет ететінін | |||
| алдын ала сезе біледі. | | ||
| | | ||
Тілдік мақсат | Тәрбиеленушілер: | | ||
| дыбыстарды, сөздерді дұрыс, нақты айтады; | |||
| сөз тіркестерін дұрыс қолданады. | | ||
| Көптілділік: | | ||
| сөз – слово – word | | ||
| тіл – речь – speech | | ||
| дауыс – голос – voice | | ||
| дауыс ырғағы – интонация – intonation | | ||
| Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: | | ||
| дауыс ырғағы, дыбыстарды, сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс айту. | |||
| Сабақта диалог/хатта қолданылатын тіл: | | ||
| | | |
11
| | Пікір алмасу сұрақтары: | | |
| | Дұрыс сөйлеу не үшін керек? | | |
| | Дыбыстарды, сөздерді дұрыс айтуға, дыбыстауға не көмектеседі? | ||
| | Дыбыстарды, сөздерді дұрыс айту үшін не істеу керек? | | |
| | | | |
Алдыңғы алған | | Сөз, сөз тіркестері, сөйлем туралы түсінік. | | |
білімдері | | Сөйлемнің эмоциялық бояулары туралы қарапайым түсінік. | ||
| | | | |
| | Жоспар | | |
| | | | |
Жоспарланған | | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
уақыт | | | | |
| | | ||
І. Дұрыс әсерлі | (Ұ) Педагог балаларды шаттық шеңберіне шақырып, амандасу | | ||
көңіл күй орнату. | рәсімін өткізеді. | | ||
0-1 минут | Біздің топта ұл-қыздар | | ||
| Тату-тәтті ойнаймыз. | | ||
| Әлемдегі бар адамға | | ||
II. Өмірлік | Тек жақсылық ойлаймыз. | | ||
(Ұ, Ө) «Дыбыстар әлеміне саяхат» | | |||
тәжірибені | Қуаныш фонограммаға қоршаған ортадағы көптеген әртүрлі | | ||
маңыздандыру. | дыбыстарды жазып алып келгенін айтады: адамдардың, | Үнтаспа, | ||
Мақсатты | жануарлардың, музыка аспаптарының, табиғат құбылыстарының, | табиғаттағы | ||
болжам. | көліктің т.б. | түрлі дыбыстар | ||
2-5 минут | Балалар көздерін жұмып, үнтаспадан түрлі дыбыстарды тыңдап, | | ||
| алған әсерлерімен бөліседі. | | ||
| (Ұ) Проблемалық жағдаят: | | ||
| Айсұлу кейбір балалардың сөздерді неге дұрыс айтпайтынын | | ||
| сұрайды. | | ||
| | | ||
Сабақтың | (Ө) Әліппе-дәптермен жұмыс. | Әліппе-дәптер | ||
ортасы | 1-тапсырма. Артикуляциялық жаттығуларды айнаға қарап | Айна | ||
III. Тақырып | жасайды. | | ||
бойынша жұмыс | (ПК) Сөздерді дұрыс айту үшін артикуляциялық жаттығуларды | | ||
6-25 минут | үнемі қайталап отыру керектігін айтып түсіндіреді. | | ||
| (Ұ, Ө) Артикуляциялық жаттығу жасау. | | ||
| «Күрекше» –жалпақ тілді шығарып,астыңғы ерінге ұстап тұру | | ||
| керек. | | ||
| «Инеше» –ауызды кең ашып,тілді алға қарай сүйірлей | Әліппе-дәптер | ||
| шығарып, 10 – 15 секунд ұстап тұру керек. | | ||
| «Төбешік» –аузыңды жартылай ашып,тілдің екі жақ шетін | | ||
| жоғары азу тістерге жапсырып, тілдің ұшын астыңғы тіске тіреп | | ||
| ұстау. | | ||
| «Түтікше» –жалпақ тілді ауыз қуысына шығарып,тілдің бүйір | | ||
| жақтарын көтеріп түтікшеге үрлеу. | | ||
| Жаттығуды жайлап жасау керек. Жаттығу жасап болған соң | | ||
| терең тыныс алып, демді қалыпқа келтіру | | ||
| (Ө) Әліппе-дәптермен жұмыс. | | ||
| 2-тапсырма. Тіл ұстарту жаттығуларын қайталайды. | | ||
| Ыр-ыр-ыр – жаттап алдым жыр. | | ||
| Ыр-ыр-ыр – айтылмайды сыр. | | ||
| Ай-ай-ай – болсын көңіл жай. | | ||
| Жаңылтпаш | | ||
| Асқат пен Мақсат | | ||
| Жамап-жасқап, | | ||
| | | |
12
Жасапты он шақты аспап. | |
Соның ішіндегі | |
Ақ сапты аспабы | |
Жап-жақсы аспап. | |
(Ұ, Ө) «Тәтті сөздер» ойыны | |
Сөздер қайда кездеседі: | |
– адамдар бір-бірімен сөйлескенде, | |
– ертегіде, | |
– өлеңде, | |
– әңгімеде, т.б. | |
Педагог: Олай болса, бір-бірімізге «тәтті сөздер» сыйлайықшы. | |
Тәтті сөздерге қандай сөздер жатады деп ойлайсыңдар? | |
– Кәмпит, балмұздақ, бал, т.б. | |
– Ал сөйлем дегеніміз не? | Әліппе-дәптер |
– Сөйлем сөздерден құралады. | |
– Кәне, осы тәтті сөздерді пайдаланып сөйлем құрастырып | |
көрейік. | |
– Мен кәмпит жедім. | |
– Мен балмұздақты жақсы көремін. | |
– Балды аралар жинайды, т.б. | |
(Ұ, Ө) Әліппе-дәптермен жұмыс.
3-тапсырма. Суреттегілердің атын ата. Олардың дыбысын келтір. Мысалы: маса, ара, жылан, ұшақ, тамшы, краннан аққан су.
(Ө) Әліппе-дәптермен жұмыс.
4-тапсырма. Біліп жүр. Пантомима (pantmimos) – оқиғаны сөзді қолданбай, ым-ишараның немесе дене қимылдарының көмегімен беретін сахналық қойылым.
Суретпен жұмыс. Сахнада актёр қандай өнер түрін көрсетіп тұр? (Ұ, Ө) Ойын: «Ыммен көрсет».
Сәлем, бері кел, тыныш, үндеме, күшті, жоқ, иә, сау бол, т.б.
(Ұ) Ойын-жаттығу: «Түзет».
Педагог ортада тұрады. Шеңберде тұрған балаларға допты кезек-пен лақтырып, бір сөзді бұзып айтады, бала сөзді түзетіп айтып, допты қайта педагогке лақтыру керек.
(Мітап – кітап, шөмке – сөмке, саушақ – саусақ). (ПК) Үш тілде сөздерді қайталату:
сөз – слово – word
тіл – речь – speech
дауыс – голос – voice
дауыс ырғағы – интонация – intonation
ІҮ. Сабақтың | (Қ) Айсұлу балаларға сабақ барысындағы өздерінің жұмыстарын Әліппе-дәптер, | ||
қорытындысы. | бағалауды ұсынады: | | қарындаштар |
Рефлексия | 1. Өз жұмысына көңілі толса, көңілді бетперденің суретін | ||
26-30 минут | бояйды. | | |
| 2. Өз жұмысына көңілі толмаса, көңілсіз бетперденің суретін бо- | ||
| яйды. | | |
| | Қосымша ақпарат | |
| | | |
Жіктеу – тәрбиенушілерге | Бағалау – тәрбиенушілердің | Пәнаралық байланыстар: | |
көмектесуді қалай жоспарладыңыз? | прогресс/білімін бақылауды | «Өзін-өзі тану», «Тіл | |
Қабілеттірек балаларға қандай тап- | қалай жоспарладыңыз? | дамыту және көркем | |
сырмалар беруді ойластырдыңыз? | | әдебиет», «Қоршаған орта- | |
| | | мен таныстыру» |
| | | |
13
Педагог қажеттіне қарай өз көмегін | Топтағы тәрбиеленушілердің | Құндылықтар: | |||||||
көрсетеді. | | | жұмысын, олардың өздік | дұрыс дыбыстау | |||||
| | | жұмыстарын қадағалау | дағдыларын | |||||
| | | арқылы. | | дамыту, мәнерлеп сөйлеу | ||||
| | | Қосымша сұрақтар арқылы. | дағдысын, дикциясын | |||||
| | | Дәптердегі жұмыстарын | қалыптастыру. | |||||
| | | (қорытынды, тапсырмалар) | | | ||||
| | | қарай отырып. | | | | |||
| | | Тәрбиеленушілер | | | ||||
| | | рефлексиясының қорытын- | | | ||||
| | | дыларын талдай отырып | | | ||||
| | | | | | | |||
Байқаулар | | Мына орынды | сабақтағы бақылауларыңызды | жазу үшін | |||||
Оқытудың/сабақтың | | пайдаланыңыз. | | | | ||||
мақсаттары қолжетімді | Өзіңіздің сабағыңыз туралы сол жақтағы бағанада жазылған | ||||||||
болды ма? | | сұрақтарға жауап беріңіз. | | | | ||||
Тәрбиеленушілер бүгін | | | | | | ||||
| | | | | |||||
неге үйренді? | | | | | | | |||
Оқыту ахуалы қандай | | | | | | ||||
болды? | | | | | | | |||
Тәрбиеленушілер ара- | | | | | | ||||
сында жіктелу бойынша | | | | | | ||||
әрекеттер табысты бол- | | | | | | ||||
ды ма? | | | | | | | |||
Уақыт кестесін | | | | | | | |||
ұстандым ба? | | | | | | | |||
Жоспардан тыс қандай | | | | | | ||||
ауытқулар жасадым және | | | | | | ||||
неге? | | | | | | | |||
Қорытынды бағалау | | | | | | ||||
Ерекше табысты болған екі сәтті (сабақ беруде болсын, оқытуда болсын) атаңыз. | | ||||||||
1: | | | | | | | |||
2: | | | | | | | |||
Сабақты жақсы өткізуге ықпал ететін екі жағдайды (сабақ беруде болсын, оқытуда болсын) атаңыз. | |||||||||
1: | | | | | | | |||
2: | | | | | | | |||
Сынып жайында және оның жеке тәрбиеленушілері жайында қандай жаңалық білдім және ол келесі | |||||||||
сабағымды өткізуіме әсерін тигізе ме? | | | | |