ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 22.11.2023
Просмотров: 36
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні: физика | | | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 9 «Б» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы: | Еркін және Еріксіз тербелістер. Резонанс. | ||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) | 9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау; 9.2.5.11 резонанс құбылысын сипаттау; | ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады:Еркін және еріксіз тербелістер мен резонанс туралы біледі, физикалық мағынасын түсінеді Механикалық тербелістердіңерекшеліктеріне қарай сипаттау. Тербеліс түрлерінің болуы күштерге байланыстылығын анықтай алады. Ергкін және еріксіз тербелістер мен резонанстарға сапалық есептер шығару Көптеген оқушылар істей алады:Еркін және еріксіз тербеліс және резонанс айырмашылықтарын талдайды булану факторларын анықтайды. Кейбір оқушылар істей алады: Еркін және еріксіз тербеліс және резонанс анықтамасын айтады, олардың айырмашылықтарын ажыратады, тұрмыстық мысалдармен дәлелдейді | ||
Бағалау критерийі |
| ||
Тілдік мақсат | Оқушы еркін , еріксіз тербеліс және резонансқа ауызша анықтама береді, сызба түрінде жүйелейді. Еркін тербеліс-free vibration Еріксіз тербеліс-inevitable vibration Резонанс-resonаnce Математикалық маятник-mattematical pendulum Серіппелі маятник-spring pendulum | ||
Құндылықтарды дарыту | Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерте отырып. Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – сәйкестікті табу, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы. | ||
Пәнaрaлық бaйлaныс | математика, жaрaтылыстaну | ||
Қосымшa бiлiм | Бiлeдi: тербелістің түрлері жaйлы бiлeдi Бiлуi кeрeк: Еркін және еріксіз тербелістер, резонанстың пайда болуын сипаттауды және табиғатт, өмірде осы құбылыстaрды нақты ажыратып қай жерде қалай қолданатындығын біледі. | ||
Aлдыңғы білім: | Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері. | ||
| |
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I.Ұйымдастыру Сыныпты топқа бөлу II.Үй тапсырмасын сұрау Сәйкестікті табу. III. Жаңа сабақты түсіндіру а.Ой тастау б.Галереяны шарлауі IV. Қорытындылау Блум күлтешесі V.Үйге тапсырма | Ресурстар | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І.Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу «Қима қағаз» әдісі | Сынып оқушыларымен сәлемдесіп. Сабаққа қатысуларын қадағалап. Назарларын сабаққа аудару. Сыныпты топқа бөлу. «Еркін тербеліс» , «Еріксіз тербеліс», «Резонанс» қатысты сөздермен топтасарды 1,2,3 топ 1 топ – еркін тербелісі 2 топ – еріксіз тербеліс 3 топ – резонанс | Сөздер жазылған қима қағаздар | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (білу, түсіну) Жұптық жұмыс | 1-тапсырма: Сәкестікті тап Жұптық жұмыс
І Тапсырма «Сәйкестікті тап» Топ аты Оқушылар аты-жөні
Дескриптор: -Берілген сұрақтардың жауабын біледі. -формуланы және өлшем бірдіктерді сәйкесендіре біледі -тапсырманы толық орындайды Жұптасып тапсырманы орындайды. Тапсырмадағы бос орынға жауаптарды сәкесінше тауып жапсырады . анықтамаларды, физикалық шамалар мен өлшем бірліктерін ажыратады. Тапсырманы келесі топпен ауысып жауап парағымен тексереді. | Тапсырма жазылған қағаз, жауптар, қағаз желім Жауап парағы | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ауызша кері байланыс: | Екі-екіден топтар тапсырмаларын ауыстырып тексеріп балын қояды Оқушылар өз жұмыстарының нәтижесімен таныстырады | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой шоғырландыру, «Ой қозғау» | 2 стақанға су құйып 1 стақанға бетіне ши қойып 2 стақанның жиегін ысқылай отырып дыбыс шығару арқылы резонансты үдету. Не болғандығын байқатып сұрақ қою арқылы жаңа сабаққа ой шақырамын Еркін тербеліс-free vibration Еріксіз тербеліс-inevitable vibration Резонанс-resonаnce Математикалық маятник-mattematical pendulum Серіппелі маятник-spring pendulum Жасалған тәжірибеден не байқағандығын қорытындылайды. | Штатив, колба, спирт шамы , шыны пластина, су,мұз кесегі. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(Қолдану, талдау). Жаңа сабақ бойынша поспер қорғау Сапалық және сандық есептер ақылы тақырыпты қорытындылайды.. | ІІ Тапсырма «Галереяны шарлау»әдісі бойнша еркін тербеліс, еріксіз тербеліс және резонанс тақырыбына байланысты әр топ постерге тақырыпқа сай суреттер салып қажетті суреттерді пайдаланып тақырыпты қорғайды. Дескриптор: -Тақырыпқа сай сурет таңдай білді 1 балл - еркін тербеліс пен еріксіз тербелістерді ажырата біледі.Резонанс қандай жағдайда пайда болады. 1балл 1 балл -тақырыптың физикалық мағынасын түсіндіре алды. 1 балл ІІІ Тапсырма «Блум күлтешесі» Әр топқа жеке тапсырма жазылған гүл күлтешесі беріленді. Күлтешеге сапалы есептер мен сұрақтар беріледі. Сұраққа дұрыс жауап берілсе гүл құралады. Дескриптор: -Физикалық мағынасын аша алды. 1 балл -Жапырақты толық жинайды 1 балл Қабырғаға дайын болған постер ілінеді. «Галереяға саяхат»- топтар кабинет ішінде қозғалысқа түсіп, қабырға газетіне қарап, сараптап талдат топ мүшесі қорғайды, ойларын дәлелдейді Әрт топтағы оқушылар күлтешедегі сапалы есептерге жауап беріп, сандық есептерді шығару арқылы күтешеден түймедақ гүлін құрайды. Сұрақты тап 1. а) Дене сыртқы күштің әрекетінсіз тербеледі; б) Механикалық энергия азаяды, ал амплитуда кемиді; в) Тербеліс тез өшеді. 2. а) Мәжбүр етуші күш әрекетінен периодты қозғалыс жасайды; б) Дене сыртқы күштің әрекетінен тербеледі; в) Үйкелісті жеңуге кететін энергия үнемі толықтырылып отырады. 3. а)Үйкеліс күші қозғалысқа қарсы бағытталған; б) энергия шығыны әсерінен өшеді; в) энергия тек қозғалыс басында ғана беріледі. 4. а) жол құрылысында; б) үйдің іргетасын құйғанда; в) құйматасты немесе сусыма нәрселерді тығыздау үшін пайдаланылады. | Постер, қажетті қима суреттер. Тапсырма жазылған күлтеше, қағаз желім | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы Рефлексия | «Кілтті сөздер» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту. Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын. Мен білдім. Маған әлі де көмек қажет кері байланыс кестесін толтыру Оқушылар сабақтың басындағы ағылшын тілінде айтылған кілт сөздерді суреттер арқылы қайталап айтып шығады. Оқушылар Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын. Мен білдім. Маған әлі де көмек қажет кестесіне смайликтер жабсыру арқылы кері байланыс береді. | стикер | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: §28 Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс Бағалау. Кері байланыс жабыстырғышқа жазып өту. Бағалау парағы Сыныбы Тобы
13-9= «4» 8-4= «3» Үй жұмысын күнделікке тіркеу | Күнделік | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? | Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: топтық жұмыс 2: постер қорғау Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін |