Файл: Білім беру йымыны атауы 13 орта мектебі кмм пні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 29

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы

№13 орта мектебі КММ

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Бөлім:

Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым

Тәжірибеден өтушінің аты-жөні:

Сағиғалиева Г.С

Күні:

29.04.2022

Сынып: 6 «ә»

Қатысушылар саны: 26

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Асқар Алтай «Прописка» әңгімесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.1. шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.

6.2.1.1.шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін шығарма композициясындағы эпизодтарды біледі;

Көпшілік оқушылар үшін шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді;

Кейбір оқушылар үшін шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Тәжірибеден өтушінің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтыңбасы

(2 мин)



Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сынып қатысымын тексеру және тәртіп пен тазалықты қадағалау.


Мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындалады.





Оқулық, жұмыс дәптері

Қызығушылықты ояту
(5 мин)

Ойтүрткі:

  • Әңгіменің басты кейіпкері кім?

  • Әңгімеге желтоқсан оқиғасының қандай қатысы бар?

  • Архаттың жолға шығу себебі неде?

  • Архат не себептен көздеген жеріне уақытында жете алмады?


Дескриптор:

  • Сұрақтарға нақты әрі толық жауап береді.







Сұрақтар


Жаңа білім
(6 мин)

(2 мин)

1-тапсырма. Әңгіменің эпизодтық тақырыптарын рет-ретімен орналастырыңыз.

1.Өскеменнен Күршімге жол тартқан шағын сары автобус;

2.Наурыз өтіп, сәуір туса да сыр бере қоймаған Алтай табиғатына қарап ойға шомған Архат;

3.Туған жерге жол салғызған «Сергелдең сері»;

4.«Желтоқсаншы» деп байбалам салған Николай бригадирдің әлегі;

5.Шағын сары автобус жолаушыларын үрейге салған Алтайдың тентек желі;

6.Боранмен арпалысқан жолаушылар;

7.Боранға қарсы шыққан үш жігіт;

8.Самарға жеткен сары автобус;

9.Үш жігіттің хабары;

10.Ымырт аязынан тітіркенген Архат.
Кері байланыс «Жұдырық алақан»



Дескриптор:

  • Әңгіме мазмұны бойынша эпизодтарды рет-ретімен орналастырады.



Оқушылар тапсырманы толық түсініп орындаса алақанын, аздап қиналса үш саусағын, тапсырманы мүлде орындамаса жұдырығын көрсетеді.


Қ/Б: жұлдыздар
Жарайсың»

Өте жақсы!



Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың ортасы
(7 мин)

(2 мин)

(10 мин)


(5 мин)




2-тапсырма. Шығарманың тарихи маңызын айтыңыз және кейіпкерлердің көркемдік құндылығына баға беріңіз.


Тарихи маңызы

Көркемдік құндылығы









Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі



3-тапсырма. ЖЖ

Ойтолғаныс кезеңі «Тұжырым мен себеп»

Шығарманың көтерілген идеясы мен тақырыбына сай маңызды деп тапқан бір эпизодты таңдаңыз. Сол эпизод пен желтоқсан оқиғасын байланыстыра отырып, бір тұжырым жасап кестеге жазып, келесі бағанға себебін жазыңыз. (неге мұндай тұжырымға келдіңіз, бұл тұжырым нені білдіреді?).
«Веер әдісі» ТЖ

Әр қатар фантастика жанрында әңгіме құрастырыңыздар.


Дескриптор:

  • Шығарманың тарихпен байланысын айтады;

  • Кейіпкерлердің оқырманға берер көркемдік құндылығын бағалайды.


Жасыл түс - тапсырманы толық орындадым;

Сары түс - қиындық тудырды;

Қызыл түс - тапсырманы орындай алмадым.

Дескриптор:

  • Әңгіменің маңызды бір эпизодын алады;

  • Желтоқсан оқиғасын байланыстыра отырып, тұжырым жасайды;

  • Не үшін мұндай тұжырымға келгенін түсіндіреді.


Әр қатар өздеріне фантастика жанрында бір тақырыпты алып, сол бойынша қиялдарын қосып, әңгіме құрастырып жазады.





Қ/Б: смайликтер


Жарайсың!

Өте жақсы!


Қ/Б: жұлдыздар

Қ/Б: үш шапалақ





Оқулық, жұмыс дәптері

Таратпа материалдар

А4

Сабақтың соңы

Кері байланыс

(5 мин)






Оқушылар сабақ барысында жұмыс жасауына сай қай білім шыңында екендіктерін айтады.



1-10 балдық жүйе бойынша бағалау