Файл: Сабаты таырыбы Магнит рісі. Магнит индукциясыны векторы. Бры ережесі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 236

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Заттың магниттік қасиеттері.

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Магнит өрiсi


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заттың магниттік қасиеттері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.3.4.3 – магниттік материалдардың(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл детекторлар) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:

Көптеген оқушылар істей алады:

Кейбір оқушылар істей алады:

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру


МИНИтест сұрақтары:
1.«Электр тогы ұғымын» физикаға енгізген ғалым?
А) Ампер.  В) Вольта.  С) Ом
2. Электр заряды қоршаған кеңістікте қандай өріс пайда болады?
А) гравитациялық өріс. 
В) электр өрісі.
С) магнит өрісі
3. Өткізгіштерді қалай жалғағанда тізбектегі кернеу тұрақты болады?
А) тізбектей.
В) аралас.
С) параллель
4. Металдарда негізгі заряд тасушылар қандай бөлшектер?
А) электрондар.  В)кемтіктер.  С) электрондар және кемтіктер
5. Шамнан 5 секунд ішінде 45 Кл заряд өткенде ток күші неге тең?
А) 225 А.  В) 9 А.  С) 15А

Жаңа сабақ

Топтық жұмыс

1 топ- Магниттік өтімділік

2 топ-Ферромагнетиктер

3 топ-Неодим магнитері және олардың қолданылуы







Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5




ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Арман –ПВ баспасы 2019

Закирова Н.А.,АшировР.Р.
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер



Бекіту тапсырмалары


Қар кесегі әдісі бойынша есептер шығару

1.Магнит атауы қалай шыққан?

2.Ампер гипотезасының мәнісі неде?

3. Магнит өтімділік дегеніміз не?

4. Қандай заттарды пара- және

диамагетиктер деп атайды?

5. Ферромагнетиктер деген не?

6. Ферромагнетиктердің негізгі

қасиеттерін атаңдар.

  1. Фериттер дегеніміз не?

28-жаттығу есептері

Оқулықпен жұмыс 193-бет




Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §29 тақырыпты оқу


Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл







Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жасанды магниттер.Соленоид

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Магнит өрiсi


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жасанды магниттер.Соленоид

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.3.4.4 - жасанды магниттерді эксперимент жүзінде жинау және қолданылу аясын түсіндіру;

10.3.4.5- соленоидтың магнит өрісіне әсер ететін факторларды сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: тұрақты магнит тудыратын магнит өрістерінің табиғатын сипаттай алады

Көптеген оқушылар істей алады: Электромагнитті жасау үшін магнит өрістері мен ағысына қатысты білімді қолдана алады

Кейбір оқушылар істей алады: соленоидтың магнит өрісіне әсер ететін факторларды сипаттайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру
Кім жылдам? әдісі бойынша есептер шығару

1.Магнит атауы қалай шыққан?

2.Ампер гипотезасының мәнісі неде?

3. Магнит өтімділік дегеніміз не?

4. Қандай заттарды пара- және

диамагетиктер деп атайды?

5. Ферромагнетиктер деген не?

6. Ферромагнетиктердің негізгі

қасиеттерін атаңдар.

6. Фериттер дегеніміз не?

Жаңа сабақ

Тәжірибелік жұмыстардың парақтары таратылады жұпта (5-6 жұп) жұмыс істеу тапсырылады. Кейін қажетті материалдар мен жабдықтарды жинап, аяқталған электрмагниттерін құрастыру тапсырылады. Оқушыларға өз құрылғыларын қалай құру керектігі туралы кеңестер мен ақпараттар беріледі.

Жасанды Магнит қалай жасалады?



Мұғалімнің қызметі: оқушылардың құрылғыларды құрастыра білуі үнемі бақыланады,соның ішінде олар командада қаншалықты жақсы ұйымдастырып, жұмыс істей алатындығын бақылайды.

Содан кейін оқушыларға катушка арқылы өтетін электр тогын өлшеуді қалай жүргізу керектігі туралы нұсқау берді.



Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды

Оқушылардың қызметі: жеке топтар практикалық жұмыс бойынша берілген нұсқаулықтарға сәйкес ұсынылған материалдарды пайдалана отырып, электромагниттерді жинайды.

Оқушылардың әрекеті:

Олар магниттермен таңдалған скрепкалардың санын есептейді және ондық электрондық балансты пайдалана отырып, олардың массасын табады.

Оқушылардың әрекеті: оқушылар электрмагнит құралдары арқылы өткізіп, ағындарды өзгертеді және электромагнитті күштің беріктігіне әсер ету үшін соленоид катушкасының (N) әртүрлі бұрылыстарын қолдана отырып эксперимент жасайды.

Талқылау:

Практикалық парақ 2

Практикалық парақ 3



Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5



ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Арман –ПВ баспасы 2019

Закирова Н.А.,АшировР.Р.
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер






Ашық Микрафон әдісі бойынша сабақты бекіту.

Сұрақ № 1: магнит өрісінің үш көзін атаңыз.

Ж: үш магниттік өріс көзі:

а)тұрақты магнит

б) электромагнит

с) токпен өткізгіш
Сұрақ № 2: тұрақты магнит пен электрмагнит арасындағы айырмашылық қандай?

Мүмкін жауап: электромагнитте магнит өрісі катушканың сым орамасымен және жұмсақ темір өзекшеге бекітілген Электр тогының көмегімен жасалады. Қоректендіруді өшіргеннен кейін, жұмсақ темір магниттілігін жоғалтады.

Тұрақты магнит ферромагнитті материалдан жасалған, ол күшті сыртқы магнит өрісімен магниттенеді. Қолданылатын магнитті қатты материал сыртқы магнит өрісін өшіргеннен кейін магниттіліктің бір бөлігін сақтайды.
Сұрақ № 3: жасанды магнит түрлері қандай?

Мүмкін жауап: олар

1) стрежінді магнит

2) таға тәрізді

3) цилиндрлік магнит

4) соленоид

5) электр магнит

6) тұрақты магнит

Табиғи магнит-табиғатта табиғи түрде пайда болатын магнит. Барлық табиғи магниттер тұрақты магниттер, яғни олар өз магниттік күшін жоғалтпайды. Табиғи магниттер әлемнің түрлі бөліктерінде құмды шөгінділерден табуға болады.

Айырмашылық табиғи магниттер жасанды магниттер қарағанда әлдеқайда күшті
Сұрақ №4: Соленодта магнит өрісі қалай жүреді? Сіз өзекті магниттің көмегімен Солтүстік және Оңтүстік полюсті анықтай аласыз ба? Түсіндіру.

Мүмкін жауап: соленоид-оқшауланған мыс сымының N бар катушка. Магнит өрісінің күштік желілері ток арқылы өтетін соленоид айналасында қалыптасады. Ол жасайтын магнит өрісі өзек магниттің магнит өрісіне ұқсайды. Ток жүргізетін соленоидта пайда болатын қозу сызықтары келесі суретте көрсетілген.



Сұрақ № 5: магнит пен соленоид арасындағы айырмашылық неде?

Мүмкін жауап: магнит пен соленоидтың арасындағы айырмашылық: Магнит – бұл кейбір металлдарды магнетизммен тартатын материалдың бөлігі, ал электр тогы арқылы өтетін кезде магнит сияқты әрекет ететін сым – соленоид .





Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §


Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Практикалық сабақ №14 «Сапалық және мәтінді есептер шығару» БЖБ №7

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Магнит өрiсi


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Практикалық сабақ №14 «Сапалық және мәтінді есептер шығару» БЖБ №7

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.3.4.2 – сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттайды

Көптеген оқушылар істей алады:Ампер және Лоренц күшіне

Кейбір оқушылар істей алады: Сапалық және мәтінді есептер шығарады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

Ашық Микрафон әдісі бойынша сабақты бекіту.

Сұрақ № 1: магнит өрісінің үш көзін атаңыз.

Ж: үш магниттік өріс көзі:

а)тұрақты магнит

б) электромагнит

с) токпен өткізгіш
Сұрақ № 2: тұрақты магнит пен электрмагнит арасындағы айырмашылық қандай?

Мүмкін жауап: электромагнитте магнит өрісі катушканың сым орамасымен және жұмсақ темір өзекшеге бекітілген Электр тогының көмегімен жасалады. Қоректендіруді өшіргеннен кейін, жұмсақ темір магниттілігін жоғалтады.

Тұрақты магнит ферромагнитті материалдан жасалған, ол күшті сыртқы магнит өрісімен магниттенеді. Қолданылатын магнитті қатты материал сыртқы магнит өрісін өшіргеннен кейін магниттіліктің бір бөлігін сақтайды.
Сұрақ № 3: жасанды магнит түрлері қандай?

Мүмкін жауап: олар

1) стрежінді магнит

2) таға тәрізді

3) цилиндрлік магнит

4) соленоид

5) электр магнит

6) тұрақты магнит

Табиғи магнит-табиғатта табиғи түрде пайда болатын магнит. Барлық табиғи магниттер тұрақты магниттер, яғни олар өз магниттік күшін жоғалтпайды. Табиғи магниттер әлемнің түрлі бөліктерінде құмды шөгінділерден табуға болады.

Айырмашылық табиғи магниттер жасанды магниттер қарағанда әлдеқайда күшті
Сұрақ №4: Соленодта магнит өрісі қалай жүреді? Сіз өзекті магниттің көмегімен Солтүстік және Оңтүстік полюсті анықтай аласыз ба? Түсіндіру.

Мүмкін жауап: соленоид-оқшауланған мыс сымының N бар катушка. Магнит өрісінің күштік желілері ток арқылы өтетін соленоид айналасында қалыптасады. Ол жасайтын магнит өрісі өзек магниттің магнит өрісіне ұқсайды. Ток жүргізетін соленоидта пайда болатын қозу сызықтары келесі суретте көрсетілген.



Сұрақ № 5: магнит пен соленоид арасындағы айырмашылық неде?

Мүмкін жауап: магнит пен соленоидтың арасындағы айырмашылық: Магнит – бұл кейбір металлдарды магнетизммен тартатын материалдың бөлігі, ал электр тогы арқылы өтетін кезде магнит сияқты әрекет ететін сым – соленоид .

Жаңа сабақ


Электромагнетизм, магнит тізбектерін есептеу

Үлгі 1:Болат сақинаның магнит өткізгіштілігі µ=4000, және 300 бір текті екі ораммен оралған. Сақинаның қимасы шеңбер тәріздес, ауданы S= 0,8 см2 , сыртқы диаметрі Д= 50мм. Егер I=2A, I=4,5 ток өтсе, сақинаның ішкі магнит өрісінің энергиясын анықтаңыз.

Шешуі:

Жалғанған екі катушканың магнит өрісінің энергиясы:



Энергияны анықтамастан бұрын, L1, L2және М анықтауымыз керек. Бірінші катушканың индуктивтілігін табуымыз керек.



op , ( ) теңдігінен, сақинаның көлденең қимасының d диаметрін анықтаймыз





Индуктивтілік



Екінші катушканың индуктивтілігін есептейміз



Екі катушканың өзара индуктивтілігін анықтаймыз:



белгілі болған соң, екі катушканың энергиясын табамыз:

а) бір бағытта өтіп жатқан ток кезінде:



б) қарама-қарсы бағытталған ток кезінде:



Үлгі 2:Сыртқы диаметрі және ішкі диаметрі болатын раманың ұзындығының жартысы тік бұрышты көлденең қиамсы бар, мыс сыммен біркелкі ораммен оралған. Егер катушканың магнит индукциясы болып табылса, орам санын, индуктивтіліг, қажетті сым ұзындығын (орау үшін) анықтау керек. Катушкадағы ток .

Шешімі:

Орам рамасының ұзындығының жартысынан жасалғанына байланысты, түзу катушкалар үшін формулаларға сәйкес жүргізу керек.

Катушканың өріс кернеулігі:



мұндағы





Өріс кернеулігін төмендегі қатынас арқылы анықтаймыз:



Осыдан



Содан



Катушканың индуктивтілігін анықтаймыз:



Немесе




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5



ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Арман –ПВ баспасы 2019

Закирова Н.А.,АшировР.Р.
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер






1. Квадрат тӛбелерінде бірдей +2*10-7Кл оң зарядтар орналасқан. Квадраттың центріне теріс заряд орналастырған. Зарядтар жҥйесі тепе-теңдік қалпын сақтау ҥшін оның шамасы қандай болуы қажет?
a) 19,2*10-7 Кл.
b) 1,92*10-7 Кл.
c) 1,92*10-9 Кл.
d) 12,3*10-9Кл
e) 12,3*10-7Кл
2. Екі q1=1 нКл және q2=-2нКл нҥктелік электр зарядтары ауада бір-бірінен d=10 ара қашықтықта орналасқан. q1 зарядтан r1 = 9 см және q2 зарядтан r2 = 7 см қашықтықта орналасқан А нҥктесіндегі осы зарядтар тудырған ӛрістің Е кернеулігі мен потенциалын анықтаңыздар.
a) Е = 0,358 В/м; φ = — 157 В.
b) Е = 35,8 кВ/м; φ = 157 В.
c) Е = 358 кВ/м; φ = — 157 В.
d) Е = 3,58 В/м; φ = 157 В.
e) Е = 3,58 кВ/м; φ = — 157 В.
3. Зарядының беттік тығыздығы σ =0,2 нКл/см2 тең бірқалыпты зарядталған радиусы R=10-2 тең тҥзу шексіз цилиндр тудырған өрісте q=25 нКл нүктелік заряды орналасқан. Егер заряд цилиндр ӛсінен r=10-1 м қашықтықта орналасқан болса, онда зарядқа әсер ететін F күшті анықтыңыздар.
a) F = 565 нН
b) F = 748 кН
c) F = 565 мкН
d) F = 748 мкН
e) F = 565 Н
4. Жазық ауа конденсаторы жалпы ауданы 100 см2 тең, бір-бірінен 4 мм қашықтықта орналасқан екі пластинадан тұрады. Конденсатор 200 В батареямен зарядталып, кейін одан ажыратылған. Астарлар арасындағы қашықтықты екі есеге арттыру үшін қандай жұмыс істелінуі қажет? Есепті конденсатор батареядан ажыратылмаған жағдай үшін де шығару қажет.
a) А = 2,36*10-6 Дж; А1 = 1,106*10-7 Дж.
b) А = 4,42*10-6 Дж; А1 = 1,106*10-7 Дж.
c) А = 2,36*10-9 Дж; А1 = 1,106*10-7 Дж.
d) А = 4,42*10-7 Дж; А1 = 1,106*10-7 Дж.
e) А = 2,36*10-7 Дж; А1 = 1,106*10-7 Дж.
5. Сыйымдылығы С1=3 мкФ тең конденсатор U=40 В потенциалдар айырмасына дейін зарядталған. Ток көзінен ажыратылған конденсаторды сыйымдылығы С2 = 5 мкФ тең зарядталмаған басқа конденсаторға пралллель жалғаған. Екінші конденсаторды жалғау мезетінде пайда болған ұшқынға қанша W энергия шығындалған?
a) W=15 мДж.
b) W=1,5 кДж.
c) W=15 кДж.
d) W=0,15 мДж.
e) W=1,5 мДж.





Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §


Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл







Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электромагниттiк индукция заңы.


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Магнит өрiсi


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электромагниттiк индукция заңы.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.3.5.1- магнит ағыны өзгеруі салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсіндіру;

10.3.5.2- Ленц ережесін түсіндіру;


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: магнит ағыны өзгеруі салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсінеді

Көптеген оқушылар істей алады: Ленц ережесін түсінеді

Кейбір оқушылар істей алады: Электромагниттiк индукция заңына есептер шығара алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

Ашық микрафон әдісі бойынша оқушылар үй тапсырмасы бойынша бір-біріне сұрақтар қояды

1.Қандай магниттерді жасанды деп атайды?

2.Жасанды магниттің қандай түрлері бар?

3.Жасанды магниттік қалай жасайды ?

4.Магниттер қайда қолданылады?
Жаңа сабақ

1 топ-Электромагниттік индукция құбылысын қорғайды

2 топ Электромагниттік индукция заңы

3 топ Ленц ережесі

Тақырыптарды слайд бойынша қорғайды.




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды





Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5




ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Арман –ПВ баспасы 2019

Закирова Н.А.,АшировР.Р.
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер



Бекіту тапсырмалары

30-жаттығу

Жеке жұмыс

№1 Сымнан жасалған сақина индукциясы 0,5 Тл біртекті магнит өрісінде сақина жазықтығы осы өрістің күш сызықтарына 300 бұрыш жасайтындай орналасқан.Сонымен қатар сақина арқылы өтетін магнит ағыны 24 Вб.Сақинаның радиусын анықтаңыз.

№2 Орам саны 400 саленоидтағы индукция ЭҚК-і 100В болған кездегі магнит ағының өзгеру жылдамдығын анықтаңдар.

№3Шарғыны тесіп өтетін магнит ағыны уақыт өте келе 245-суреттегідей өзгереді.Шарғыдағы индукция ЭҚК-інің өзгеру графигін салыңдар.

№4 Тізбектегі ток күші 5 А –ге дейын арқанда ,индуктивтілігі 0,04 Гн шарғының магнит өрісінің энергиясын анықтаңыз.

Сұрақ-Жауап сабақты қорытындылау.

1.Электромагниттік индукция құбылысының мәні неде?

2.Қандай шарт кезінде тұйыөталған өткізгіш контурда индукциялық ток пайда болады?

3.Магнит ағыны нені сипаттайды?

4.Қандай өрісті құйынды өріс деп атайды?

5.Электромагниттік индукция заңының мәні неде?

6.Ленц ережесі бойынша нені анықтайды?




Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §

31 тақырыпты оқу

Электромагниттік индукция қайда қолнылатынына зерттеу жұмысын жасап баяндама дайындау.

Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл








Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электромагниттік құралдар

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Магнит өрiсi


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электромагниттік құралдар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.3.5.3 - электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін түсіну

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Электромагниттік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді.

Көптеген оқушылар істей алады:Электромагниттік реле мен генератордың жұмыс істеу принципін біледі.

Кейбір оқушылар істей алады: Трансформатор формуласын қолданып есептер шығара алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

Серпілген сауал әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау.

1.Электромагниттік индукция құбылысының мәні неде?

2.Қандай шарт кезінде тұйықталған өткізгіш контурда индукциялық ток пайда болады?

3.Магнит ағыны нені сипаттайды?

4.Қандай өрісті құйынды өріс деп атайды?

5.Электромагниттік индукция заңының мәні неде?

6.Ленц ережесі бойынша нені анықтайды?
Жаңа сабақ

Топтық жұмыс
Топ №1:

1.Статор дегеніміз не? Статор -__________________________________.

2. Төмендегі генератор құрылысын сипаттаңдар.

1.Статор орамы

2.станина

3.Ротор өзекшесі

4. вал

5.Сақина

6.Статор өзекшесі



Топ №2:

1.Ротор дегеніміз не? Ротор- __________________________________.

2. Төмендегі генератор құрылысын сипаттаңдар.

1.паспортты кесте

2.статор өзекшесі

3.станина

4.өзекше

5.орамалар

6.болт

7.станина

8.статор орамы



(W) Оқушыларға магнит құбылыстарына негізделген МРК жұмыс принципін түсіндіретін видео көрсету.

(G) Төмендегі сұрақтар бойынша видеодан алған ақпарат бойынша көрсетілім әзірлеу.






Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5



ФИЗИКА 10 сынып оқулық

Арман –ПВ баспасы 2019

Закирова Н.А.,АшировР.Р.
«Дидактикалық материалдар

Смайликтер



Бекіту тапсырмалары

31-жаттығу

№1 Егер бірінші ретті ораманы тұрақты ток көзіне қосса ,не болады?

№2 Егер трансформатордың 3500 орамы бар екінші ретті орамасындағы кернеу 105 В болса,1000 орамы бар бірінші ретті орамасындағы кернеуді анықтаңдар.

№3Трансформатордың 840 орамы бар бірінші ретті орамасында кернеуді 220 В-тан 660В-қа арттырды.Трансформациялау коэффициенті қандай?

Екінші ретті орамада неше орам бар екенін анықтаңдар.

№4Трансформатордың ПӘК-і 75 процент болса,екінші ретті орамадағы ток күшін анықтаңдар.

Бекіту сұрақтары

Ашық микрафон әдісі бойынша

1.Электромагниттік индукция құбылысының мәні неде?

2.Индукциялық ток генераторының жұмыс істу принципін түсіндіріңдер

3.Айнымалы токтың индукциялық генераторының тұрақты ток индукциялық генераторынан қандай айырмашылығы бар?

4.Трансформатор не үшін қажет?

5.Трансформатордың жұмыс істеу принципін түсіндіріңдер?

6.Электромагниттік реле қандай бөліктерден тұрады?Ол қалай жұмыс істейді?




Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 бал





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Үйге тапсырма §


Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл