ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.11.2023
Просмотров: 16
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Предмет:Дүниежүзі тарихы | Мектеп: | ||||||||
Мерзімі: | Мұғалімдердің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 7 | Сабаққа қатысқандар саны Сабаққа қатыспағандар саны | ||||||||
Бөлім 7.3.А Батыс пен Шығыстағы абсолютизм. Сабақтың тақырыбы: Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма Тарихи концепт:себеп-салдар | |||||||||
Оқу мақсаттары | 7.3.1.2Монархияның Батыс елдері және Шығыс елдеріндегі ерекшеліктерін түсіну (сословиелік –өкілеттік және абсолюттік) 7.3.1.5 әр елдің мемлекет басшыларының қызметін салыстыра отырып, саяси басқарудың ерекшеліктерін табу | ||||||||
Сабақ мақсаттары | XVII ғасырдағы Англия мен Осман империясындағы монархияның ерекшеліктерін анықтап, абсолюттік монархияның белгілерімен салыстыру | ||||||||
Жетістік критерийлері | абсолютизмнің 7-6 ерекшелігін атайды абсолюттік монархиясының дамуына еуропалық және шығыстық мемлекеттер ортасына 2-3 параллель жүргізеді дереккөздерде Англия мен Осман империясындағы абсолютизмнің белгілерін дәлелдейтін фактілерді анықтайды XVII ғасырдың бірінші жартысында Англия мен Осман империясының абсолютті монархия әлсіздігі себептерін анықтайды. | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасай алады: Англия, Осман империясы, Ресей, Франция, Қытай және Жапонияны мысалға ала отырып, қорытынды жасау, неліктен Карл І мен Осман ІІ өз елдерінде абсолюттік монархияны бекіте алмады Дебатқа қатысу, қай билеуші ең абсолютті монарх болды Пәндік лексика мен терминолгия абсолютизм, абсолюттік билеуші/монарх, монархия Карл I, Англия Шіркеуі, протестанттар Сұлтан Осман II, янычар, сұлтан, ұлы билеуші Жазу мен диологқа қажетті сөз тіркестері: Ұлыбританияда Франциядағыдай... ... ал Ресейде... Карл I абсолютті билеуші бола алмады, себебі……. Император Юнли абсолютті монарх болды, себебі……… Император Юнли абсолютті монарх болмады, себебі… Сёгун Токугава Иэясу Юнлиге қарағанда көбірек немесе азырақ абсолютті монарх болды……… Менің ойымша Осман империясының монархы……….абсолютті монарх (монархтар) болды, өйткені……… Менің ойымша нағыз абсолютті монарх……..болды, себеі,,,,,,,,,,, | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Әртүрлі елдердің тарихы мен мәдениетіне қызығуға және құрметтеуге баулу; сыныпта жұмысты ұйымдастыру формалары арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру. | ||||||||
Пәнаралық байланыс | География | ||||||||
АҚТ қолдану дағдылары |
| ||||||||
Алдыңғы білім | Осы бөлімде жұмыс істеген кезде мысалдар үшін бұрын оқыған бөлімін қарауға болады | ||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||
Жоспарланған мерзімі | Жоспарланған іс-шаралар (жоспарланған іс бойынша бағандардың мазмұнын ауыстыру) | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 6 мин | 1.Ұйымдастыру сәті. Қош келдіңіз. Топқа бөлу. 3 топ - Жапония (әлеуметтік құрылымы), Ресей (Питер I), Еуропа (сословиелік-өкiлдi органдар) білім 2. Өзектендіру. (Ж) Федералдық Тапсырма 1. (Слайд 1) Кескінін жаса: Абсолюттік монархия белгілері. Жетістік критерийлері: Оқушы 7-8 белгілерін анықтады (жасыл таңбалауыш) Оқушы 6-5 белгілерін анықтады(қызыл) Оқушы 4-3 белгілерін анықтады(сары). Өзін-өзі бағалау. (С) ҚБ Тапсырма 2. (Слайд 3) Людовик XIV, Петр I, Юнле, Токугава Иэясу, қандай критерий бойынша деректер тұлғалар бір қатарға біріктіріледі? Неғұрлым абсолютті монархия қайда болды - Шығыста немесе Батыста? Жауабыңызға ділелдер келтіріңіз. (О) бағалау. Жаңа тақырып пен сабақ мақсаттарын өздігінен анықтау. (Слайдтар 4-6) Дәптерге жазу. | Презентация Бір түсті стикерлер Бағалауға арналған жасыл, қызыл және сары кәртішкелер | |||||||
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 1 мин 3 мин 7 мин 2 мин 4 мин 1 мин 2 мин | Миға шабуыл: (С) Англия қайда орналасқан? Сіз ортағасырлық Англия туралы не білесіз? Бүгін біз сіздермен ағылшын каролі Карл I үстемдігін қарастырып, неге ол Осман II сияқты абсолютті монарх бола алмады деген сұраққа жауап беруге тырысамыз (ЖП) 3-тапсырма. Бейнебаянды қарап, Карл І-ң сөзбен портретін жасаңыз және Англиядағы абсолютті монархияның ерекшеліктерін көрсетіңіз.(9 –слайд) Карл Стюарт туралы видеоны қарау Жұппен талдау (ЖП) Карл І өзін абсолютті монарх жасай алмауының негізігі себептерін анықтап көріңіз. (ҚБ) 2-3 жұптың ауызша жауаптарын тыңдау, мұғалімнің бақылауы (Ж) ҚБ 4-тапсырма. Мәтінді оқыңыз. Осман ІІ билігінің әлсіздігінің 3-тен кем емес себебін анықтаңыз. Жұптық бағалау. Критрерийлері: 5-4 себеп-жасыл кәртішке, 3-2 себеп – қызыл кәртішке, 1 себеп- сары кәртішке. 1-2 жұпты тыңдау. (Т) ҚБ 5-тапсырма. Карл І және Осман ІІ –ге ВЕНН диаграммасын жасаңыз. Олардың билігінің ұқсас жақтары мен айырмашылықтарын анықтаңыз. Осман II Карл I Оқушылар ВЕНН диаграммасын толтырады. «Карусель» әдісі бойынша тексеру. Топтардың бірін-бірі бағалауы. «Екі жұлдыз, бір тілек» Бағалау критерийлері:
(С) Сонымен, бүгінгі сабақтың тақырыбына оралайық. Неліктен КарлІ мен Осмн ІІ абсолюттік монархтар бола алмады? Қорытындылайық. Оқушылар қорытынды жасайды. | Видео Карл 1 Стюарт http://www.youtube.com/watch?v=psvAOHsRfIc Осман екіншінің қазіргі заманғы суреті http://www.naqshbandi.org/ottomans/khalifa/s16_portrait.htm Тугра Османа Второго: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tughra_of_Osman_II.JPG Осман империясының көлемін көрсететін карта (бетті төмен айналдырыңыз) http://www.mideastweb.org/Middle-East Encyclopedia/ottoman.htm Янычарлар туралы видео http://www.youtube.com/watch?v=xWwe-DouVmg | |||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Рефлексия. «Жетістіктер сатысы» Оқушылар стикермен өзінің жетістіктерін белгілейді. Үй тапсырмасы: Шығыс пен Батыс билеушілерінің мінездемелерін қайталау. | | |||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||
Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау- оқушылардың материалды қабылдау деңгейін қалай тексеруді жоспарладыңыз? | Денсаулық қорғау мен қауіпсіздік техникасы | |||||||
Мұғалім Англиядағы абсолюттік монархияның ерекшеліктерін анықтауда және ВЕНН диаграммасын құрастыруда оқушыларға қолдау көрсетеді. ҚБ дифференциациясы уақыт саралау және өлшемдерге сәйкес тапсырмаларды орындау. Берілген уақыт бойынша тапсырманың 30-20% орындаған оқушы С деңгейі, 60-40%оқушы В деңгейі. 100-70%, - оқушысы А деңгейін орындайды. | Кәртішке бойынша өзін-өзібағалау. Кәртәшке бойынша жұптардың бірін бірі бағалауы. Мұғалімнің бағалауы: Топтық талқылаудың тереңдігін тыңдай алу; Жұптық талқылаудың деңгейі мен жазба жұмыстарын бақылау; Топтардың бірін –бірі бағалауы «Екі жұлдыз, бір тілек» | | |||||||
Рефлексия Оқыту/сабақ мақсаттары/қол жеткізімді болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Оқыту атмосферасы қалай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру мүмкін болды ма? Уақыт кестесіне бағындым ба? Жоспардан қандай алшақтау болды және неге? | | ||||||||
Қорытынды бағалау Барынша сәтті өткен екі мәселені атаңыз (сабақ беру мен оқыту) 1: 2: Сабақты жақсартуға көмектесетін екі мәселені атаңыз (сабақ беру мен оқыту) 1: 2: Сынып туралы және жекелеген оқушылар туралы жаңа не білдім, келесі сабақты жоспарлауымда мұны қалай қолданамын? |