ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.11.2023
Просмотров: 24
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ: Қазақ әдебиеті | Мектеп: Төле би орта мектебі | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Иембергенова Индира Кайратовна | ||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||
Бөлім: | Қалың елім, қазағым. | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Абайдың он жетінші қара сөзі. | ||||||||||||||||
Оқу мақсаттары: | 10.1.3.1. көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: қара сөздегі кейіпкерлер жүйесін анықтап түсіндіреді, көтерілген мәселені қазіргі өмірмен байланыстырып өз көзқарасын білдіреді. | ||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: қара сөздегі кейіпкерлер жүйесін жинақтап әңгімелейді, көтерілген мәселеге қазіргі заман тұрғысынан көзқарасын айтады. | |||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: қара сөздегі кейіпкерлер жүйесін жинақтап, даралайды, көтерілген мәселенің жаңашылдығына баға береді. | |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | - қара сөздегі кейіпкерлер жүйесін жинақтап, даралайды. - көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға береді. | ||||||||||||||||
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады: қара сөздегі кейіпкерлер жүйесіне талдау жасайды және жаңашылдығына баға береді | ||||||||||||||||
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: адам денесінің патшасы, дүние, ахирет, құдайшылық, қалып, қасиетті адам. | ||||||||||||||||
| Диалог құруға /шығарма жазуға/ арналған тіркестер: Менің ойымша..., мен оны былай түсіндіремін..., себебі..., оған мынандай дәлел келтіре аламын..., мәселенің шешу жолдарын ұсынар болсам..., қорыта келе, .... | ||||||||||||||||
| Талқылауға арналған сұрақтар:
| ||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту: | Қарасөздің тәрбиелік мәнін ұғындыру арқылы оқушылдардың бойына «адамгершілік, әділдік, мейірбандық» қасиеттерін дарыту. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Қазақ тілі, сөз өнері | ||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары: | Интербелсенді тақта, презентация, аудиомәтін | ||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: | Қарасөздің мазмұнымен таныс, көтерілген мәселені анықтаған. | ||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||
Басы 3 минут 7 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. Топ аттары жазылған қима қағаздар арқылы 4 топқа бөлемін. 1-топ: «Қайрат» 2-топ: «Ақыл» 3-топ: «Жүрек» Оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырамын. Топтық жұмыс 1-тапсырма. «Сәйкестендіру» тапсырмасы. Бұл тапсырманы қара сөз мазмұнын, кейіпкерлер жүйесін еске түсіру мақсатында орындау қажет. Кейіпкер бейнесіне сай шығармада айтылған мінездеуді сәйкестендір және әр топ өзіне берілген атаудың болмысын ашатын 2 дәлел айтыңдар.
| «Абай 2» Абай шығармаларының екі томдық толық жинағы (103-бет) Алматы «Жазушы» 2005 https://abai.kz/post/6 | |||||||||||||||
Ортасы 12 минут 3 минут 10 минут 3 минут | 2-тапсырма. Топтық жұмыс «FILA» әдісі. Қара сөздегі кейіпкерлер жүйесін жинақтап, тұлғасын ашып, даралауға бағытталады. Топ мүшелері «FILA» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алыңдар. Өз тұжырымдарыңды топта талқылап, жұмыстарыңды біріктіріп, кестені толтырыңдар. F (facts / фактілер, деректер) – шығармадағы кейіпкер бейнесін анықтайтын/жүйесін жинақтайтын деректер жинаушы I (ideas / пікір не идея) – кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін білдіруші. L (learning issues / cұрақтар) – кейіпкер даралығын, ешкімге ұқсамайтын ерекшелігін анықтауға бағытталған 2 сұрақ құрайды. A (action plan / іс-әрекет не жоспар) – қойылған сұраққа сай жауап беріп, іс-әрекеттер (мысал, дәлелдер) жасайды.
Дескриптор:
КБ «+,- » 1-2, 2-3, 3-4, 4-1 топтар дескрипторларға сүйене отырып бір-бірінің жауаптарын бағалайды, ұнаған тұсы мен кемшілігін айтады. Жеке жұмыс. 3-тапсырма. Ой толғау «Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті – ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек» Ұлы Абайдың 17-ші қара сөзінің тақырыбы – адам бойындағы адамдық қасиеттер туралы. Негізгі идеясы: оқушысын ізгілікке, ғылымды меңгерген көкірегі ояу азамат болуға баулу екенін оқып, біліп, талдау тапсырмаларын орындадыңдар. Ойларыңды жинақтап, көтерілген мәселені негізге алып ой толғау жазыңдар. Ойтолғаудың құрылымы беріледі:
Дескриптор:
КБ «Екі жұлдыз, бір тілек» Екі ұнаған ақпарат, бір ұсыныс. | | |||||||||||||||
Соңы 2 минут | Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Маған сабақ ұнады, өйткені........... Мен көп нәрсені білдім, мәселен,...................... Өз білімімді мына тұрғыда жақсартуым керек.......... Үй тапсырмасы: «Болмасаң да ұқсап бақ...» ұқсас тақырыпта қарасөз жазу. | | |||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||||||||||||
Топтық жұмыс «Сәйкестендіру» тапсырмасы барлық оқушыларға өткен сабақты еске түсіруге мүмкіндік беретін жеңіл тапсырма. Қара сөзде кездесетін кейіпкерлерді қасиеттерімен, ерекшеліктерімен сәйкестендіреді. Бұл тапсырма арқылы саралау тәсіліне жатады. «FILA» әдісі кезінде тапсырма арқылы саралауды қолданамын. Әр баланың қабілеті бойынша рөлдер мен жауапкершілікті бөлу арқылы жүзеге асады. Оқушылар шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинақтайды. Жеке жұмыс Ой толғау жазу Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралауды қолданамын. Көтерілген мәселеге байланысты үзінділер мен қанатты сөздер жазылған материалдар ұсынып, ой түрткі сұрақтарын беремін. Бұл «көпірше тұрғызу» | Әр тапсырмадан кейін бағалау критерийге жету үшін дескрипторлар арқылы бағалау жүргізіледі. Өз сабағымда қалыптастырушы бағалаудың мынандай түрлерін қолданамын: 2-тапсырмада: КБ «+,-» 1-2, 2-3, 3-4, 4-1 топтар дескрипторларға сүйене отырып бір-бірінің жауаптарын бағалайды, ұнаған тұсы мен кемшілігін айтады. 3-тапсырмада: КБ «Екі жұлдыз, бір тілек» Ой толғауды оқыған оқушының жұмысы туралы екі ұнаған тұсы мен ұсынысын айтады. Дескрипторға сұйеніп бақылау арқылы дер кезінде кері байланыс беруге мүмкіндік аламын.
| Бүгінгі сабағымыз сөз өнері, қазақ тілі сабақтарымен байланысты. Сабақ барысында оқушылардың топта жұмыс істеу алтын ережесін сақтауы қадағаланады. Әр тапсырмадағы графикалық органайзер интербелсенді тақтадан слайд арқылы көрсетіледі. Қарасөздің тәрбиелік мәнін ұғындыру арқылы оқушылдардың бойына «адамгершілік, әділдік, мейірбандық» қасиеттерін дарыту. | |||||||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | | ||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1 2 Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты) ? 1 2 Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1 2 |
Қайрат |
Қайрат |
Қайрат |
|
Ақыл |
Ақыл |
Ақыл |
Жүрек |
Жүрек |
Жүрек |
Қайрат | | Онсыз пайданы іздей алмайды, залалдан да қаша алмайды, ғылымды ұғып, үйрене алмайды. |
Ақыл | | Үш қасиет адам баласының бойынан табылса – табанының тобырағы көзге сүртерлік ең қасиетті адам сол болар. |
Жүрек | | Дүниеде ешнәрсе онсыз кәмелетке жетпейді. Өнер, мал табу, мансапты еңбексіз табуға болмайды. |
Ғылым | | Ол -адам денесінің патшасы. Әділет, нысап, ұят, рақым, мейірбаншылыққа ие. |
Қайрат | | Онсыз пайданы іздей алмайды, залалдан да қаша алмайды, ғылымды ұғып, үйрене алмайды. |
Ақыл | | Үш қасиет адам баласының бойынан табылса – табанының тобырағы көзге сүртерлік ең қасиетті адам сол болар. |
Жүрек | | Дүниеде ешнәрсе онсыз кәмелетке жетпейді. Өнер, мал табу, мансапты еңбексіз табуға болмайды. |
Ғылым | | Ол -адам денесінің патшасы. Әділет, нысап, ұят, рақым, мейірбаншылыққа ие. |
F (facts / фактілер, деректер) – шығармадағы кейіпкер бейнесін анықтайтын/жүйесін жинақтайтын деректер жинаушы
I (ideas / пікір не идея) – кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін білдіруші.
L (learning issues / cұрақтар) – кейіпкер даралығын, ешкімге ұқсамайтын ерекшелігін анықтауға бағытталған 2 сұрақ құрайды.
A (action plan / іс-әрекет не жоспар) – қойылған сұраққа сай жауап беріп, іс-әрекеттер (мысал, дәлелдер) жасайды.
F деректер | I пікір | L cұрақтар | A іс-әрекет |
| | | |
Дескриптор:
-
Қара сөзден кейіпкер жүйесін жинақтайды. -
Кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін айтады. -
Кейіпкер даралығын, ешкімге ұқсамайтын ерекшелігін анықтауға бағытталған 2 сұрақ құрайды. -
Қойылған сұраққа сай мысалдар мен дәлелдер келтіріп жауап береді.
F (facts / фактілер, деректер) – шығармадағы кейіпкер бейнесін анықтайтын/жүйесін жинақтайтын деректер жинаушы
I (ideas / пікір не идея) – кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін білдіруші.
L (learning issues / cұрақтар) – кейіпкер даралығын, ешкімге ұқсамайтын ерекшелігін анықтауға бағытталған 2 сұрақ құрайды.
A (action plan / іс-әрекет не жоспар) – қойылған сұраққа сай жауап беріп, іс-әрекеттер (мысал, дәлелдер) жасайды.
F деректер | I пікір | L cұрақтар | A іс-әрекет |
| | | |
Дескриптор:
-
Қара сөзден кейіпкер жүйесін жинақтайды. -
Кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін айтады. -
Кейіпкер даралығын, ешкімге ұқсамайтын ерекшелігін анықтауға бағытталған 2 сұрақ құрайды. -
Қойылған сұраққа сай мысалдар мен дәлелдер келтіріп жауап береді.
Ой толғау «Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті – ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек»
Ұлы Абайдың 17-ші қара сөзінің тақырыбы – адам бойындағы адамдық қасиеттер туралы. Негізгі идеясы: оқушысын ізгілікке, ғылымды меңгерген көкірегі ояу азамат болуға баулу екенін оқып, біліп, талдау тапсырмаларын орындадыңдар. Ойларыңды жинақтап, көтерілген мәселені негізге алып ой толғау жазыңдар.
Ойтолғаудың құрылымы беріледі:
-
Көтерілген мәселені 3 сөйлеммен жаз; -
1 аргумент – шығармадан 1 қанатты сөз; -
Қазіргі өмірде маңызы бар мәселе 2-3 сөйлеммен; -
Оны жақтайсың ба әлде қолдамайсың ба? 2 сөйлем.
Дескриптор:
-
Көтерілген мәселені түсінгендігін 3 сөйлеммен жазады. -
Қара сөздің ішінен қанатты сөзге айналып кеткен жолдарды аргумент ретінде қолданады. -
Қазіргі өмірдегі маңызын айтады: көзқарасын айтады. -
Ойын қорытындылайды: баға береді.
Ой толғау «Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті – ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек»
Ұлы Абайдың 17-ші қара сөзінің тақырыбы – адам бойындағы адамдық қасиеттер туралы. Негізгі идеясы: оқушысын ізгілікке, ғылымды меңгерген көкірегі ояу азамат болуға баулу екенін оқып, біліп, талдау тапсырмаларын орындадыңдар. Ойларыңды жинақтап, көтерілген мәселені негізге алып ой толғау жазыңдар.
Ойтолғаудың құрылымы беріледі:
-
Көтерілген мәселені 3 сөйлеммен жаз; -
1 аргумент – шығармадан 1 қанатты сөз; -
Қазіргі өмірде маңызы бар мәселе 2-3 сөйлеммен; -
Оны жақтайсың ба әлде қолдамайсың ба? 2 сөйлем.
Дескриптор:
-
Көтерілген мәселені түсінгендігін 3 сөйлеммен жазады. -
Қара сөздің ішінен қанатты сөзге айналып кеткен жолдарды аргумент ретінде қолданады. -
Қазіргі өмірдегі маңызын айтады: көзқарасын айтады. -
Ойын қорытындылайды: баға береді.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Маған сабақ ұнады, өйткені...........
Мен көп нәрсені білдім, мәселен,......................
Өз білімімді мына тұрғыда жақсартуым керек..........
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Маған сабақ ұнады, өйткені...........
Мен көп нәрсені білдім, мәселен,......................
Өз білімімді мына тұрғыда жақсартуым керек..........
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Маған сабақ ұнады, өйткені...........
Мен көп нәрсені білдім, мәселен,......................
Өз білімімді мына тұрғыда жақсартуым керек..........