ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.11.2023
Просмотров: 14
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспа
Бөлім: | 4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
Педагогтің аты-жөні: | Токубаева К.Т. |
Күні: | 30.01.23 |
Сыныбы: 9 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде танысады. Көпшілік оқушылар үшін: Білім алушылар Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде біледі Кейбір оқушылар үшін: Білім алушылар Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде сипаттап бере алады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. | Оқулық, жұмыс дәптері Сабақ барысында оқушылар летбук жасайды | |||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | 1. Этнос дегеніміз не? 2.Халық дегеніміз? 3.Ұлт дегеніміз? 4.Этнография дегеніміз? 5.Депопуляция дегеніміз? | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | |||||||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. | Мұғалім оқушыларға қысқаша мәлімет береді Дүние жүзінде ғалымдардың болжауы бойынша 3-4 мыңдай этностық топ бар. Жер шары тұрғындарының 43 %-ға жуығын ірі 10 этнос құрайды. | Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысады | | | |||||||||||||
| Тапсырма № 1, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 1-тапсырма 2.Кестені толтырыңдар
| Дескриптор: Жалпы - бал 1. 1.Кестені толтыру: | 9-сынып оқулығы. Қима қағаз | |||||||||||||
| Тапсырма № 2. 1.қосымша материалдарды пайдалана отырып, кестені толтырыңыз:
2. "Қазақстан халқының сыртқы және ішкі көші-қоны "картосхемасын талдаңыз және мыналарды анықтаңыз: А) Қазақстанның сыртқы көші-қон ағынын қай мемлекеттерден келген эмигранттар қалыптастырады; Б) Қазақстан тұрғындары қай елдерге қоныс аударады; С) Қазақстанның қандай екі ірі қаласы ішкі көші-қон тартудың негізгі орталықтары болып табылады; Д) жағдайдың себептерін түсіндіріңіз. Тапсырма № 4: - Қазақстан халқының сыртқы көші-қоны саясатына диаграмма жасау; - Картаға қарай отырып кескін картаға орыс дисапорасының қоныстануына сараптама жасау. Тапсырма № 5: Кесте толтыру Тапсырма № 6: Берілген кестедегі бос орындарды кестелерді пайдаланып халықтардың этнолингвистикалық жіктелуі бойынша толықтыр. Тапсырма № 7: Дүниежүзі діндерін жоспар бойынша сипаттаныздар. | 2-тапсырма Қосымша материалдарды пайдалана отырып, кестені толтырады. Картосхаманы қолданып сұрақтарға жауап береді. -Диаграмма жасайды; - Кескін картамен жұмыс жасайды. кестеге берілген сөздерді сәйкестендіріп жазады кестені қосымша мәлімет бойынша толтырады. Дүниежүзі діндерін жоспар бойынша сипаттайды. | Дескриптор: -Кесте толтырыңыз 2 б Дескриптор: - Қазақстанның сыртқы көші-қон ағынын қай мемлекеттерден келген эмигранттарды анықтаңыз; -Қазақстан тұрғындары қай елдерге қоныс аударғаның анықтаңыз; -Қазақстанның қандай екі ірі қаласы ішкі көші-қон тартудың негізгі орталықтары болып табылатының анықтаңыз; -Жағдайдың себептерін түсіндіріңіз. 2 б Дискрипторлар: -Диаграмма жасау; - Кескін картамен жұмыс жасау. 1 б -кестеге берілген сөздерді сәйкестендіріп жазыңыз. 1 б Дискрипторлар: - Тіл әулеттерің анықтайды; 2 б -Тіл тобың анықтайды; -Халықтарды анықтайды. Дискрипторлар: 2 б 1.Шығу тарихы; 2.Тармақтары немесе бағыттары; 3.Таралған аумағы; 4.Діни мерекелері; 5.Сипаттама /өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін сипаттай алады/. | Слайд. Кесте Постер Кескін карата Планшет Интерактивті тақта Интерактивті тақта Қосымша мәлімет | |||||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия | Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын WhatsAppарқылы сабаққа қорытынды жасайды. | Мұғалім оқушыларды WhatsApp арқылы бағалайды. | -Ұялы телефон; -дайын летбук; |
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Этнос – бұл т -
Этнос – бұл тілінің, аумағының, тіршілігінің ерекшеліктері, мәдениеті және этникалық сана-сезімі ортақтылығымен сипатталатын тұрақты қалыптасқан адамдар тобы -
Халық (тұрғындар) — қандай да бір аумақта тұрақты дамыған немесе бүкіл жер шарын жайлаған адамдар жиынтығы. -
Ұлт (ағылш. Nation) — тіл, тарих, қандастық, мәдениет, мінез секілді ортақтықтар негізінде қалыптасқан адамдар қауымдастығы. -
Этнография, этнология (гр. etnos – тайпа, халық, grapho – жазу) – қоғамдық ғылымның тайпалар мен халықтарды зерттейтін саласы. -
Депопуляция - белгілі бір аумақта халықтың азаюы немесе мүлде жойылуы. -
-
-
Этнос – бұл тілінің, аумағының, тіршілігінің ерекшеліктері, мәдениеті және этникалық сана-сезімі ортақтылығымен сипатталатын тұрақты қалыптасқан адамдар тобы -
Халық (тұрғындар) — қандай да бір аумақта тұрақты дамыған немесе бүкіл жер шарын жайлаған адамдар жиынтығы. -
Ұлт (ағылш. Nation) — тіл, тарих, қандастық, мәдениет, мінез секілді ортақтықтар негізінде қалыптасқан адамдар қауымдастығы. -
Этнография, этнология (гр. etnos – тайпа, халық, grapho – жазу) – қоғамдық ғылымның тайпалар мен халықтарды зерттейтін саласы. -
Депопуляция - белгілі бір аумақта халықтың азаюы немесе мүлде жойылуы. -
-
-
Этнос – бұл тілінің, аумағының, тіршілігінің ерекшеліктері, мәдениеті және этникалық сана-сезімі ортақтылығымен сипатталатын тұрақты қалыптасқан адамдар тобы -
Халық (тұрғындар) — қандай да бір аумақта тұрақты дамыған немесе бүкіл жер шарын жайлаған адамдар жиынтығы. -
Ұлт (ағылш. Nation) — тіл, тарих, қандастық, мәдениет, мінез секілді ортақтықтар негізінде қалыптасқан адамдар қауымдастығы. -
Этнография, этнология (гр. etnos – тайпа, халық, grapho – жазу) – қоғамдық ғылымның тайпалар мен халықтарды зерттейтін саласы. -
Депопуляция - белгілі бір аумақта халықтың азаюы немесе мүлде жойылуы.