Файл: Мектеп Волгодоновка ауылыны жоббмкмм сынып.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.11.2023

Просмотров: 16

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Мектеп

«Волгодоновка ауылының ЖОББМ»КММ

Сынып:

2 «Б» Қатысқандар саны: 15 қатыспағандар саны:0

Пән:

Қазақ тілі

Күні:

17.02.2023ж

Мұғалімнің

аты- жөні:

Байманова Гульсина Сабырбековна

Бөлім:

Салт дәстүр және ауыз әдебиеті




Сабақтың тақырыбы

Ұлтымыздың салт – дәстүрін білгенің жөн. Зат есім (ат қою)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.5.1 аудио бейнежазба мазмұны туралы өз ойын білдіру

2.4.2.3 сөз таптарын (, сын есім, сан есім, етістік) ажырату

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: зат есім ажырата алады;

Көптеген оқушылар: Мәтіннен зат есімді тауып , сұрақ қоя алады;

Кейбір оқушылар:Сөз таптарын іріктей алады.




Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

2минут

5минут


Ұйымдастыру кезеңі

-Сәлеметсіздер ме, балалар, бүгін бізде ерекше сабақ, біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр. Қонақтарға бүгінгі қазақ тілі сабағымызға «Қош келдіңіздер» дей отырып, алдымен сәлемдесіп алайық.

Қайырлы таң,Алтын күн!

Қайырлы таң,Жер ана!

Қайырлы таң,Ұстаздар!

Қайырлы таң,достарым!

Сіздерді көрсем қуанам.
Оқушыларды топқа бөлу.

Жұмыртқа таңдау арқылы топқа бөлінеді.

1-топ Зат есім

2-топ Сын есім

3-топ Етістік
«Wordwall» әдісі арқылы

Cабағымызды бастамас бұpын

«Кім жүйрік?» ойыны

1.Түбір сөз деген не?

2.Қосымша деп нені айтамыз?

3.Қосымшаның неше түрі бар?

4.Жұрнақ деген не?

5.Жалғау деген не?

6.Мағыналары жуық, дыбысталуы әр түрлі сөздерді қалай айтамыз?

7.Мағынасы қарама қарсы сөздерді қалай атаймыз?

8. Омоним дегеніміз не?

9.Ащы,қалың,ұзын ,жақсы сөздерінің антонимдерін ата.

Бір – бірімен, мұғаліммен амандасады

Топқа бөліну




Сұрақтарға жауап беру арқыл тауықтың жұмыртқасын жинайды.



«Мадақ сөздері»

Өте жақсы!

Жарайсын!

Жақсы!

Талпын!
Смайликтер тарату арқылы бағалау жүргізіледі.


Жұмыртқадағы берілген сөздер арқылы топқа бөлінеді.

Тауықтың суреті және жұмыртқалар

Сабақтың ортасы

3 минут

5 минут

5 минут


10 минут

4 минут

2 минут


3 минут

3 минут

Сабақтың соңы

2 минут
Кері байланыс





Берілген ребусты шешу арқылы, біз бүгінгі сабақтың тақырыбын ашамыз.

- Ендеше, ребусты шешіп көрейік.


-Жаpайcыңдаp, балалар қандай сөз шықты?

Зат есім.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда біз

«Зат есім» сөз табымен танысамыз.

Сабақ мақсатымен таныстыру.

Зат есім туралы бейнеролик көрсету. IMektep
Ережемен жұмыс

Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз. Зат есімге кім? кімдер? не? нелер? деген сұраққа жауап береді.

Оқушыларға видеоролик туралы өз ойларын айтқызу .
Топтық жұмыс. «Аквариум әдісі»

1-топ. Кім?

2- топ.Не?

3- топ. Кімдер?

Сұрақтарына сөздер жазады

Оқулықпен жұмыс

«Болжау» әдісі арқылы «Ат қою» мәтіннің тақырыбына қарап, оның мазмұнын болжау.

ТЖ

6-жаттығу . Мәтінді түсініп оқы.

Мәтін мазмұны бойынша бір – біріне сұрақ қою.

Мәтіннен кім? не ? деген сүрақтарға жауап беретін сөздерді тап.

Мәтінге ат қояды.

«Базарлық ,Сыйлық» сөздерінің мағынасын ашады.

1)Тұмар анасымен қайда келді?

2) Олар не сатып алды?

3) Атасы мен әжесіне базарлыққа не әкелді?

4) Атасы қандай бата берді?

Дескриптор:

1.Мәтінді мазмұндайды;

2.Мәтін бойынша cұpақтаp дайындайды;

3.Мәтін ішінен кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді табады

7-жаттығу . Өлеңді көшіріп жаз.

Тақтамен жұмыс.

Өлеңнен зат есімдерді тап.

Өлеңде бала неге күлді депе ойлайсың?

«Қозым», -дейді мені апам,

«Қозым»,-дейді мені атам

Сөздеріне күлемін

Қозы емеспін , білемін

Қалай ойлайсыңдар, ата –аналарың сендерді еркелеткенде неліктен ботам, құлыным, құлыншағым деп айтады? Өз ойларыңмен бөлісіңдер.
Дескриптор:

1.Өлеңді сауатты, көркем етіп көшіріп жазады;

2.Зат есімдерді табады.

Сергіту сәті

«Қасық биі»

Топтық жұмыс

«Қарындаш жинау» әдісі
1-топ. Зат есімге байланысты сөздер жинайды

2- топ.Сын есімге байланысты сөздер жинайды

3- топ. Етістікке байланысты сөздер жинайды
8 – жаттығу. «Тапқыр, әрі жылдам» әдісі.

-Балалар оңнан солға қарай оқысы да, солдан оңға қарай оқысақ та өзгермейтін сөздерді табайық.



Қ










Қ

Қ










Қ

Қ










Қ

Қ










Қ

К










К

Қазақ,қызық.қырық,қалақ,кесек,кезек.

Дескриптор:

Оңнан солға қарай оқысы да, солдан оңға қарай оқысақ та өзгермейтін сөздерді табады.


- Балалар, сабағымыздың аяқталуына аз уақыт қалды?.

- Сабағымыздың мақсатын есімізге түсірейікші.

- Осы мақсатқа жеттік пе?

- Бүгінгі сабақта қандай жұмыстар атқардық? 

-Қандай сөз табымен таныстық?(Зат есім)

-Зат есімнің сұрақтарын еске түсіре кетейікші?

-Адамға байланысты сөздерге қандай сұрақтар қойылады?

-Заттарға, жан-жануарларға байланысты сөздерге қандай сұрақтар қойылады?

Кері байланыс

«Қолсағат» әдісі (Бағалау)

Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 )

Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 )

Бүгінгі сабақты түсінбедім(5,6 )

-Үй тапсырмасы: 44-бет

9-жаттығу.Ереже жаттау.




Сабақ мақсатымен танысады.

Бейне ролик көреді
1-топ. Кім?

2- топ.Не?

3- топ. Кімдер?

Сұрақтарына сөздер жазады


Балалар өз ойларымен бөліседі. Мәтін тақырыбына қарап, мазмұның болжап көреді.

Мәтінді оқып шығады.

Мәтінге ат қояды.

Мәтін мазмұны бойынша бір – бірлеріне сұрақ қойып сұрақтарға жауап береді.

Мәтін ішінен кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді табады.


Өлеңді дәптерлеріне көшіріп жазады. Сұрақ қоя отырып зат есімдерді табады, астын сызады.


Бойды сергітіп,би қимылдарын жасайды.

- Зат есімге байланысты сөздер жинайды

- Сын есімге байланысты сөздер жинайды

- Етістікке байланысты сөздер жинайды.

Балалар ойланып оңнан солға, солдан оңға қарай бірдей оқылатын сөздер табады.


Сабақ мақсатын естеріне түсіріп, сол мақсаттқа жеткен\жетпегенің айтады. Сабақта қандай жұмытар жасағаның қорытындылайды.

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай жинаған жұлдыздарын санап, анықтайды
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады



«Қол шапа- лақтау» арқылы бағалау

«Мадақ сөздер»

арқылы бағалау

«Жарайсың! «Керемет!»

«Тамаша!»

«Смайликтер » әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.

Смайликтер » әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды

«От шашу»арқылы бағалау

Слайд.

Бейне ролик.

IMektep

«Аквариум»әдісі


Оқулық

43-бет, 6-жат


Тақта ,бор
Оқулық

44-бет,

7-жаттығу

қасықтар
Қарындаш суреттері



слайд

«Қолсағат»