ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.11.2023
Просмотров: 38
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ур 9 Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы. Линзаның көмегімен кескiн алу
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы. Линзаның көмегімен кескiн алу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.11 – жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану; 8.5.1.12 – линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар үшін: Линзалар. Линзаның оптикалық күші. Жұқа линзаның формуласы. Линзаның үлкейтуі туралы жалпы мағлұмат алады. Оқушылардың басым бөлігі үшін:Жұқа линзаның формуласын,сызықтық ұлғаю формуласын қолданып,белгісіз шамаларды анықтайды,сандық және графиктік есептер шығарады. Кейбір оқушылар үшін:Линзаның сызықтық ұлғаю формуласын пайдаланып,сандық және графиктік есептер шығарып,линза көмегімен әртүрлі кескіндерді алуға болатындығын түсінеді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Үй тапсырмасын тексеру: «Аяқталмаған ой »әдісі арқылы өткен сабақ бойынша топтық жұмыс жасайды. Әр топқа екі тапсырмадан беріледі. 1.Екі ортаны бөлетін шекараға перпендикуляр түсетін жарық шоғы......(сынбайды,шекарадан әрі қарай өтіп кетеді) 2.Жарық шоғы тығызырақ ортадан(шыны),тығыздығы азырақ ортаға (ауаға)өткенде,......(таралу жылдамдығы артады) 3.Сәуленің түсу бұрышымен салыстырғанда сыну бұрышыда артады.Бұл жағдайда сыну заңы......( ) 4.Түсу бұрышы артқан сайын,екі ортаны бөлетін шекарада сыну болмайды,яғни Sin бұл құбылыс......(толық ішкі шағылу деп аталады) 5.Толық ішкі шағылу болатын бұрыш .....(сындық немесе шектік бұрыш деп атайды). 6.Толық шағылудың шектік бұрышы ...... Sin = 7.Жарықтың толық шағылу құбылысы қандай жағдайда байқалады............. 8.Жарықтың толық шағылу құбылысының мәні .............. ҚБ:Бірін бірі бағалайды, дұрыс жауаппен түзету жасайды. Смайликтер арқылы бағалайды. Жаңа сабақ Ой қозғау әдісін қолданып, оқушылардың назарын топтың аттарына аударамын.Осы құралдардың негізгі бөлігі неден тұрады деп ойлайсындар?Суреттер бойынша сабақтың тақырыбын анықтайды.Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы: Линзалар.Линзаның оптикалық күші.Жұқа линзаның формуласы. Линзаның көмегімен кескін алу. «Топпен талқылау» әдісі бойынша оқулықтағы тақырыпты топпен талқылау. 1 топ:Линзалар. Линзаның оптикалық күші. 2 топ: Линзаның оптикалық күші. 3 топ: Линзада кескін алу. 4 топ: Жұқа линзаның формуласы. Линзаның сызықтық үлкейтуі. «Түртіп алу» әдісін пайдаланып оқулықпен жұмыс жасай отырып ,дәптерге негізгі түйіндерді жазады.Линзаның анықтамасы.Линзаның түрлері.Линзаны сипаттайтын негізгі шамалар.Линзаның оптикалық күшінің формуласы, өлшем бірліктері.Жұқа линзаның формуласы.F,f,d-шамалар туралы.Линзада кескін алу үшін пайдаланылатын сәулелердің қасиеттері. ҚБ:«Үш шапалақ «Конверт - сұрақ»әдісін пайдаланып, осы тақырыпты ашатын анықтамаларды қайталайды. Линза дегеніміз не? Линза түрлері,бір-бірінен айырмашылығы қандай?Линзаның үлкейтуі неге тең?Жұқа линзаның формуласын жаз. Линзада кескін алу жолдары және кескіннің Ой қозғау әдісін қолданып, оқушылардың назарын топтың аттарына аударамын.Осы құралдардың негізгі бөлігі неден тұрады деп ойлайсындар?Суреттер бойынша сабақтың тақырыбын анықтайды.Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы: 1 топ:Линзалар. Линзаның оптикалық күші. 2 топ: Линзаның оптикалық күші. 3 топ: Линзада кескін алу. 4 топ: Жұқа линзаның формуласы. Линзаның сызықтық үлкейтуі. «Түртіп алу» әдісін пайдаланып оқулықпен жұмыс жасай отырып ,дәптерге негізгі түйіндерді жазады.Линзаның анықтамасы.Линзаның түрлері.Линзаны сипаттайтын негізгі шамалар.Линзаның оптикалық күшінің формуласы, өлшем бірліктері.Жұқа линзаның формуласы.F,f,d-шамалар туралы.Линзада кескін алу үшін пайдаланылатын сәулелердің қасиеттері. ҚБ:«Үш шапалақ «Конверт - сұрақ»әдісін пайдаланып, осы тақырыпты ашатын анықтамаларды қайталайды. Линза дегеніміз не? Линза түрлері,бір-бірінен айырмашылығы қандай?Линзаның үлкейтуі неге тең?Жұқа линзаның формуласын жаз. Линзада кескін алу жолдары және кескіннің түрлері. Бекіту: «Сәйкестендіру тест» әдісі І топ: Фотоаппарат
ІІ топ: Микраскоп
ІІІ топ: Бейнекамера
ІV топ: Телескоп
Смайликпен бағалау Кері байланыс:«Бағдаршам» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерін төмендегі түстер арқылы көрсетеді. Жасыл түс - Мен білемін Сары түс - Мен түсінемін. Қызғылт түс – Мен жасай аламын Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма § тақырыпты оқу | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |