Файл: за мерзімді жоспарды тарауы Брыш, кпбрыш.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 40

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бұрыш, көпбұрыш.

Мектеп: Кызылкак жалпы орта білім беру мектебі

.


Күні: 12.03.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Каратаев Алдияр Борамбаевич

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бұрыш, бұрыш түрлері







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.1.4 бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру,

5.3.1.5 бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық );


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: бұрыштар түрлерін білу, бұрыштарды белгілей және оқи білу.

Оқушылардың көбі: бұрыштардың түрлерін ажырата білу,бұрыштарды салыстыра алу

Кейбір оқушылар: күрделі есептерді суретін салып өлшемін есептеп шығара білу.

Бағалау критерийі

- бұрыш және оның төбесі, қабырғасы ұғымдары қалыптасады, бұрыштарды белгілейді және салыстырады;

- бұрыштардың түрлерін ажыратады (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық );

- бұрыштардың өлшемдерін есептеуге берілген есептерді шығарады.

Тілдік мақсаттар


Бұрыштың анықтамасын тұжырымдау, бұрышты дұрыс оқу, бұрыштың төбелерін, қабырғаларын дұрыс айту, бұрыштың түрлерін ажыратып айту.

Құндылықтарға баулу


Ынтымақтастық, оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту сонымен қатар функционалдық сауаттылығын қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Геометрия, физика

Алдыңғы білім


Оқушылар бұрыш жалпы не екенін біледі, бұрышты транспортирды қолданып сала біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды жұмысқа жұмылдыру үшін психологиялық ахуал тудыру

«Сәлемдесу» ортада жүріп жұппен бір бірімен салемдесіп бір біріне бүгінгі күнге тілек тілейді.
Топқа бөлу: бір жағында « Бұрыштар» салынған үш түрлі түсті қағаз қиындыларын балалар таңдап алады. Осылай топ 4 оқушыдан 3 топқа бөлінеді. (2 минут)
ІІ. Ребус арқылы оқушылар жаңа тақырыпқа шығады. (5минут)

Ребус шешу

,, ,,,, , , ,, ,,,

Ұ




Интербелсенді тақтада тақырыптың атауы шығарады

Сабақтың тақырыбы: Бұрыш, оның түрлері.
БББ кестесінің білемін, білгім келеді деген бағандарын толтырады

осыдан сабақтың мақсатын оқушылар айтады. Мұғалім жинақтайды


Білемін

Білгім келеді

Білдім















Топпен жұмыс.

Зерттеушілік әдіс : (13 минут)

Жаңа тақырыпты түсіну үшін әр топқа карточка таратылады

І карточка : сүйір бұрыш деген не оның ережелері

ІІ карточка: доғал бұрыш деген не оның ережелері

ІІІ карточка: тік және жазыңқы бұрыш

Әр топқа рөлдер бөлу кетесін тарату

Суретші



Постерге сурет салады

Спикер



Постерді қорғайды, түсіндіреді

Хатшы



Тақырыпқа сай мағлұмат жинайды

Идеяландырушы



Постерды құрастыруға идея білдіреді

Реттеуші, жинақтаушы



Бар жинағанды, суретті біріктіріп ретке келтіреді.

«Аквариум» әдісі бойыша сураққа жауап бере отырып тақырыпты ашады. Оқушылар тәжірибені орындағанда ынтымақтастықта жұмыс жасайды және өз пікірлерін дәптерге түсіріп отырады.

Бірігіп постер құрайды, оны спикер (аквариумдегі алтын балық) қорғайды.

Әр топ бір бірін тыңдап қолпаштау арқылы бағалайды

Б ағалау: «Қолпашттау» әдісі

Екі рет- орташа

Көп рет- жақсы

Әр топ айтып болған соң интербелсенді тақтада жаңа тақырып бойынша әр топтың мәліметтері көрсетіледі.

Тік бұрыш, жазыңқы бұрыш


Доғал бұрыш


Сүйір бұрыш

Жазыңқы бұрыш әр қашанда 1800 (180 градус) тең




А О В ∟АОВ=1800
Тік бұрыш әр қашанда 900 (90 градусқа) тең

А

∟АОВ=900
О В

Доғал бұрыш әр қашада тік бұрыштан үлкен жазыңқы бұрыштан кем, яғни 900‹ α ‹1800
мысалы

∟АОВ= 1250

А 900‹ 1250 ‹1800

О В

бұрыш әр қашада тік бұрыштан үлкен жазыңқы бұрыштан кем, яғни α ‹900
мысалы

∟АОВ= 750

750 ‹ 900

А

О В


Әр топ тақтаға назар аударып тыңдағандары бойынша көрші топтарды дескриптор бойынша бағалайды. Әр топтан спикер өз тобының бағалауын оқиды.
Дескриптор:




Мәлімет толық

Суреті дұрыс

Түсінікті

Мысалдар

келтірілді

1 топ













2 топ













3 топ















Бұл жерде тілдік мақсат орын алады: оқу және айту.




БББ кестесі

Сабақтың ортасы

Білімді өзектендіру


Карточкалар, флипчарт, фламастерлер

Деңгейлік тапсырмалар әр оқушыға таратылады. Оқушылар тәжірибені орындай отырып өз анықтағандарын дәптерге түсіріп отырады. Әр есептін жауабын топпен келісіп ортаға шығып қолдарымен көрсетеді «Қолым менің құралым» әдісі(15минут)

А-деңгей тапсырмасы

Суреттегі әр бұрыштың атауын, төбелерін және қабырғаларын жазыңдар.




Дескриптор:

- Бұрышты атап жазды

- Төбелерін анықтайды

-Қабырғаларын анықтайды
В деңгей тапсырмасы

Берілген бұрыштардың түрлерін анықтаңдар:

а) MNP бұрышы AOB бұрышының 1/3і;
б) FCK бұрышы AOB бұрышының 1/2і
в) TEX бұрышы AOB бұрышының 2/3і

Дескриптор:

  • Бұрыштың бөлігін есептеп табады

  • Бұрыштың түрін анықтайды






С деңгей тапсырмасы

АВС бұрышы – тік бұрыш, DEK бұрышы АВС бұрышының 20% құрайды, ал MON бұрышы АВС бұрышымен DEK бұрыштарының арифметикалық ортасына тең. Әр бұрыштың өлшемін есептеп табыңдар.

Дескриптор:

  • АВС бұрышының градустық өлшемін анықтайды;

  • DEK бұрышының градустық өлшемін табады;

  • MON бұрышының градустық өлшемін есептейді.

Әр топтын ортаға шыққан соң бағалау жүргізіледі : «Бас бармақ» әдісімен


Үлестірмелі карточкалар

Жеке дара және жұппен жұмыс (5 мин)
«Сен маған, мен саған» әдісі

Әр оқушы өз көршісінің дәптеріне екі түрлі бұрыш салады, ал көршісі бұрыштардың атауын және түрлерін анықтап, тұстарына жазып қою керек.

Бір бірін «+», «-» таңбасымен бағалап шығады.

Сурет

Сабақтың соңы

Үйге тапсырма

Енді алда топқа бөлінген кездегі парақшаларыңнын артындағы суретке назар аударып кімде бұрыштың қандай түрі салынғанын айтып шығындар. Оқушылар бұрыштардын түрлерін анықтайды (3минут)
БББ кестесін толықтырыңдар (2минут)

БББ кестесін толықтырады

«Веер» әдісіне тақырып бойынша 5-6 сұрақтан құрастырып келу




Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Деңгейлік тапсырмалар


«Бас бармақ», «Қолпаштау» , «БББ» әдістері

«Сәлемдесу» жұппен амандасып тілек білдіреді






Ойлау дағдылары деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Тапсырма №1

А-деңгейі

Әр бұрыштың атауын, төбелерін және қабырғаларын жазыңдар.



Бағалау критерийі

Бұрыштарды белгілейді және оның төбесін, қабырғасын анықтайды


Дескриптор

- Бұрышты атап жазады

- Төбелерін анықтайды

-Қабырғаларын анықтайды





Ойлау дағдылары деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Тапсырма №2

Берілген бұрыштардың түрлерін анықтаңдар:

а) MNP бұрышы AOB бұрышының 1/3і;
б) FCK бұрышы AOB бұрышының 1/2і;
в) TEX бұрышы AOB бұрышының 2/3і.

Бағалау критерийі

Бұрыштардың түрлерін ажыратады (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық );

Дескриптор

Бұрыштың бөлігін есептеп табады

Бұрыштың түрін анықтайды



Ойлау дағдылары деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Тапсырма №3

АВС бұрышы – тік бұрыш, DEK бұрышы АВС бұрышының 20% құрайды, ал MON бұрышы АВС бұрышымен DEK бұрыштарының арифметикалық ортасына тең. Әр бұрыштың өлшемін есептеп табыңдар.

Бағалау критерийі

Бұрыштардың өлшемдерін есептеуге берілген есептерді шығарады.

Дескриптор

АВС бұрышының градустық өлшемін анықтайды;

DEK бұрышының градустық өлшемін табады;

MON бұрышының градустық өлшемін есептейді.




Сабақ бойынша рефлексия






Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет