ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 255
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар |
Басталуы 3 мин 7 мин | Ой сергіту жаттығуы. «Сөзден сөзді ізде» ойыны Сөз беріледі, сол сөзден басқа сөздер құрастыру керек. Кім көп құрастырса, сол жеңімпаз. Мысалы: «Трансформатор», «Талдықорған» сөздерінен форма, қорған, тор, тал т.б. сөздерді алуға болады. Үй тапсырмасы. Өткен тақырып бойынша берілген тапсырмалардың жауаптарын тақтада көрсету, топта талдау, өзара бағалау. | Оқулық, оқушының жұмыс дәптері |
Негізгі бөлім 2 мин
| Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау
Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім толықтырып отырады. Компьютермен жұмыс 1-мысал. Өткен тақырыпта қарастырған автокөлікті қозғалту жобасында анимация 1000 милли секундтан соң өздігінен орындалған болса, сол қозғалысты «а» пернесін басқанда жасайтын болсын (1-код). 1-код import pygame; pygame.init() screen = pygame.display.set_mode([380,120]) screen.fill([255, 255, 255]) pygame.display.set_caption('Пернебасу' ) avto = pygame.image.load('avto.png') avto=pygame.transform.scale(avto, (160, 80)) screen.blit(avto,[10, 30]) pygame.display.flip() running = True while running: for event in pygame.event.get(): if event.type == pygame.QUIT: running = False elif event.type == pygame.KEYDOWN: (Пернетақтаны басуды күтеді) | Оқулық Bilimland.kz Компьютер |
| if event.key == pygame.K_a: (а пернесі басылғаны шарт ) screen.blit(avto,[200, 30]) pygame.display.flip() pygame.quit() | |
5 мин | Дескриптор PyGame -де пернемен орындалатын оқиғаларды анықтайды. | |
| 2-тапсырма Қозғалыстағы автокөлікті SPACE (Пробель) пернесі арқылы қозғалтатын және көлік қабырғаға барып тірелгенде (1-сурет) артқа қарай қозғалып шегінетін программа кодын жазу (2-код). Дескриптор PyGame программасында пернетақтамен оқиғаларды орындауды программалайды. | |
5 мин | Топтық жұмыс 2-мысалдағы қарастырылған программа кодын талдаңдар. Төмендегі өзгерістерді енгізу үшін қандай программа қатарларын өзгерту немесе қосу кажет?
Дескриптор PyGame программасында орындалған оқиғаның маңыздылығын тұжырымдайды. | |
Аяқталуы 7 мин Рефлексия 1мин |
Бүгінгі сабақтан не үйрендім? Қандай тапсырма қызықты болды? Көңіл күйім қандай? | Оқулық |
Үй тапсырмасы 1 мин | Өзіңе ұнаған тақырыпта ойын кейіпкерін таңдап, оны қозғалту программасын құрастыр. | Компьютер |
Оқушылар:
№ 31-сабақ
1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18
§5.6. Спрайттар соқтығысуын анықтау
PyGame -де ойынның нәтижелерін есептеу үшін спрайттардың соқтығысуын қалай анықтауға болады?
Тақырып: Спрайттар соқтығысуын анықтау | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Оқу мақсаттары | 9.3.3.7- кейіпкер қозғалысын программалау. 9.3.3.8 -пернетақтадан кейіпкерді басқару. | ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Спрайттың соқтығысу кезеңдерін анықтау. | ||
Көптеген оқушылар үшін: Спрайттың соқтығысу кезеңдерін программалау. | |||
Кейбір оқушылар үшін: Спрайттың соқтығысуын программалау нәтижесінде болған жобаны түсіндіру. | |||
Бағалау критерийі |
| ||
Құндылықтар- ға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Спрайттың соқтығысу кезеңдерін анықтау. Пәндік лексика және терминология: Сценарий- сценарий-scenario, әсерлесу-взаимодействие- interactions, функция- функция- function, клас-клас- classробот- робот- robotатрибут-атрибут-atribut, қабырға- стена-wall, соқтығысу- столкновение- collision, жылдамдық- скорость-speed | ||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
| |||
Жазу: Спрайт қасиетін жазыңдар. Спрайттың соқтығысу кезеңдерін жазыңдар. | |||
Тірек білім, білік, дағдылар | Excel электронды кестесінде модельдеу. | ||
Жоспар |
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар |
Басталуы 3 мин 7 мин | Ой сергіту жаттығуы: «Алып» ойыны Екі бала қатар тұрады, біреуінің сол аяғын екіншісінің оң аяғына байлайды, сөйтіп бір белгіленген жерге барады. Немесе үш, төрт т.б. балаларды бірге байлайды, сосын олар бірге жүруге тырысады. (Бақаға ұқсап секіреді т.б.) Үй тапсырмасы Өткен тақырып бойынша оқулықта берілген тапсырмалардың шешімін топта талдайды. Өзара бағалайды. | |
Негізгі бөлім 2 мин | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау
Оқулықпенжұмыс Оқушылар оқулықта берілген тақырып туралы оқиды, ортада бірлесіп талдайды, мұғалім білімдерін толықтырады. Компьютермен жұмыс 1-тапсырма “Robots” класын құруды компьютерде орындаңдар. 1-код (үзінді). Robots класын құру class Robots(pygame.sprite.Sprite): definit(self, image_file, location): #Спрайтты таныстырады. pygame.sprite.Sprite.init(self) #Суретті файлдан жүктейді self.image = pygame.image.load(image_file) #Суреттіңшекараларынанықтайтынтіктөртбұрышқұрады self.rect = self.image.get_rect() #Кейіпкердіңбастапқыорнынкөрсетеді. self.rect.left, self.rect.top = location Дескриптор - Спрайттың қасиетін анықтайды. 2-тапсырма Роботтардың өзара әсерлесу жобасын компьютерде орындаңдар. Дескриптор Роботтардың орналасуын анықтайды. Роботтардың соқтығысуын программалайды. 3-тапсырма | Оқулық |
| | |
4 мин | | |
| | |
18 мин | Компьютер | |
| |
| «Роботтардың әсерлесу» жобасын талдаңдар. Әрбір программа блоктарының қызметін анықтап, жазыңдар. Дескриптор Спрайттардың соқтығысуын программалау нәтижесінде болған жобаны түсіндіреді. Оқушылардың жұмыстарын смайликтер арқылы бағалау. | |
Аяқталуы 3 мин Рефлексия 2 мин |
«БББ кестесі» әдісі Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін, не білгісі келетінін кестеге жазады. | Оқулық |
Үй тапсырмасы 1 мин | Оқулықта берілген қосымша тапсырманы орындау. | Оқушының жұмыс дәптері |
§5.7. Шарттарды программалау («Футболшы» ойыны)
Оқушылар:
PyGame -де дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу мен ойынның нәтижелерін қалай есептеуге болады?
Тақырып: Шарттарды программалау («Футболшы» ойыны) | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары | 9.3.3.9 -дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу. 9.3.3.10- ойынның нәтижелерін есептеу алгоритмін іске асыру. | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Ойын кейіпкерлерін анықтау. | |
Көптеген оқушылар үшін: Ойын кейіпкерлерінің қозғалысын программалау. | ||
Кейбір оқушылар үшін: Ойын программасына талдау жасап, тұжырымдау. | ||
Бағалау критерийі |
|