ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 256
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| пиксель-pixel, цикл оқиғасы-цикл событий-cycleevent, геометриялық фигуралар-геометрические фигуры-geometricshapes, түстер модулі-цветовой модуль-colorsmodule | ||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
| |||
Жазу: Шеңбер салу, түктөртбұрыш салу, түзу салу командаларын жазыңдар | |||
Тірек білім, білік, дағдылар | Screatch ойын ортасы 9- сынып. | ||
Жоспар | |||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | |
Басталуы 3 мин 7 мин | Ұйымдастыру «Сәлемдесу» әдісі. Оқушылар бір-бірімен әртүрлі елдің салтымен сәлемдеседі. Үй тапсырмасы. «Серпілген сауалдар» әдісі Оқушылар шеңбер болып тұрады. Допты лақтыру арқылы өткен тарау бойынша сұрақтар қояды. Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау, қолдау көрсету | Доп | |
Негізгі бөлім 2 мин 4 мин 3 мин | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс істеу
Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім толықтырып отырады. Кестемен жұмыс. | Оқулық Слайд материалы А4 парағы |
Шеңбер салу | Тіктөртбұрыш салу | Түзу салу |
| | |
7 мин 6 мин 3 мин | Дескриптор -шеңбер салу командасын анықтайды; -тіктөртбұрыш салу командасын анықтайды; -түзу салу командасын анықтайды Компьютермен жұмыс Шеңбер, тіктөртбұрыш, түзу салу командасын компьютерде орындаңдар. 3-код import pygame pygame.init() screen = pygame.display.set_mode([360, 320]) screen.fill([255,255,255]) pygame.draw.circle(screen, [93,68,255],[170,60], 50, 0) pygame.draw.rect(screen, [255,0,0], [80, 130, 180, 180], 0) pygame.draw.line (screen, [0,255,33], [50, 100], [50, 300],5) pygame.display.flip() running = True while running: for event in pygame.event.get(): if event.type == pygame.QUIT: running = False pygame.quit() Дескриптор Pygame командаларын программалауда қолданады. Топтықжұмыс Геомериялық фигуралар салатын командалардың қызметін талдаңдар. Геометрияда шеңбер, түзу және тіктөртұрыш сияқты фигуралардың формулаларымен салыстырыңдар. Жұптықжұмыс 4-суретте берілген фигураларды pygame.draw командалары көмегімен салудың программасын ұсыныңдар Оқушылардың жауаптарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау | Компьютер |
Аяқталуы 4 мин |
| Оқулық |
Рефлексия | командамен таныстың? 4. Pygame-де түстер қалай таңдалады? «Тазалық» әдісі. Оқушылар сабақта қажет деген ақпараттарды чемоданға, ойланатын ақпараттарды еттартқышқа, қажет емес ақпараттарды қоқысқа тастайды. | |
Үй тапсырмасы 1 мин | Қосымша ғаламтордан ақпарат іздеу. | Компьютер |
Оқушылар:
27-сабақ
§5.2. Артқы фон мен ойын кейіпкерлері
PyGame -де ойынның артқы фонын және ойын кейіпкерін қалай жүктеуге болады?
Тақырып: Артқы фон мен ойын кейіпкерлері | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары |
| |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Ойынның артқы фонын беру түрлерін анықтау; | |
Көптеген оқушылар үшін: Артқы фонды программалауда жүзеге асыру; | ||
Кейбір оқушылар үшін: Артқы фонға сурет кірістірудің маңыздылығын тұжырымдау. | ||
Бағалау критерийі |
| |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Ойынның артқы фонын беру түрлерін анықтауды. Пәндік лексика және терминология: Оқиға- событие- incident, кейіпкер-герой- hero, фон- фон-background, ойынның тарихы-история игры-game history, ойын атмосферасы-атмосфера игры-game is atmospheric, ойын алаңы- площадь игры- playground, сурет-картина-picture, программа коды-код программы-code program | |
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
|
|
| ||
Жазу: Ойын құру кезінде фон таңдау алгоритмін жазыңдар. | |||
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілінде сөздер қолданылады. | ||
Алдыңғы білім | PyGame кітапханасы. | ||
Жоспар | |||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | |
Басталуы 3 мин 7 мин | Ой сергіту жаттығуы Оқушыларға жануарлардың аттары жазылған карточкалар таратылады. Оқушылар картадағы жануарларды қимылмен көрсетеді, қалған оқушылар оны табу керек. Үй тапсырмасы. «Галереяны шарлау» әдісі Сыныптағы қабырғаларға шеңбер салу, тіктөртбұрыш салу, түзу салу тақырыпшалар жазылған парақшалар ілінеді. Оқушылар қозғалыста жүріп өздеріне берілген маркерлермен оларды анықтап жазып кетеді. Үйде орындап келуге берілген оқулықтағы тапсырмаларды компьютерде орындап, жұптасып жауабын талдайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру | А4 парағы | |
Негізгі бөлім 2 мин | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау
Оқулықпен жұмыс Оқушылар оқулықтан оқып білгендерін бірге талдайды. Мұғалім оқушылардың білімін толықтырады. Компьютермен жұмыс Оқулықта берілген артқы фон кірістіру кодын компьютерде орындаңдар 1-код import pygame pygame.init() screen = pygame.display.set_mode((400, 300)) jaulay_surf = pygame.image.load('001.bmp').convert() jaulay_surf.set_colorkey((255, 255, 255)) jaulay_rect = jaulay_surf.get_rect(center=(200, 150)) | Оқулық | |
| | ||
5 мин | | ||
| | ||
5 мин | Компьютер |
| screen.blit(jaulay_surf, jaulay_rect) bala_surf = pygame.image.load('bala.png') bala_rect = bala_surf.get_rect(bottomright=(300, 270)) screen.blit(bala_surf, bala_rect) pygame.display.update() wpygame.display.update() running = True while running: for event in pygame.event.get(): if event.type == pygame.QUIT: running = False pygame.quit() Дескриптор Ойын фонын кірістіру командаларын анықтайды. | |
6 мин 5 мин | Топтық жұмыс Артқы фонға сурет кірістіру программасына талдау жасаңдар. Программаны әрбір қатарының қызметіне түсініктеме беріңдер. Дескриптор
Жұптық жұмыс Қарапайым бір ойынның сценарийін ұсыныңдар. Сол ойынға кейіпкер таңдап, ойын терезесіне фон мен кейіпкерді орналастырыңдар. | |
| Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау | |
Аяқталуы 7 мин |
Бүгінгі сабақтан не үйрендім? Қандай тапсырма қызықты болды? Көңіл күйім қандай? | Оқулық |
| | |
Рефлексия 3 мин | | |
Үй тапсырмасы 1 мин | Оқулықтағы тапсырманы орындап келу. | Компьютер |
Оқушылар:
№ 28-сабақ
§5.3. Ойын кейіпкерлерін таңдау
PyGame-де ойын кейіпкерлерін қалай таңдауға және жүктеуге болады?
Тақырып: Ойын кейіпкерлерін таңдау | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Оқу мақсаттары |
| |||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Ойын кейіпкері, спрайт ұғымын анықтау; | |||
Көптеген оқушылар үшін: PyGame программасында дайын кейіпкерлерді қолдану; | ||||
Кейбір оқушылар үшін: PyGame программасында ойын жасау кодтарының маңыздылығын талдау. | ||||
Бағалау критерийі |
| |||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Ойын кейіпкері, спрайт ұғымын анықтауды. Пәндік лексика және терминология: Ойын кейіпкері- герой игры- game hero, спрайт- спрайт-sprite, цифрлық фотосурет- цифровое фото-digital photo, графикалық сурет- графический фото-graphical photo | |||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
| ||||
Жазу: Спрайт дегеніміз ... | ||||
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілінде сөздер қолданылады. | |||
Тірек білім, білік, дағдылар | Артқы фон мен ойын кейіпкерлері. | |||
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар |