ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 259
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Жаңа білім. Мұғалімнің түсіндірмесі бойынша мәтіндік редакторлардың айырмашылығымен таныстырады. Кестемен жұмыс Дескриптор Дербес компьютердің ішкі, сыртқы құрылғыларының қызметін анықтайды. Топтық жұмыс Пайдалану мақсатына қарай компьютерлердің конфигурацияларын таңдаңдар. Мақсатына қарай компьютер құрылғыларының техникалық сипаттамаларын анықтаңдар . Дескриптор Компьютер конфигурациясын дұрыс таңдайды. Жұптық жұмыс Дизайн маманы үшін қажетті компьютердің конфигурациясына құрылғылар таңдап ұсыныңдар. Дескриптор Компьютер конфигурациясының маңыздылығын тұжырымдайды. Оқушылардың жұмыстары қоржынға фишкалар жинау арқылы бағаланады. | z |
5 мин | | |
| А4 парағы | |
5 мин | | |
| | |
3 мин | | |
| | |
| Фишкалар, | |
| қоржын | |
Аяқталуы 6 мин | Дәптермен жұмыс Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау.
«БББ кестесі» әдісі. Оқушылар сабақ туралы не білетінін, не білгенін, не білгісі келетінін кестеге жазады. | Оқушының дәптерімен жұмыс |
Рефлексия 1 мин | | |
Үй тапсырмасы 1 мин | Компьютердің конфигурациясы тақырыбында жоба жасау. |
Компьютер- дің негізгі құрылғы- лары | Дербес компьютер- дің ішкі құрылғы- лары | Дербес компьютер- дің сыртқы құрылғы- лары | Жұмыс істеп тұрған компьютер- дің конфигура- циясын тексеру |
| | | |
Оқушылар:
6-сабақ
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 18
§ 2.2. Программалық қамтамасыз етуді таңдау
Қолданушының қажеттілігіне байланысты программалық қамтамасыз етуді таңдауды үйренеді.
Тақырып: Программалық қамтамасыз етуді таңдау | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Оқу мақсаттары | 9.1.2.1 - қолданушының қажеттілігіне байланысты программалық қамтамасыз етуді таңдау. | ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Программа, программалық қамсыздандыру ұғымымен танысу. | ||
Көптеген оқушылар үшін: Программалық жабдықтардың түрлерін анықтау. | |||
Кейбір оқушылар үшін: Компьютерді қолдануда программалық қамтамасыз етудің қажеттілігін тұжырымдау. | |||
Бағалау критерийі |
| ||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | ||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Программа-program, программалық қамтамасыз ету-программное обеспечение-software, Аппараттық программалық жабдықтамалар- аппаратное программное обеспечение-hardware apparatus maintenance, Жүйелік программалық жабдықтамалар-системное программное обеспечение-system software, Қолданбалы программалық жабдықтама- системное программное обеспечение-application software, GIMP | ||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
| |||
Жазу: Программалық қамтамасыз ету түрлерін жазыңдар. Ақпараттық программалық жабдықтамаларды жазыңдар. Жүйелік программалық жабдықтамаларды жазыңдар. Қолданбалы программалық жабдықтамаларды жазыңдар. | |||
Пәнаралық байланыс | Ағылшын, орыс тілінде сөздер қолданылады. |
Тірек білім, білік, дағдылар | | Программалық қамтамасыз ету түрлері. | ||||
Жоспар | ||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | ||||
Басталуы 3 мин 7 мин | Ой сергіту «Өз жұбыңды тап» жаттығуы. Қатысушылар шеңбер құрап отырады. Мен сендерге жануарлардың аттары жазылған текшелер таратып беремін. Атаулар екі текшеде қайталанған. Мысалы, егер сенің қолыңда піл деп жазылған болса, сен тағы біреудің қолында сондай текше бар екенін білесің. (Жаттықтырушы текшелерді таратады, егер қатысушылар саны тақ болса, жаттығуға жаттықтырушы өзі де қатысады). Сенің текшеңде не жазылғанын оқы. Жазуды сен ғана көруің керек. Енді текшені жинап қойса болады. Әрқайсыңның міндетің – өз сыңарыңды табу. Бірақ сөйлеспейсіңдер, тек әртүрлі қимылдар арқылы кез келген әрекетті үнсіз жасайсыңдар. Егер өзіңнің жұбыңды тапсаң, бірге тұрыңдар, бірақ үндемейсің, сөйлеспейсіңдер. Тек барлығы өз сыңарын тапқан кезде ғана, қандай нәтиже болғандығын тексереміз. Топ мүшелері өз сыңарын тапқаннан кейін, жаттықтырушы «Сіз кімсіз?» деп сұрап шығады. Үй тапсырмасын пысықтау Оқушылар «Компьютердің конфигурациясы» тақырыбы бойынша жасаған жобаларын түсіндіреді, топта талдайды. Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау, қолдау көрсету. | Компьютер | ||||
Негізгі бөлім 2 мин | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау
Оқулықпен жұмыс -Жеке оқып, топта талқылайды. Мұғалімнің түсіндірмесі. (Бейнежазба, слайд материалдарын қолдану.) Кестемен жұмыс: | Оқулық | ||||
| | |||||
5 мин | Bilimland.kz | |||||
8 мин | | |||||
| А 4 қағаздар | |||||
| Ақпараттық программалық жабдықтамалар | Жүйелік программалық жабдықтамалар | Қолданбалы программалық жабдықтамалар | | ||
| | |
| Сәйкестендіру Кестедегі мәліметтерді сәйкестендіріңдер Коммерциялық Linux, Firefox, gimp программалық жабдықтамалар Еркін Skipe, Opera, Avast қолданыстағы программалық жабдықтамалар Тегін Winrar, Finereader, программалық nero burning rom жабдықтамалар Шектеулі-тегін Dr.web, Windows7, программалық Kaspersky жабдықтамалар | |
| Дескрипторлар Программалық жабдықтамалар түрлерін анықтайды. Программалық жабдықтамалар түрлерін салыстырады. | |
5 мин | Топтық жұмыс Сыныптастарыңмен компьютер бөлмесінде орналасқан компьютерлердің техникалық сипаттамасын DXDIAG командасы көмегімен тексеріңдер. Орнатылған программалық жабдықтамаларын талдаңдар. Дескриптор Компьютердің программалық жабдықтамаларын анықтайды. | Компьютер |
3 мин | Жұптық жұмыс: Компьютер бөлмесінде орналасқан компьютерлердің техникалық сипаттамасын талдау нәтижесі бойынша қандай қолданбалы программалық жабдықтамаларды орнатуға ұсыныс жасайсыңдар? Тізімін ұсыныңдар. Дескриптор Программалық жабдықтамалардың маңыздылығын түсіндіреді. | |
| Оқушылардың жұмыстары бағалау парағына балл қою арқылы бағаланады | Бағалау парағы |
Аяқталуы 5 мин |
| Оқулық |