Файл: Ежелгі заман тарихы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 49

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.2.3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін «касталық жүйе» ұғымын қолдану;

5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау

Сабақтың мақсаты

касталық жүйенің ерекшеліктерін зерттеу

индуизм мен буддизмнің айырмашылығын түсіну

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру



Тақырыпқа шығу мақсатында Брахма құдайының бейнесі көрсетіледі



Суретке байланысты үш сұрақ құрастырыңыз

Талқылау, үнді қоғамының құрлымы қандай болғаны туралы қысқаша шолу жасау

Сабақ тақырыбымен мақсаттары анықталады

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау




Жаңа білім



М Брахманизм, карма, реинкарнациялау, касталық жүйе туралы түсінік беру

Үнді қауымы туралы мәтінді (таратпа) алып, касталарды зерттейді.

Сипат-сы

Брахмандар

Кшатриилер

Вайшьилер

Шудралар

мәртебе













Дене бөлігі













Киім түсі














Тапсырма 2:мәтіңді оқып, төменде келтірілген касталарды сипаттайтын сын есімдерді сәйкестендіріңіз:

Бағынушы, сауатты, қызмет етуші, ауқатты, билеп төстеуші, құқықсыз, қорғалған, діншіл, бұйрық беруші, кедей.
Будданың суреті көрсетіледі



Буддизмнің пайда болуы және Ашока патшаның талпынысы туралы қысқаша шолу жасау

Интерпретация

«Адамды оның туған ортасы емес, тәртібі не төменгі кастаның мүшесіне, немесе брахманға айналдырады»

Мәтінмен жұмыс
ДескрипторларМәтін бойынша касталардың мәртебесін анықтайды

Мәтін бойынша касталардың қай дене бөлігіне жататының анықтайды.

Мәтін бойынша касталардың киім түсін анықтайды.

Дескрипторлар сын есімді кастамен дұрыс сәйкестендіреді



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Ақпараттық мәтін
Кесте


Сәйкестендіру кестесі

Будданың суреті

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Будданың бұл пікірі индуизмның қандай басты белгісіне қарама қайшы болып табылады сұрағына талдау қорытынды жасайды

Үйге тапсырма

Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

Сабақтың аяғындағы кері байланыс:

- не білдің,не үйрендің?

- түсініксіз болған тұстар бар ма?

- тағы не үйренер едің?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Ежелгі сауда орталығы ретіндегі Үндістанның рөлі қаншалықты маңызды болды?


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі сауда орталығы ретіндегі Үндістанның рөлі қаншалықты маңызды болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;

5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

Сабақтың мақсаты




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі:амандасу;түгендеу;

«Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасына бір топ екінші топқа сұрақтар қою.

Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға үнді сауда керуеннің суреті көрсетіледі.

Өздеріңді көпес ретінде елестетіңіздер. Жұпта келесі сұрақтарды талқылаңыздар:



Басқа елдерде сату үшін қандай тауарды апаратын едіңіздер?

Үнді тауарларын сатуға қай мемлекеттерге бағыт аласыз? Неліктен?

Талқылау

Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




«Өрмекші» әдісі

Тірек –сызбаны толықтырып, Ежелгі Үндістанның шаруашылық жүйесін сипаттаңыз.


Шаруашылықтың қандай түрлері ерекше дамыды?




ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау




« Бэкроним» әдісі

С
Шаруашылық иегерлеріне қандай міндет жүктелді?


Шаруашылықтыңдамуына не әсеретті?

АБАҚ ТАҚЫРЫБЫНА БАЙЛАНЫСТЫ мағыналы сөйлемдерді мәтінге қою арқылы толтырады және сөздерден сөйлем құрайды.


Көп нүктенін орнына қажетті мәліметтерді жазыңыз:

Ауа райындағы жиі болып тұратын

өзгерістер, шаруашылық қажеттіліктері

.....................................................пен ...................................білімді жетілдірді.

Үнділіктердің жыл санауы бойынша бір жыл ......... күнге, ол ...... айға, әрбір ай ..... күнге бөлінді. Б.з.-дың V-VІ ғасырларындағы үнді оқымыстыларыжердің

…..................................................... екенін білді.

Картамен жұмыс (жеке оқушылар) әр оқушы Үндістанның шекарасын белгілейді



Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне өзекті ойларды, аяқтарына тірек сөздер арқылы шешу жолдарын жазып, өз ойларын тиянақтап пысықтайды.

Дескриптор:
Ежелгі Үндістанның шаруашылықтың түрлерін атайды;

Ежелгі Үндістандағы шаруашылықтың дамуын жазады;
Шаруашылық иелерінің міндеттерін анықтайды

Дескриптор Білім алушы
Мәтінді қажетті сөздермен толықтандырады;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Ақпараттық мәтін

Тірек-сызбалар

Үлестірмелі қағаздар


карта


Бекіту


Сабақты қорытындылау Үнді саудасын жоғары деңгейде дамыту үшін қандай бағдарда жұмыстар жүргізілді?

Үйге тапсырма«Сингх саудагердің алыс сапардан үйіне оралуы» тақырыбына әңгіме жазып келу


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

Сабақтың аяғындағы кері байланыс:

«плюс-минус- нәтиже»

«П» - «плюс» - сабақ барысында өзіне ұнағанынын бәрін жазады, пайдалы ақпараттар, әдіс-тәсідер т.б

«М»- «минус»- сабақта өзіне ұнамағанның барлығын жазады, жалықтырған немесе түсініксіз болған тұстарын жазады.

«Н» - «нәтиже» -оқушылар өздерін таңқалдырған немесе жаңа ақпарат туралы, проблеманы шешу жолдары жайлы жазады.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект