Файл: азастан Республикасы Оуаарту министрлігі 2 Саумалкл мектепгимназиясы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 27

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

№2 Саумалкөл мектеп-гимназиясы

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Энергияның сақталуы және айналуы

Бөлім:

Энергия

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Идаятов Аян Серикович

Күні:

05.04.23

Сынып: 7 Г

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Энергияның сақталуы және айналуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.3.5 – энергияның түрленуіне мысалдар келтіру;

Сабақтың мақсаты

Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Энергия ұғымын физикалық шама ретінде, энергияның сақталу заңын ретінде түсіндіреді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Алдынғы бөлімдегі негізгі тақырыптарды еске салу, үй тапсырмасын сұрау;

«Сұрақ-жауап» әдісі


Мұғалімнің сұрақтарға жауап беру

Жаңа тақырпқа көшу, сабақтың мақсаттарын талдау




Дұрыс немесе бұрыс принципі

Ауызша бағалау

Дәптер

Оқулық


Сабақтың ортасы



Жаңа сабақ

«Түсіндіру әдісі» арқылы жаңа сабақты меңгерту.

Кинетикалық энергия - дененің қозғалысы әрекетінен пайда болатын энергия:



Потенциалдық энергия - денелердің өзара орналасуы, сондай-ақ осы денелер арасындағы өзара әрекеттесудің сипатын анықтайтын энергия.

mgh

Дене бір мезгілде кинетикалық және потенциалды энергияға ие болуы мүмкін.

Дененің жалпы механикалық энергиясы дененің кинетикалық және потенциалдық энергиясының қосындысына тең:



Есеп шығару. Ағылшын тілінде жүргізіледі.

Видеоматериалдағы есепті бірлесе шығару

Given:

m=30kg P.E=mgh=30*9.8*20=5880Joules

g=9.8m/s2

h=20metres

P.E-?
Массасы 9,0г оқ қалыңдығы 5,0 см тақтайға 600м/с жылдамдықпен соғылып,200м/с жылдамдықпен тесіп өтеді. Кинетикалық энергияның өзгерісін,тақтайдың жұмысын табыңдар. Кедергі күші өзгермейді деп алыңдар.
Массасы 100 тонна ұшақ Жерден 1км биіктікке көтерілгенде жылдамдығы 200 м/с болады. Оның жермен салыстырғандағы механикалық энергиясы қандай?
Массасы 5 т жер серігін 100 км биіктікке 8км/с болатын бірінші ғарыштық жылдамдықпен шығару үшін қандай жұмыс шығындалады?Жер серігінің орбитадағы механикалық энергиясы неге тең?

Қолдану: Басқада энергия түрлері туралы дискуссия

Табиғатта тағыда қандай энергияның түрлеріні білеміз?

Қайдан аламыз электр энергияны?
Тапсырама орындау. «Кім жылдам?» әдісі

Есептерді шығару

Анықтаманы, формула және өлшем бірлікті дәптерге жазып сабаққа белсенді қатысады

өзара бағалау


Оқулық

Монитор

Дәптер


Сабақтың соңы


Жаңа сабақты пысықтау. «Ашық сұрақ» әдісі
Үйге тапсырма.

Бағалау. Бағалау парағы

Рефлексия (кері байланыс)

«Алақан» әдісі арқылы
Бас бармақ – керемет әрі қызықты болды!

Екінші бармақ – осыған көңіл бөлу керек.

Ортаңғы бармақ– менде қандай қиындықтар болды?

Төртінші бармақ – бұл жерде орта...

Кішкентай бармақ– бүгін мен не білдім, қандай тәжірибе жинақтадым?

Оқушылар жаңа тақырыпты талқылайды

Қортынды баға жинақтау

Дәптер