ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.12.2023

Просмотров: 22

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары №13


5 Бөлім. Ақпараттық жүйелер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатысқан оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Деректер қорын ұйымдастыру

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.3.2.2 біркестелі деректер қорын жасау

10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын жасау

Сабақтың мақсаттары

ДҚБЖ ACCESS бағдарламасында біркестелік және көпкестелік деректер қорын жасау

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

-Біркестелі және көпкестелі ДҚ айырмашылықтарын түсіндіреді.

-Байланыс типтерін біледі

Қолдану

-ДҚ құрастырады (бірінші біркестелі содан кейін көпкестелі)

-Кесетлер арасында байланыс жасайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар біледі:

Деректер қорын жасау алгоритімін түсіндіру.

Кілттік өрісті таңдау.

Пән лексикасы және терминология:

ДҚБЖ, біркестелі, көпкестелі, конструктор, деркетр типі, кілттік өріс

Сабаққа қатысты пайдалы фразалар үшін қарым-қатынас/хат:

Кестені жасау үшін келесі қажет…

Өріс кілттік болып келеді, себебі …

Өрісті байланыстыруын ұсынамын … өріспен … себебі …

Құндылықтар

Оқу материалын меңгеру барысында сыныптастарына қолдау көрсету, сыныптастар арасында бір-бірін силау қасиеттерін дамыту және нығайту. Академиялық әділеттікті сақтау. Бір-бірін үйрету.

Пән аралық байланыс

Ағылшын тілі- ДҚ movies.

Осыған дейін меңгерілген білім

Деректер қорының негізгі түсінігі

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-1 мин

2-5 мин

6-7 мин

Сабақтың ортасы

8-9 мин

10-12 мин


13-14 мин


15-24 мин

25-29 мин

30-38 мин

Сабақтың соңы

39-40 мин

Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру.

Формативті жұмыс 1. Бірінші тапсырма Формативті бағалауға арналған тартапаларды мұғалім таратады. Оқушылар 2 мин ішінде сұрақтарға жауап беру керек, уақыт өткеннен кейін мұғалім интерактивті тақтада дұрыс жауаптарды көрсетеді, оқушылар өздері өз жауаптарын крийтерий арқылы тексеріп бағалайды. Тексеру үшін мұғалім «Жауап» мәтінін орнынан жоғарыға жалжытып дұрыс жауаптарын көрсетуге қажет.

Жұпқа бөлу. Мұғалім флипчарт бетіне кестені шығарып өрістердің атаулары және типтері көрсетілген тартпаларды таратады. Топтың құрылымы өрістің дұрыс атауы және типтерінен тұру қажет. Жауаптарды тексеру үшін мұғалім дұрыс нұсқаны шығарады олар 4 бетте сақталып тұрады. Практикалық жұмысты орындау барысында оқушылар өз жұптары мен бірге туындаған сұрақтарын талқылай алады, ол үшін бір-біріне жақын отырулары қажет.
Проблемалық жағдай. Мұғалім 5 бетті қөрсетеді оқушылар сабақтың тақырыбын және мақсатын құрастырулары қажет.
Жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын жариалау: Оқушылармен бірге бағалау критрийлерді талқылау.
Проблемалық жағдай. Мұғалімнің сұрағы: Фильмдер туралы деректерді сақтау үшін бізге деректер қорын құрастыру қажет ол үшін қандай өрістер керек болады? Оқушылар өз жауаптарын ұсыныады. Оқушылардың бір-неше ұсыныстарын қабылдап уақытты үнемдеу үшін өзіміз ұсынған шағын кестені көрсетеміз -8 бет. Әр оқушының жауабына мұғалім кері байланысын беруге қажет.

Практикалық жұмыс. Нұсқаулық бойынша оқушылар біркестелі деректер қорын жасаулары керек. Оқушылар әр өріс үшін типтерін анықтаулары қажет. Дұрыс жауаптары кестенің артында жасырылады.



Практикалық жұмысын орындау барысында компьютерде дұрыс отыру ережелерін оқушылардың естеріне түсіру.

Уақыт аяқталғаннан кейін жауаптарын дұрыс нұсқамен салыстыру. Жұмыс барысында қандай қиындықтар болғанын талқылау.



Шағын теориялық материалды оқушыларға мұғалім таратады. Үлкен кестеі неге бір – неше кестеге бөлуге керек екенін түсіндіреді.

Мұғалімнің түсіндіруі. Нормализация – бұл кестені екі немесе одан артық кестеге бөлу, сонымен қатар деректерді өшіру, өзгерту, қосу жағдайындағы ең жақсы қаситеттер мен қаматмасыз болғаны.

Movies Деректер қорына жаңа өрістерін қосу үшін

  • Фильмнің режиссері

  • Жиналған Оскарлар саны

  • Фильм жанрі

  • Актердің есімі

  • Актердің жасы

  • Актердің рейтингі

  • Жынысы


Ең жақсысы біздің кестені бір-неше кестеге бөлу. Өз нұсқасын тақтада көрсетеді, 4 бет.


Деректер біркелкі болу үшін кестелерді байланыстыруға қажет. Байланыстың үш түрі бар:

Байланыс түрлері:

Байланыс «Бірге-көп»
байланыс «Көпке-көп»
Байланыс «Бірге - бір»
Тақырыпты жақсы түсіну үшін ұй тапсырмасы ретінде бейне материалды ұсынуға болады.
Практикалық жұмыс. Оқушылар Movies Дерктер Қорын жүктеп нұсқаулық бойынша үш кестені бір-бірімен байланыстырулары қажет (Практикалық жұмыс 2).

Рефлексия: Мұғалім тақтаға бағалау критерийлерін шығарып сабақ бойынша не қиын және қандай тапсырмалар орындалғанын талқылайды.

Кері байланыс:

Мұғалім әр оқушыға немесе жұптарға бөлінген реті бойынша сабақты қортындылай отыра кері байланысын береді

Ұй жұмысы тақтаға шығарылады.


Фондық бет

Флипчарт (1 бет)
Флипчарт (2 бет)

Флипчарт (3 бет)

Флипчарт (5 бет)


Флипчарт (6 бет)


Флипчарт (7 бет)


Флипчарт (8 бет)

Практикалық жұмыс 1

Флипчарт (9 бет)

Флипчарт (10-11 бет)

Флипчарт (11 бет)

https://www.youtube.com/watch?v=pYRPYfqWiUo

Флипчарт (12 бет)

Практикалық жұмыс 2


Флипчарт (13 бет)

Флипчарт (14 бет)

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Топтық жұмыс кезінде төмен оқитын оқушылар жақсы оқитын оқушылардан үйренеді.

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Практикалық жұмысты визуалды бақылау. Орындаған жұмыстарын оқушылар мұғалімге көрсетеді.Сабақ бойынша кері байланыс беру.

Компьютерде дұрыс отыру

Эргономика ережелері


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Скачано с www.znanio.ru