ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 02.12.2023
Просмотров: 14
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Ақпаратпен жұмыс | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Ақпараттың сипаттары | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.2.1.1- ақпараттың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы және тағы басқа) | |||
Сабақтың мақсаты: | Оқушы: | |||
Ақпарат ұғымы мен түрлерін анықтау. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ақпарат түрлері Ақпарат қасиеттері Оқу мақсатын таныстыру, оқушының қажеттілігін анықтау. | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | | А4 парағы |
Сабақтың ортасы | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау. Ақпарат дегеніміз не? Ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері бар? Ақпараттың адам өміріндегі маңызы жайлы не айтуға болады? Оқулықпен жұмыс: Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды. (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Практикалық тапсырмалар: 1. Өзің ақпарат алатын дереккөздердің тізімін көрсет. 2. Қызметтің негізгі түрі ақпаратпен жұмыс істеуге болатын мамандықтар тізімін жаса. 3. Өзің ақпарат көзі, ақпарат алушы болатын жағдайлар туралы мысалдар келтір. 4. Кешке қарай, сабақтан қайтқан кезде, сыныптасың күтпеген жерден қоңырау шалып, ертеңгі сабақ кестесі өзгертілгенін ескертті. Сыныптасың саған жаңа сабақ кестесін берді. Бұл ақпаратта сен үшін қандай қасиеттер бар? (Сенімділік, толық, өзекті, құнды, түсінікті, объективті. ) Дескриптор_Ақпарат_қасиеттерін_өмірде_қолданады.Жеке_жұмыс'>Дескриптор_Ақпарат_қасиеттерін_анықтайды.Ақпарат_қасиеттерін_салыстырады.Жұптық_жұмыс'>Дескриптор_Ақпарат_көзін_анықтайды.Ақпарат_қасиеттерін_салыстырады.Топтық_жұмыс'>Дескриптор Ақпарат көзін анықтайды. Ақпарат қасиеттерін салыстырады. Топтық жұмыс: Ақпараттың барлық қасиеттері маңызды десекте, әртүрлі мамандық иелері үшін осы қасиеттердің бірі басқаларына қарағанда айрықша маңыздылыққа ие болады. Мысалы, журналист үшін бірінші кезекте ақпараттың өзектілігі маңызды. Әрбір мамандық иесі үшін ақпараттың қай қасиеті ерекше маңызды екеніне талдау жасаңдар. Дескриптор Ақпарат қасиеттерін анықтайды. Ақпарат қасиеттерін салыстырады. Жұптық жұмыс: Ақпараттың әрбір қасиетіне күнделікті өмірден алынған бір- бірден дәлелді мысал дайындап, ұсыныңдар. Дескриптор Ақпарат қасиеттерін өмірде қолданады. Жеке жұмыс Компьютермен жұмыс істеудің зиянды жақтарын ескеріп, өзің үшін комьютерде денсаулығына кері әсер етпейтіндей жұмыс істеу ережесін құрастыр. Құрастырған ережең денсаулығынды қорғауға қаншалықты көмектесетінін бағала. Дескриптор Компьютермен жұмыс істеудің зияндық жақтарынан қорғанудың маңыздылығын тұжырымдайды Бағалау Бағалау шкала әдісі бойынша жүреді. Топбасшы тапсырмаларды орындауына байланысты жасыл, сары, қызыл түстермен ұяшықтарды бояйды. | Мұғалімді тыңдайды | Смайлик | компьютер |
Сабақтың соңы | 1. Ақпараттың қандай түрлері бар? 2. Ақпараттың қандай қасиеттерін білесің? 3. Ақпаратты адам қай сезім мүшесімен ең көп қабылдайды? 4. Тарихи ақпараттың қандай қасиеттерін айтуға болады? 5. Ақпараттың өзектілігіне қандай мысалдар келтіруге болады? 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» барлығын түсіндім менде сұрақтар қалды | Оқулық Өзін-өзі бағалау. | | |
Үй тапсырмасы | Шағын мақала дайындап келу: Адамның ақпараттық іс-әрекеті. Әртүрлі салалардағы ақпаратпен жұмыс. | | | |