ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 47
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Күні: Сынып: 8 | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Тыныс алудың минуттық көлемі. Әртүрлі жастағы, физикалық дамыған ер және әйел адамдардың өкпенің тіршілік сыйымдылығы. Тынысалу қозғалыстарының жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына әсері. №8 Зертханалық жұмыс «Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу» | |||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.4.3 Өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыптағы жағдайдағы, дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау. | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:Өкпенің тіршілік сыйымдылығын және тыныс алудың минуттық көлемін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: әртүрлі жастағы физикалық дамыған ер және әйел адамдардың өкпесінің тіршілік сыйымдылығын, тыныс алу қозғалыстарының жиілігін ажыратады. Кейбір оқушылар: өкпенің тіршілік сыйымдылығына шылым шегудің әсеріне баға береді. | ||||||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөзтіркестері: Спирометр – spirometer, Өкпенің тіршілік сыйымдылығы, қордағы көлем, қалдық көлем,1 минуттағы тыныс алу көлемі. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Өкпенің тіршілік сыйымдылығы – Әйелдерде өкпенің орташа тіршілік сыйымдылығы Өкпенің тіршілік сыйымдылығын өлшейді... Жаңа туған нәресте 1 минутта .... тыныс алады. Ересек адам қалыпты жағдайда .... тыныс алады. | ||||||||||
Құндылықтарға баулу | Зайырлы қоғам және жоғары руханият -Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау -Қарым-қатынас жасау қабілеті - Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету - Өзгелердің мәдениетіне және көз қарастарына құрметпен қарау - Өмір бойы оқуға дайын болу. | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика – көлемнің ерекшелігі. Өзін-өзі тану –салауатты өмір салтын ұстану | ||||||||||
Алдыңғы білім | 7.1.4.1 тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау; Тыныс алу, демтүтік, желбезек, өкпе, лептесік туралы біледі. 7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажыратау; Анаэробты, аэробты тыныс алу жайлы біледі. 7.1.4.4 омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерін сипаттау; | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы | -Сәлемдесу. –Түгендеу. -Топқа бөлу. Жаңа сабаққа көшу: Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады және сабақтың мақсаттары мен жетістік критерийлерімен танысады. Қолыңды кеудеңе қой. Енді бақыла неге қолың қозғалуда? Осы бақылаудың көмегімен сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. №1 тапсырма. «Сурет сөйлейді»әдісі. Суреттен адамның тыныс алу мүшелерін анықтаңыз. (төмен деңгейдегі оқушыларға)(айтылым дағдысы қалыптасады) Дескриптор: -Суреттегі мүшелердің атауын табады. –Санға сәйкес жауаптарын тауып, көрсетіп жазады. Бағалау: Қол шапалақтау арқылы бағалау: (мұғалім бағалайды) | | |||||||||
| 2-тапсырма «Фрайермоделі» әдісі. Мәтінмен танысып , төмендегі фрайер кестесі бойынша өз ойларыңды ортаға салыңыздар. (жазылым және оқылым дағдыларын қалыптасады)
Дескриптор: --Тыныс алу және тыныс шығару механизмдерін өмірмен байланыстыра алады; - Тыныс алу механизміндегі тіршілік сыйымдылығының көлемдерін салыстырады - Тынысалумүшелерітерминсөздергеанықтамабереалады; -Шылым шегудің зиянын тұжырымдайды Бағалау: Бес бармақ арқылы бағалау: (мұғалім бағалайды) 3- тапсырма.«Сиқырлы сандар» сөйлейді әдісі Интерактивті тақтадан терминдер көрсетіледі.Көрсетілген терминдердің анықтамасын түсіндір (Төмен, орта және жоғары деңгейі оқушыларға) (айтылым, тыңдалым дағдысы қалыптасады) 10 саны (төмен деңгейдегі оқушылар) 1.Қордағы көлем мөлшері 2.Жаңадан туылған нәресте 1 минутта қанша рет дем алады? 3.Ересек адам 1 минутта қанша рет тыныс алады? 20 саны (орта деңгейдегі оқушылар)
30 саны (жоғары деігейлі оқушылар)
Дескриптор:
Бағалау: Бағдаршам арқылы бағалау (мұғалім бағалайды) | ҚБ жинағы 8 сыныпқа арналған АКТ АКТ | |||||||||
| | | |||||||||
Сабақтың соңы |
| 8-сынып оқулығы «Атамұра»-2018 Соловьева А.Р Ибраимова Б.Т |