Файл: Білім беру йымыны атауы Новоселовка орта мектебі Пні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 22

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйымының атауы

Новоселовка орта мектебі

Пәні:

Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы

Бөлім:

Сауда, қолөнер және әлемді игеру

Педагогтің аты-жөні:

Сартаев Н.С.

Күні:

15.03.2023жыл

Сынып: 6

Қатысушылар саны: 8

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау;

Сабақтың мақсаты

Ұлы географиялық ашулардың әлем өзгерісіне зерттеу арқылы ықпалын анықтап, маңыздылығын тусіндіру;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру


Ой шақыру

Балалар, бұл сурет көрген кезде сіздерге қандай ой туғызады?
Ұлы географиялық ашулардың нәтижесінде әлемде өзгерістер орын алуы мүмкін бе? –деп оқушылар пікірін сұрап, сабақ тақырыбын анықтату

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.



Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер


Жаңа білім


Зерттеу және талдау

«Топтық тапсырма» стратегия
Дерекпен жұмыс «Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?» зерттеу

Оқушыларға дерек көздер ұсынылады. Әр түрлі дерек көздерін пайдалана отырып оқушылар топтарда зерттеуге кіріседі

1 топ – «Христофор Колумб»

2 топ – «Америго Веспуччи»

Деректі талдауға нұсқаулық:

«Христофор Колумб» - тобы

- ХҮ-ХҮІ ғас. Ұлы геграфиялық ашулар ұғымын, адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтап, Христофор Колумб пен Фернан Магелланның саяхаттарын қандай жолмен ашулар жасағаның сипаттаңдар.

-Христофор Колумб пен Фернан Магелланның теңіз саяхаттар жолың картаға орналастырындар.

«Америго Веспуччи» - тобы

- ХҮ-ХҮІ ғас. Ұлы геграфиялық ашулар ұғымын, адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтап Америго Веспуччи мен Васко да Гама саяхаттарын қандай жолмен ашулар жасағаның сипаттандар.

-Америго Веспуччи мен Васка да Гама теңіз саяхаттар жолың картаға түсіріп орналастырындар.



Дескриптор:-ХҮ-ХҮІ ғас. Ұлы геграфиялық ашулар ұғымын, адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтайды,

-Христофор Колумб пен Фернан Магелланның саяхаттарын қандай жолмен ашулар жасағаның сипаттайды.

-Христофор Колумб пен Фернан Магелланның теңіз саяхаттар жолың картаға орналастырады.
Дескриптор:-ХҮ-ХҮІ ғас. Ұлы геграфиялық ашулар ұғымын, адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтайды,

- Америго Веспуччи мен Васко да Гама саяхаттарын қандай жолмен ашулар жасағаның сипаттайды.

- Америго Веспуччи мен Васко да Гама теңіз саяхаттар жолың картаға орналастырады.




ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Оқулық «Мектеп» баспасы, 6 сынып, ортағасырлар дүниежүзі тарихы;

Энциклопедия «Всемирная история»,

«География: балаларға арналған энциклопедия»;

Ғаламтор Уикипедия


Бекіту


Сабақты қорытындылау
«Quizizz» платформасында беккіту

Үйге тапсырма

Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Дескриптор:

1. Үндістанға баратын теңіз жолын кім ашқанын біледі

2. Христофор Колумбтың туған жерін біледі

3. Африканы айналып Үндістанды кім ашқанын біледі

4. Дүние жүзін айналып өткен бірінші саяхатшыны атайды

5. Америго Веспуччидің ашқан жаңалығын атайды

6. Фернан Манеллан қайда қайтыс болғанын табады

7. Тотықұстар жерін атайды

8. Жаңа құрлықты Америка деп атау керек деген сөзің авторын атайды

9. ҰГА нәтижесінде Европаға әкелінген заттарды атайды

10. Х. Колумб өз саяхатын қандай кемелерде бастағанын біледі

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс

Баспалдақ»

Бәрін түсіндім, білдім

Түсіндім, бірақ толықтыру керек

Толық түсінбедім


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект