Файл: Амангелді кімдігіні білім беру блімі А. Нрманов атындаы жалпы білім беретін мектебі кмм.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 30
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«Амангелді әкімдігінің білім беру бөлімі А.Нұрманов атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Сабақ жоспары
Пәні: | Қазақ әдебиеті | |
Бөлім: | 4- БӨЛІМ. Парасат пайымы | |
Педагогтің аты-жөні | Нұрғалиева Қ | |
Күні: | 12.05.2023ж | |
Сынып: 10 ҚҒБ | Қатысушылар саны: 7 | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | "Тәуекел той" әңгімесіндегі ұлттық құндылықтар | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу 10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу | |
Сабақтың мақсаты | шығармадағы көтерілген мәселелерді «оқиға тауы»әдісі арқылы сюжеттік-композициялық құрылысына талдап, шығармашылық жұмыс жазады,шығармашылық дағдысы дамиды |
Сабақтың барысы
| Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру Тренинг 2 мин | Психологиялық хал - ахуал тудыру. | «Менің қасиетім» БА өзінің жақсы қасиетін айтады Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді | Мадақтау | |
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин Қызыушылықты ояту | Дастарқан» әдісі 1. Шығармада қандай мәселе көтерілген? 2. Дәстүрлі той мен заманауи тойдың айырмашылығы неде? Дескриптор: - әңгімедегі көтерілген мәселені анықтайды; - дәстүрлі той мен заманауи тойдың айырмашылын біледі; - мәселелерді шешуде дәлелдер айтады | БА өткен тақырыпқа сыни көзқарас білдіріп,ақпаратқа баға береді зерделеуге үйренеді және жалпы адамзаттық құндылықтарын дамытады | ҚБ: «Бас бармақ» | Оқулық тақта,бор |
Жаңа сабақ шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу | Тапсырма: Бүгінгі күннің шындығын жазылымға арқау етіп, 200-250 сөзден тұратын эссе жазыңыздар. Ш.Мұртазаның «Тәуекел тойы» әңгімесінде қазіргі замандағы бәсеке тойы арқау болған. Бақталастық пен күндестіктің шегінен асқынғандығы сонша той десе жанын салатын қазақ бүгінде дәстүрлі тойларды жоғалтып, тойдың өзін бәсекеге айналдыра бастады. Сауал: Даңқ пен дақпыртқа мастанған жандардың өзгеден асып түсу мақсатында тойдан кейін қарызға белшесінен батып жатуы қаншалықты дұрыс? Дискриптор: - эссенің кіріспе бөлімінде дәстүрлі тойдың ұмыт болып бара жатқанын жазады; - эссенің негізгі бөлімінде бүгінгі өмірмен байланыстырып, тойдың бәсекеге айналып бара жатқанын жазады; - қарызға той тойлаудың дұрыс немесе бқрыс екендігін жазады; - эссенің қорытынды бөлімінде тақырыпқа қатысты ұсыныс білдіреді; - эссе құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды. | Тапсырма Рөлге бөліп барлық БА оқиды БА өздігінен білім алу және тұлғалық өзін-өзі дамыту дағдыларын дамытады Тапсырма 2 БА орындайды зерделеуге және жалпы адамзаттық құндылықтары дамиды Тапсырма 7 өмірмен байланыстыра отырып жаңашылдығына баға береді Білім алушының әлеуметтік жауапкершілік және шешім қабылдай алу дағдыларын дамытады | Қ/Б «Екі жұлдыз, бір тілек» ҚБ: 10 балдық жүйемен бағаланады | Бор тақта, |
Сергіту сәті 2мин | | | | |
Ақпаратты бекіту Кері байланыс 5 мин | Шығарма кейіпкерлерінің сөзі, іс-әрекеті, эмоциясы, психологиясы арқылы қандай қасиеттерді жинақтап көрсетуге болады? Санамалап жазыңыз. | БА тақырыпты дамыту арқылы шығармашылықпен және сын тұрғысынан ойлау құндылықтары дамиды | Сабақ соңында оқушылар 10 балдық жүйемен бағаланады | |
Рефлексия 2 мин | «Тырыстым. Білдім. Түсіндім» | БА сабақ барысында өзін қалай танытқанын айтады | | |
Үйге тапсырма: 1 мин | Мазмұнын оқу | БА рухани-адамгершілік, патриоттық қасиеттері дамиды | |