Файл: Таппай матанба леі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 17

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Сабақ тақырыбы:


А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі


Пәні:

Қазақ әдебиеті

Мерзімі :

26.11.2019ж

Пән мұғалімі:

Ш. Мусабекова

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

Т/Ж1.Өлеңніңжанрын,фабуласын,сюжетінанықтау




Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: өлеңнің фабуласы мен сюжетін анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өлеңнің фабуласы мен сюжетіне талдау жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: өлеңнің фабуласы мен сюжетіне талдау жасай отырып, жанрлық ерекшелігін ажыратады.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ғылым, бес асыл іс, бес дұшпан, талап, еңбек, терең ой, қанағат, рақым

Құндылықтарды дарыту

Ұлтжандылық, елжандылық тәрбие, туған жерді дәріптеу. Ғылым мен білімге құштар болуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі

Бағалау критерийі

  • Әдеби туындының фабуласы мен сюжетін анықтай алады.

  • Жанрлық ерекшелігін ажыратады.

  • Сюжеттік-композициялық жоспар құра алады.

Ойлау дағдылары- ның деңгейі

Білу, түсіну

Алдыңғы білім

«Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі



Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

  • Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін ой шақыру кезеңі Суреттерге қарап отырып, сабақтың тақырыбын болжайды. Сабақ тақы- рыбымен, оқу мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстырылады.

  • «Сөзді тап» ойыны

Бір оқушы ортаға шығып, тақырыпқа байланысты сөздерді дене қимылы арқылы көрсетеді. Қалған оқушылар оның дене қимылына қарап, сабақ- тың тақырыбын болжап табады.

  • Топқа бөлу

«Талап», «Еңбек», «Терең», «Ой»




Сабақтың ортасы

  1. Қызығушылықтарын ояту

Электрондық оқулықтан «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі тыңдалады.

  1. Тапсырмалар

1) Жұппен, топпен жұмыс

Оқушылар алдымен жұппен орындайды, кестені топпен ақылдаса оты- рып толтырады.

  1. Қанағат, рақым,құмарлану,ғибратлісөздерінің синонимдерін та- быңдар.

  2. Өлеңнен антоним сөздерді табыңдар.

  3. Өлеңнің құрылысына талдау жасаңдар.

  4. Кестені толтырыңдар.

6-сынып Элект- рондық оқулық





Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар




Сабақтақырыбы:


Абайдың«Ғылымтаппаймақтанба»өлеңінің идеясы

Сыныбы:

6

Мерзімі:

28.11.2019ж

Пән мұғалімі:

Ш. Мусабекова

Осы сабақ арқылыжүзегеасатыноқумақсаты

6.1.3.1.әдеби туындыдағы кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау,

Сабақтыңмақсаттары

Оқушылардыңбарлығыөлеңді мәнерлеп оқи алады. Оқушылардыңкөпшілігіорта көлемді үзінділерді жатқа айта алады,
сипаттайды. Оқушылардыңкейбіреуібарлық шумақты жатқа айайтады, алады.




Оқушылар кейбірі: тек тұрғысынын сипаттайды

Тілдікмақсат

Пәндіклексикаментерминология:автор үні, оқырман сезімі, шығармадағы құн- дылық

Оқушылар түсінеді және сипаттайды.

Диалогжәнежазылымғапайдалытіркестер:

Менің байқағаным, ... Менің ойымша, ... Мен ... ойлаймын.

Шығармадағытірексөздер:ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек

Құндылықтардыдарыту

Адамгершілік, төзімділік, еңбекқорлық, адалдық

Пәнаралықбайланыс

Музыка, информатика

Бағалаукритерийі

  • А.Құнанбайұлының өлеңін мәнерлеп оқиды.

  • Орта көлемді шығармаларды жатқа айта алады.

Ойлаудағдыла-рыныңдеңгейі

Білу, түсіну

Алдыңғыбілім

«Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі кейіпкер бейнесі




Сабақ барысы




Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

  • Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

  • Топқа бөлу

«Бір жанұя» әдісі бойынша топқа бөлу.







Сабақ тақырыбы:


«Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі типтік бейнелер

Мерзімі:

03.12.2019ж

Сыныбы:

6

Пән мұғалімі:

Ш. Мусабекова

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

6.2.3.1.. Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, мето- нимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы көркем ауыстыруларды анықтай алады. Оқушылардың көпшілігі орта көлемді шығармаларды жатқа айта алады. Оқушылардың кейбіреуі өлеңге талдау жасайды, жатқа айта алады, сұрақтарға жауап беріп, өз көзқарасын білдіре алады.



Тілдік мақсат

Пәндіклексикаментерминология:авторүні,оқырмансезімі,шығармадағықұндылық. Оқушылар түсінеді және сипаттайды.

Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:

Менің байқағаным, ... Менің ойымша, ... Мен ... ойлаймын.

Шығармадағы тірек сөздер: ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, төзімділік, еңбекқорлық, адалдық

Пәнаралық байланыс

Музыка, информатика

Бағалау критерийі

  • А.Құнанбайұлының өлеңін мәнерлеп оқиды.

  • Орта көлемді шығармаларды жатқа айта алады.

Ойлау дағдыла- рының деңгейі

Қолдану

Алдыңғы білім

Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі типтік бейнелер



Сабақ барысы




Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

  1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

  2. Топқа бөлу

1-ден 4-ке дейін санау арқылы топқа бөлу.




Сабақтың ортасы

3. Тапсырмалар

  1. «Ақылды алты қалпақ»

«Бес дұшпаннан» арылып, «асыл істерді» молайту үшін не істеу керек?

  1. Топпен жұмыс

1­топ.Абай аталарыңның ойын сендер қалай жалғастырар едіңдер? Сендер үшін «Бес асыл іс пен бес дұшпанға» нелер жатады деп ойлай- сыңдар?
2­топ.Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды тауып жа- зыңдар.

3­топ.Абай өлеңінен өз бойларыңа қандай жақсы қасиеттерді сіңірдің- дер?

4­топ.«Ұлы Абайды оқығанда...», «Абайды оқы, таңырқа» деп бастала- тын ойтолғау жазыңдар.

Дескриптор:

  1. өлеңді мәнерлеп оқи алады;

  2. орта көлемді шумақтарды жатқа айтады.







Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар




3) «Фишбоун» әдісі

«Фишбоун» әдісі арқылы мәтіннен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды: метофора, қайталау, аллитерация, ассонанс, ги- пербола, т.б.

Орындалубарысы

Басына – шығарманың тақырыбы, үстіңгі сүйектеріне – мәтіннің ішінде- гі көркемдегіш құралдардың түрлері, астыңғы сүйектеріне – үзінді арқы- лы дәлелі, құйрығына – шығарма тілі жайлы оқушының ойы жазылады.

Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе та- қырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.




Сабақтың соңы

«Мидың суреті». Оқушылар мидың суретін салып, ішіне бүгін сабақта не үйренгендерін жазады.






Тексерілді : Р. Шонықбаев












Сабақтың ортасы

Дескриптор:

  • өлең мазмұнын түсінеді;

  • бес асыл іс пен бес дұшпанды ажырата алады;

  • өлең құрылысына талдау жасай алады.
  1. Кесте толтыру


Концептуалдық кесте толтырыңдар.
Қалыптастырушы бағалау. «Жарайсың!»

  1. «Таңда да таста» ойыны

«Бес дұшпаннан арылу үшін не істеу керек?» Оқушылар өз жауаптарын ақ қағазға жазып, умаждап, бір-біріне лақтырады. Музыка әуені тоқтаған кезде бұрышта ілініп тұрған, өз жауаптарына сәйкес орындарға барады. Пікір алмасады.

Өзара бағалау: бас бармақ




Сабақтың соңы

«Хабарлама» әдісі

ОқушыларбүгінгісабақтантүсінгендерінSMSстикергежазыптақтағаіледі.




Тексерілді : Р. Шонықбаев