Файл: Адамгершілік трбиесі негізделмейді.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 64

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


  1. жалпы зерттеу жаттығулар

  2. жеке оқу жаттығуларын

  3. топтық оқу жаттығуларын

  4. нақты проблемаларды жеке зерттеу

  5. нақты мәселелерді шағын топта зерттеу



5) Жалпы мектептік іс-шараларды ұйымдастыру.







5

266

«Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» неше кезеңнен түзіледі?


  1. 4

  2. 1

  3. 2

  4. 3

  5. 5




4

267

Lesson study кезеңдерінің бірі - "Қатысушылардың өткізілген сабақ бойынша оқушылардың оқу үдерісіне қатысты барлық нәтижелерін жүйелеп, талдауы". Осыдан кейінгі кезең



  1. Сабақты зерттеуге қатысушылардың барлығының сабақтың табысты және жетілдіруге тиіс тұстары

  2. Сабақты зерттеу өткізу және Lesson study –ге қатысушылардың оны бақылауы

  3. Әріптестердің немесе тәжірибелі мұғалімдердің кеңесіне сүйеніп, сабақтың мақсатын қою

  4. Сабақты зерттеуді жақсарту жөніндегі дамыту жолдарын анықтау үшін бейресми кездесу өткізу

  5. Зерделенген мәселелерді негізге ала отырып, келесі Lesson Study-діжоспарлау




5

268

Оқушының бейімдін анықтау үшін білік, дағдыларын тексеру жүргізудегі бағалау мақсатын көрсетіңіз


  1. Кері байланыс

  2. Оқыту стилін бақылау

  3. Болжау және сұрыптау

  4. Стандартты орындау

  5. Оқудағы қиындықтарды анықтау




3

269


Сабақты зерттеу тәсілінің демократиялық ерекшеліктерінің бірі.


  1. негізгі жауапкершілік сабақ беретін мұғалімге ғана жүктеледі және талап етіледі

  2. оқыту мен сабаққа берілген кез келген баға жеке мұғалімнің жұмысына қатысты болады

  3. Сабақты зерттеу нәтижелерінің жүйелі түрде жариялануы мұғалімдердің тәжірибесін қолдау үшін маңызды емес

  4. мұғалім зерттеу барысында жинақтаған білімі мен педагог қауымен кеңінен бөлісе алады

  5. 5. зерттеу барысында барлық топ мүшелері толық емес неnемде және әртүрлі дәрежеде үдерісте тартылады

4

270

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдерді жақсарту мүмкіндіктерін және осы мүмкіндіктерді іске асыру түрлерін анықтауға бағытталған бағалау түрі


  1. оқу үшін бағалау

  2. аралық бағалау

  3. оқуды бағалау

  4. қорытынды бағалау

  5. жылдық бағалау




1

271

Өзінің жетістіктерінің басқалардың нәтижесімен салыстыру жолымен тұлғалық қажетті сапаларды қалыптастыру және бекіту әдісі – бұл:

1.стимульдеу.
2. бағалау.
3. мадақтау.
4. жарыс.
5. Бақылау


4

272

Педагогикалық ұжымның, жеке мұғалімнің іс-әрекетіндегі барлық бағыттарын тексеру:



  1. Қорытынды бақылау.

  2. Ағымдық бақылау.

  3. Аралық бақылау.

  4. Тақырыптық бақылау.

  5. Фронтальді бақылау



5

273

Қандай кезеңге есептелген Ұлттық іс-қимыл жоспары оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту бойынша Қазақстан Республикасы?
1.5 жыл
2.3 жыл
3. 10 жылға
4. 1 жыл
5. 15 жыл



1

274

Білім алуда қандай бағалау аса пайдалы


  1. жиынтық

  2. 2.формативтік

  3. ресми

  4. биресми

  5. дұрыс жауап жоқ



2

275

Бұл өлшемге сәйкес келетін балаларда ерте жасынан бастап ерекше қабілеттерін ұзақ уақытқа ұстай алатынын байқалады


  1. Мәселені шешу

  2. Шоғырлану

  3. Ойлау қабілетінің жылдамдығы

  4. Есте сақтау және білім

  5. Өз білімін жетілдір



2

276

Сабақты зерттеу тәсілін жоспарлау барысындағы «зерттелінетін» оқушылар санаты


  1. Гипербелсенді,белсенді,пассивті

  2. Әлеуметтік тұрғыда қорғалған/қорғалмаған

  3. Математикалық,лингвистикалық,дарынды музыкалық

  4. Үлгермеушіліктің жоғарғы,орта,төменгі деңгейі

  5. Дамыған/әлсіз дамыған коммуникативтік қасиеттер



4

277

«Өзгелерден қарағанда өзінің оқуының қалай жүретінін жақсы білетін және оны реттей алатын оқушы» сипатына сәйкес келетін өлшем:


  1. Икемділік

  2. Ойлау қабілетінің жылдамдығы

  3. Есте сақтау және білім

  4. Мәселені шешу

  5. өз білімінжетілдіру



5

278

А.С.Макаренко балалар ұжымын дамытуда төмендегі сатыларды қарастырды


  1. Екі.

  2. Үш.

  3. Төрт.

  4. Бес.

  5. Бестен жоғары.



2

279

«Адамды бұзықтыққа келтіретін табиғат не нәсілдік кемістігі емес, қолайсыз қоғамдық жағдайлар мен жаман тәрбие» - автор?


  1. И.Т.Чернышевский.

  2. Дж. Локк.

  3. З.Фрейд.

  4. Эпикур.

  5. Аристотель.



1

280

Сабақты зерттеу тәсілін жоспарлау барысындағы «зерттелінетін» оқушылар санаты


  1. гипербелсенді,белсенді,пассивті

  2. дамыған,әлсіз дамыған коммуникативтік қасиеттер

  3. әлеуметтік тұрғыда қорғалған,қорғалмаған

  4. үлгермеушіліктің жоғары, орта, төменгі деңгейі



4

281

Олар арқылы өңделетін және жаңғыртылатын мазмұн беріліп өңделетін және қабылданатын оқытушы мен студенттің өзара байланысты іс-қимылдарының логикалық тізбегі:


  1. оқыту принциптері

  2. Оқыту құралдары

  3. оқыту әдістері

  4. оқыту нысандары

  5. тәрбие құралдары.



3

282

Білім алу туралы шешімді қабылдау мақсатымен оқытудың нәтижелерін жүйелі түрде жинақтауға бағытталған қызмет –


  1. Сұрыптау

  2. Қорытындылау

  3. Жинақтау

  4. Бағалау

  5. Талдау



4

283

«Өзгелерден қарағанда жоспарлауға көп уақыт жұмсауы мүмкін, бірақ жоспарды тез жүзеге асыра алатын оқушы» сипатына сәйкес келетін өлшем:


  1. Мәселені шешу

  2. Есте сақтау және білім

  3. икемділік

  4. ойлау қабілетінің жылдамдығы

  5. өз білімін жетілдіру



4

284

Құқықтық тәрбиенің мәні:


  1. Қоғамға пайдалы қатынастардың дамуына жағдай туғызу.

  2. Қоғамға зиян қатынастарды шектеп, тыйым салу.

  3. Мемлекеттік, қоғамдық ұйымдардың құрамын,олардың қызмет істеу принциптері мен өкілеттілігін анықтау.

  4. Азаматтардың бостандықтарын, құқықтарын, қоғам алдындағы жауапкершіліктерін заң жүзінде кепілдікті қамтамасыз ететіндігін үйрету.

  5. Жеке тұлғаның мінез – құлық нормаларын қалыптастыру.



4

285

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдерді жақсарту мүмкіндіктерін және осы мүмкіндіктерді іске асыру түрлерін анықтауға бағытталған бағалау түрі


  1. жылдық бағалау

  2. қорытынды бағалау

  3. оқу үшін бағалау

  4. аралық бағалау

  5. оқуды бағалау



3

286

Адамгершілік тәрбиесі негізделмейді:


  1. мәдениетке
    2) дінге
    3) эстетикаға
    4) этикаға
    5) экономикаға



5

287

Баланың білім-дағды, білік және өз бетінше әрекет ету мүмкіндіктерінің дамуына қарай орнатылатын, нығайтылатын, бөлшектенетін уақытша құрал


  1. «жанама тәжірибе»

  2. «көпіршелер»

  3. «бағамдау»

  4. «жалған ұстаным»

  5. «қара жәшік»



2

288

Сабақты зерттеу тәсіліне қатысты дұрыс мұжырым


  1. Сабақты зерттеуді іс-әрекеттегі зерттеу ретінде қарастыруға болады

  2. Сабаққа берілген кез келген баға жеке мұғалімге ғана қатысты болады

  3. Топ мүшелері тек бір мектептің мұғалімдері болуы тиіс

  4. Зерттеу барысынд жинақталған білімді топ мүшелері ғана пайдаланады

  5. Зерттеу жүргізуші топты бір әдістемелік бірлестіктің кем дегенде бес мұғалімі құрайды



1

289

Оқушылардың тақырып бойынша нені түсінбегенін анықтау үшін бақылау алып, ақтаңдақтарды жоюдағы бағалау мақсаты


  1. оқудағы қиындықтарды анықтау

  2. оқыту стилін бақылау

  3. бағдарлама мазмұнын бақылау

  4. болжау және сұрыптау

  5. стандартты бақылау және орындау



1

290

Жаңартылған білім мазмұнын енгізудің нәтижесі неде:


  1. білім беру жүйесін ұлттық стандартқа сәйкес келтіру

  2. білім беру жүйесі толық өзгерту

  3. білім беру бағдарламасының құрылымы мен мазмұнын, оқыту мен тәрбиелеудің әдістері мен тәсілдерін қайта қарастыру

  4. Ұлттық және жалпы азаматтық құндылықтарды бойына сіңірген, кез келген өмірлік жағдайда функционалдық сауаттылығы мен бәсекеге қабілеттілігін көрсете білетін тұлғаның үйлесімді қалыптасуына және зияткерлік дамуына қолайлы білім беру ортасын тудыру

  5. Бәрі жауаптар дұрыс



4

291

Сөздік, көрнекілік, практикалық әдістер тобы қандай жолмен жүйеленген:


  1. оқушылардың таным белсенділігін арттыруға қарай;

  2. білім алудың көзіне қарай;

  3. оқытудың мақсат-міндеттеріне қарай;

  4. дидактиканың мақсат-міндеттеріне қарай;

  5. сабақ кезеңдеріне қарай.



2

292

Оқытудың жаңа тәсідерін әзірлеуде мұғалімдердің жаңа бастамасын жинақтауды көздейтін сабақты зерттеу тәсілінің түйіні


  1. Зерттеу өзектілігі

  2. Бірізділік

  3. Креативтілік

  4. Жүйелілік

  5. Ғылыми дәлдік



3

293

Жеке тұлғаны зерттеу үшін мұғалімдер үнемі қолданатын әдіс:


  1. бақылау.

  2. дедукция.

  3. Индукция.

  4. абстракция.

  5. салыстыру.



1

294

Орта бірлесуден гөрі,бәсекеге бағытталған әңгіменің түрі


  1. Реттелген әңгіме

  2. Рефлекциялық әңгіме

  3. Зерттеушілік әңгіме

  4. Әңгіме-дебат

  5. Комулятивтік әңгіме



4

295

Оқушыны бағалау үшін қорытынды жасау үдерісі


  1. оқушының жауабын тақырыпқа сәйкестендіру

  2. оқушының көсбасшылық қасиеттерін ескеру

  3. оқушының тапсырманы орындағанын бақылау

  4. оқушының жауабына сәйкес шешім қабылдау

  5. оқушыға тақырып бойынша сұрақ қою



4

296

Қалыптастырушы (формативті) бағалау –


    1. оқушылардың әрбір критерий бойынша жетістіктерінің толық түсіндірмесі және оларға сәйкес ұпайлар саны.

    2. тарау немесе модуль бойынша бақылау жұмысына қойылған бағалар.

    3. оқушы өзінің жетістіктері немесе біліміндегі олқылықтар туралы ақпарат алатын кері байланыстың функциясын атқаратын, ағымдағы бағалар.

    4. Негізгі бағалар негізінде қойылған бағалар.



1

297

Ғылыми-педагогикалық зерттеулердің эмпирикалық әдістері:


  1. анализ, синтез, дедукция, индукция

  2. талдап қорыту, модельдеу, салыстыру, анализ

  3. бақылау, әңгіме, сауалнама, эксперимент

  4. абстрактілеу, синтез, талдап қорыту, айқындау

  5. индукция, дедукция, талдап қорыту, салыстыру



3

298

Бағалаудың барлық түрлеріне тән сипаттамалардың бірі болып табылатын қорытынды


  1. 1.оқушының жауабына сәйкес шешім қабылдау

  2. 2.оқушыға тапсырма бойынша нұсқаулық беру

  3. 3.оқушының жауабын критерийге сәйкестендіру

  4. 4.оқушының сұраққа жауабын тыңдау

  5. 5.оқушының тапсырманы қалай орындағанын түсіну



1

299

Оқып үйренуге деген уәжін қиынырақ ойын мен тапсырмаларға ұмтылу арқылы арттыратын оқушыны анықтайтын өлшем:


  1. мәселені шешу

  2. өз білімін жетілдіру

  3. ерте символдық белсенділік

  4. есте сақтау және білім

  5. күрделілікке деген сүйіспеншілік



5

300

Топтық талқылауды таспап жазып алу іс – әрекеттері зерттеу үдерісінің қай кезеңіне жатады


  1. талдау

  2. жоспарлау

  3. бағалау

  4. рефлексия

  5. қадағалау



5