ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 24
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ №1 | Мектеп: Нарқызыл негізгі орта мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Көлібайқызы Айгүл | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Натурал сандар және нөл. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | - натурал сан, жұп және тақ натурал сандар ұғымдарын біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 5 минут | Ұйымдастыру сәті Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға өз есімдерінің бас әріпінен басталатын көңілді сөздер айту арқылы жайлы ахуал ұйымдастыру | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. | | Психологиялық ахуал. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Жаңа мәліметті түсіну «Түртіп ал» әдісі Натурал сандар — мектептің математика курсында меңгеретін сандардың бірінші түрі. Анықтама. Натурал сандар— бұл заттарды санауда қолданылатын сандар. Бірінші натурал сандар: 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11 және т.б. Барлық натурал сандар натурал сандардың жиынтығын білдіреді. Натурал сандардың жиынтығы N әрпімен белгіленеді. Ең аз натурал сан — бір. Ең көп натурал сан болмайды. Жалғасымды натурал сандар шексіз көп. Нөл натурал санға жатпайды. Натурал сандардың жиынтығы шексіз. Натурал сандарды ретімен нөмірлеуге болады, бірақ әрбір натурал санның соңында өзінен үлкен сан тұрады. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар 1) Қандай сандар натурал деп аталады? 2) Қандай натурал сандар аз болып табылады? 3) Натурал сандар қандай жиынтықты құрайды? Ол қалай белгіленеді? 4) Натурал сандардың жалпы саны қанша? 5) Заттарды санау қай саннан басталады 6) Нөл саны натурал сан бола ма? 7) Ең үлкен санды атауға бола ма? | «Түртіп ал» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады. Дескриптор: Білім алушы
| | Үлестірмелі қағаздар Үлестірмелі қағаздар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут | Тапсырма №1 «Карусель» стратегиясы. Топтық жұмыс Сынып және бөлім кестесін натурал сандармен толтырайық 783 502 197 048 натурал сандар мысалымен:
Әр топ класс және разряд натурал сандарының кестесін бір жарым минут ішінде толтырады. 875 124 459 158; 426 875 495 129; 751 459 324 761; 125 846 359 426; Кері байланыс:
Тапсырма №2 Оқулықпен жұмыс №3 есеп Жұп сандар – бұл бүтін сандар, 2 санына қалдықсыз бөлінетін сандар. Мысалы: 2, 6, 10, 16, 22, 28 және т.б.. Тақ сандар–бұл бүтін сандар, 2 санына қалдықсыз бөлінбейтін сандар. Мысалы: 1, 3, 5, 9, 13, 17, 25 және т.б. Тапсырма №3 Жұптық жұмыс №4 тапсырма | Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор: Білім алушы 1) натурал сандар класын ажырата алады; 2) натурал сандар разрядың ажырата алады. Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор: Білім алушы 1) Жұп санды ажырата алады; 2) Тақ санды ажырата алады. 3) Разрядтарға жіктей алады | ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау. Бір-бірін тексеру | Топтық тапсырмалар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 5 минут | Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: Сандар сыры туралы мәлімет жинау | Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі. | «Еркін микрофон» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды | «Еркін микрофон» | Кері байланыс парағы. |
Сабақ №2 | Мектеп: Нарқызыл негізгі орта мектебі | |||||||||||||||
Күні: 05.09.2022 | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Координаталық сәуле. | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 5.3.1.1 өлшеудің түрлі ұзындық бірліктерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесінді дегенді түсіну; 5.5.2.2 натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу; | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | - бірлік кесінде дегенді түсінеді - натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу; - координаталық сәулені қолданып, натурал сандарды салыстыра алады | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Басы 5 минут | Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру Үйге тапсырмасын тексеру3332 | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. | | | ||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Жаңа мәліметті түсіну «Миға шабуыл» әдісі Книдский Евдокс (б.ғ.д. 408-355 жж.)- ежелгі грек астрономы, дәрігер, философ және математик. Негізінен Платонның ілімін өңдеп оның идеялар дүниесін материалдық. Евдокстың көптеген ғылыми жұмыстары бар. Олардың біреуі – координаталық сәуле болып табылады. Сәуле бойында натурал сандарды орналастыру. Мұғалім оқушыларға сандар бар карточкаларды ұсынады.Тапсырма: тақтада сызылған координаталық сәуледе карточкаларды орналастырыңыз.
Ойлануға уақыт беріледі. Сұрақтарды қою: 1. Қалай ойлайсыңдар: неден бастауға болады? 2. Карточкаларды қойғаннан кейін не көріп тұрсыңдар? 3. Сандардың орналасуы туралы не айта аламыз? 4. Координаталық сәулені қолданып, сандарды салыстыра аламыз ба? Тақтада талдау. Істеген жұмысымызды қорытындылап, не айта аламыз? Координаталық сәулесінің анықтамасы: Санақ басы мен бірлік кесіндісі таңдалған сәуле, координаталық сәуле деп аталады. Әр нүктесінің бір ғана координатасы бар. Мысалы, санақ басынан арақашықтығы бес бірлік кесіндісіне тең болса, онда осы нүктенің координатасы беске тең болады.
В) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай қосуға болады? С) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай азайтуға болады? D) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай салыстыруға болады? Е) Координаталық сәулені біздің өмірімізге қайда кездестіре аламыз? | «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады | «Жапондық бағалау» | Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы Үлестірмелі қағаздар | ||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут | Тапсырма №1 1. Координаталық сәулесінде белгіленген D, Е, Т және К нүктелердің координаталарын жазыңыз. 2. Координаталық сәулесін салыңыз және келесі нүктелердің координаталарың белгілеңіз: А(8), К(12), Р(1), М(9), N(6), S(3). Тапсырма №2 Оқулықпен жұмыс №21 Бірлік кесіндісі дәптердің 2 тор көзінің ұзындығына тең кординаталық сәуле сызып оның бойынан 1) А(4), В(8) 2) А(3), В(11) нүктелерін белгілеңдер. №23 Алдаркөсе 80м/мин жылдамдықпен Шығайбайдың үйіне келе жатыр. Координаталық сәуледе Шығайбайдың үйі А нүктесімен кескінделген мұндағы бірлік кесінді 40 метрге сәйкес | Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор: Білім алушы
| ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау. Бір-бірін тексеру | Топтық тапсырмалар. | ||||||||||||
Соңы 5 минут | Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: №20 | Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. | | | ||||||||||||
Кері байланыс | Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі. | «Еркін микрофон» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. | «Еркін микрофон» | Кері байланыс |
Сабақ №6 | Мектеп: Нарқызыл негізгі орта мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Санды өрнектер.Әріпті өрнектер | ||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 5.1.2.3 санды өрнектердің мәндерін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану; | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларды сандық және әріпті өрнектерімен таныстыру; Мысалдар мен есептерді шығару кезінде өрнектерді қолдануға үйрету; Математикалық есептерді шығару кезінде қиыншылықты шешу дағдыларын қалыптастыру; | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Басы 5 минут | Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Еден - төбе - мұрын» әдісі Жүргізуші сұқ саусағымен біресе төбені, біресе еденді, біресе мұрнын көрсетеді және «төбе», «еден», «мұрын» деп айтып тұрады. Жүргізуші кейде айтқан сөзі мен қимылын керісінше жасап, қатысушыларды жаңылыстыруға тырысады. Кім қателессе, орнына отырады. Соңында қалған үш адам жеңімпаз деп танылады. Үйге тапсырмасын тексеру: № 65 | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. | | | |||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім 10 минут | 1. Есептің шарты бойынша өррнекті құрастыр a) Бөлмеде 4 шамшырақ ілініп тұр. Әрбір шамшырақта а шам бар. Бөлмеде неше шам бар? b) Ағасы b жаста, ал оның қарындасы одан 8 жас кіші. Ағасы мен қарындасының жалпы жасы неше? c) 19 және а сандарының көбейтіндісі және b мен c сандарының бөліндісінің айырмасы; d) a мен b сандарының бөліндісі, және с мен 12 сандарының айырмасының көбейтіндісі; | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | «Жарайсың!» | Оқулық, жұмыс дәптері | |||||||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут | Сабақ тақырыбына шығу: Санды және әріпті өрнектер мен олардың мәндері. Сабақ мақсатын қою: әріптің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектің мәнін табу. Оқушы анықтамалық ақпаратпен жұмыс істеп, келесі сұрақтарға жауап іздейді: Блум сұрақтары: Неліктен әріпті өрнектегі әріптер айнымалы деп аталынады? Қай кезде әріпті өрнек қандай да мәнге ие бола алмайды? Әріпті өрнектің мәнін қалай табады? Әріпті өрнектегі санды көбейтіндіні қайда жазады? Неліктен әріпті өрнекті жазған кезінде =, <, > таңбалары қолданылмайды? Кестеде әріпті өрнектерге мысалдар келтірілген. Мысал бойынша кестені толығыментолтырыңыз. Тапсырма №1
| Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор: 1. Амалдарды дұрыс қолданады; 2. Өрнектің мәнің дұрыс табады; | Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау. | Үлестірмелі қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||
Соңы 5 минут | Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: № | Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. | | | |||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. | «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. | «Жетістік баспалда ғы» | Кері байланыс парағы. |