ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 21
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3A бөлім – Сақталу заңдары | Мектеп: «С.Сейфуллин атындағы гимназиясы» | ||||||||
Күні: 16.01.2020ж | Мұғалімнің аты-жөні: Софинов А.С. | ||||||||
Сынып: 9 А, Б. | Количество присутствующих: _16__ | отсутствующих: ____ | |||||||
Сабақ тақырыбы | Реактивті қозғалыс. | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.3.3 – табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді; 9.2.3.4 - Байқоңыркосмодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды | ||||||||
Сабақ мақсаттары | оқушылар - импульстіңжәнеэнергияныңсақталузаңдарынденежүйелерініңөзараәрекеттсесуіндеқолданады; - табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді; - Байқоңыркосмодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды | ||||||||
Жетістік критерийлері | оқушылар - импульстіңжәнеэнергияныңсақталузаңдарынденежүйелерініңөзараәрекеттсесуіндеқолданады; - табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді; - Байқоңыр космодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды | ||||||||
Тілдікмақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: масса, импульс, векторлық жылдамдық, күш, серпімді, серпімсіз соқтығысу. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Импульстың сақталу заңы бойынша.... Серпімсіз соқтығысу кезінде импульстің сақталу заңы ..... | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту ,сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, математика. | ||||||||
АКТ қолданудағдылары | Интернетпенжұмыс, презентация дайындау. | ||||||||
Бастапқы білім | Импульс, күшимпульсі, импульстіңсақталузаңы, жұмыс, энергия. | ||||||||
Сабақбарысы | |||||||||
Запланированные этапы урока | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Начало урока 5 мин. | Сабақ ұранынталқылау. Қағазпакеттенжәнекольмарданғарышракеталарына!!! Мұғалімніңтәжірибесіауа шары Сабақтың тақырыбынбірлесеашу«Реактивті қозғалыс». - импульстің және энергияның сақталу заңдарын дене жүйелерінің өзараәрекеттсесуінде қолданады; - табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді; - Байқоңыр космодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды | Шарик https://www.youtube.com/watch?v=2BarIZ9OSbM | |||||||
Середина урока 32 мин. | Үштопқабөліну: физик-теоретиктер, физик -практиктер, биологтар. (G)1тапсырма. Топтардажұмысжасапбаяандамадаярлау. (10 мин) Топтарғатапсырма: мәтіндердіоқыпбаяндамадаярлау. Баяндамағақойылатынталаптар – берілетінуақыт 3 минут.Оқушыларноутбуктермен, немеседайындалғанқағаздағымәтіндерменжұмысістейді. Физик – практиктер https://www.youtube.com/watch?v=2BarIZ9OSbM Физики- теоретиктер http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669bc799-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/1_17.swf Биологтар - http://iralebedeva.ru/sitesb_19.html Жұмысрегламентті:
Бірінші физик- практиктар баяндайды. Талдау. Бақыланған тәжірибені қалай түсіндіреді? Қағазпакеттенғарышракеталарына!!! Бұл тәжірибені физики-теоретиктер қалай түсіндіреді? физики –теоретиктерге сөз беріледі. Кешіріңіздер, бірақ бұның барлығы табиғатта бұрынан кездеседі. Сөз кезегі биологтарға беріледі. Табиғатта бұндай қозғалыстар қайда кездеседі? Баяндамаларға қортынды бағалау. Менталды картаны құрастыру. (G)2тапсырма.Топтарда есептердің шығарылуын талдау. (3 мин) 1 топ: 1(А),2 ; 2 топ 1 (Б), 3; 3 топ 1(В), 4
А) Су лақтыратын қозғалтқыштары бар кемелер артарынан су лақтырады. Осы кезде кеме лақтырылған судың ағынына қарсы қозғалады. Кеменің қозғалысын реактивті қозғалыс деп есептеуге боладыма? Б) Мылтықтан атқан кезде атушы адам мылтықтың крі тебісін сезеді(отдача). Мылтықтың осы қозғалысын реактивті деп санауға боладыма? В) Ғарыш кемесінің тежелуі қалай орындалады? (10мин) 2.Массасы 600 г зымыран қандай жылдамдық алады, егер массасы 15 г жанармайы жанып зымыраннан 800 м/с жылдамдықпен ұшып шығады? Қандай биіктікке зымыран көтеріледі? 3. Гидрореактивтікатер әрбір секунд сайынV0=0,5 м3суды сорадыжәнелақтырады. Лақтырылғансудыңкатергеқатыстыжылдамдығыυ = 25 м/стең. Реактивтікүштіанықтаңдар.
Үлгі бойынша есептерді тексеру. Балалар, бізсендерменалдыңғысабақтардажердіңжасандысеріктерітуралыжәнеспутниктібайланыстуралыоқығанбіз. Жасандысеріктердіорбитағақалайжеткізеді? Олүшін не істеуқажет? Оқушылар космодромтуралыайтыпберуітиіс. Космодромдартуралы не білесіңдер? Әлемдеқандайкосмодромдардыбілесіңдер? Еңбіріншікосмодромдыатаңдар? Космодромныңмаңыздылығынеде? Қандайкосмодромәлемдееңбелгіліболады? Тағы 3топқабөлінеді: Әр топ постер дайындайдыжәнеспикертаңдайды, спикер өздерініңпостерінбасқатоптардытаныстырады. (G)3тапсырма.Постер дайындаужәнебаяндамадайындау. (10 мин) Спикер басқатоптардыкезекпеноқылғанматериалментаныстырады. 1 топ: Космодром Байқоңыр: тарихы, орналасуынтүсіндіру, КазахстанүшінБайқоңыр космодромныңмаңыздылығынтүсіндіру; 2 топ: Бүкіләлемүшінкосмодрома Байқоңыр маңыздылығынтүсіндіру; 3 топ: БүгінгіБайконуркосмодромы (соңғыұшыруларжәнежоспарлар) Спикерлармен алмасу, спикерлерге байандау үшін үш минут беріледі. | Ноутбуки, қағазресурстар, | |||||||
Конец урока 3 мин. | Сабақтықортындылаумақсаттарбойынша: - - импульстіңжәнеэнергияныңсақталузаңдарынденежүйелерініңөзараәрекеттсесуіндеқолданады; - табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді; - Байқоңыр космодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды Үйгетапсырмақысқа эссе« ҒарыштызерттеужәнеҚазақстан» | | |||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||
Үлгеріміжоғарыоқушылар лидер ролінатқарады, есепшығарукезіндежекекөмеккөрсету. Үлгерімітөменоқушыларғамұғалімніңкөмегі. | Сабақтың соңындатапсырмаларорындалунәтижелерібойынша | Жағымдыпсихологиялықахуалдыорнату, тапсырмалардайындықдеңгейлерінесәйкес беру, жқмыстүрлерінауыстыру, көмеккөрсету. | |||||||
Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Жақсыүлгеретіноқушыларкөбіректапсырмаларорындайды. | ||||||||
Оқушылар: көпшілігі: Кейбіреулері: | - - дене арасындағы серпімді және серпімсіз соқтығысуларды қоса алғанда импульстің сақталу заңын қолдану; - табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалыстарға мысалдар келтіреді; - Байқоңыр космодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды -қйындауесептергесаралаужасайды. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. | ||||||||
Сабақ мақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба?? | | ||||||||
ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | | ||||||||
Жалпы баға | |||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: | |||||||||
2: | |||||||||
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: | |||||||||
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |