ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 19
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тәрбие сағаты | « Тәуелсіздік тұғырым» | ||||
Күні | | ||||
Сынып жетекші: | Сыздықова Роза | ||||
Сынып: 2 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) | | ||||
Сабақтың мақсаты: | Тәуелсіздік тұғырының биік шыңына жетелейтін оқиғаларға толы тарих беттеріне шолу жасау. 31 жыл бойы жеткен ҚР жетістіктері. Оқушыларды Отанды, елді, жерді сүюге туған ел тарихын білуге, еліміздің мемлекеттік рәміздерін қастерлеуге тәрбиелеу. | ||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықты дарыту: ынтымақтастық құрмет. Тәрбие мәні: елге, жерге деген құрмет сезімдерін тәрбиелеу. | ||||
Ресімдеу | Слайд,презентация | ||||
Музыкалық және бейне көркемдеу | интерактивті тақта, слайд | ||||
Үлестірмелі материалдар | мақал – мәтелдер жазылған плакаттар, гүлдер, шарлар. | ||||
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер | Презентация | ||||
Дайындыққа арналған әдебиет | Интернет материалдары | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары | ||
Ұйымдастыру кезеңі | Ұйымдастыру бөлімі: Сәлемдесу. Мұғалім сөзі: Оң жақтағы көршіңе қарап,бір жыми Сол жақтағы көршіңе қарап, бір жыми Бұл трененг барысы Балалар сөзі: Біз үлкен Отбасы – Балалар, бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық. – Аспанымыз ашық болсын! – Деніміз сау болсын! – Сабақты жақсы оқы! – Ата-анаңның айтқанын істе! – Тәртіпті бол! – Ауырма! – Мұғалімді сыйла! - Еліңді, жеріңді, Отаныңды сүй! Топқа бөлу «Балалар ,қандай мерекелерді білесіңдер?» Қыркүйек,қазан,қараша, желтоқсан айларында қандай мерекелер бар? Алтын күз Қариялар күні Тіл мерекесі Мерекелер Теңге күні Республика күні Білім күні Тәуелсіздік | Оқушылар мұғаліммен амандасады,түген деледі, мектеп партасындағы қатарлары бойын-ша орындарына отырады. шаттық шеңбері Өздерінің заттары арқылы топтарға бөлу. шаттық шеңбер | Компьютер | ||
Сабақ басы Сабақтың ортасы | Ендеше ,бүгінгі тәрбие сағатымыз «Тәуелсіздік тұғырым» деп аталады «Ой ашар» сұрақ – жауап әдісі. –
– Қай жылы тәуелсіздік алдық? – Неше жылдығын тойлағалы жатырмыз? – Желтоқсан оқиғасы қашан, қайда болды? Сонымен қатар біздің рәміздеріміз бар. Кәне, рәміздерді атап шығайықшы. ( әнұран, көк байрақ, елтаңба) Қазақстан Республикасы – біздің туып өскен жеріміз, біздің Отанымыз. Бұл жерде қазақ халқы ертеден тұрып келеді. Қазақтар мал өсіріп, жер игеріп, өз Отанын жаудан қорғаған, жерін болашақ ұрпағына мұра етіп қалдырған, яғни біз үшін. - Қазақ халқы еркіндікке жету үшін қаншама қиын – қыстау кезеңдерді бастан кешірді. Мыңдаған жылдық тарихы бар, Қазақстан өз тәуелсіздігін алды. Ал, 1986 жылғы оқиға халықтың есінде мәңгі сақталады. 16 – желтоқсанда қазақ жастары Орталық алаңға шығып, Қазақстан тәуелсіздігін талап етті. Тәуелсіздік туралы әдеби монтаж – Ендеше, оқушылар 16 желтоқсан – Қазақстан Тәуелсіздігін жариялаған күн екен – Тәуелсіздікті – 1991 жылы 16 желтоқсанда алдық . – Биыл біз тәуелсіздіктің 31 жыдлығын тойлаймыз – Міне, балалар тәуелсіздік бізге оңайлықпен келген жоқ. Тәуелсіздік- еркіндік,бостандық,өз алдына мықты ел. Қайрат Рысқұлбеков – Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі жолында мерт болған қайсар рухты қазақ – Біздің осы аға-апаларымыз желтоқсанда ерлігімен, өжеттігімен, батылдығымен, батырлығымен көзге түсті. – Осы тәуелсіздіктің бізге оңайлықпен келмегенін білдік. Тәуелсіздік, егемендік жолында қазақ жастары шеруге шықты. Біздің көптеген аға – апаларымыз желтоқсан оқиғасының құрбандары болды. Олар: Қайрат Рұсқұлбеков , Ербол Спатаев , Сабира Мұхамбетжанова , Ләззат болды. Осының нәтижесінде 1991 жылы 16 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігі туралы заң қабылданды. Ел болдық егеменді, теңдік алып, Бар әлем қазақ елін болды танып. Қайнауы кенге толы Қазақ елі, Жыл сайын келеді өсіп қанат жайып. Ал осы аз ғана уақыттың ішінде елімізде елеулі өзгерістер болды. Енді тәуелсіздік хроникасына назар аударайық. Бейнебаян: «Тәуелсіздік жетістіктері» хроникасы | Білім алушылар сұрақтарға жауап береді Ту, елтаңба, гимн авторларын айтады Жаттаған өлең шумақтарын айтады Тыңдап, осы жылдар ішінде қандай жетістікке жеткенін түсінеді. | Компьютер комппютер | ||
| І- топ Отан сөзіне бес жол өлең құрайды. Отан үлкен, қымбат қорғайды, дамиды , оқытады Отан- оттан да ыстық. Ел ІІ- топ «Қазақстан» сөзіне топтастыру жасайды — Қазақстан дегенде сендердің ойларыңа қандай сөздер түседі | Топ болып жұмыс жасайды | А 4 парағы | ||
Соңы | Бекіту. Қазақстан қасиетті ұғым бұл, Ей, келешек, жан тәніңмен ұғын, біл. Он бір әріп не мағына береді, Ал толғайық жеткенінше қызыл тіл. Т – білдіреді теңдікті, Ә - әдептілік, әлдікті. У – уайымсыз уақытты, Е – егемендік елдікті Л – дейді лағып лепірме С – сенімділік секілді ең, І – ілтипат пен ізет қой, З – зиялылық тілек қой. Д – шақырады достыққа, І – дейді күн боп көктегі К - Көз алартпа, көршілерге қол сұқпа. (хор) Мұғалімнің сөзі: Балалар, міне біз қазір кеудемізді бақыт сезімі билеп, «Бұл менің елім, менің жерім, тәуелсіз Қазақстаным» -деп жар салып, мақтанышпен айта аламыз. Қазақ халқында Атамекенді ардақтау, ананың ақ сүтінен, әкенің ақыл-өсиетінен тараған. Өз елінің Тәуелсіздігі үшін жанын да, арын да аямайтын ержүрек жастар, Сіздер деп білемін! Сондықтан, тәуелсіз еліміздің болашақ ұрпақтар қандай болу керек? Рефлексия:(Білім алушылар ойларын «Пікір ағашына» тілек жазып ілу арқылы білдіреді) Сөз соңы: «Шәкіртімнің ғарышқа қол созғанын, Қазағымның адал ұлы болғанын. Көрсем деймін, жатсам-тұрсам ойланам, Өзімнен де көш ілгері озғанын» - деп тәрбие сабағымызды аяқтағым келеді. | Тәуелсіздік сөзінің әрбір әрпіне сөздер, сөз тіркесімен талдау жасайды 1) Білімді болу керек, ол үшін сабақты жақсы оқу керек, жалқау болмау керек... 2) Денсаулығы мықты болу керек, ол үшін спортпен айналысу керек, дәрумендер жеу керек, тазалық сақтау керек... 3) Отанын сүю керек, ол үшін өз тіліңде дұрыс сөйлеу, рәміздерді қастерлеу, салт-дәстүріңді сыйлау, ата-анаңды ренжітпеу, халқыңа адал қызмет қылу... | |