Файл: за мерзімді жоспар тарауы Мектеп 59 жом Шебер. Кпбрыштар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 32
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Мектеп: №59 жом Шеңбер. Көпбұрыштар Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Аменгельдиева Д. Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Шеңбер және дөңгелек Доғаның ұзындығы Дөңгелек,сектор және сегменттің аудандары | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.1.1.1 Доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | - Доғаның ұзындығының формуласын тұжырымдайды - Доғаның ұзындығының формуласын қорытып шығарады - Доғаның ұзындығының формуласын есеп шығаруда қолданады | |||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру.Топтық талқылау барысында сөздік қорын дамытып, достық, адамгершілік қасиеттерін арттыру. | |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Лексика мен терминология: Шеңбер, доға, градус,бұрыш, центрлік бұрыш,радиус жазыңқы бұрыш,дөңгелек, диаметр,аудан,радиан, сектор сегмент,хорда,фигура, көпбұрыш Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер: -Центірлік бұрыштың ішінде орналасқан шеңбердің бөлігі...... -Шеңбердің центірік бұрышы деп........ -Шеңбер доғасының градустық өлшемі деп..... -Бұрыштың радиандық өлшемі деп...... - Шеңбер доғасының градустық өлшемі деп ....... -Шеңбердің қандай доғалары тең деп аталады? -Қандай фигура шеңбер деп аталады? -Шеңбер элементтерін ата? -Шеңбердің доғасы дегеніміз не? | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия | | ||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Шеңбер және дөңгелек түсінік қалыптасқан Шеңбер мен дөңгелектің центрін радиусын, диаметрін таба алады Шеңбердің центрлік бұрышын,доғасын және дөңгелек секторын,сегментін анықтай алады Шеңбердің ұзындығы мен дөңгелектің ауданын табады | | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | ресурстар | | |||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 4 мин 5 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа қажетті құрал-жабдықтардың дайындығын тексеру. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.«Сәйкестендіру кестесі» арқылы орындалады «Досыңды тексер» әдісімен оқушылар бір-бірін тексереді.дұрыс сәйкестендіру кестесі тақтада жазылады. №333
БағалауҮй жұмысын «+», «-» әдісі бойынша фигуралар (жұлдызша, төрбұрыш,үшбұрыш)арқылы бағалайды. Оқушылардың жауабына кері байланыс беру арқылы қалыптастырушы бағалау (ауызша мадақтау) « керемет,жарайсың, жақсы» арқылы жүргіземін. ІІІ.Топқа бөлу: «Венн диаграммасы»(жерге сызылған венн диаграммасы)әдісін пайдаланып алдыңғы тақырыптарды пысықтай отырып,стикерге жазылған өткен сабаққа қатысты терминдерді пайдаланып бөлемін. Шеңберге қатысы бар терминді алған оқушы шеңберге, дөңгелекке қатысы бар терминді алған оқушы дөңгелекке,екеуіне ортақ терминді алған оқушы доғаға барып топтасады. Шеңбер, Дөңгелек, Доға деген 3 топқа бөлемін. Топтар өз топ басшысын сайлайды.Топ басшы сабақ барысында топтағы оқушыларды қадағалап отырады.Әр топтың атауына қатысты термин сөздерді қатыстыра отырып ереже айтады. Ережелерді еске түсіре отырып жаңа тақырыпты оқушылармен бірге сұрақтар қою арқылы (Доғаның ұзындығын қалай табуға болады?) сабақтың мақсатын ашып аламын. Шеңбер Доға Дөңгелек радиус.ұзындық.аудан.сектор.центр.сегмент.доға. диаметр.хорда.бұрыш.центрлікбұрыш.іштей,сырттай сызылған көпбұрыштар.градустық шама.фигура. радиан.шеңбердің ұзындығы. | Оқулық дәптер Слайд 1 сәйкестен діру кестесі фигуралар Вен диаграмма сы стикер | | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 мин 4 мин 5 мин 6 мин | Жаңасабақ.Доға ұзындығы Ш еңбер доғасының градустық өлшемі деп осы доғаға сәйкес центрлік бұрыштың градустық өлшемін айтады.Шеңбер доғасының ұзындығы оған сәйкес центрлік бұрыштың шамасына пропорционал болады. Сондықтан 1 градусқа тең центрлік бұрышқа сәйкес келетін шеңбер доғасының ұзындығының 1/360 бөлігіне тең. Яғни, бұл доғаның ұзындығы. Сонымен, доға ұзындығының формуласы . Центрлік бұрыш шамасы радиан арқылы берілген жағдайда қарастырамын.Шамасы 1 радианға тең центрлік бұрышқа тірелген доғаның ұзындығы шеңбер ұзындығының бөлігіне тең, яғни болады.Онда шамасы радианға тең центрлік бұрышқа сәйкес шеңбер доғасының ұзындығы формуласымен есептейді. Топтық жұмыс.«Джиксо» әдісі бойынша«бірге ойлаймыз,сөйлейміз»әдісін пайдаланыптасырманы орындайды .Әр топқа жеке-жеке тапсырма беремін.Әр топтағы 1 оқушы келесі топқа тапсырманы түсіндіреді 1 топ №315 Шеңбердің R 1см. 1) 2) 3) центрлік бұрыштарға сәйкес келетін доғаның ұзындығын есептеңдер. 2 топ №318 Шеңбердің R 12см. 1) 2) 3) центрлік бұрыштарға сәйкес келетін доғаның ұзындығын есептеңдер 3 топ №329 Шеңбердің R см. 1) 60 2) 90 3) 120 центрлік бұрыштарға сәйкес келетін доғаның ұзындығын есептеңдер
Бағалау. Тақтада дұрыс нұсқасы тұрады. Топтар өзара бір-бірін «дұрыс,бұрыс» әдісі бойынша стикерлер (қызыл, жасыл,сары)арқылы бағалайды.. Топтарды «Бас бармақ» әдісімен кері байланыс жасап отырамын. Саралау. Бұрыс болған нұсқадағы оқушыларға,дұрыс нұсқасын орындаған оқушылар түсіндіружұмысын жүргізеді.. Жұптық жұмыс.«Ойлан,жұптас, бөліс»тәсілі бойынша «көршіңе әңгімелеп бер» әдісі арқылы тапсырмалар беремін №599 Қабырға сағаты маятнигінің тербелу бұрышы 38 ,ал маятниктің ұшы сызатын доғаның ұзындығы 24см болса,онда маятниктің ұзындығы қандай?
№594 Сағаттың ұзындығы 5см болатын минуттық тілінің ұшы 1) 5 минутта 2) 20 минутта 3) 1 сағатта сызып өтетін доғаның ұзындығы қандай?
Бағалау. Тақтада дұрыс нұсқасы тұрады.Оқушылар «крестик-нөлдік» әдісі арқылы жұптар бірін-бірі әр түрлі шарлармен(қызыл,жасыл,сары) бағалайды. Саралау. крестик болған нұсқадағы оқушы,нөлдік нұсқасын орындаған оқушыға түсіндіреді. Жеке жұмыс.«Кім жылдам» әдісі бойынша«Ойлан тап» әдісі арқылы жекелеген оқушылартапсырмаларды (дарынды оқушылар)орындайды. №605Сағат 15.00 –ді көрсетіп тұрған сағаттық минуттық тілінің ұшы оның сғаттық тілімен беттескенше жүріп өтетін доғаның ұзындығын қалай табуға болады.
Бағалау.«А,В,С» әдісі арқылы жекелеген оқушыларды (Нұр-сұлтан қаласындағы Бәйтерек манументінің макетімен) бағалаймын. Тақтада дұрыс жауабы жазылады. Саралау. Белсенді оқушыларөзінің тапсырмасын тақтада қорғайды | 9сынып геметрия Шәкілікова С слайд 2 формула лар слайд 3 9сынып геметрия Шәкілікова С кеспе қағаздар дәптермен жұмыс стикер слайд 4 9 сынып геометрия Шыныбеков А кеспе қағаздар дәптермен жұмыс түрлі-түсті шарлар слайд5 9сынып геметрия Шәкілікова С кеспе қағаздар Бәйтеректің көшірме | | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин 3 мин 1 мин | Сабақты бекіту. 1.«Бір минуттық әңгіме» әдісі бойынша оқушылар бізді қоршаған ортадағыдоғаға ұқсаскездесетін заттарды әңгімелейді.Оқушыларға өмірден бір мысал келтіруін сұраймын. Оқушылар өз ойларын айтады. Бірнеше жауаптарды оқып сынып болып талқылаймыз. 2.Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс жасату (Оқушылар стикерге сабақ туралы пікірлері мен ұсыныстарын жазып пікірлер ағашына жапсырады) 3. Үйге тапсырма оқулықтан №600 есеп. | стикер пікірлер ағашы 9 сынып геометрия Шыныбеков А | |
Саралау Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз ? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Қабілеті жоғары оқушыларды қабілеті төмен оқушылармен бірге тапсырманы орындау тапсырма барысында жағдай жасау.Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырмалар беру. | «+», «-» әдісі бойынша фигуралар (жұлдызша,төрбұрыш,үшбұрыш)арқылы бағалайды.қалыптастырушы бағалау (ауызша мадақтау) «керемет,жарайсың,жақсы»арқылы жүргіземін.«дұрыс,бұрыс» әдісі бойынша стикерлер (қызыл, жасыл,сары)арқылы бағалайды.. Топтарды «Бас бармақ» әдісімен кері байланыс жасап отырамын. «крестик-нөлдік» әдісі арқылы жұптар бірін-бірі әр түрлі шарлармен(қызыл,жасыл,сары) бағалайды. «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша оқушылардан кері байланыс аламын. | Қауіпсіздік ережелерін оқушыларға қайталатамын. Көзі нашар көретін оқушыларды алдыңғы қатарларға отырғызамын. |
Сабақ бойынша рефлексия | | |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1 2 Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1 ________________________________________________________________ 2________________________________________________________________ Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері (қиыншылықтары ) туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |