Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Жлдыздар лемі. Жлдызды шамалар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 236
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Космология | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.9.1.7 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу; 11.9.1.8 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алуады. Көптеген оқушылар істей алады: микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіреді Кейбір оқушылар істей алады: Ссапалық есептер шеше алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Бекіту сұрақтары: 1.Мегагалактиканың өлшемдері қандай? 2.Үлкен жарылыс теориясына қазіргі кезде қандай дәлелдемелер бар? 3.Күннің жасы қаншада? 4.Мгагалактиканың құрылымы қандай? 5.Галактикалардың спектріндегі қызыл ығысу нені көрсетеді? Температурасы 3К болатын сәуле шығару аясы неге релитивтік деп аталады? Жаңа сабақ Жұлдызды аспанның Солтүстік жарты шарындағы жай көзбен көрінетін барлық объектілер аспан денелерінің бір тұтас жүйесін – Галактиканы құрайды. “Галактика” деген сөздік өзі грек тілінен аударғанда “сүтті” деген мағына білдіреді. Біздің галактиканың диаметрі шамамен 100 мың жарық жылы. Жұлдыздардың саны 200 млрд-қа жуық. Олар Галактиканың жалпы массасының 98 пайызын құрайды. Қалған екі пайызын газ бен тозаң түріндегі жұлдызралық заттар. Галактиканың сыртқы түрінің төтенше алуан түрлілігіне қарамастан, оларды бірнеше типке бөлуге болады: спиральды, элипстік және дұрыс емес(а,б). Бұл сурет галактика әлемін зерттеген және осы салада маңызды жаңалықтар ашқан пионердің бірі Э.Хаббл ұсынған Хаббл камертонв деп аталатын – жіктеуді жаңғыртады | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 | ФИЗИКА 11 сынып оқулық Алматы-Мектеп 2020 «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
| №1 Галактика центрінен жұлдыз 5,5 пк қашықтықта орналасқан және 200км/с жылдамдықпен қозғалады.Жұлдыздың галактика центрін айнала қозғалысы кезіндегі толық бір айналым жасау уақытын табыңдар. №2 1987 жылы ақпанның 23-інен 24-не қараған түні астраномдар 55кпк қашықтықтағы Үлкен Магеллан бұлтында аса жаңа жұлдыздың тұтануын тіркеді.Бұл құбылыстың шын болған жылын анықтаңдар. | | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Үйге тапсырма § | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу БЖБ №8
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Космология | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу БЖБ №8 | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.9.1.7 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу; 11.9.1.8 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алуады. Көптеген оқушылар істей алады: микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіреді Кейбір оқушылар істей алады: Ссапалық есептер шеше алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру 1.Мегагалактиканың өлшемдері қандай? 2.Үлкен жарылыс теориясына қазңргң кезде қандай дәлелдемелер бар? 3.Күннің жасы қаншада? 4.Мгагалактиканың құрылымы қандай? 5.Галактикалардың спектріндегі қызыл ығысу нені көрсетеді? Температурасы 3К болатын сәуле шығару аясы неге релитивтік деп аталадфы? Жаңа сабақ Жұлдызды аспанның Солтүстік жарты шарындағы жай көзбен көрінетін барлық объектілер аспан денелерінің бір тұтас жүйесін – Галактиканы құрайды. “Галактика” деген сөздік өзі грек тілінен аударғанда “сүтті” деген мағына білдіреді. Біздің галактиканың диаметрі шамамен 100 мың жарық жылы. Жұлдыздардың саны 200 млрд-қа жуық. Олар Галактиканың жалпы массасының 98 пайызын құрайды. Қалған екі пайызын газ бен тозаң түріндегі жұлдызралық заттар. Галактиканың сыртқы түрінің төтенше алуан түрлілігіне қарамастан, оларды бірнеше типке бөлуге болады: спиральды, элипстік және дұрыс емес(а,б). Бұл сурет галактика әлемін зерттеген және осы салада маңызды жаңалықтар ашқан пионердің бірі Э.Хаббл ұсынған Хаббл камертонв деп аталатын – жіктеуді жаңғыртады | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 | ФИЗИКА 11 сынып оқулық Алматы-Мектеп 2020 «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
| Топтық жұмыс (есептер шығару) .№12.1.1, №12.1.2, №12,1,4 №12,1,3, №1 Галактика центрінен жұлдыз 5,5 пк қашықтықта орналасқан және 200км/с жылдамдықпен қозғалады.Жұлдыздың галактика центрін айнала қозғалысы кезіндегі толық бір айналым жасау уақытын табыңдар. №2 1987 жылы ақпанның 23-інен 24-не қараған түні астраномдар 55кпк қашықтықтағы Үлкен Магеллан бұлтында аса жаңа жұлдыздың тұтануын тіркеді.Бұл құбылыстың шын болған жылын анықтаңдар. | | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Үйге тапсырма § | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Физикалық практикум №3
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Космология | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Физикалық практикум №3 | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | Трансформатор құрылысымен және жұмыс істеу принципімен танысу | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Көптеген оқушылар істей алады: Кейбір оқушылар істей алады: | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру
Жаңа сабақ Өте жоғары температурада жеңіл ядролардың бірігіп ауырлау ядроны түзу реакциясын термоядролық реакция деп атайды. Сутекті бомба
“Токамак” қондырғысы 1950 ж. Ресей физиктері А.Д. Сахаров, И.Е. Тамм 1-трансформатор 2-айнымалы магнит өрісі тудыратын орама 3-плазма 4-тороидальды вакуумдік камера 5-қума магнит өрісін тудыратын орама D-шығарылған сәуленің жұтылған дозасы. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 | ФИЗИКА 11 сынып оқулық Алматы-Мектеп 2020 «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
| Топтық жұмыс (33 минут) . №3.2.4. ядросы тізбектей жүрген екі α-ыдыраудан кейін пайда болған. Полоний қанадй ядродан түзілген? №3.2.12. Торий элементі төрт .α-ыдырау екі β-ыдырауға ұшырағаннан кейін қанадй химиялық түзіледі? №3.2.15. Радонның жартылау ыдырау периоды 3,7 күн. Радонның радиоактивтігі екі күнде қанша есе кемиді? №3.2.16. Радиоактивті препараттың активтігі 8күн ішінде төрт есе кеміген. Осы препараттың жартылай ыдырау периодын табыңдар. №3.3.3. ядросының байланыс энергиясын анықтаңдар. №3.3.8. Дейтерий ядросындағы, оттегі ядросындағы және полоний ядросындағы нуклондардың меншікті байланыс энергиясын табыңдар. №3.3 23. Төмендегі ядролық реакциялар барысында қанша жылу бөлінеді немесе жұтылады? Қайсысы экзотермалық, қайсысы эндотермалық реакция екенін анықта. №3.3.25. Екі α-бөлшек пен нейтронның атомының ядросына бірігуі кезінде қандай энергия бөлініп шығуы мүмкін? Меншікті байланыс энергиялары: . | | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Үйге тапсырма § | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Физикалық практикум №4
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||
Пәні: | | |||||||||||
Бөлім: | Космология | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Физикалық практикум №4 | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | Радиоқабылдағышты жинау | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Көптеген оқушылар істей алады: Кейбір оқушылар істей алады: | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру
Жаңа сабақ Амплитудалық модуляция туралы түсінік беру. Транзисторлы генераторда өндірілетін жоғары жиілікті тербеліс графигі. Детекторлы радиоқабылдағыштың құрылысы мен жұмыс істеу принципі. Микрофон қосылғанда дыбыс толқындары оның тізбегінде төменгі жиілікті электр тогын тудырады. Егер генератор контурының тізбегіндегі жоғары жиілікті айнымалы токтың амплитудасы дыбыс жиіліктеріне сәйкес үздіксіз өзгереді, яғни жоғары жиілікті тербелістердің модуляциясы іске аасады. 1-антенна, 2-резонанстық контур, 3-детектор, 4-конденсатор, 5-резистор, 6-дыбысзорайтқыш Бекіту тапсырмалары.
| Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 | ФИЗИКА 11 сынып оқулық Алматы-Мектеп 2020 |
«Дидактикалық материалдар
Смайликтер