Файл: Блім Табиатты таажайып былыстары Педагогті аты жні.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 16
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім | Табиғаттың таңғажайып құбылыстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты - жөні | Ғабитқызы Аруай | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:4 «» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні | Қазақ тілі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Көмектес септік | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Сөйлемнен көмектес септік жалғаулы сөздерді таба алады; Оқушылардың басым бөлігі: Көмектес септік жалғауларын біледі; Көмектес септігінің сұрақтарын ажырата алады; Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады; мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі /уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Әсерлерімізбен бөлісейік» жылулық шеңбері: Педагог балаларға 1-2 минут көздерін жұмып, өздерін тағы да табиғат аясында, көк майса шалғында жатып,көк аспан, аппақ бұлттарды көріп ,құстардың сайраған әнін, судың сыбдырын естіген кездерін елестетуді ұсынады. Өткен сабаққа шолу. - Зат есімнің септелуі деген не? (Зат есімнің септік жалғаулары арқылы өзгеруін зат есімнің септелуі дейді) - Қазақ тілінде неше септік бар? (Атау, ілік, барыс, табыс, жатыс, шығыс көмектес). - Септік жалғаулары деп нені айтады? (Сөйлемдегі сөздерді бір-бірімен байланыстыру үшін жалғанатын жалғауларды септік жалғаулары деп атайды) - Атау, ілік, барыс септіктерінің сұрақтары мен жалғауларын айтып бер. - Табыс, жатыс, шығыс септіктерінің сұрақтары мен жалғауларын айтып бер. Жаңа сабаққа кіріспе. Қызығушылықты ояту арқылы жаңа сабақ тақырыбын жариялау: Сөзжұмбақ шешу.
1. Көмір (Жаңғыш пайдалы қазба) 2. Өшіргіш (Оқу құралы) 3. Мектеп (Білім ордасы) 4. Ереже (Мектеп тәртібі) 5. Көмек (Біреуге қол ұшын беру) 6. Тақта ( Сынып жиһазы) 7. Етік (Аяқ киім) 8. Сағат (Уақыт өлшем бірлігі) Қандай сөз шықты? «Көмектес» септіктің атауы Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы көмектес септігі. | Дискриптор: Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. Дискриптор: Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар өтілген септіктерді қайталайды. Дескриптор:_Жаңа_сабақпен_танысады;Көмектес_септігінің_жалғаулары_мен_сұрақтарын_білетін_болады;Дескриптор'>Дескриптор: Берілген тапсырмаларды талапқа сай орындау арқылы жаңа тақырыппен танысады. тапсырманы орындау барысында тақырыптан ауытқымау; -сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау. Дескриптор: Сөзжұмбақ бойынша берілген тапсырманы орындайды; Жаңа сабақ тақырыбын ашады; | Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» «Аквариум» бағалау парағы (плакат) | Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. Слайд беттері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут 15 минут | Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс 68-жаттығу. Ауызша орындау Жұмбақтың шешуін тауып, қарамен жазылған назар аудару. Көмектес септіктегі зат есімдер кіммен? немен? кімдермен? нелермен? деген сұрақтарға жауап береді. Көмектес септігі атау септікке -мен,-бен,-пен жалғаулары жалғану арқылы жасалады бұл жалғауларды көмектес септік жалғаулары дейміз. 69-жаттығу. Мəтінді көшіріп жазу. Көмектес септігінде тұрған сөздерді тауып, қандай сөйлем мүшесі екендігін анықтау. 70-жаттығу. Мәтінмен жұмыс. Мазмұны бойынша мәтінге ат қою. Жеке жұмыс.
Шарты: Оқушыларды сергітіп алу мақсатында бәрін бір-бірінің белінен ұстатып тұрғызады. 1-оқушы «айдаһардың басы», соңындағы оқушы «құйрығы». Басы құйрықты ұстап алу керек. 71-жаттығу. Жаттығуда берілген өлеңдерді ұйқасына қарай лайық сөз қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу. Шығыс, көмектес септіктеріндегі сөздерді табу. Тапсырма: Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауларын қойып , сөйлемдерді көшіріп жазу: 1.Оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық.(Ы.А.). 2. Хат Астанадан келіпті. 3. Асыл Жанармен сөйлесті. 4. Қойдың жүні пайдалы.Жүннен фабрикада түрлі маталар тоқылады. | Дескриптор: Жаңа сабақпен танысады; Көмектес септігінің жалғаулары мен сұрақтарын білетін болады; Дескриптор: Шығыс септіктегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын айтады. Дискриптор: Оқулықта берілген мəтінді оқып, көшіріп жазады; Сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырады; Мəтіннен шығыс септіктегі сөздерді табады; Семантикалық карта толырады; Дескриптор: Мұғалім нұсқауы бойынша бой сергіту жаттығуларын орындайды. Дескриптор: Дәптермен жұмыс жасайды. Дескриптор: Сөйлемдерді толықтыру тапсырмасын орындайды; | «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Оқушылардың бір-бірін бағалауы «Отшашу» әдісі «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Топаралық комментарий Жұпаралық комментарий | Слайд беттері Оқулықтағы жаттығу жұмыстары Слайд беттері Оқылым, жазылым тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут | «Жетіген» аспабының шығу тарихы. Ерте, ерте, ертеде, ешкі жүні бөртеде, зат есімнің жерінде қазақ тілі елінде, «Септік» деген шал болыпты. Оның жеті ұлы болыпты. Елде жұт болып, ашаршылық жайлапты. Бұл ашаршылық Септік шалдың үйіне де келіп жетіпті де, ол ұлдарынан айырыла бастапты. - Атау атты ұлы қайтыс болғанда, шал ағашқа аттың қылын ішек орнына керіп, тағыпты да үнсіз егіліпті. - Ай өткен соң Ілік деген ұлы өлгенде тағы бір ішек тағып, «Ненің зияны, кімнің көзі тиді екен» деп егіледі. Арада тағы ай өтеді. Барыс атты ұлы дүниеден кетеді. Сонда шал тағы да үшінші ішек тағып «Кімге айтып жылайын, неге ғана өлді екен» деп жоқтайды. - Табыс атты ұлы өлгенде «Нені айтып, кімді ғана қайғырайын» - дейді. - Жатыс атты ұлы аштықтан өлгенде «Кімде кетті обалың, неде жатып көз жұмдың» - деп бесінші ішекті тағып егіледі. - Шығыс атты ұлы қайтыс болады. Алтыншы ішек тағылып «Неден қайтыс болдың, кімнен сені сұрайын» - деп егіледі. - Ал жетінші Көмектес те сол ашаршылықтан қайтыс болғанда «Кіммен өмір сүрмекпін, енді немен шұғылданамын» - деп жетінші ішекті тағып, шал қайғырып жоқтау айтады. - Міне, осылай жеті ішек, жеті тиек тағылған ағаштан «Жетіген аспабы» пайда болыпты. Үй тапсырмасы: 73-жаттығу. Ереже жаттау; Кері байланыс: «Зиг-заг» әдісі. Бүгінгі сабақ ұнады ма? Олай болса, бүгінгі сабақта кім өте жақсы жауап бергенін бағалайық. Бүгінгі сабақта мен ... үйрендім. Маған ... қызықты болды. Маған... қиын болды. | Дескриптор: Оқушылар жетіген аспабына жазылған жеті септікті сұрақтарымен, жалғауларымен айтып шығады. Дескриптор: Сабақ бойынша алаған әсерлері мен үйренген жаңа ақпарттармен бөліседі. | «Басбармақ» әдісі Қиық қағаздар | Бағалау парқшалары Слайд беттері |