ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 30
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тақырыбы | Абай Құнанбаевтың отыз жетінші қарасөздері | ||||
Оқу мақсаты | 10.1.5.1.-ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру | ||||
Сабақ мақсаты | Қара сөздің мағанасын ажыратып ,өзінің өмірде орынды қолдана алуы. | ||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Стикердегі диалог, Ой шақыру, Топтастыру, РАФТ, Кубизм, Сыр толғау | ||||
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ,ақын портреті | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||
Ұйымдастыру кезеңі | 2 мин | Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. | | ||
Үй тапсырмасын сұрау: «Топпен жұмыс» Тренинг | 5 мин | Өткен тақырып бойынша Біз өткен сабақта Абай аудармалары мен қара сөздерімен таныстық «Стикердегі диалог» әдісімен сұрақ-жауап жүргізу: 1 топ Абай-Крылов,5,29,24 2топ Ахмет- Крылов,45,11,17,18 3 топ Ыбырай-Крылов,32,1 «Қалам» | Топтар бір- біріне сұрақтар қояды, жауабы бар оқушы орнынан тұрып, дұрыс жауабын айтады. Оқушылар қаламның ұшынан саусақпен ұстап, отырып тұру | ||
Жаңа сабақ: Түсіну Ой шақыру Топтастыру | 20 мин | Өз шығармасын қара сөзбен жазудың публицистикалық түрінің негізін қалаушы Шоқан болса, көркем қара сөз қазақтың көркем жазба әдебиеті тарихында Ы.Алтынсариннен басталады. Одан әрі қарай дамытушы Абай болды. Абайдың қара сөздері көркем әңгіме емес, ғақлиялық даналық сөздер. Абайдың қара сөздерінің өзіндік ерекшелігі бар. Сөйлемдері қысқа, мағынасы терең, оқушыға ой саларлық ғибрат беруді көздей құрылған. Көпшілік қара сөздерінде философиялық сұрау беріп, сол сұрауға өзі жауап беруге тырысады. Немесе өзімен-өзі кеңесу, ой пікір білдіру үлгісінде құрылған. Қара сөздерінің жалпы саны – 45. Олар тақырып жағынан бірнеше топқа бөлінеді: 1. Халық тарихы, ел басқару мәселесі: 13, 8, 22, 38, 7, 41, 42, 46 сөздер. 2. Оқу-ағарту ғылым, өнер – білім: 12, 8, 10, 17, 18, 25, 32, 33, 38, 43 сөздер. 3. Еңбек, шаруашылық, тұрмыс, адамгершілік туралы: 14, 15, 17, 18, 21, 22, 28, 34, 42, 44сөздер. 4. Діни, имандылық,өмір сырлары туралы: 12, 13, 15, 17, 31, 35, 36, 37 сөздер Абай қара сөздерінің жанрлық түрлері
1.Қара сөз туралы жалпы түсінік 2.Мұғалімнің түсініктемесі (ақпаратты толықтырады) 3.Ашық сұрақтар А) Есте сақтау үшін қандай нәрселерді орындау қажет? Б) Өзің өмірде естіген нәрсеңді ұмытпас үшін не істейсің? В) Ой кеселдерін ата Г) Ой кеселдерінен бойыңды аулақ ұстау үшін қайтер едің? 2.Топпен жұмыс 29, 33, 37 қара сөздерін оқу, талдау, мазмұнын ашу | Зерттеп, іздеп келген мәліметтері туралы айтады. Белсенді тыңдаушы болады. Сұрақтарға өз ойларын нақты жеткізіп, тыңдап отырады. Естіген сөзді ұмытпаудың 4 түрлі себебін , ой кеселдерін топтастырады. Әр топ өзіне берілген қара сөзді оқиды, топпен ой бөліседі, постер қорғайды. | ||
Қолдану «РАФТ» әдісі | 5 мин | Оқушылармен жаңа тақырып бойынша Р – рөл – АБАЙ А-аудитория – оқушы Ф-формасы – хат, эссе, өлең Т-тақырып – Абай дана, Абай дара қазақта... «Ыстық орындық» | 1. “Абай лебі, Абай үні, Абай тынысы – заман тынысы, халық үні. Бүгін ол үн біздің де үнге қосылып, жаңғырып, жаңа өріс алып тұр.” М. Әуезов 2.Топтан таңдау бойынша оқиды. Ең үздік деген хат, өлең, эссе жазған оқушы өз жұмысын оқиды. | ||
Жинақтау Сыр толғау | 5 мин | Қара сөзі, қара өлеңі қарымды, Толғайды Абай мұңым менен зарымды. Абай сынды дана туған халықтың, Ұл-қызы да болу керек дарынды деп аяқтаймын. | 1.Оқушылар автор туралы жазады. 2.Әр топтан бір-бір оқушы шығып, жұмысын оқиды. | ||
Бағалау: | 2 минут | Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» Өзін-өзі бағалау парақшасы бойынша әр оқушы өз ұпай сандарын критерийге байланысты айтады. | Оқушылар стикерді толтырып, тақтадағы білім ағашына жапсырады. Топ жетекшісі берілген өлшем бойынша ұпайларын қойып, бағаларын жинақтайды. | ||
Үйге: | | Үйге тапсырма беру. Қара сөзге БҮҮәдісі арқылы жазып келу, қосымша деректер жинап келу. | | ||
Рефлексия | | |