ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 79

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Құрметті әріптес!

Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.

«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі







472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте

Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.

https://ust.kz/qmg


Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

1-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Виртуалды және кеңейтілген шынайылық

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Виртуалды және кеңейтілген шынайылық

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.4.1 - виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың мақсатын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • Виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың мақсатын түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Өткен сабақты пысықтау: «Ыстық орындық» әдісі Оқушылар орындықта отырған оқушыға өткен тарау бойынша сұрақтар қояды. Оқушы тез жауап беруі керек, себебі орындық ыстық

Оқушылар сәлемдеседі

Оқушылар сұраққа жауап береді


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

«Кластер» әдісі

Оқушылар топта параграфтың мәтінін оқиды және "Виртуалды шынайылық" деген кластер құрастырады.

Әр топтың спикері өз кластерін қорғайды, қалған топтар нақтылаушы сұрақтар қояды.
Топтық жұмыс

(талқылап, дәлелдеу):

1. Қай салада виртуалды шынайылықты, ал қай салада кеңейтілген шынайылықты көп қолданады?

2. Аралас шынайылықты қолданатын саланы атаңдар.

Жұптық жұмыс:

1 тапсырма: Қалып қойған сөздерді жаз.

Р.Милгрэм ______________шынайылық моделін ұсынды. Бұл шынайы және виртуалды

әлемнің ______________ өмір сүретін және виртуалды тұтас өмір аясында ____________

әлемде өзара әрекеттесе өмір сүретін жүйе.

Оның аралық байланыстары – ______________ шынайылық пен _________________

шынайылық.

2 тапсырма: Кестені толтыр.



Қолдану

Деңгейлік тапсырмалар:

А деңгейі. Кестені толтыр.



С деңгейі. Венн диаграммасын қолданып, виртуалды және кеңейтілген шынайылықты

салыстыр. (http://www.classtools.net/education-games-php/venn_intro интернет-ресурсын

қолдануға болады).

Жоғарғы деңгейдегі тапсырмаларды орындату

1. Виртуалды шынайылықтың болашағы неліктен зор деп ойлайсың?

2. Виртуалды шынайылық неліктен болашағы бар технология болмақ?

Өз ойыңды ортаға сал.

3. Адам қызметінің қандай да бір саласын таңдап алып, сол салада виртуалды шынайылықты

пайдаланудың артықшылықтарын көрсет.

Топтық жұмыс

Топта талқылап, дәлелдеңдер:

1. Қай салада виртуалды шынайылықты, ал қай салада кеңейтілген шынайылықты көп

қолданады?

2. Аралас шынайылықты қолданатын саланы атаңдар.

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі

ҚБ «Ең үздік жауап»


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Кері байланыс

Үй тапсырмасы

  1. «Виртуалды және кеңейтілген шынайылық эволюциясы» хронологиялық тізімін

жасау











Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

2-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Виртуалды шынайылықтағы адам

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Виртуалды шынайылықтағы адам

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.4.2 - виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері туралы

айту

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың адам денсаулығына әсері туралы біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды шынайылықтың адам денсаулығына тигізетін оң және теріс әсерін санамалап көрсете алады;

Кейбір оқушылар:

виртуалды және кеңейтілген шынайылыққа әсер ету салдары туралы пайымдай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру: оқушылар бір-біріне тілек айтады

«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

«Миға шабуыл» әдісі

  • «Процедура» және «функция» ұғымдарымен танысыңдар?

  • Оларды программада не үшін қолданады деп ойлайсыңдар?

  • Программалау барысында процедураны пайдаланбауға болама?

Процедураларды программа жазуда қолданудың қандай тиімді жақтары бар деп ойлайсыңдар?

Оқулықпен жұмыс

Білу және түсіну

Ақпаратты «Инсерт» әдісі бойынша оқу.

Топтағы оқушылар мәтінді оқып, арнайы белгі

қойып отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Топтың спикері оқылған нәрсенің мәнін түсіндіреді. Мұғалім оқушылармен сөйлеседі.

Мәтіннің түсініксіз жерлерін түсіндіреді.

Жұптық жұмыс:

1 тапсырма: Ұсынылған нұсқалардың қайсысы виртуалды және кеңейтілген

шынайылықтың негізгі бағытына жатпайды?

 Мобильді ойындар, нұсқаулыұтар;

 «Сатып алмас бұрын зерделе», қызметтер жайлы ақпарат.

 Навигация, қосылған орам.

 Шынайылық – нақтылық құрылымдарын түсіну, мәліметтерді өңдеу.

 Геолокациолық білім, аударма.

2 тапсырма: Виртуалды шынайылықтың пайдалы және пайдасыз жақтарын

Белгіле



Деңгейлік тапсырмаларды орындайды:

А деңгейі. Виртуалды «өмірдің» оң және теріс жақтарын салыстыр.

В деңгейі. Елордамыздың көрнекті жерлері бойынша виртуалды тур жаса және алған

әсеріңді жол жазбасы ретінде жаз. Мына интернет-ресурсын қолдануға болады:

http://city3d.kz/nash-gorod/

С деңгейі. «Виртуалды ойынға деген тәуелділіктің алдын алу» тақырыбына буклет жаса.

ДК-мен практикалық жұмыс. Топтық жұмыс

Оқулықтан алынған материалды оқу, ДК-мен мұғалім дайындаған қосымша материалды

қарау, топтың атынан бір адам сөйлеуге (постер немесе слайдтар) дайындалады:

1. Күнделікті өмірге виртуалды және кеңейтілген шынайылықтарды ендірудің қауіп-

қатерлерінің қаншалықты екенін талқылаңдар.

2. «Виртуалды және кеңейтілген шынайылықтардың бағыттары» бойынша 2-суретіне өз

пікіріңді білдір. Оған тағы не қосу керектігін айт, сонан соң оны топта талқылаңдар.

Жоғарғы деңгейдегі тапсырмаларды орындату

1. Зерттеу және ойын-сауық салаларында виртуалды технологияларды қолдануды

дамытуға не кедергі болып тұр?

2. Білім беруде виртуалды және кеңейтілген шынайылықтарды қолданудың тиімділігі

туралы өз ойыңды айт. Оқу үдерісін қызықты, тартымды ету үшін виртуалды және

кеңейтілген шынайылықтарды қалай қолдануға болатындығына ұсынысыңды білдір.

3. Ұсынылған сызбаны қарастырып, өзара әрекеттесу технологияларын дамытудың

келесі кезеңін болжа.

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі

ҚБ «Ең үздік жауап»


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Кері байланыс

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды




Сабақтың кезені/ уақыт

Виртуалды шынайылықтағы адам












Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

3сабақ

Сабақтың тақырыбы: 3D панорама және виртуалды тур

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

3D панорама және виртуалды тур

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.4.3 - бірінші тұлға көрінісі бар 3D панорама жасау (виртуалды тур)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды турдың, 3D панораманың не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасауға арналған программалық қамтамасыз етілімді

таңдай алады;

Кейбір оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Өткен сабақты пысықтау: «Ыстық орындық» әдісі Оқушылар орындықта отырған оқушыға өткен тарау бойынша сұрақтар қояды. Оқушы тез жауап беруі керек, себебі орындық ыстық

Оқушылар сәлемдеседі

Оқушылар сұраққа жауап береді


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

Жаңа тақырыппен танысу.

  • виртуалды тур;

  • 3D панорама дегенді;

  • виртуалды тур және 3D панорама жасау үшін қандай программа таңдауды;

  • виртуалды тур және 3D панораманы қалай жасау керек екенін білетін

  • боласыңдар.

Оқулықпен жұмыс

– Технологиялардың дамуына байланысты үйден шықпай, компьютерді қосып

немесе смартфонды ұстап отырып, дүниежүзінің кез келген жеріне бару, музей мен

көрме залдарын аралау мүмкіндігі пайда болды.

Виртуалды турлар – ақпаратты ұсынудың ең тиімді және

сенімді тәсілдерінің бірі. Олар қызықты виртуалды экскурсияларды жасауға

мүмкіндік береді. Адам соның ішінде жүргендей сезімге бөленеді.

Педагог мәтінді бөліктерге бөліп оқытып, әр бөлікке түсіндіру жұмысын жүргізеді:

Білу және түсіну

Ақпаратты «Инсерт» әдісі бойынша оқу. Топтағы оқушылар мәтінді оқып, арнайы

белгі қойып отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Топтың спикері оқылған нәрсенің мәнін түсіндіреді. Мұғалім оқушылармен

сөйлеседі. Мәтіннің түсініксіз жерлерін түсіндіреді.

Жұптық жұмыс

1 тапсырма: Мәтіндегі бос орындарға керекті сөздерді жазып, толықтыр.

3D – панораманың көру бұрышы 900 С-тан аспайды. 3D – панораманың

негізінде ____________ немесе __________проекциядағы кескін жатыр. 3D –панорамаға сфералық проекция жасау үшін қоршаған кеңістікті 0000 суретке

түсіріп, оны арнайы программалық қамтамасыз етуге ____________ керек. Кубтық

проекцияны сфералық ___________ арқылы алу мүмкін емес. Сфералық проекцияда

тұтас көрініс болмайды, онда бір суреттің екіншісіне ______________ нүктелері

немесе ________________ ғана көрінеді.

____________ сфераның немесе кубтың сыртынан қарауға болады.

2 тапсырма: Берілгендердің қайсысы 3D панорамасын жасау кезеңіне

жатпайды?

  • Камераның әр бұрышынан бірнеше кадр жасау.

  • Графикалық редакторда қосымша өңдеу.

  • 3D панорама жасау үшін кодты жазу.

  • 3D панорамада графикалық файлдарды түрлендіру.

Арнайы құжат тігу программасында кескіндерді тігу.

3 тапсырма: Сфералық панорама қандай артықшылықтарға ие?

  • Интербелсенділік, көріністің сұлулығы;

  • Виртуалды шынайылық көзілдірігіне бағдарлану;

  • Табиғи әдемілікті бере білу;

  • Толықтық, өзектілік;

  • Интербелсенділік, ақпараттылық.

FreeDEXpano программасын қолдана отырып, оқу

кабинетінің панорамасын жасайды:

1-ҚАДАМ. Кез келген өздеріңе ыңғайлы жерден (программаның жүк-

телген нұсқасы бар бумадан) жаңа бума аш. Кабинеттің сол, оң,

алдыңғы және артқы жақтарын, төбесі мен еденін фотоға (2-сурет)

түсіру қажет. Ол бумаға freedexpano.swf бумасына *.jpg форматын-

дағы панорама суретін көшір.

2-ҚАДАМ. freedexpano.swf деген файлдың атауын өздеріңе ыңғайлы

кез келген атауға өзгерт, мысалы, klass.swf.

Панорама суретінің атауын өзгерт, ол «klass.swf» деген файл

атауынан басталып, «_» белгісі арқылы шеттің атауымен аяқталуы

керек.

Панораманың алдыңғы жағы үшін файлдың атауы «klass«+»_front»

→ «tklass_front.jpg» болады.

Суреттерді автоматты түрде анықтауға арналған шеттердің атауы

бекітілген:

«_front» – куб панорамасының алдыңғы жағына арналған;

«_left» – сол жаққа арналған;

«_right» – оң жаққа арналған;

«_back» – артқы жаққа арналған;

«_top» – жоғарғы жаққа арналған;

«_bottom» – төменгі жаққа арналған.

3-ҚАДАМ. klass.swf файлын іске қос, өзің жасаған панорама көрініп

тұратын Adobe Flash Player терезесі ашылады. Дайын панорама-

ны мұғалімге және сыныптастарыңа көрсет (егер қателесіп, файл-

дарды қате атасаң, freeDEXpano-ны іске қосқан кезде «Images loading

error» деген хабарламаны көресің. Файлдардың атауын тағы тексер).

Фотопанорамаларды жасауға арналған онлайн-құралдарды таңдап, оларды

қолдана отырып, Нұр-Сұлтан қаласы көшелерінің фотопанорамасын жаса.

Жоғарғы деңгейдегі тапсырмаларды орындату


Мұғалімді тыңдайды

ДК-мен практикалық жұмыс
Топтық жұмыс
Практикалық тапсырма
ДК-де орындалатын тапсырма
Тапсырмалар ретімен орындатылады

Тапсырмалар мен сұрақтар оқулықта

берілген


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі

ҚБ «Ең үздік жауап»


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин

Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Кері байланыс

Үй тапсырмасы

Виртуалды турлар жасауға арналған программалық қосымшалар

жарнамасының буклетін жаса.

2. Өз мектебіңнің панорамасын жаса.

3. "3D панорама және виртуалды турлар» тақырыбы бойынша терминдер мен

анықтамалардың сәйкестігі бойынша тапсырма әзірле
























Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

4сабақ

Сабақтың тақырыбы: Image Composite Editor программасында 3D панорамасын құру

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Image Composite Editor программасында 3D панорамасын құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.2.4.2 - виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері

туралы айту

11.2.4.3 - бірінші тұлға көрінісі бар 3D панорама жасау (виртуалды тур)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды турдың, 3D панораманың не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасауға арналған программалық қамтамасыз етілімді таңдай алады;

Кейбір оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасай алады


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру: оқушылар бір-біріне тілек айтады

«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Экран

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

Оқулықпен жұмыс

Панорама түсірудің ерекшеліктерін түсіндіру.

Панораманы қалай түсіреді?

Панорамалық түсірілім нодальді нүктенің айналасында фотопаратты бұрып, ретімен түсіреді.

Жанында орналасқан суреттер жалпы аумақтың 20% ауданын

алуы қажет. Дәл осы аумақтардың талдауы программаға барлық кадрларды бір панорамаға

тігуге көмектеседі. Егер сенің фотоаппаратыңда RAW+JPG форматы болса, сол форматпен

түсірген дұрыс.

RAW форматы бейненің кейбір кемшіліктерін жөндейді, ал JPG түсірілген бейнелерді жылдам

көруге мүмкіндік береді.

Панораманы түсіру кезде не қажет?

• Фотоаппаратты толық қолмен орындау режиміне келтір (Ол М белгісімен белгіленеді).

• Анық көрінетін режимге қой. Түсірілім барысында панораманың бастиегінсіз түсірілген

кадрларды есте сақтап алу қажет және суреттерді жауып отыру қажет. Солдан оңға, жоғарыдан

төмен қарай түсір.

• Барлық нысандардың қажетті ашықтығы болу үшін, фокустауды қолмен бапта.

• Егер жарық жеткілікті болған жағдайда фотосуреттердің ашықтығы жақсы болу үшін,

диафрагманың санын ең жоғарғысына қой (мысалы, F9.0).

• Жарықтылықтан шыға отырып, ISO режимін орнат.

• Суретте жарқырап қалған не тым қошқыл аумақтар болмайтындай ұсталымды түзету

керек.

Түсінгендерін іс жүзінде қалай қолдана алатындығын тексеруге арналған тапсырманы

орындату:

ICE программасын қолданып, сфералық панорама құрғызу.

Жоғарғы деңгейдегі дағдыларын дамытуға арналған сұрақтар:

1. Түсірілім кезінде неліктен фотографияларды жауып қою қажет?

2. Панораманы құруда бақылау нүктесі не үшін қажет?

3. ICE программасымен жұмыс істеудің қандай ерекшеліктері бар?

4. ICE программасының артықшылықтары мен кемшіліктерін ата.

Топтық жұмыс

Топта панораманы сақтау керек графикалық файл форматтарының негізгі артықшылықтары

мен кемшіліктерін атап, оларды талқылаңдар.

Мұғалімді тыңдайды

Тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі

ҚБ «Ең үздік жауап»


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Кері байланыс

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

  1. Параграфта сипатталған прораммалық қамтамасыз етуді немесе кез келген онлайн ресурсты

пайдаланып, материал дайындап, сфералық панорама жаса.











Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

5-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Виртуалды тур мен сфералық панораманы freeDEXpano GUL программасында құру

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Виртуалды тур мен сфералық панораманы freeDEXpano GUL программасында құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.2.4.2 - виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері

туралы айту

11.2.4.3 - бірінші тұлға көрінісі бар 3D панорама жасау (виртуалды тур)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды турдың, 3D панораманың не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасауға арналған программалық қамтамасыз етілімді таңдай алады;

Кейбір оқушылар:

Программалық қамтамасыз етілімді қолданып, 3D панорама мен

виртуалды турды құруды үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Өткен сабақты пысықтау: «Ыстық орындық» әдісі Оқушылар орындықта отырған оқушыға өткен тарау бойынша сұрақтар қояды. Оқушы тез жауап беруі керек, себебі орындық ыстық

Оқушылар сәлемдеседі

Оқушылар сұраққа жауап береді


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

Жаңа тақырыппен танысу.

Оқулықпен жұмыс

– Балалар, pano.3dex.ru. ресми сайтынан программа жүктеліп алынады.

Панораманы сақтағаннан кейін қарапайым жеке панорама үшін freeDEXpano GUI программасын

қолдануға болады. Программаны қолмен немесе арнайы графикалық интерфейсі бар freeDEXpano

GUI 2 программасының көмегімен баптауға болады. Турларды құруда қолмен баптаған дұрыс.

Программа freedexpano_gui_2_2_2 файлының көмегімен қосылады. Алтыншы кубтық панорамада

өзгертілетін сфералық панораманың суретін импорттау керек. Программаның негізгі беттерін

қарастырамыз.

Педагог мәтінді бөліктерге бөліп оқытып, әр бөлікке түсіндіру жұмысын жүргізеді:

Жұптық жұмыс:

1 тапсырма: Мәтіндегі бос орындарды толтыр.

ҒreeDEXpano программасында панорама құру үшін ____________ панораманы ___________

панорамаға көшіру керек. Бейне баптауында бастапқы _____________ бағыты мен ____________

бұрышын баптау керек. Тінтуір терезесінен _____________ меңзерін баптауға болады. Баптау

файлы _____________ кеңейткішке ие.

Түйін сөздер:

Сфералық

Кубтық

Көру

.swf

Қарау

Тінтуір

2 тапсырма: Сен freedexpano.swf файлының атауы tour.swf.-қа өзгерттің. Бұл жағдайда .xml

кеңейтілімі бар файлды қалай атау керек.

freedexpano.swf

tour.хml

еш айырмашылығы жоқ.

Білу және түсіну

1. freeDEXpano GUL программасының негізгі мүмкіндіктері қандай?

2. freeDEXpano GUL программасының жетістіктері мен кемшіліктерін ата.

Қолдану

Практикалық жұмыс

А деңгейі. Құрылған сфералық панораманы қолданып, freeDEXpano GUI программасының

көмегімен 3D панорамасын құр.

В деңгейі А деңгейін орында өзіңнің панорамаңды былай бапта: бұрылып қарауды шектеу

Программалық қамтамасыз етілімді қолданып, 3D панорама мен

виртуалды турды құруды үйренеді


Тапсырмаларды орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі

ҚБ «Ең үздік жауап»


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Кері байланыс

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

1.Интернет ресурсын пайдаланып, 3D панорама және онлайн виртуалды тур құратын

программалар туралы ақпарат тап. Бұл программаларға мүмкіндіктерін, шектеулерін,

артықшылықтары мен кемшіліктеріне талдау жаса.

2. Қандай да бір ғимараттың, мысалы, мектеп кабинеті, кітапхана, асхананың сфералық

панорамасын жаса