ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 80

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

6-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Виртуалды тур мен сфералық панораманы freeDEXpano GUL программасында құру

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

«Мектеп бойынша виртуалды тур құру» практикумы

(1-сабақ)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.2.4.2 - виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері туралы

айту

11.2.4.3 - бірінші тұлға көрінісі бар 3D панорама жасау (виртуалды тур)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды турдың, 3D панораманың не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасауға арналған программалық қамтамасыз етілімді таңдай алады;

Кейбір оқушылар:

Программалық қамтамасыз етілімді қолданып, 3D панорама мен виртуалды турды құруды үйренеді.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру: оқушылар бір-біріне тілек айтады

«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Экран

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс

Материалды ұжымдық талқылау.

Практикалық жұмыс

Хотспот жасау үшін, Блокнотты ашып, келесі программалық код жаса:

Мектеп бойынша виртуалды тур жасау

1. Мектеп бойынша тур папкасын жасау.

2. Алдын ала жасалған мектеп холы, кітапхана, асхана, бір кабинеттің сфералық панорамасы

бойынша freeDEXpano GUL программасында панорама жаса.

3. Барлық жасалған панораманы осы папкада сақта.

4. freeDEXpano GUL файлы атауын умолчание бойынша жасалған Холл, Кітапхана, Асхана,

Кабинет атауына өзгерту. Осы атауларды XML баптауындағы файлдарына беру керек.

5. Панорама бейнеленген файлдарды Images папкасында, осы аттас папкаларға сақтау керек.

Суреті оқулықта берілген.

6. Суреттерімен панорама файлдарын сақтау тиімді, мысалы, х_ front.jpg (для холла),

k_front.jpg ( кабинет үшін), s_front.jpg (асхана үшін) және b_front.jpg (кітапхана үшін). Бұны XML

файлындағы баптауларын өзгерткен кезде жасау керек.

7. Блокноттың көмегімен Холл.XML файлын аш.

8. Келесі өзгерістерді енгізу керек:


left="images\холл\x_left.jpg" right="images\холл\x_right.jpg"

front="images\холл\x_front.jpg" back="images\холл\x_back.jpg" />

9. Скриптен хотспот мәтіндерін көшіріп ал, оны бұйрықтан кейін

файл баптауларына қос:



10. Хотспот жұмыс істеу үшін, яғни программалық кодтан кейін

баптау файлдарына келесі жолдарды қосу керек:


min_fov="90" max_fov="120">


bottom="images\кабинет\k_bottom.jpg"

left="images\кабинет\k_left.jpg"

right="images\кабинет\k_right.jpg"

front="images\кабинет\k_front.jpg"

back="images\кабинет\k_back.jpg" />





11. Кітапхана мен асхана панорамаларына ауысу үшін, ұқсас хотспотты қос.

12. Турдың басына қайтып келетін әр сахнаға хотспотты қос.

13. Баптау файлын сақтап, дайын болған турға қара.


left="images\холл\x_left.jpg" right="images\холл\x_right.jpg"

front="images\холл\x_front.jpg" back="images\холл\x_back.jpg" />

Жұптық жұмыс:

1 тапсырма: Виртуалды турдағы хотспот дегеніміз не?

  • Интербелсенді сілтемеге өту.

  • Виртуалды турдың бір бөлігі.

  • Виртуалды турағы қосымша мәтін-кеңес.

  • Жаңа саяхатқа өтуге арналған терезе.

  • Қосымша мүмкіндіктерді баптау.

2 тапсырма: Меңзерді апарғанда хотспот толықтай тұнық болмауы үшін, скриптке қандай

команда беру керек?

 alpha= «100»;

 alpha_over= «0»;

 alpha= «0»;

 alpha_down= «100»;

 alpha_out= «0»;

 alpha_out= «100»;

 alpha_down= «0»;

 alpha_over= «100»;

«Мектеп бойынша виртуалды тур құру» практикумы

(2-сабақ)

Баптаудың негізгі параметрлерін 1-қосымшадан қара.

Бастапқы параметрге қайтып оралу үшін сахна кодына турдың басына қайтаратын хотспотты

қосу керек.

x, у, alpha параметрлерін өз қалауынша баптауға болады.

Кітапхана мен асхана панорамаларына ауысу үшін хотспотты қосу керек.

Әр сахнаға турдың басына қайтаратын хотспотты қос.

Баптау файлын сақтап, пайда болған турды қара.

Сен мектеп бойынша виртуалды тур жасадың. Жаңа панорама қосып, ол үшін хотспотты баптау

керек.Шектеу бар – бір сахнада 5-тен артық хотспот болмайды.

Оқушыларға көзге арналған жаттығуларды жасату.

Оқушылар оқулық материалын зерделейді


Оқушыларға көзге арналған жаттығуларды жасайды

1-тапсырманы орындайды


2- тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі

ҚБ «Ең үздік жауап»


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

«Бір ауыз сөз» әдісі.

Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады (оларды алдын-

ала тақтаға жазып қойған дұрыс): ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым,

ұмтылдым, есте сақтадым т.б


Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын

түсіндіріп береді.

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

1.Мектептің бір бөлмесінің сфералық панорамасын жасаңдар.











Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

7-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Виртуалды мәшинелер

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Аппараттық қамтамасыз ету

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Виртуалды мәшинелер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.2.1 - виртуалды мәшинелердің мақсатын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды мәшиненің не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды мәшиненің мақсатын сипаттай алады;

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Өткен сабақты пысықтау: «Ыстық орындық» әдісі Оқушылар орындықта отырған оқушыға өткен тарау бойынша сұрақтар қояды. Оқушы тез жауап беруі керек, себебі орындық ыстық

Оқушылар сәлемдеседі

Оқушылар сұраққа жауап береді


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

«Блиц-кездесу» әдісі

Жаңа тақырып тақтада слайдтар арқылы көрсетіледі. Бірінші оқушы тақтаға қарайды, екіншісі

қарама-қарсы жаққа қарап тұрады. Тақтаға қарап тұрған оқушы отыз секунд ішінде өзінің

көршісіне тақтадағы ақпаратты түсіндіруі тиіс. Орындарын ауыстырып, осы әрекеттерді

қайталайды.

Бағалау: ауызша, мақтау, ынталандыру.

Жұптық жұмыс:

1 тапсырма: Термин мен анықтаманы сәйкестендір.



2 тапсырма: Виртуалдық мәшиненің көмегімен орындауға болатын іс-әрекеттерді тізімнен

белгіле.

 Компьютерді вирустарға тексеру.

 Программалық қамтамасыз етуді реттеу.

 Ойын ойнау.

 Зиянды программалық қамтамасыз етудің қызметін үйрену.

 Жеке пайдаланушылар арасында ресурстарды бөлу.

 Қатқыл дискілерді бөлімдерге бөлу.

 Бір компьютерде бірнеше пайдаланушыны құру мүмкіндігі.

Білу және түсіну

1. «Виртуалды мәшинелер» терминіне анықтама бер.

2. Виртуалды мәшинелер неге арналған?

3. Виртуалдау және гипервизор өзара қалай байланысты?

Деңгейлік тапсырмалар:

А деңгейі. Сызбаны толықтыр.

Сызба оқулықта берілген.

В деңгейі. Интернеттің іздеу жүйелерін қолданып, виртуалды мәшинелер жасауға арналған,

сұранысқа ие программалардың рейтингін жаса.

С деңгейі. «Виртуалды мәшинелердің арналымы» тақырыбында таныстырылым дайында.

Мұғалімді тыңдайды

-тапсырманы орындайды


1-тапсырманы орындайды


2- тапсырманы орындайды


3-тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі

ҚБ «Ең үздік жауап»


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

«Бір ауыз сөз» әдісі.

Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады (оларды алдын-

ала тақтаға жазып қойған дұрыс): ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым,

ұмтылдым, есте сақтадым т.б

Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын

түсіндіріп береді.

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

Параграфта көрсетілмеген, виртуалды мәшинелерді қолдану салаларын іздеп табыңдар.

2. «Виртуалды мәшинелердің артықшылықтары мен кемшіліктері» деген зерттеу

жүргізіңдер

3. «Виртуалды мәшиненің қандай түрлері бар?» деген тақырыпта хабарлама жасаңдар.

Олардың бір-бірінен айырмашылығы неде?











Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

8-сабақ

Сабақтың тақырыбы: «Virtual Box орнату және баптау» практикумы

Бөлім

Аппараттық қамтамасыз ету

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

«Virtual Box орнату және баптау» практикумы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.2.1 - виртуалды мәшинелердің мақсатын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Virtual Box виртуалды мәшинесін орнатты;

Көптеген оқушылар:

Virtual Box виртуалды мәшинесін баптады.