Файл: Деректер базасы Педагогты атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 24

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Деректер базасы





Педагогтың аты-жөні

Жарылгасова М.Ж.

Күні

16.11

Сынып: 9

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Электрондық кестеде деректер базасын құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.2.2 - электронды кестеде деректер базасын құру.

Сабақтың мақсаты

Кейбір оқушылар:

Электронды кестеде деректер базасы құрылымының қажеттілігін түсіндіру.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу

Қайталау тапсырмасы.

- Оқушылар «Заманауи қоғамда деректер базасымен жұмыс жасаудың маңызы» тақырыбында түсініктеме береді.

Ауызша мадақтау, ынталандыру

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.








Сабақтың ортасы

Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау

  • Ехсel кестелік процессорында ұяшықтармен жұмыс жасаудың қандай өзіндік ерекшеліктері бар? Есіңе түсір. Әңгімеле.

Кестелік процессордағы қарапайым дерекқорға не жатуы мүмкін?

  • Ехсel-дің қандай ерекшеліктері үшін оны дерекқор ретінде пайдалануды тиімді деп санайды?

Оқулықпен жұмыс

Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелікте берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім жаңа материалды түсіндіреді.

https://www.youtube.com/watch?v=CRB0d8hIolw
Кестемен жұмыс

Оқушылар кестедегі мәліметтерді толтырады.


Excel-дің жұмыс парағын деректер базасы ретінде қарастыру үшін қойылатын

талаптар.

Excelде кестемен деректер базасы ретінде қалай жұмыс жасаймыз?

Форма диалогтік терезесі.











Дескриптор

Деректер базасы ұғымын анықтайды.

Деректер базасын қолдану жолын салыстырады.

Компьютермен жұмыс

Математика, геометрия, биология және физика пәндеріне қатысты қарапайым кестелік дерекқор құрыңдар. Мысалы, 2- суретке қараңдар. Құрастырып ұсынатын дерекқорларың төмендегі критерийге сай болсын. Жазбалар саны 10–15 аралығында, ал Өрістер саны 4–6 аралығында болсын.

Дескриптор

Компьютерде дерек қорын жасап ұсынады.

Оқушылардың жұмыстарын смайликтер арқылы бағалау.


Мұғалімді тыңдайды





акт


Сабақтың соңы

  1. Жазба, Өріс дегеніміз не?

  2. Ауқымы деп неге айтылады?

  3. Тізім дегеніміз не?

  4. Форма диалогтік терезесінің қызметі қандай?

  5. Форма диалогтік терезесін қалай Жылдам қолжеткізу панеліне қосуға болады?

  6. Форма диалогтік терезесінің батырмаларының қызметі қандай?

  7. Сыртқы көздерден деректерді қалай импорттауға болады?

«Екі жүрек, бір тілек» әдісі. Оқушылар сабақ туралы жақсы түсінген ақпараттарын және түсінбеген бір сұрақтарын айтады.

Өзін-өзі бағалау.