Файл: 7кн Тапсырма. Бастауыш сынып оушыларыны математикалы сауаттылыын дамыту талаптарын ескеріп, математика сабаын жоспарлаыз. Орта білім беру йымдарыны педагогіне арналан саба жоспары немесе ыса мерзімді жоспар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 123

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

7-күн

Тапсырма. Бастауыш сынып оқушыларының математикалық сауаттылығын дамыту талаптарын ескеріп, математика сабағын жоспарлаңыз.

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

      ___________________________________________

      (сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Дені саудың-жаны сау

Педагогтің аты-жөні

Жағыпар Мөлдір Амангелдіқызы



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі.



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.3.1.1.Бұрыштардың түрлерін ажырату жəне атау (тік, сүйір, доғал); тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды ерекшеліктері.



Сабақтың мақсаты

Бұрыш түрлерін ажыратады

Фигуралардағы бұрыштарды ажыратады.

Қоршаған ортадан тіктөртбұрышты, шаршыны, тікбұрышты үшбұрышты тауып, маңызды ерекшеліктерін анықтайды.



      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут



Ширату жаттығуы: « Дене шынықтыру сабағында» ойыны.

-Балалар,біздің ортақ тақырыбымыз қандай еді?

-Онда біз сапқа тұрайық.

-Енді дөңгеленіп тұрайық.Қандай фигура пайда болды?

-Енді төртбұрыш жасап тұрайық.

-Үшбұрыш жасайық.

-Қазір қатарға тұрып 1,2,3,4 ке санаңыздар,енді біз неше қатарға бөліндік?

-Сандарыңызға сәйкес топқа барып отырыңыздар.







Аудио музыка


Сабақтың ортасы

25 минут

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

«Құмырсқа» тәсілі.



фигуралардыңсуреттері берілген. Оларды қандай 2 топқа бөлуге болады? (Бұрыштары бар және бұрыштары жоқ фигуралар.)

- Бұрыштары бар фигураларды қандай 3 топқа бөлуге болады? (Үшбұрыштар,төртбұрыштар,бесбұрыштар.)

- Әр фигураның ортақ қасиеті бар? (Бұрыштары мен қабырғаларының саны бірдей.)

-Бұл фигуралардың қанша бұрыштары бар? (Бесбұрыштың5,төртбұрыштың4,үшбұрыштың 3 бұрышы бар.)

-Қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ? (Бұрыштар туралы.)

- Ал сабағымыздың мақсаты қандай екен? (бұрыштарды көрсету, түрлерін (тік,сүйір,доғал) бір-бірінен ажырату.)
(Жеке жұмыс) Сарамандық жұмыс

Бағалау критерийі:

-Нүкте арқылы сәулелер сыза алады.

-Шыққан фигураны атай алады.
Дәптерлеріңе бір нүкте қойыңдар.Осы нүктеден 2 сәуле сыз.Қандай фигура пайда болды?Ол неден тұрады?Бұрыш дегеніміз не?
А




В

С В

Бұрыш-бір нүктеден шыққан екі сәуледен жасалған геометриялық фигура. Нүкте-бұрыштың төбесі,ал сол нүктеден шыққан сәулелер –бұрыштың қабырғалары.

Бұрышты 1 әріппен немесе 3әріппен белгіленеді.Бұрышты 3 әріппен белгілегенде төбесі ортасында жазылады.

Дескрипторы:

-Нүкте қояды.

-Нүктеден сәулелер сызады.

-Шыққан фигураны атайды
Қ.Б «Серпілген доп» тәсілі
Жұппен жұмыс



Бағалау критерийі:

-Бұрыштар сыза алады.

-Әріптермен белгілей алады.

-Олардың түрлерін ажырата алады.

Әр түрлі бұрыштар сызыңдар. Әріптермен белгілеңдер.Сол қағаздарыңды келесі жұпқа беріңдер.Тік бұрышты өлшегіш(палетка) көмегімен шыққан бұрыштарды өлшеуді ұсын.Оларды үш топқа бөліп,кестеге жаз:


Тік бұрыштан үлкен







Тік бұрышқа тең







Тік бұрыштан кіші








Қандай қорытынды жасауға болады?

Тік бұрыштан артық бұрыштар жазық бұрыштар деп аталады.

Тік бұрыштан кіші бұрыштар сүйір бұрыштар деп аталады.

Дескрипторы:

- Әр түрлі бұрыштар сызады.

-Әріптермен белгілейді.

-Өлшегіш палетканың көмегімен бұрышты өлшейді.

-Үш топқа бөліп жазады.

-Қорытынды жасайды.

Қ.Б. «Үш сұрақ»


Топпен жұмыс.

Топқа бөлу жасырылған фигураларды атау арқылы жүргізіледі.

Бағалау критерийі:

-әр топ өздерінің аттарына сәйкес келетін фигураларды табады.

-ортақ белгілерін атайды.

1-топ

Төртбұрыштар

Қабырғалары-ның саны

Төбелерінің саны

Бұрыштарының саны














2-топ

Үшбұрыштар

Қабырғалары-ның саны

Төбелерінің саны

Бұрыштарының саны














3-топ

Көпбұрыштар

Қабырғалары-ның саны

Төбелерінің саны

Бұрыштарының саны














4-топ

Бесбұрыштар

Қабырғалары-ның саны

Төбелерінің саны

Бұрыштарының саны














Әр топ өз тобының атауына сәйкес фигураларды тауып номерін теріп жазыңдар. Бұл фигуралардың барлығына не ортақ?

Дескриптор:

-Сәйкес фигураны табады.

-Номерін жазады.

-Ортақ белгілерін атайды. (Бұрыштары мен қабырғаларының саны)

Кері байланыс: «Екі дұрыс, бір бұрыс» Дұрыс болса,шапалақ соғады.

-Үшбұрыштың үш бұрышы бар.

-Төртбұрыштың 5 қабырғасы бар.

-Бесбұрыштың 5 төбесі бар.
Ұжымдық жұмыс.

Бағалау критерийі:

-спорттық құралдарды пайдаланып ,фигура жасайды.

-оны атайды,белгілерін анықтайды

Әртүрлі спорттық құралдардың (асық,секіртпе,гимнастикалық лента,т.б)ішінен біреуін таңдап,фигура жасаңыз.Неге бұл .......... деп атайсыздар?

Дескрипторы:

-Спорттық құралдарды пайдаланады.

-Олардан фигуралар құрастырады.

-Түрлерін атайды.

-Жауабын дәлелдейді.

Қ.Б «Неге?»







Суреттер








Кесте

Спорт құралдары

Сабақтың соңы

5 минут

Қорытынды. Бекіту. «Хабарлама»
-Осы сабақтан не үйренің туралы досыңа хабарлама жаз.
Кері байланыс «Нысана» тәсілі.









Хабарлама парағы