ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 16
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | Мектеп: Х.А.Яссауи атындағы жалпы орта мектеп | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:2.10.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні:Гулмира Абутаирова | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5А,Б,В,Г | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Компьютердегі деректеріңізді қалай қорғауға болады? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.4.2.2 Құжатқа құпия сөз орнату | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Компьютерде деректерді қорғау туралы біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Неге құпия сөз қою керектігін түсінеді. Кейбір оқушылар: Құжаттарға құпия сөз орнатуды толық меңгереді, компьютерді бөгде адамдардан және вирустан қорғау жолдарын біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Компьютердегі деректерді қорғау туралы мәлімет береді Құпия сөз орнату тәсілдерін сипаттайды. Алған білімін жинақтай отырып, теория және практика жүзінде қолданады | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән бойынша терминдерді дұрыс қолдана алады. Лексика және терминология: Құпиясөз, вирус, антивирус Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ақпаратты қорғау ұғымы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнату,ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, бір-біріне болған сыйласымдылыққа үйрету. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | ағылшынтілі, қазақтілі, орыстілі | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Интернеттен мәліметтерді іздей біледі Интернетті пайдалану барысында қандай қауіптер бар екенін түсінеді | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Шаттық шеңберін құру. Оқушылар ортадағы кеспе қағаздарын алады. Кеспелерде ағылшын және қазақ тілінде жазылған компьютер құрылғыларының аттары берілген. Алған кеспедегі құрылғы аттарын оқып, қазақ тілінде оқығандар бір топқа, ағылшын тілінде оқығандар бір топқа бірігеді. Оқушыларға бағалау парақтары таратылады. Үй тапсырмасын слайд арқылы тексеру. «Миға шабуыл» әдісін қолдану арқылы өткен тақырыптарды еске түсіреді. Бұл әдіс оқушылардың өтілген тақырыптар бойынша алған білімдерін анықтау,ауызшасөйлеу дағдысын қалыптастыру,өз пікірін еркін айта алуға үйретеді. Жеке, топта, сынып көлемінде талқыланып, ортақ тұжырым жасалады. | кеспе қағаздары бағалау парақшалары АКТ | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10мин Практикалық жұмыс 15 мин «Сәйкестендіру» әдісі 5 мин | Оқулықпен топтық жұмыс. /ТЖ/Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау дағдысын дамыту үшін «Джигсо» әдісі бойынша топқа тапсырма беріледі. Бұл әдіс арқылы оқушылар мәтінді шағын топтаталқылап, басқа топтарға барып, түсіндіреді. Бастапқы топқа қайта оралып, қорытынды жасайды.Бұл әдіс арқылы оқушылар арасында достық қарым-қатынасты жақсарады,бір-бірін құрметтеуге, басқаның пікірін тыңдай алуға және өз пікірін еркін айта алуға үйренеді. 1-топ. Ақпаратты қорғау 2-топ Құжатқа құпиясөз орнату Мұғалім жаңа сабаққа арнап жасап келган слайд арқылы оқушылар білімін толықтап кетеді. Дескриптор
/Ж/А деңгей тапсырмасы Құжатқа құпия сөз орнату Файл Сведения Защитить документ Зашифовать паролем командасын орындайды. Дескриптор
/Ж/В деңгей тапсырмасы Деректерді қорғау үшін компьютерге құпия сөз орнату. Пуск Панель управления Учетные записи пользователей Админ Создание пароля Подсказка командаларын орындаймыз. Дескриптор 1.Компьютерге құпия сөздіорнату командаларын дұрыс таңдай алады. 2.Теорияни қолдана отырып компьютерге құпия сөз орнатады /Ж/ C деңгей тапсырмасы Дескриптор 1.Интернеттен мәтінді іздей алады; 2.Мәтінді көшіріп алып, сақтайды; 3.Құжатқа құпия сөз қояды. /ЖЖ/ «Сәйкестендіру» әдісі Слайд арқылы тексеріледі. Дескриптор 1.Берілген мәліметтерді талдай алады. 2.Тез шешім кабылдайды | АКТ Плакаттар деңгейлік тапсырмалар компьютерлер компьютерлер компьютерлер интернет Ақ қағаздар, слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Үйге тапсырма: Бүгінгі тақырыпқа қатысты негізгі ұғымдарды жазу Кері байланыс Оқушылар стикерлерге сабақта не ұнағанын, ұнамағанын, не білгенін, нені білгілері келетінін белгілейді | стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың білім деңгейіне қарайдеңгейлік тапсырмалар беремін. Кейбір оқушыларға жан-жақты көмек беріп, қолдап отырамын. Қабілетті оқушыларға деңгейлік тапсырмалар және күрделі сұрақтар беремін. Берілген 1-тапсырмадан күтілетін нәтиже: 1.Ақпаратты қорғау керектігін түсіну. 2.Құжатқа құпиясөз орнату керек екенін білуі. Сабақ барысында оқушыларғадеңгейлі тапсырма беріліді. Деңгейлі тапсырмада күтілетін нәтиже: А деңгей тапсырмасыда 1.Командаларды дұрыс таңдау. 2.Құжатқа құпия сөз қою. В деңгей тапсырмасыда 1.Компьютерге құпия сөзды орнату командаларын дұрыс таңдай алу. 2.Теорияни қолдана отырып компьтерге құпия сөз орнату. С деңгей тапсырмасыда 1.Интернеттен мәтінді іздей алу; 2.Мәтінді көшіріп алып, сақталуы; 3.Құжатқа құпия сөз қою. | Оқушылар өзін-өзі әр тапсырмабойынша смайлик арқылы өзара бағалау парақшасына бағалап отырады.
Мұғалім оқушыларды қалыптастырушы бағамен бағалайды.«Бағдаршам»әдісімен бағалайды. | Көзге арналған жаттығулар жасаймыз Компьютер сыныбында техника қауіпсіздігін сақтауді үнемі ескертіп отырамын | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Компьютерде орындаңыз:
-
Интернеттен Қазақстан Республикасының Гимн мәтінін іздеңіз. -
Мәтінді көшіріп алыңыз. -
Жұмыс үстелінде арнайы қапшық әзірлеңіз. -
Қапшықты «гимн» атауымен сақтаңыз. -
Құжатқа құпия сөз қойыңыз